جدیدترین اخبار
8 خرداد 1400 ساعت 12:00 برگزیده کد خبر :814413
برای چاپ کلیک کنید
بازتاب ایران

اسپوتنیک: آمریکا از ایران نفت وارد کرده است/ الجزیره: تحریم‌‌‌های آمریکا بیماران خاص ایران را می‌کشد/ اوراسیاریویو: آیا چین با تنش زدایی ایران و سعودی زاویه دارد؟ آروتزشوا: پیروزی اسد گامی‌بزرگ به سوی صلح است

«بازتاب» سعادت شریفی پور – رسانه‌های معتبر خارجی در ساعات گذشته از تحولات و رویدادهای مرتبط با ایران غافل نبوده و مطالب قابل‌تأملی را پیرامون مسائل مرتبط با ایران به رشته تحریر درآوردند مثل خبرگزاری اسپوتنیک، شبکه خبری الجزیره، اندیشکده اوراسیاریویو و کانال خبری آروتزشوا تأکید بر موضوعاتی چون آمریکا از ایران نفت وارد کرده است، تحریم‌‌‌های آمریکا بیماران خاص ایران را می‌کشد، آیا چین با تنش زدایی ایران و سعودی زاویه دارد؟ پیروزی اسد گامی‌بزرگ به سوی صلح است، نوشتند.

در ادامه به‌اختصار به اهم مطالبی که در 24 ساعت گذشته در مورد ایران در رسانه‌های معتبر خارجی منتشرشده است، اشاره می‌کنیم.

اسپوتنیک: آمریکا از ایران نفت وارد کرده است

بحث تحریم نفت ایران توسط ایالات متحده و تحریم‌‌‌های ایالات متحده علیه ایران طی سال‌‌‌های گذشته همواره برای رسانه‌ها دارای اهمیت و جذابیت بوده است.

خبرگزاری اسپوتنیک با طرح یک ادعای تازه نوشت: در دو سه ماه گذشته ایالات متحده دوبار از ایران نفت وارد کرده است.

در ادامه مطلب آمده است: با وجود تحریم‌‌‌های واشنگتن علیه تهران، ایالات متحده نفت خام و فرآورده‌‌‌های نفتی را دو بار طی دو سه ماه اخیر از ایران وارد کرده است، این اطلاعات روز جمعه اعلام شد.

همچنین افزوده است: به نظر می‌رسد واردات 36000 بشکه در روز در اکتبر 2020 و روزانه 33000 بشکه در مارس 2021 اولین خریدهای ایالات متحده از ایران حداقل از سال 1993 است.

نفت

در پایان این خبرگزاری با تاکید بر این که ایالات متحده سالیان درازی است که ایران تحریم کرده است، آورده است: ایالات متحده هیچ توضیحی نداده است که چگونه واردات نفت خام از ایران در گزارش وجود دارد، درحالی که ایران از سوی ایالات متحده تحریم است.

الجزیره: تحریم‌‌‌های آمریکا بیماران خاص ایران را می‌کشد

تحریم‌‌‌های ایالات متحده علیه ایران باعث شده است داروهای بیماران خاص وارد ایران نشود و این مسئله برخی داروهای این بیماران را نایاب و برخی را کمیاب کرده است.

شبکه خبری الجزیره در این باره نوشت: ایرانیان مبتلا به بیماری‌‌‌های خاص به علت تحریم‌‌‌های ایالات متحده در حال جان سپردن هستند.

در ادامه آورده است: سازمان‌‌‌های غیردولتی ایرانی شکایتی را علیه شرکت سوئدی به دلیل توقف صادرات پانسمان‌‌‌های پزشکی نجات دهنده به ایران به دلیل تحریم‌‌‌های ایالات متحده مطرح کردند.

همچنین به وضعیت یک بیمار در استان خراسان پرداخته است که وی از بیماری رنج می‌برد که واردات پانسمان‌‌‌های جاذب یک شرکت سوئدی درد وی را تسکین می‌داده است و اکنون از نبود پانسمان رنج می‌برد.

تحریم

در پایان این شبکه خبری اشاره می‌کند که شرکت سوئدی در سال 2019 طی نامه ای به ایران اعلام کرده است که به علت تحریم‌‌‌های ایالات متحده قادر نیست هیچ ارتباطی با ایران داشته باشد، این قطع ارتباط جان تعدادی بیمار را گرفته و رنج تعداد بیشتری را افزایش داده است.

اوراسیاریویو: آیا چین با تنش زدایی ایران و سعودی زاویه دارد؟

تنش زدایی بین ایران و عربستان سعودی طی ماه‌‌‌های گذشته در جریان بوده است و گفتگوهایی در همین راستا صورت گرفته است.

اندیشکده اوراسیاریویو در باره این مسئله نوشت: وزیرامورخارجه چین در اواخر مارس 2021 یک تور شش کشوره در خاورمیانه آغاز کرد، در آستانه عزیمت وی برنامه پنج ماده ای چین برای منطقه اعلام شد که شامل احترام متقابل، برابری و عدالت، منع گسترش سلاح‌‌‌های هسته ای، امنیت جمعی و همکاری‌‌‌های توسعه ای بود.

همچنین در ادامه آمده است که این اولین برنامه چین درباره خاورمیانه نیست و در سال 2013 درباره فلسطین و اسرائیل نیز طرحی از سوی چین مطرح شده است و چهار سال بعد از آن نیز فلسطین و اسرائیل به عنوان شرکای مهم در ابتکار کمربند و راه مطرح شده اند.

ایران و سعودی

در پایان این اندیشکده ایران و عربستان را به عنوان دو شریک مهم تجاری برای چین در خاورمیانه مطرح کرده است و مدعی شده است چین از تنش زدایی بین این دو قدرت منطقه ای استقبال می‌کند.

آروتزشوا: پیروزی اسد گامی‌بزرگ به سوی صلح است

انتخابات ریاست جمهوری در سوریه با پیروزی بشار اسد به پایان رسید، این انتخابات دارای حاشیه‌‌‌های فراوانی است.

کانال خبری آروتزشوا درباره این انتخابات نوشت: ایران می‌گوید پیروزی اسد گامی‌بزرگ به سوی برقراری صلح است.

ادامه می‌دهد: متحد رئیس جمهور سوریه پیروزی وی در انتخابات را به او تبریک گفت. ایران ضمن تبریک به مناسبت پیروزی بشار اسد در انتخابات این پیروزی را گامی‌مهم برای برقراری صلح پس از یک دهه جنگ داخلی توصیف کرد.

همچنین افزوده است: وزارت امورخارجه ایران در بیانیه ای به نقل از جمهوری اسلامی‌ایران به رئیس جمهور اسد و مردم مقاوم سوریه تبریک گفته است.

در این مطلب سازماندهی موفقیت آمیز انتخابات و مشارکت گسترده مردم سوریه گام بزرگی در برقراری صلح نامیده شده است.

بشار اسد

در پایان این کانال خبری اشاره می‌کند که روز جمعه روسیه نیز پیروزی در انتخابات را به اسد تبریک گفته است و آن را گامی‌مهم در جهت تقویت ثبات داخلی خوانده است.

 

 

مطالب مرتبط

الجزیره: نامزدهای ریاست جمهوری در آخرین قدم ها هستند/ اسپوتنیک: آمریکا با ایران مقابله کند/ دِ هیل: آلمان خواستار اقدام سریع است/ اوراسیاریویو: نامزدهای ریاست جمهوری در آخرین مناظره شرکت کردند

الجزیره: نامزدهای ریاست جمهوری در آخرین قدم‌ها هستند/ اسپوتنیک: آمریکا با ایران مقابله کند/ دِ هیل: آلمان خواستار اقدام سریع است/ اوراسیاریویو: نامزدهای ریاست جمهوری در آخرین مناظره شرکت کردند

نیوزویک: ایران حق رای در سازمان ملل را به دست آورد/ پولیتیکو: سناتورها حق وتو توافق با ایران را می خواهند/ اوراسیاریویو: رئیس حماس به تهران سفر می کند/ اسپوتنیک: آمریکا نمی تواند علیه کشتی های ایرانی اقدام کند

نیوزویک: ایران حق رای در سازمان ملل را به دست آورد/ پولیتیکو: سناتورها حق وتو توافق با ایران را می‌خواهند/ اوراسیاریویو: رئیس حماس به تهران سفر می‌کند/ اسپوتنیک: آمریکا نمی‌تواند علیه کشتی‌‌‌های ایرانی اقدام کند

فارن‌پالیسی: آمریکا نمی تواند کشتی های ایرانی توقیف کند/ اسپوتنیک: آمریکا از همکاری ماهواره ای ایران و روسیه هراس دارد/ المانیتور: روحانی از پوتین تمجید کرد/ نیوزویک: تحریم سه مقام ایرانی توسط آمریکا لغو شد

فارن‌پالیسی: آمریکا نمی‌تواند کشتی‌‌‌های ایرانی توقیف کند/ اسپوتنیک: آمریکا از همکاری ماهواره ای ایران و روسیه هراس دارد/ المانیتور: روحانی از پوتین تمجید کرد/ نیوزویک: تحریم سه مقام ایرانی توسط آمریکا لغو شد

پولیتیکو: آمریکا به ونزوئلا و کوبا هشدار داد/ المانیتور: مذاکرات هسته ای ایران آخر این هفته از سرگرفته می شود/ اویل پرایس: توافق هسته ای به زودی اتفاق نخواهد افتاد/ اورشلیم پُست: زندانی سیاسی ایرانی درگذشت

پولیتیکو: آمریکا به ونزوئلا و کوبا هشدار داد/ المانیتور: مذاکرات هسته ای ایران آخر این هفته از سرگرفته می‌شود/ اویل پرایس: توافق هسته ای به زودی اتفاق نخواهد افتاد/ اورشلیم پُست: زندانی سیاسی ایرانی درگذشت

Ad

روی خط خبر

 • آموزش و پرورش: شاد تا پایان ۱۴۰۰ رایگان است
 • روحانی: قصد تنش و جنگ نداریم اما در برابر قدرت‌های خارجی سر فرود نخواهیم آورد
 • جزئیات لغو ویزای گروهی ایران و روسیه
 • نیروگاه سیریک؛ گام جدید همکاری‌های برقی ایران و روسیه
 • عراقچی: بدون تحقق اهداف کلیدی ایران، هیچ توافقی نخواهیم کرد
 • عدم همکاری دولت کانادا در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران در این کشور
 • افزایش قیمت ۲۱ ارز در بازار بین بانکی
 • ایستگاه متروی بیمارستان امام خمینی به نام مدافعان سلامت تغییر یافت
 • قیمت جهانی طلا امروز ۱۴۰۰/۰۳/۲۴
 • قیمت جهانی نفت امروز ۱۴۰۰/۰۳/۲۴
 • بیت کوین ۹ درصد جهش کرد
 • امنیت مهم‌ترین رکن انتخابات است
 • وضعیت اقتصاد ایران از دید بانک جهانی/ وضعیت همسایگان
 • نمایندگی ایران در سازمان ملل: سایت مشکوک ادعایی فاکس‌نیوز، لوکیشن فیلمبرداری سریال «نون خ» بود
 • ادعای یک مقام یمنی علیه ایران
 • روحانی: دولت با شجاعت پاسخگوی عملکرد خود خواهد بود
 • وام اجاره ۷۰ میلیون تومان شد
 • محسن هاشمی: نیمی‌از اعضای شورای شهر فعلی رد صلاحیت شدند
 • پاسخ دولت به نامزدهای انتخاباتی درباره اصلاح قیمت بنزین در آبان ۹۸
 • مهلت ثبت‌ نام در سامانه املاک و اسکان تا ۴ ماه دیگر تمدید شد
 • پشت پرده بیانیه اخیر سه کشور اروپایی علیه ایران
 • افزایش قیمت طلا، سکه و ارز ۲۳ خرداد ۱۴۰۰
 • بازداشت شهروند ایرانی-آمریکایی در پاکستان
 • انفجار در مرکز چین؛ ۱۱ کشته و بیش از ۱۴۰ نفر مصدوم/ فیلم
 • «ارتش مردگان» در لیست ۱۰ فیلم پرفروش نتفلیکس
 • توقف قطار متروی تهران در پی نقص فنی
 • صدور کارت بانکی بریل برای نابینایان
 • واکسیناسیون کرونا با واکسن‌های ایرانی در خرداد
 • هشدار به زنان بارداری که استامینوفن مصرف می‌کنند!
 • کیهان:انتخابات ریاست جمهوری رفراندوم است
 • Ad