جدیدترین اخبار
12 اردیبهشت 1400 ساعت 12:44 برگزیده کد خبر :806589
برای چاپ کلیک کنید

افزایش بیش از 40 درصدی مرگ‌ها در تهران/ وضعیت کرونا در 16 استان

افزایش بیش از 40 درصدی مرگ‌ها در تهران/ وضعیت کرونا در 16 استان

به گفته وزارت بهداشتی ها در ۱۰ استان به اوج کووید-۱۹ رسیده ایم و ۶ استان نیز هنوز نشانی از روند نزولی ندارند. در عین حال در هفته اخیر در تهران نسبت به هفته ماقبل، افزایش ۴۰.۵ درصدی تعداد موارد مرگ و میر ناشی از بیماری را شاهد بوده ایم.

تاکنون در دنیا ۱۵۱ میلیون و ۵۰۶ هزار و ۲۹ مورد ابتلا به کووید-۱۹ شناسایی شده است که از این تعداد سه میلیون و ۱۸۳ هزار و ۹۰۱ نفر جان باخته‌اند و البته ۱۲۸ میلیون و ۷۹۵ هزار و ۹۷۸ نفر بهبود یافته‌اند.

به گزارش ایسنا، در کشور ما نیز مجموع بیماران کووید۱۹ به دو میلیون و ۵۱۶ هزار و ۱۵۷ نفر رسید و تاکنون ۷۲ هزار و ۹۰ نفر بر اساس آمارهای رسمی وزارت بهداشت جان‌شان را از دست داده‌اند.

در حال حاضر ۱۹۸ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۵۷ شهر در وضعیت نارنجی، ۸۴ شهر در وضعیت زرد و ۹ شهر هم در وضعیت آبی قرار دارند. در عین حال به گفته دکتر علیرضا رییسی-سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، به دنبال اقدامات انجام شده، در ۲۵ استان کشور به یک وضعیت با ثبات رسیدیم گرچه هنوز میزان بیماری کم نیست، اما روند افزایشی متوقف شده که نشانه خوبی است. همچنین در ۱۵ استان روند نزولی آغاز شده و در ۱۰ استان تقریبا به اوج بیماری رسیدیم و انتظار داریم طی این هفته و هفته آینده از میزان ورودی به بیمارستان‌ها کاسته شده و روند نزولی را طی کنیم.

تهران و ۵ استان دیگر نیازمند مراقبت بیشتر

در عین حال به گفته وی، ۶ استان هنوز روند نزولی ندارند و نیاز است مراقبت بیشتری انجام دهند؛ گرچه بر اساس شواهد این استان‌ها به قله بیماری نزدیک هستند که با رعایت مناسب پروتکل‌ها یک هفته پس از آن سیر افزایش یابنده بیماری متوقف خواهد شد. این شش استان شامل استان‌های تهران، البرز، قزوین، خراسان جنوبی، هرمزگان و سیستان و بلوچستان است که به نظر می‌رسد طی روزهای آینده احتمالا به اوج بیماری برسند و بعد از آن باید شاهد روند نزولی بیماری در این استان‌ها باشیم.

رییسی همچنین اعلام کرده است که استان‌های جنوبی کشور بویژه بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و کرمان با توجه به در معرض خطر بودن در ارتباط با ویروس‌های جهش یافته بویژه ویروس آفریقای جنوبی باید بیشتر مراعات کنند.
افزایش بیش از 40 درصدی مرگ‌ها در تهران/ وضعیت کرونا در 16 استان

عبور کشور از قله خیز چهارم سراسری

 

نمودار بنفش رنگ مجموع تعداد بستری‌های محتمل/قطعی کرونا به صورت هفتگی را نشان می‌دهد.

نمودار آبی و قرمز نیز سرعت افزایش (میله قرمز) یا کاهش (میله آبی) بستری هر هفته نسبت به هفته قبل را نشان می‌دهد. زمانی که روند افزایشی باشد سمت راست‌ترین میله قرمز است. وقتی به قله برسیم ارتفاع میله سمت راست به صفر می‌رسد. وقتی از قله عبور کنیم میله‌ها آبی می‌شوند.

افزایش بیش از 40 درصدی مرگ‌ها در تهران/ وضعیت کرونا در 16 استان

در نمودار زیر نیز محور عمودی نشان‌دهنده نرخ بروز روزانه یعنی تعداد بستری جدید در هر صدهزارنفر جمعیت است. عدد قرمز نوشته شده در هر استان اختلاف بیشترین و کمترین نرخ بروز در هر ۱۰۰هزار نفر در ۳۰ روز گذشته را نشان می‌دهد.

افزایش بیش از 40 درصدی مرگ‌ها در تهران/ وضعیت کرونا در 16 استان

بنابر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، تا کنون ۸۸۹ هزار و ۹۵ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۲۱۱ هزار و ۸۲۲ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به یک میلیون و ۱۰۰ هزار و ۹۱۷ دُز رسید.

افزایش بیش از 40 درصدی مرگ‌ها در تهران/ وضعیت کرونا در 16 استان

از تاریخ دوم تا نهم اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، بالغ بر ۱۵۵۵۷۵ مورد سرپایی مثبت مبتلا به کرونا شناسایی شده‌اند. همچنین ۲۲۹۹۴ نفر نیز تعداد بستری‌های جدید بوده است. در عین حال متاسفانه طی این مدت ۲۹۷۶ نفر جان باخته‌اند.

بر این اساس طی این مدت کاهش ۲درصدی موارد مثبت بستری، افزایش ۱۱.۵ درصدی تعداد افراد فوت شده و افزایش حدود ۸ درصدی موارد سرپایی مثبت شناسایی شده را نسبت به هفته ماقبل شاهد بوده‌ایم.

تهران

به گفته وزارت بهداشت، در استان تهران نیز در هفته اخیر تعداد موارد مثبت سرپایی شناسایی شده، ۱۳۸۱۳ نفر بوده است. همچنین تعداد موارد بستری جدید ۴۱۲۷ نفر و تعداد موارد فوتی نیز ۴۵۰ نفر بوده است. در هفته اخیر در تهران نسبت به هفته ماقبل، افزایش ۱۸ درصدی موارد مثبت بستری، افزایش ۴۰.۵ درصدی تعداد موارد مرگ و میر ناشی از بیماری و افزایش حدود ۳۲ درصدی موارد سرپایی مثبت شناسایی شده را شاهد بوده‌ایم.

در عین حال در هفته اخیر افزایش موارد بستری و فوت تهران تداوم یافته و بار بسیار بالایی دارد. بروز موارد بستری از متوسط کشور بالاتر رفته و مرگ و میر هم به متوسط کشور نزدیک‌تر شده است.

همدان

 

در هفته اخیر کاهش موارد بستری و فوت در این استان مشاهده می‌شود، اما بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر از متوسط کشور با فاصله زیاد بیشتر است. رتبه استان از نظر بروز همچنان رتبه اول کشور است.

ایلام

در هفته اخیر در ایلام کاهش روند بستری و افزایش فوت مشاهده شده است، در این هفته میزان بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر از متوسط کشور بیشتر شده است.

کهگیلویه و بویر احمد

در این استان روند بستری در هفته اخیر کاهش اما موارد فوت افزایش یافته است. بروز مرگ‌ومیر از حد متوسط کشور بیشتر است.

سمنان

در این استان هم روند بستری کاهش، اما فوت در هفته اخیر افزایش یافته است. میزان بروز موارد بستری استان از متوسط کشور بیشتر و میزان فوت نیز از متوسط کشور بیشتر شده است.

مرکزی

روند بستری در هفته اخیر افزایش، اما موارد فوت کاهش یافته است. با این حال بروز موارد بستری و مرگ و میر ناشی از بیماری همچنان از متوسط کشوری بالاتر است.

مازندران

روند بستری و موارد فوت در هفته اخیر کاهش را در این استان نشان می‌دهد. میزان بروز موارد بستری همچنان بالاتر از متوسط کشوری است، اما میزان مرگ و میر استان از متوسط کشور کمتر شده است.

گیلان

روند بستری استان در هفته اخیر کاهش و فوت ثابت مانده است. در عین حال بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر از متوسط کشوری بالاتر است.

خوزستان

موارد بستری استان در این هفته مجددا افزایش یافته، اما فوت کاهش یافته است. البته همچنان بروز موارد بستری و مرگ و میر استان از متوسط کشوری بالاتر است.

البرز

روند افزایش بستری استان در هفته اخیر هم تداوم یافته و فوت نیز افزایش داشته، هرچند که از شتاب آن اندکی کاسته شده است. بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر از متوسط کشوری بیشتر است.

قزوین

موارد بستری در هفته اخیر مجددا افزایش یافته، اما فوت کاهش یافته است. بروز موارد بستری و مورتالیتی از متوسط کشور بیشتر است.

خراسان جنوبی

در هفته اخیر افزایش موارد بستری مشاهده می‌شود، اما فوت ثابت مانده است. علی‌رغم افزایش، هنوز میزان بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر از حد متوسط کشور کمتر است.

هرمزگان

موارد بستری و فوت استان با شتاب نگران‌کننده‌ای افزایش یافته است، اما بروز موارد بستری میزان مرگ و میر هنوز از متوسط کشوری کمتر است.

سیستان و بلوچستان

در هفته اخیر روند بستری با شتاب نگران‌کننده‌ای افزایش یافته و فوت نیز افزایش یافته است. بروز موارد بستری و مورتالیتی هنوز از متوسط کشوری کمتر است.

کرمان

در هفته اخیر روند بستری ثابت مانده و موارد فوت اندکی افزایش یافته است. در این استان بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر از متوسط کشوری کمتر است.

بوشهر

در این استان روند بستری و فوت افزایش یافته است و میزان بروز موارد بستری و میزان فوت در این استان از متوسط کشوری بیشتر شده است.

Ad

روی خط خبر

 • واژگونی اتوبوس کارگران معدن در استان گلستان
 • عراقچی: راه درازی در پیش داریم
 • کارلکس دیزاین و معرفی فراری 812 خوش رخ
 • شیائومی از تلویزیون جدید Mi TV P1 خود رونمایی کرد
 • سینما و تئاتر بازگشایی می‌شوند
 • هشدار درباره ایجاد تغییر در سیستم برق و الكترونيك خودرو/ فیلم
 • ربیعی: امیدوارم سختی تحریم‌زدگی از زندگی مردم ایران زدوده شود
 • هشدار بانک مرکزی به مردم: از خرید و فروش رمز ارزها خودداری کنید
 • سفر در ایام تعطیلات عید سعید فطر ممنوع شد
 • آمریکا خواستار تخریب سانتریفیوژهای نسل جدید ایران شده است
 • جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان تحت پوشش تامین اجتماعی اعلام شد
 • وزیر خارجه آمریکا: ما جدیت خود را برای بازگشت به برجام نشان داده‌ایم
 • اذعان ژنرال‌های صهیونیست به یک شکست دیگر مقابل ایران
 • دستگیری ۱۶ نفر در پارتی مختلط
 • قیمت روز خودرو در ۱۶ اردیبهشت
 • قیمت نفت در ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
 • افزایش قیمت ۲۸ ارز در بازار بین بانکی
 • علیرضا رئیسی: محموله بعدی واکسن کوواکس تا ۳ هفته آینده به ایران می‌رسد
 • سبزپوشی یکدست ارزهای دیجیتالی/آخرین قیمت ها
 • فشار اصناف برای ازسرگیری فعالیت
 • با خالق جوان “اتریوم” آشنا شوید
 • نحوه واکسیناسیون کرونا برای ایرانیان فاقد کارت ملی / افزایش سرعت واکسیناسیون در کشور از تیرماه
 • واکسیناسیون کرونا در جهان تا ۱۶ اردیبهشت/ اینفوگرافیک
 • یک سهم جدید برای سهام عدالتی ها
 • تاکید رهبر حماس بر پیش گرفتن یک استراتژی مبارزاتی برای بازپس گیری بیت المقدس
 • به تعویق افتادن دور ششم مذاکرات مرزهای دریایی میان لبنان و اسرائیل
 • ورود 60 تن تجهیزات ساخت واکسن کرونا توسط ستاد اجرایی فرمان امان (ره)
 • مدیرعامل جدید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان انتخاب شد
 • راهنمای الکترونیکی تامین اجتماعی دیجیتال
 • تعمیرات لوازم خانگی گلدن سرویس ایران
 • Ad