ارسال فشرده تصاویر با کیفیت ممکن شد

ارسال فشرده تصاویر با کیفیت ممکن شد فشرده‌ساز SPARK, شرکت دانش بنیان

یک شرکت دانش‌بنیان در کشور سخت افزاری‌هایی بر اساس نیاز بازار در داخل کشور ساخته است که امکان ارسال محتوای صوتی و تصویری با کیفیت بالا و استفاده از پهنای باند کم را فراهم کرده است.

به گزارش بازتاب به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یکی از مشکلات پیش‌رو تولیدات تصویری با کیفیت بالا، حجم بالای آن و در نتیجه استفاده بالای پهنای باند است و این نخستین چالش در فرآیند توزیع این قبیل محصولات است.

محمدکاظم نجفی مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان درباره خصوصیات و ویژگی‌های محصول «فشرده ساز حرفه‌ای spark» این شرکت گفت: با استفاده از این فشرده‌ساز، بالاترین کیفیت ارسال تصویر را در کنار کم‌ترین پهنای باند خواهیم داشت.

به گفته نجفی، پشتیبانی کامل از استانداردهای کدگذاری تصویر و استانداردهای متنوعی برای کدگذاری صدا نظیر، به کاربر امکان فشرده سازی تصویر با کیفیت مختلف ۴k را می‌دهد.

این فعال فناور اضافه کرد: ‌فشرده‌ساز SPARK از ورودی تصویر با وضوح ۱۰۸۰p ۶۰FPS را افزون بر استاندارد مخابره تصاویر DVB پشتیبانی کرده تا امکان ارسال خروجی با بهترین کیفیت از طریق تمامی بسترهای ارتباطی کاربردی از جمله ماهواره (DVB-S/S۲)، تلویزیون دیجیتال(DVB-T/T۲)، شبکه‌های داخل استودیو(DVB-ASI) و شبکه جهانی وب (IP) فراهم شود.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان بیان کرد: فشرده‌ساز SPARK دارای ورودی تصویر ۳G-SDI و ورودی صدای داخلی (Embedded) تا ۱۶ کانال بوده و دو خروجی IP و ASI به صورت پیش‌فرض روی این فشرده‌ساز وجود دارند. دو درگاه اترنت به منظور مدیریت و همچنین TSoIP روی دستگاه سوار شده است.

نجفی ادامه داد: فشرده‌ساز SPARK قابلیت ارسال تصویر از طریق IPV۴ به هر دو صورت Unicast و Multicast را به ۸ مقصد از پیش تعیین شده به همراه استاندارد ProMPEG FEC، دارد. قابلیت نصب منبع تغذیه اضافی روی این فشرده‌ساز، افزونگی(Redundancy) و قابلیت اتکای این دستگاه را بالا می‌برد.

وی گفت: با تکیه بر پشتیبانی از پروتکل مدیریتی SNMP امکان مدیریت این سیستم از هر نقطه‌ای فراهم شده است. فشرده‌ساز SPARK تحت هرگونه فشار کاری به صورت ۲۴ ساعته هر روز هفته و سال قابل اتکا خواهد بود.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان به دیگر محصولات تولید این شرکت اشاره کرد و گفت: علاوه بر تجهیزات ارسال و دریافت صدا و تصویر، مبدل‌های شبکه و وامدوله‌سازها، سامانه آنتن مرکزی بر بستر شبکه IP Headend، صداگذار و جداساز صدا، توزیع کننده‌های سیگنال ASI و SDI، سامانه تولید و ارسال راهنمای الکترونیکی برنامه‌ها (EPG)، سامانه مدیریت یکپارچه سر پایانه و بازهمتافتگر جریان های انتقال MPEG در این شرکت تولید می‌شود.

وی به واردات محصولات مشابه به کشور اشاره کرد و گفت: پیش‌تر این قبیل تجهیزات به کشور وارد می‌شد و اکنون نیز واردات صورت می‌گیرد که عمده این تجهیزات ساخت کشورهایی همچون آمریکا، انگلیس، سوئد و چین هستند.

این فعال فناور بیان کرد: محصولات این شرکت قابلیت رقابت با نمونه های مشابه خارجی را دارد و اکنون نیز بسیاری از تجهیزات تولید شده این شرکت به مرور جایگزین تجهیزات قدیمی صدا و سیما و یا سازمان‌های دیگر که عمدتا نیز ساخت کشور فرانسه هستند می‌شود.

به گفته نجفی، قیمت تولیدات این شرکت عموما پایین‌تر از نمونه‌های مشابه خارجی آن است ولی در مواردی نیز وجود داشته که قیمت محصولات به دلیل کیفیت بالای آن از نمونه مشابه خارجی آن بالاتر هم بوده است.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان گفت: در حال حاضر با تولیدات این شرکت به صورت مستقیم برای ۱۰ نفر شغل ایجاد شده است.