افت ۳۶ هزار و ۹۸۹ واحدی شاخص بورس در پایان معاملات امروز

    کد خبر :778122

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش ۳۶ هزار و ۹۸۹ واحدی روبه‌رو شد، اما ارزش معاملات بورس اوراق و فرابورس ۱۳ هزار و ۶۳۲ واحد شد.

بورس اوراق بهادار تهران که این روز‌ها بر روی دنده ریزش و عقب‌نشینی قرار گرفته است، امروز هم از ابتدای آغاز معاملات با کاهش شاخص کل مواجه شد و با ریزش ۳۶ هزار و ۹۸۹ واحد به رقم یک میلیون و ۱۴۹ هزار و ۷۲۱ واحد رسید.

به گزارش دانشجو، در عین حال ارزش معاملات بورس اوراق و فرابورس ایران امروز به بیش از ۱۳ هزار و ۶۳۲ میلیارد تومان رسید امروز همه شاخص‌های بورس قرمز بودند که به معنای کاهش همه شاخص‌ها است، به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با کاهش ۳.۱ درصد روبه‌رو شدند.

افت ۳۶ هزار و ۹۸۹ واحدی شاخص بورس در پایان معاملات امروز
همچنین شاخص کل بورس و شاخص قیمت با معیار هموزن هر کدام ۱.۷ درصد کاهش یافتند، شاخص آزاد شناور ۲.۳ درصد کاهش یافت، شاخص بازار اول بورس ۳.۶ درصد افت کرد و شاخص بازار دوم بورس ۲.۵ درصد کاهش یافت.

ارزش روز بازار در بورس تهران به رقم ۴ میلیون و ۵۷۷ هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران امروز در بورس تهران بیش از ۴.۳ میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۵۱۵ هزار نوبت معامله و به ارزش ۴ هزار و ۱۹۰ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

اگر ارزش معاملات فرابورس ایران که امروز به بیش از ۹ هزار و ۴۴۱ میلیارد تومان رسید را در نظر بگیریم ارزش معاملات بورس و فرابورس به بیش از ۱۳ هزار و ۶۳۲ میلیارد تومان رسید.

افت ۳۶ هزار و ۹۸۹ واحدی شاخص بورس در پایان معاملات امروز

نماد‌هایی که قبلاً شاخص‌ساز بودند امروز همگی در کاهش شاخص بورس اثرگذار بودند، به گونه‌ای که نماد فولاد مبارکه، ملی مس، پتروشیمی خلیج‌فارس، شستا، گل‌گهر، چادرملو و هلدینگ نفت و گاز تاپیکو به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشتند.

امروز نماد‌های پرتراکنش در بورس تهران شامل لیزینگ پارسیان، سرمایه‌گذاری خوارزمی، سرمایه‌گذاری سیمان تأمین، فولاد مبارکه، شستا، نیروی برق آبادان و ایران‌خودرو بوده‌اند.

افت ۳۶ هزار و ۹۸۹ واحدی شاخص بورس در پایان معاملات امروز

پالایش یکم

امروز در پایان معاملات فرابورس هم شاخص کل با کاهش ۴۲۲ واحد به رقم ۱۷ هزار و ۴۳۶ واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۱۹۰ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از ۹۴۹ میلیون سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۴۳۸ هزار معامله و به ارزش ۹۹۴۱ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نماد‌های سنگ آهن گهرزمین، آریا ساسول، پتروشیمی زاگرس، فولاد هرمزگان، صبا تأمین، بیمه پاسارگاد و پتروشیمی مارون به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشتند.

امروز نماد‌های چوب خزر، کاسپین، سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات، سپیدار سیستم آسیا، لاستیک یزد، پلیمر آریا ساسول، توسعه مسیر برق گیلان و رایان هم‌افزا بیشترین تراکنش‌ها را در فرابورس به نام خود ثبت کرده‌اند.

این روز‌ها حال سرمایه‌گذاران بورس به هیچ وجه خوب نیست، به گونه‌ای که همه از ریزش بازار شاکی هستند البته سخنان نسنجیده برخی مقامات دولتی و مقامات ارشد دولت در ریزش شاخص مؤثر نیست، به گونه‌ای که وقتی گفته می‌شود ۷ میلیارد دلار ارز قرار است از کره وارد ایران شود در حالی که به قول معروف هنوز نه به دار است و نه به بار اول مقامات قول آن را می‌دهند و تعادل بازار ارز و بورس را به هم می‌ریزند در حالی که حتی یک دلار از آن به کشور منتقل نشده است.

امسال مردم به امید حفظ ارزش پول خود و نیز کسب سودی وارد بازار سرمایه شده و سهام خریده‌اند به امید اینکه هم در اقتصاد کشور مشارکت کنند و هم چند ریال نصیب‌شان شود، اما متأسفانه مقامات اقتصادی دولت، به گونه‌ای بد عمل کردند که بدترین سال ریزش بورس رقم خورد گرچه نوسان و افزایش و کاهش جزء ذات بازار سرمایه است، اما به هر حال هر چیزی هم حدی دارد.

به عنوان مثال صندوق پالایش یکم که به عنوان دومین دارایی دولت امسال ارائه شد در روز ارائه هر واحد آن که مرکب از سهام ۴ پالایشگاه تهران، اصفهان، تبریز و بندرعباس بود حدود ۱۶ هزار و ۷۰۰ تومان می‌ارزید که دولت هر واحد آن را با تخفیف با ۱۰ هزار تومان فروخت، اما امروز قیمت هر واحد سرمایه‌گذاری صندوق پالایش یکم فقط ۵۱۴۰ تومان می‌ارزد یعنی خریداران این واحد‌ها هر کدام در هر واحد ۴۸۶۰ تومان زیان دیده‌اند.

پاسخگوی این نیز کسی نیست. وقتی با مدیران مسؤول صحبت می‌کنیم می‌گویند پالایش یکم به اندازه حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان به فروش رسید و فقط ۵ د رصد از این رقم یعنی ۶۵۰ میلیارد تومان برای بازارگردانی در نظر گرفته شده بود که کسانی که همان یک روز اول آزادسازی پالایش یکم آن را فروختند اندکی سود کردند و بعد از آن همه زیان دیدند و این به هیچ وجه شایسته دولت نیست که مردم را دعوت به خرید واحد‌های پالایش یکم کردند و امروز مردم زیان دیده‌اند به هر حال مسؤولان در برابر گفته‌های خود مسؤولیت دارند و باید جبران کنند.

بسیاری از مردم کشور ما به خاطر گران شدن مسکن و از دسترس خارج شدن آپارتمان مجبور شدند پس‌انداز‌های اندک خود را به بورس وارد کنند، اما متأسفانه مدیریت قوی در بورس به چشم نمی‌خورد تا هم پول‌های مردم به این وسیله پس‌انداز شده و از محل این پول‌ها اقتصاد کشور رونق گیرد و هم سودی نصیبت مردم شود.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید