بخشودگی اضافه خدمت سربازان به مناسبت هفته ناجا

    کد خبر :852446
بخشودگی اضافه خدمت سربازان به مناسبت هفته ناجا

رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا گفت: کسانی که سرباز هستند و اضافه خدمت پشت دفترچه‌ای دارند، برای آنها دوسوم میزان غیبت، بخشودگی در نظر گرفته شده است.

سردار تقی مهری رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا درباره تغییر و تحولاتی که در بحث سربازان کشور صورت گرفته گفت: یاد و خاطره تمامی سربازان را گرامی می‌داریم. در دوران مقدس بیش از ۵۴ هزار سرباز شهید داشتیم که حکایت از این دارد که هر وقت جوانان ما احساس کردند که نیاز است از کشورشان دفاع کنند، به صحنه آمدند و اگر امروز امنیت و آرامش حکم‌فرماست، به مدد وجود سربازانمان است.

وی ادامه داد: همان‌طور که در قانون اساسی و سایر قوانین آمده، دفاع از تمامیت ارضی کشور به عهده تمام آحاد مردم است. به خصوص افرادی که به سن قانونی ۱۸ سال می‌رسند وظیفه خاصی به عهده این افراد است. از طرفی دولت موظف است امکانات رفاهی برای دفاع از کشور را فراهم کند. بنابراین باید تمامی مردم آموزش‌های نظامی و امنیتی را داشته باشند تا در صورت لزوم از کشور دفاع کنند.

رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا با بیان این‌که خدمت سربازی مسئله دفاع عمومی از تمامیت ارضی است، افزود: سازوکاری که برای سربازان در نظر گرفته شده این است که تمامی کسانی که به سن ۱۸ سال تمام می‌رسند مشمول خدمت سربازی هستند و باید برای خدمت تعیین تکلیف کنند. همچنین عرصه خدمت سربازی متفاوت شده و قانون به این افراد اجازه تحصیل را داده است.

کسری خدمت برای سربازان نخبه

مهری ادامه داد: در عرصه‌های دیگر هم سازوکاری در نظر گرفته شده که با شناسایی افراد نخبه، این افراد پروژه‌هایی را دنبال می‌کنند و در کنار آن آموزش‌های نظامی هم می‌بینند. به عنوان مثال سربازانی که در نیروهای مسلح ورود پیدا می‌کنند، در همان جایگاه خود انجام وظیفه می‌کنند. همچنین در بحث کسر پروژه خدمت سربازی اگر سربازی قبل از ۵ یا ۶ ماه به سن مشمول خدمت سربازی برسد، یا مشمول هم شده باشد و در دانشگاه تحصیل هم کند، قبل از اعزام به خدمت سربازی می‌تواند در نیروی مسلح پروژه‌هایی را تعریف کند.

وی افزود: سرباز با مراجعه به شورای پژوهش، پروژه خود را تحویل می‌دهد و براساس آن اجازه تحقیق در آن حوزه را می‌گیرد و کسری خدمت می‌خورد. این کسری خدمت متناسب با پژوهش انجام‌شده از ۳ ماه شروع می‌شود و حتی ۱۸ ماه هم ممکن است تعلق بگیرد.

نحوه تقسیم‌بندی سربازان و بحث بخشودگی اضافه خدمت سربازان

رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا درباره کسانی که به سن ۱۸ سال تمام رسیده‌اند و نمی‌خواهند ادامه تحصیل دهند بیان کرد: همان‌طور که در شعار امسال آمده، سعی کردیم هوشمندسازی را در نیروی انتظامی عملیاتی کنیم. در حال حاضر با راه‌اندازی دفاتر خدمات الکترونیک پلیس + ۱۰ افراد می‌توانند با مراجعه به این خدمات، ابتدا معاینه پزشکی شوند. اگر پزشک سلامت این فرد را تایید کرد، واکسن به آنها می‌شوند و در نهایت تاریخ اعزامش صادر می‌شود. حدود یک هفته قبل از اعزام سرباز، براساس طرح توزیع سهمیه ستاد کل نیروی مسلح تعداد سربازان هر بخش مشخص می‌شود.

وی با بیان این‌که مشمولین بر اساس سطح سواد و تحصیلات و تخصصشان بین ارتش و سپاه و ناجا تقسیم می‌شوند، خاطرنشان کرد: در هفته نیروی انتظامی هم تسهیلاتی برای کسانی که می‌خواهند اعزام به خدمت شوند، در نظر گرفته شده است و هم برای صدور کارت پایان خدمت خدمات ویژه‌ای در نظر گرفته شده است. در خصوص بحث بخشودگی سربازان هم برای کسانی که سرباز هستند و اضافه خدمت پشت دفترچه‌ای دارند، دوسوم بخشودگی در نظر گرفته شده است. همچنین برای افراد مجرد این میزان بخشودگی ۵۰ درصد است.

رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا درباره صدور کارت پایان خدمت هم گفت: در گذشته نیروهای مسلح هر کدام کارت مربوط به خود را صادر می‌کرد، اما از سال ۱۳۹۰ تمام کارت‌ها به صورت متمرکز چه کارت‌های پایان خدمت و چه کفالت‌ها و … براساس مقررات، بدون مراجعه حضور به در منزل صادر می‌شود.

باشگاه خبرنگاران جوان

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید