بخشنامه‌ جدید بانک مرکزی درباره چک‌

    کد خبر :929387
بخشنامه‌ جدید بانک مرکزی درباره چک‌

مشتریان بانکی برای انجام استعلام و تایید دریافت چک می‌توانند از طریق اینترنت‌بانک و موبایل‌بانک بانک‌ها، خودپردازها و کیوسک‌های بانکی و شعب بانک‌های عامل اقدام کنند.

بخشنامه‌ جدید بانک مرکزی درباره چک‌های ثبت‌ نشده چیست؟

ذینفعان چک می‌توانند از این پس «اعلامیه عدم ثبت برگه چک در سامانه صیاد» را در قبال چک‌های ثبت ‌نشده در این سامانه از شعب بانک‌ها درخواست کنند.

این بانک با صدور بخشنامه ای شعب شبکه بانکی را مکلف به صدور «اعلامیه عدم ثبت برگه چک در سامانه صیاد» کرد.

در بخشنامه شماره ۱۱۷۵۳۳ مورخ ۱۴۰۱٫۵٫۱۱ بانک مرکزی امده است:

این اعلامیه بدون درج «کد رهگیری» و در قالب و شکلی متمایز از گواهی‌نامه‌های مرسوم عدم پرداخت چک است و صرفاً مؤید و متضمن عدم امکان اقدام بر روی چک به دلیل ثبت نشدن چک در سامانه صیاد است.

گفتنی است تسویه چک‌های جدید که از ابتدای سال ۱۴۰۰ در اختیار مشتریان بانکی قرار می‌گیرد براساس استعلام از سامانه صیاد و در صورت ثبت اطلاعات مبلغ، تاریخ و ذینفع چک و تطابق آن با برگ چک امکان‌پذیر است و در صورت عدم ثبت مالکیت چک در سامانه صیاد، این چک شامل احکام قانون صدور چک نبوده و بانک‌ها مکلفند از پرداخت وجه آنها خودداری کنند.

در این زمینه و با هدف جلوگیری از بروز مشکلات آتی، هموطنان گرامی باید توجه داشته باشند از تحویل برگ چک ثبت ‌نشده در سامانه صیاد اجتناب کنند و حتما همزمان با انجام معامله و تحویل برگ چک، از ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد با استفاده از شیوه‌های مختلف استعلام اطمینان حاصل کرده و تایید دریافت چک را در این سامانه انجام دهند.

مشتریان بانکی برای انجام استعلام و تایید دریافت چک می‌توانند از طریق اینترنت‌بانک و موبایل‌بانک بانک‌ها، برنامک‌های موبایلی حوزه پرداخت، سامانه پیامکی ۴۰۴۰۷۰۱۷۰۱، خودپردازها و کیوسک‌های بانکی و شعب بانک‌های عامل اقدام کنند.

در خرداد ۱۴۰۱ تقریبا ۶۲۰ هزار و ۷۰۰ فقره از چک های برگشت خورده در کشور در اثر کسری یا فقدان موجودی بوده که تقریبا ۹۶٫۹۲ درصد آن بوده است.

در مقابل ۱۹ هزار و ۷۰۰ فقره آن در اثر سایر علل برگشت خورده است. سایر علل در این گزارش شامل موارد عدم تطابق امضا، نقص امضا، مغایرت تاریخ عددی و حروفی، مخدوش بودن امضا یا مندرجات چک، مغایرت مبلغ حروفی با عددی چک، مسدود بودن حساب مورد نظر و مسدود بودن چک با شماره سری و سریال مرتبط است. این موضوع از حیث مبلغ نیز بر همین منوال بوده است.

از میان ۳۴۲ هزار و ۳۹۵ میلیارد تومان مبادله چک در پایان بهار امسال، تقریبا ۱۰٫۹ درصد آن برگشت خورده که تقریبا ۳۷ همت بوده است. بررسی مقداری چک های برگشت خورده نیز نشان می دهد در این مدت ۳۶ هزار و ۱۴۶ میلیارد تومان از چک های برگشت خورده به علت کسری یا فقدان موجودی بوده و هزار و ۲۳۵ میلیارد تومان باقی مانده به سایر علل مرتبط بوده که تقریبا ۳٫۳ درصد کل بوده است.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید