استعفای رئیس اتحادیه فوتبال انگلیس پس از اظهارات نژادپرستانه و تبعیض جنسیتی

گرگ کلارک رئیس اتحادیه فوتبال انگلیس پس از سخنرانی جنجال‌‌آفرینی که روز سه‌شنبه در پارلمان این کشور درباره وضعیت فوتبال جزیره انجام داد و به خاطر آن به نژادپرستی و تبعیض جنسیتی و متهم شد، از سمت خود استعفا کرد.

کلارک 63 ساله روز گذشته (سه‌شنبه) در پارلمان انگلیس با استفاده از از اصطلاحاتی همچون «فوتبالیست‌های رنگین‌پوست رده بالا» گفت که در سازمان فناوری اطلاعات اتحادیه فوتبال انگلیس تعداد کارکنان اهل آسیای جنوبی بیش از تعداد کارکنان «آفروکارائیبی» (اشاره به افراد سیاه‌پوست اهل منطقه کارائیب با رگ و ریشه‌های آفریقایی) است چرا که آنها منافع حرفه‌ای متفاوتی دارند. او همچنین به نوعی فوتبالیست‌های زن انگلیسی را مورد تمسخر قرار داد و گفت که دروازه‌بانان جوان در فوتبال زنان کشورش، دوست ندارند که توپ به شدت به آنها اصابت کند.

به گزارش تسنیم، اظهارات کلارک با واکنش‌های تندی از جمله سازمان مردم نهاد «کیک‌ایت‌اوت» مواجه شد که سخنان او را نژادپرستانه و دارای نشانه‌های واضح تبعیض جنسیتی دانست. در پی این جنجال، کلارک از سمت خود استعفا کرد و اتحادیه فوتبال انگلیس هم با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که وکیل ورزشی این سازمان، پیتر مک‌کورمیک به صورت موقت و به صورت فوری، ریاست اتحادیه فوتبال انگلیس را برعهده خواهد گرفت تا جانشین دائمی کلارک معرفی شود.

این سازمان در بیانیه‌ای با تقبیح هرگونه تبعیض نژادی و جنسیتی به نوعی از خط و مشی رئیس مستعفی‌اش اعلام برائت کرده است. در همین حال بیانیه‌ای هم از سوی کلارک توسط اتحادیه فوتبال انگلیس منتشر شد که در آن، او بابت اظهاراتش که آن را غیرقابل قبول دانسته، عذرخواهی کرده و مدعی شده که از مدتی پیش قصد کناره‌گیری داشته و این اتفاق بهانه‌ای شده که تصمیمش را عملی کند.