برخورد “یک شی‌ ناشناس” به زیردریایی آمریکایی در دریای چین جنوبی

برخورد "یک شی‌ ناشناس" به زیردریایی آمریکایی در دریای چین جنوبی

دو تن از مقام‌های نیروی دریایی آمریکایی اعلام کردند که “یک شی ناشناس” به زیردریایی این کشور در دریای چین جنوبی اصابت کرده اما جزئیات آن را به صورت علنی اعلام نکردند.

آژانس‌های خبری از قول این دو مقام نیروی دریایی آمریکا که خواستند نامشان فاش نشود، گزارش کردند، یک زیردریایی اتمی آمریکایی حین حرکت در آب‌های بین‌المللی در دریای چین جنوبی مورد اصابت یک شی ناشناس قرار گرفته است.

بر اساس گزارش‌ها، مقام‌های نیروی دریایی آمریکا پنجشنبه گزارش کردند که تهدید جانی در پی اصابت این شی ناشناس خدمه این زیردریایی را تهدید نمی‌کند و این زیردریایی همچنان به صورت کامل عملیاتی است. جزئیاتی از اصابت این شی ناشناس منتشر نشده است.

گفته می‌شود که این زیردریایی اتمی آمریکایی در کلاس “Seawolf” با نام “کانتیکت” پنج روز پیش مورد اصابت این شی قرار گرفت اما این رویداد تا پیش از پنجشنبه و به دلایل امنیتی اعلام نشد.

این رویداد توسط یگان پاسیفیک آمریکا به صورت خلاصه منتشر شد و اشاره‌ای هم به اینکه این شی چه بوده، نشده است.

نیروی دریایی آمریکا بدون اشاره به این مساله که میزان خسارت چقدر است، اعلام کرد: میزان خسارت به زیردریایی در حال ارزیابی و همچنین این رویداد در حال بررسی است.

این دو مقام مسئول نیروی دریایی آمریکا به خبرگزاری آسوشیتدپرس تایید کردند که این زیردریایی در دریای چین جنوبی هدف اصابت این شی ناشناس قرار گرفته است. همچنین دو دریانورد جراحات نسبتا عمیق و ۹ تن دیگر نیز جراحات سطحی برداشته‌اند. در پی این رویداد، زیردریایی مذکور به سمت گوآم رهسپار شد تا تحقیقات درباره آن انجام شود.

به گزارش ایسنا، این رویداد در میانه افزایش تنش بین آمریکا و پکن در دریای چین جنوبی رخ داده است.