اتهام زنی به ایران پوششی برای ارسال تسلیحات غرب به جنگ یمن است

اتهام زنی به ایران پوششی برای ارسال تسلیحات غرب به جنگ یمن است

یک کارشناس مسائل منطقه با بیان اینکه عامل تداوم جنگ یمن سودآوری سلاح‌های انگلیس و آمریکا است گفت:آنها با تهام زنی به ایران می‌خواهند پوششی برای ارسال سلاح به ائتلاف متجاوز به یمن فراهم کنند.

رضا میرابیان کارشناس مسائل منطقه در گفتگو با مهر، در خصوص آخرین وضعیت یمن پس از خواست آمریکا از عربستان برای پایان دادن به بحران انسانی در آن کشور، اظهارداشت: این اولتیماتوم آمریکا به عربستان در واقع چراغ سبز دادن به ائتلاف متجاوز بود تا اگر می‌خواهید دست پُر سر میز مذاکره حاضر شوید، کار را در یمن تمام کنید و به همین خاطر هم عملیات الحُدیده را شاهد بودیم.

وی گفت: در واقع ظاهر دعوت آمریکا خیر خواهانه است ولی باطن آن این است که به عربستان و ائتلاف تحت رهبری آن این اجازه را می‌دهد که کار الحُدیده را یکسره کرده و با داشتن برگ برنده از میدان پای میز مذاکره و گفتگو با طرف مقابل شرکت کنند.

میرابیان افزود: شما ببینید امروز همین اتفاق هم افتاده، یعنی ۴۸ ساعت پس از پیام آمریکا به عربستان در خصوص یمن عملیات الحُدیده آغاز می‌شود.

این کارشناس مسائل منطقه در پاسخ به این سوال که آیا اروپایی‌ها توان ترغیب و مجاب کردن عربستان برای نشستن پای میز مذاکره در خصوص یمن را دارند یا خیر؟ تصریح کرد: اروپایی‌ها توان لازم را برای اعمال سیاست‌‌‌های متبوع خود بر عربستان ندارند و عربستان هم از آنها حرف شنوی ندارد.

وی ادامه داد: در میان کشورهای اروپایی هم، انگلیس عمده صادرکننده تجهیزات و تسلیحات نظامی‌به ائتلاف متجاوز به یمن است و البته در این مسیر فرانسه و آلمان هم انگلیس را همراهی می‌کنند. بنابراین آمریکا، انگلیس و عربستان در موضوع یمن بازیگرانی هستند که عمده تاثیرگذاری را در جبهه مقابل دارند و از قضا هیچ کدام برای مذاکره جدی نیستند و رغبتی به انجام این کار در آنها دیده نمی‌شود.

میرابیان با بیان اینکه هدف از اولتیماتوم یک ماهه آمریکا به عربستان در پایان دادن به بحران یمن، یکسره کردن کار آن کشور به زعم آنها بود، گفت: دو کشور انگلیس و آمریکا به دنبال راهکار سیاسی در یمن نیستند و همچنان به ارسال سلاح و تجهیزات به ائتلاف ادامه می‌دهند.

این کارشناس مسائل منطقه در خصوص اتهام زنی‌های مکرر به ایران در موضوع یمن، افزود: این اتهام زنی‌ها و فشار تبلیغاتی علیه ایران در موضوع یمن به نوعی فرار رو به جلو و فرافکنی طرف مقابل است.

وی بیان کرد: آنها می‌خواهند با مطرح کردن ایران به عنوان مقصر بحران ایجاد شده در یمن، ارسال تجهیزات به یمن را در حاشیه قرار دهند. سازمان‌‌‌های بین‌المللی همه مطلع هستند و در کنگره آمریکا و مجلس عوام انگلیس هم مطرح شده که عامل تداوم جنگ یمن سودآوری سلاح‌های انگلیس و آمریکا هست. اگر ارسال تسلیحات قطع شود طبیعتا سعودی و امارات نمی‌توانند به این راحتی به جنگ یمن ادامه دهند.

میرابیان در خصوص احتمال گفتگوی میان طرف‌‌‌های درگیر در یمن و دستیابی به راه حل سیاسی در آن بحران، تصریح کرد: ما همچنان امیدواریم و تلاش‌‌‌های خود را برای رسیدن به این منظور انجام می‌دهیم. ما معتقدیم باید هر چه سریعتر طرف‌‌‌های یمنی پای میز مذاکره آمده و به درگیری‌‌‌های نظامی‌خاتمه دهند اما چنین جدیتی را در آمریکا، سعودی و انگلیس برای ادامه مسیر از طریق گفتگو و مذاکره نمی‌بینیم.

این کارشناس مسائل منطقه در پایان خاطرنشان کرد: علت مخالفت کشورهای نامبرده شده به دستیابی به راهکاری سیاسی در موضوع یمن، عمدتاً جنبه اقتصادی دارد، آنها می‌خواهند همچنان از مزایای فروش تسلیحات خود بهره مند باشند. عدم استقلال یمن و سلطه بر دریای سرخ از دیگر مواردی است که این سه کشور از نشستن پای میز مذاکره امتناع می‌کنند.