اجرای ۴۰ هزار پروژه زیربنایی و اقتصادی در مناطق محروم کشور

    کد خبر :491516

رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) از اجرای ۴۰ هزار پروژه زیربنایی و اقتصادی با سرمایه گذاری ۵۰ هزار میلیارد تومانی در مناطق محروم کشور خبر داد و گفت: طی ۷ ماه اخیر ۸۲ هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم در مناطق محروم کشور ایجاد شده است.

محمد مخبر افزود: این ۴۰ هزار پروژه محرومیت‌زدایی عمرانی با ۲۸ عنوان در عرصه‌‌‌های کشاورزی، آب و فاضلاب، سلامت و بهداشت، آموزش، فرهنگی، ورزشی و…  به بهره‌برداری خواهند رسید.

وی در آیین شکرگزاری بهره برداری از 41 هزار اشتغال مستقیم ستاد اجرایی فرمان امام گفت: طی سال های اخیر بیش از 40 هزار پروژه زیربنایی و اقتصادی با سرمایه گذاری 50 هزار میلیارد تومانی اجرا شده که سهم ستاد اجرایی فرمان امام در این طرح ها زیر 12 درصد بوده و از منابع مردم تمام این پروژه ها ساخته شده یا در حال اجراست.

به عنوان مثال تاکنون 1550 مدرسه، 1200 مرکز فرهنگی، 30 هزار واحد مسکونی، 11 باب بیمارستان (2500 تخت بیمارستان)، 159 مرکز جامع بهداشتی و… به بهره برداری رسیده است.

مخبر با اشاره به کمک به حدود 10 هزار زوج نابارور در مناطق محروم، اظهار کرد: مهرماه امسال حدود 300 هزار لوازم التحریر برای مناطق محروم ارسال شد.

رئیس ستاد اجرایی امام با بیان این که طی 7 ماه اخیر بالغ بر 41 هزار شغل در مناطق محروم ایجاد شده است، گفت: علاوه بر این،41 هزار شغل غیرمستقیم نیز به واسطه این تعداد اشتغالزایی مستقیم، ایجاد شده است.

مخبر با انتقاد از میزان کم صید ماهی (2 دهم درصد) اظهار کرد: صنایع آب بر کشور را به مراکزی که آب نیست، برده ایم و آب شرب مردم را به این صنایع می دهیم. در استان های شمالی میانگین بارندگی 1300 میلیمتر داریم که وسعت این استان ها به اندازه هلند است. در این کشور سالانه 85 میلیارد دلار درآمد از کشاورزی دارند و ما 400 میلیون دلار. 35 درصد درآمد برخی کشورها از جمله کره و چین از محل کشتی سازی تامین می شود، اما ما کاری در این زمینه انجام نداده ایم.

وی تاکید کرد: هر تشکیلات خصوصی که یک درصد تا 100 درصد شرکت های ستاد اجرایی فرمان امام را بخواهد آماده ایم شرکت ها را واگذار کنیم. هدف ما درآمدزایی نبوده و حل مشکل مردم بوده است. برای سال آینده 40 هزار شغل مستقیم را به 70 هزار شغل خواهیم رساند.

در این مراسم همچنین تعدادی از کارآفرینان برتر در حوزه های مختلف از جمله طرح های اجتماع محور به تشریح فعالیت های اشتغالزایی با همکاری ستاد اجرایی فرمان امام پرداختند.

همچنین در حاشیه این مراسم نمایشگاه جانبی با حضور کار آفرینان استانهای مختلف کشور که با کمک بنیاد برکت به عرصه اشتغال و تولید رسیده اند نیز برقرار است.

 

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید