جدیدترین اخبار
6 آبان 1399 ساعت 14:15 سیاسی کد خبر :756843
برای چاپ کلیک کنید

آمریکا باید پاسخگوی خسارت وارد شده به ایران در قبال خروج یک طرفه از برجام باشد

آمریکا باید پاسخگوی خسارت وارد شده به ایران در قبال خروج یک طرفه از برجام باشد

علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری خود با خبرنگاران ضمن تبریک هفته وحدت گفت: نفس ابتکار هفته وحدت، نمادی است که نشان می دهد این امت در کلیت محمدی خود می تواند اختلاف ها را و آشفتگی ها را تبدیل به نقطه قوت کند.

وی افزود: انقلاب اسلامی پس از آن ممکن شد و در افق رویت پذیر جامعه اسلامی قرار گرفت که پیشگامان روشنگری دینی از علامه نایینی تا اقبال لاهوری و شهید مطهری و شریعتی و دیگر بزرگان موفق شدند یک نوع اتصال و پیوند میان هویت ملی و هویت امت بوجود آورند.

سخنگوی دولت گفت: هفته وحدت به این اعتبار، باید تبدیل به یک فرصت جهت اندیشیدن به موضوع صلح سازی در گستره همسایگانی و منطقه ای شود.

وی ادامه داد: ما همیشه از نفوذ تفرقه افکنانه قدرت های برون منطقه ای در منطقه سخن گفته ایم. اما باید توجه داشت که بستن راه نفوذ قدرت‌های جنگ افروز و تفرقه افکن در پیکره امت، فقط با شعار وحدت ممکن نخواهد شد.

به گزارش فارس،ربیعی گفت: ما باید مکانیزم های حل و فصل اختلاف همسایگانی را نیز در سطح مناسبات منطقه ای ایجاد کنیم. توانمند‌سازی سازمان همکاری در منطقه یکی از این مکانیزها می‌تواند باشد که می‌تواند موجب تقویت وحدت امت اسلامی در منطقه و جهان گردد.

وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر هفته وحدت فرصتی است تا مقوم‌های وحدت ساز داخلی خود و الزاماتی را که همگان باید برای حفظ وحدت به آن پایبند باشیم، مرور کنیم.

ربیعی گفت: امروز در داخل کشور عزیزمان ایران،‌همان گونه که رهبری معظم نیز در دیدار با اعضای ستاد ملی کرونا مطرح کردند، نیازمند شناخت عمیق از مهمترین مسائل و اقدامات یکپارچه بین ملت و حاکمیت هستیم.

وی تصریح کرد: همچنین بخشی از فرمایشات رهبر معظم انقلاب در تقارن با هفته وحدت، معنابخش مسیر پیش‌ روی قوا، انسجام ملی و پشتوانه پشت سر گذاشتن بحران‌هایی است که کشور در این مقطع با آن مواجه می باشد. در هفته های اخیر شاهد هجمه‌های ناجوانمردانه‌ زیادی به دولت بودیم.

سخنگوی دولت گفت: اگر این رویه ناصواب ادامه داشت و به جامعه تسری می یافت، قطعا آسیب‌های جبران‌ناپذیریی تحمیل می‌کرد؛ آسیب‌هایی که فکر می کنم وحدت و یکپارچگی کشور را نشانه گرفته بود و اگر با هشدار صریح رهبر انقلاب متوقف نمی‌شد، تضعیف ما را در مسائل جهانی و منطقه موجب می شد و نهایتا باعث انشقاق ملی نیز می‌گردید.

وی عنوان کرد: همان طور که رهبر انقلاب فرمودند باید بین نقد و اهانت تفکیک قائل بود. نقد بخشی از ادب جمهوریت است . اهانت و هتک حرمت نیز ناقض ادب اسلامی است و رهبری با درکی عمیق از هر این دو مولفه، نسبت به نارسایی که در حال شکل‌گیری بود، هشدار دادند. نارسایی که اخلاق سیاسی و انسجام ملی را نشانه گرفته بود.

سخنگوی دولت گفت: از مقام معظم رهبری به خاطر روشنگری‌های مبتنی بر بینش اسلامی و منطق حکمرانی که همواره رهنمون داشته‌اند؛ سپاسگزارم.دولت نیز همچون گذشته خود را مقید و موظف به تبعیت از رهنمودهای ایشان دانسته و امیدواریم توجه به رهنمون‌های اخیر ایشان در شرایط فعلی کشور ، مورد اهتمام همه ارکان و گروه‌ها قرار بگیرد.

وی اظهار داشت: پیشاپیش هفته وحدت را به همه هموطنان عزیزم اعم از سنی و شیعه و همه اقوام تبریک عرض می کنم. انشالله که پیرو راستین آن اسوه اخلاق و خوبی‌ها باشیم.

ربیعی در بخش دیگری از نشست خبری خود با خبرنگاران گفت: همچنین تصمیماتی که در ستاد ملی کرونا که با حضور مقام معظم رهبری اتخاذ شد ما را وارد مرحله جدیدی کرده است. تاثیر گذاری کرونا بر عرصه های سلامت، اقتصاد و جامعه و حتی امنیت هر روز ابعاد جدیدی یافته و در حال گسترش است.

وی با تاکید بر اینکه تصور آنکه کرونا در چند ماه به پایان خواهد رسید، امروز به یک خوش خیالی خطرناک می ماند، خاطر نشان کرد: برخی حتی چشم انداز 3 ساله برای دستیابی و امنیتی عمومی را مطرح می کردند و برخی کرونا را ویروس ماندگار مانند آنفولانزا برای آن به کار بردند لذا ما با خصوصیات بحرانی با طول زمان زیاد و اثر شدید و ریسک بالا و پرمخاطره روبرو هستیم. جهش ویروس غیرقابل پیش بینی است.

سخنگوی دولت گفت: امروز اگر ما تا دیروز با دو متغیر جان – سلامت و جان – معیشت روبرو بودیم امروز ابعاد روانی و اجتماعی و امنیت اجتماعی به آن افزوده شده است. بنابراین ما نیازمند حکمرانی مبتنی بر کرونا هستیم.

ربیعی تصریح کرد: بی توجهی و عدم همراهی با پروتکل ها و دستورالعملهای بهداشتی بنابر تحقیق صورت گرفته و همچنین تغییرات جهشی در ویروس که ضریب ابتلا را از 1.3 به 1.9 رسیده است باعث افزایش ابتلا به آن شده است.

وی اضافه کرد: البته در دنیا هم وضعیت مشابهی را داریم. برخی از کارشناسان ما معتقدند ویروسی که از چین تسری پیدا کرد با ویروسی که از غرب و اروپا است متفاوت تر است. دولت در یک مرحله فقط 60 میلیارد تومان به بحث مطالعات و تحقیقات علمی در حوزه بهداشت و درمان تخصیص داده است. خوشبختانه مقالات علمی زیادی از سوی ایرانیان در جهان منتشر شده است. ما با طرحهای تحقیقاتی سازمانی بهداشت جهانی مشارکت داریم.

ربیعی خاطر نشان کرد: باز هم آخرین بررسی سازمان بهداشتی این است که هیچ یک از داروها تاثیر چندانی ندارد و راهی جز بهداشت و پیشگیری نداریم. ما امروز نیازمند برنامه ریزی حداقل برای یک سال آینده هستیم. مطالعات نشان می دهد عامل جمعیت در سنین بالا، دیابت، فشار خون، چاقی، بیماریهای قلبی و عروقی در ایران منجر به افزایش تعداد مرگ و میر شده است.

وی بیان داشت: دولت اقدامات خود را برای تولیدات مورد نیاز ادامه داده است. از همین تریبون از انتظار برای تولید یک میلیون هم صحبت شد. اما امروز روزانه 21 میلیون عدد ماسک تولید می کنیم. و تجهیز و اضافه کردن تخت های بیمارستانی را هم در دست اقدام داریم.

ربیعی گفت: توجه دولت به فضای مجازی و دولت الکترونیک در این ایام به ما کمک کرد. سرعت بخشیدن به دولت الکترونیک یکی از اقدامات زیرساختی برای مقابله با گسترش ویروس است.

سخنگوی دولت بیان داشت: کمک به زندگی اقشار آسیب دیده از کرونا از موضوعات مهمی است که این روزها در دستور کار دولت قرار دارد. و در بخش سوالات به آن خواهم پرداخت.

وی عنوان داشت: اما درباره رسیدگی به افرادی که مشاغل آزاد داشتند و مشمول هیچ بیمه ای نبودند شناسایی این افراد توسط وزارت رفاه صورت گرفته و در یک مرحله هم به 3 میلیون از این افراد بسته غذایی تخصیص یافت و چگونگی کمک به آنها در دستور کار قرار دارد.

ربیعی اضافه کرد: اما به هرحال باید زنجیره شیوع شکسته شود. مبدا شکستن زنجیره راه اصلی مقابله با شیوع است. بیماران قطعی با انضباط بیشتری مورد نظر قرار خواهند گرفت و قزنطینه برای آنها اجباری است. اطرافیان و افراد مورد تماس نیز باید مورد آزمایش قرار گیرند.

سخنگوی دولت گفت: تصمیماتی در زمینه تعطیلی های ناگریز برای شکستن زنجیره اتخاذ شد و همراه با کنترل مراکز دنبال خواهد شد و در صورت لزوم در مورد تداوم زمانی و گسترده کردن طبقه بندی ها تصمیم گیری جدید خواهد شد.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص انتخابات آمریکا و اما و اگر بازگشت به برجام گفت: شرایط ما برای انجام کامل تعهدات در برجام روشن است. هرگز نباید فراموش کنید که کاهش تعهدات ایران در واکنش و پاسخ متناسب به خروج آمریکا از برجام و ممانعت آمریکا از انجام تعهدات سایر کشورهای عضو برجام بوده است. ما از ابتدا مکرراً یادآوری کرده‌ایم که کاهش تعهدات ایران برگشت پذیر بوده و به محض انجام تعهدات توسط سایر طرف‌ها، جمهوری اسلامی ایران نیز بلافاصله به سطح پیشین انجام تعهدات خود باز خواهد گشت.

وی افزود: در واقع، انتظار می‌رود که تقدم و تأخر بازگشت به تعهدات، متناسب با همان تقدم و تاخری باشد که در زمان توقف انجام تعهدات انجام گرفت.

سخنگوی دولت گفت: به‌علاوه، برای ما فرقی ندارد که کدام رئیس جمهور در آمریکا تصمیم به بازگشت به برجام خواهد گرفت و مانع تراشی برای انجام تعهدات دیگران را متوقف خواهد کرد. هر رئیس جمهوری که چنین تصمیمی بگیرد از آن استقبال می‌کنیم.

وی ادامه داد: اما همینطور لازم است که آمریکا همزمان با بازگشت به توافق برجام، آماده پاسخگویی نسبت به خسارت‌هایی باشد که در طول زمان خروج از توافق به مردم ایران تحمیل کرده است و البته باید آماده سپردن تعهدات دیگری درباره عدم تکرار این قبیل قانون شکنی‌ها نیز باشد.

سخنگوی دولت درباره آخرین وضعیت بازپس گیری اموال ارزی ایران در کره جنوبی و برخی کشورهای دیگر گفت: وزارت امور خارجه و کمیته مربوطه این موضوع را دنبال می‌کند. ما ده‌ها میلیارد دلار ارز در کشورهای دیگر داریم که همه این ارقام باید به کشور برگردد. در قبال کره جنوبی نگرانی خود را اعلام کردیم. اخیرا علائمی ارسال کرده بوده و مسیر جزیی ورود دارو به کشورمان از این طریق نیز باز شده بود که برای ما کافی نیست.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره تاثیر کرونا بر اقتصاد بیان داشت: مشکلات اقتصادی ناشی از کرونا مختص ایران نیست و قطعا این تاثیر بر اقتصاد جهانی را در آینده بیشتر نمایان خواهد شد. قبلا هم بیان شد که تحریم‌ها منجر به عدم دسترسی ایران به منابع مالی شده و آمریکا با هدف نارضایتی عمومی و استیصال ملت دست به جنگ اقتصادی زده است.

سخنگوی دولت اظهار داشت: با این وصف مطالعات اولیه نشان داد که کرونا حدود ۶ میلیون شغل را در ایران تهدید می کرد که در صورت عدم توجه با تعطیلی مواجه می شدند. از این ۶ میلیون شغل احصا شده ۵.۳ میلیون در مشاغل رسمی ۵.۲ میلیون در مشاغل غیررسمی فعالیت می‌کنند. استراتژی حفظ توامان معیشت و سلامت و افزایش تولید بسیاری از این مشاغل تا به امروز حفظ شده است.

وی ادامه‌داد: بر همین اساس با معرفی ۵۴۴ هزار کارگاه به بانک ها رقمی بالغ بر ۱۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات به آنان پرداخته است. این کارگاه‌ها حدود یک میلیون و شش هزار شغل را پوشش می دادند.

ربیعی گفت: همچنین بررسی های دولت نشان داد یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از تابستان از بازار کار خارج شده که ۲۴۰ هزار نفر از آنها در همان مرحله اول بیمه بیکاری دربافت کرده و ۸۵۰ هزار نفر نیز تا کنون ثبت نام کرده اند. با همان سیاست بازگشایی همراه با ‍روتکل تعدادی از این افراد به کار خود بازگشته اند که درخواست ۱۶۹ هزار نفری برای بیمه بیکاری در مرحله جدید به معنای بازگشت به کار بخشی از بیکار شدگان به دلیل کروناست. همچنین وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی ۴ میلیون نفر را شناسایی کرده که فاقد هرگونه بیمه ای هستند. این افراد بیشتر در مشاغلی همچون ‍یک موتوری ها یا مشاغل روزمزد هستند.

سخنگوی دولت گفت: سه میلیون نفر از این افراد در چهار مرحله تحت پوشش بسته های غذایی قرار گرفته و قرار شد مبلغ ۶ میلیون تومان وام کم بهره به این افراد تخصیص داده شود که تاکنون ۳۰۰ هزار نفر ثبت نام کرده اند.

ربیعی اضافه کرد: مساله امروز دولت حمایت از گروههای ضعیف جامعه و اقشاری است که که درآمد ناکافی و مشاغل غیر رسمی و روزمره دارند. همچنین سه میلیون داوطلب شغل بیکار نیز مساله ماست.

وی خاطرنشان کرد: قطعا دولت با دقت و ظرافت تک تک این افراد را شناسایی کرده و نسبت به وضعیت آنها نگران است. شاید به دلیل نداشتن دسترسی به منابع مالی و تحریم ها نتوانیم با ظرفیت تمام از این افراد حمایت کنیم ولی همانگونه که مقام معظم رهبری به درستی بر حمایت از این گروه تاکید کردند از روز شنبه و بعد از جلسه ستاد ملی کرونا با معظم له جلسات متعددی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه شکل گرفته و قطعا راه حل مناسب و حمایت درستی از این افراد خواهیم داشت.

ربیعی اظهار داشت: جمعیت فعال کشور ۲۷ میلیون است. جمعیت شاغل حدود ۲۴ میلیون است. نیروی کار شاغل کشوری و لشکری به علاوه افراد با درآمد بالا حدود ۱۲ میلیون نفرند. حدود ۶ میلیون نفر تحت پوشش برنامه های حمایتی و معیشتی قرار دارند. جمع این ها می شود ۱۸میلیون.

وی اضافه کرد: ضمن این که ۲۰ میلیون خانوار هم وام ۱ میلیون تومانی کرونا دریافت کردند و بسته های کالایی هم ارایه شد. بنابراین ۶ میلیون شاغل رسمی و غیررسمی در معرض آسیب شدید از کرونا داشته ایم. ما از اسفندماه کوشش کردیم این شش میلیون نفر را تحت پوشش قرار بدهیم.

ربیعی گفت: ۷۳۰ هزار نفر از ۸۵۰ هزار نفری که در سامانه بیمه بیکاری ثبت نام کردند، مشمول بیمه بیکاری شدند و به آنها پرداخت شد. به اضافه حدود ۲۵۰ هزار نفر که از قبل بودند. همه این ۷۳۰هزار نفر به جز ۱۶۹ هزار نفر به کار برگشته اند.

وی تصریح کرد: همچنین حدود ۲۰هزار میلیارد تومان به صورت وام ۱۲ درصدی به کسب و کارها و شاغلین ۱۴ رسته بیشترین آسیب دیده اختصاص یافت که تاکنون ۱۴هزار میلیارد تومان با پوشش اشتغال ۱.۱ میلیون نفر به بانک ها برای دریافت وام معرفی شدند.

ربیعی تاکید کرد: اما توجه ویژه مقام معظم رهبری به بیکارانی است که تحت پوشش بیمه بیکاری نیستند و از جایی هم مستمری دریافت نمی کنند. جمع بیکاران براساس داده های مرکز آمار حدود ۳ میلیون نفر است.

وی گفت: برخی از این ها قبلا شاغل بودند بیمه هم داشتند ولی الان ندارند. برخی قبلا شاغل بودند ولی از اول بیمه نبودند. برخی هم اساسا از ابتدا بیکار بودند مانند کسی که خدمت سربازیش تمام شده و بیکار مانده است. برای این دسته از بیکاران تیمی متشکل از وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی در حال تدوین یک برنامه منسجم هستند.

سخنگوی دولت اظهار داشت: این برنامه ۳ ویژگی دارد: شناسایی همه افراد هدف به گونه ای که کسی که مستحق است جا نماند، حمایت اختصاصی مانند مستمری یا بیمه بیکاری به آنها تعلق گیرد ، کسانی که در درون بازار کار (جزء جمعیت فعال) نبوده اند به اشتباه وارد این جمع نشوند. به طور مشخص سازمان تامین اجتماعی در مورد این ها مسئولیت خواهد داشت. به هرحال خود این هدفگیری گروهی که از حمایت های دولت جا مانده بودند نشانه دقت نظر مقام معظم رهبری است.

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره نتیجه لوایح FATF گفت: متاسفانه علیرغم همه هشدارهایی که دولت درباره بوجود آمدن مشکلات قابل پیش بینی در حوزه مالی در صورت عدم تصویب لوایح FATF داد، این لوایح مورد تصویب قرار نگرفت و این امر مشکلاتی در مراودات اقتصادی و مالی ما با دنیا حتی با کشورهای دوست همچون روسیه و چین بوجود آورده است.

وی اضافه کرد: مدتی است که بانک اچ اس بی سی از مواجهه با درخواست گشایش حساب ایرانیان امتناع می ورزد. برخی مدیران بانکی در آلمان نیز با استناد به قوانین مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم، ریسک همکاری با اتباع ایران را افزایش داده اند و خواستار بستن برخی حساب ها شده اند.

ربیعی تصریح کرد: هر چند رفتار تبعیض آمیز در ارائه خدمات مالی به ایرانیان با توسل به ابزار فشار FATF به هیچ وجه قابل توجیه نیست و رویه وزارت متبوع برای توقف این رفتارها، همواره پیگیری آن از طرق گوناگون و توصیه اتباع به طرح دعاوی حقوقی علیه این موسسات مالی بوده، لیکن نمی توان آثار علمی این مشکل تراشی ها در زندگی روزمره اتباع کشورمان را نادیده گرفت.

وی عنوان داشت: همپوشانی وارد شدن ایران به لیست سیاه FATF و شرارت های آمریکا در اعمال تحریم ها، کاملاً به سود رژیم ترامپ تمام شده و آمریکا تلاش دارد که با مقصر جلوه دادن ایران در عدم پذیرش استانداردهای FATF از زیر بار مسئولیت وارد کردن فشار مضاعف بر مردم شانه خالی کند.

ربیعی گفت: سیاست فشار حداکثری آمریکا علت اصلی و اولیه بروز مشکلات فعلی نظام مالی کشورمان محسوب می گردد و با فرض بقای تحریم ها، حتی با پیاده سازی استانداردهای مذکور نمی توان گشایش بزرگی در بخش پولی و بانکی متعارف کشور متصور بود، لکن به هر روی محدودیتهای اعمالی FATF در این شرایط بر پیچیدگی اوضاع می افزاید.

وی اظهار داشت: عدم پذیرش استانداردهای FATF دستاویزی برای سرپوش گذاشتن بر جنایات تحریمی آمریکا فراهم کرده است ولی دولت مصمم است که اجازه چنین سوء استفاده ای را به آمریکا بدهد و نه در برابر بی توجهی به اهمیت FATF در برخورداری از تعامل های سازنده و مثبت مالی و بانکی با جهان بی اعتنا بماند.

ربیعی در مورد جلسه اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا با رهبر انقلاب اسلامی گفت: قرار شد یک بازآفرینی در ستاد ملی کرونا انجام دهیم.

 

Ad

روی خط خبر

 • شکایت اهل سنت از روحانی در دیوان عالی کشور
 • سخنگوی وزارت خارجه: در “وین” پیشرفت‌هایی حاصل شده است
 • فراخوان مشمولان اعزامی پایه خدمتی اردیبهشت ماه۱۴۰۰
 • رقابت «گورکن» در بیست و سومین جشنواره‌ فیلم مریلند آمریکا
 • یونان نخستین گام برای پذیرش گردشگران را برداشت
 • قیمت روز خودرو در ۳۰ فروردین
 • آخرین وضعیت تردد در راههای اصلی کشور
 • جزئیاتی از فروش ارزان خودروهای ایرانی در کشورهای عربی
 • جزئیات قیمت رسمی انواع ارز/افزایش نرخ پوند و یورو
 • قیمت جهانی نفت امروز ۱۴۰۰/۰۱/۳۰
 • به پلاک ماشینتان ماسک نزنید/ جریمه مخدوش کردن پلاک چیست؟
 • استیضاح”نمکی” در مجلس کلید خورد
 • شرط وزارت بهداشت برای واردات واکسن کرونا با ارز نیمایی
 • توضیح سخنگوی سپاه درباره شهادت سردار حجازی
 • ارزهای دیجیتالی سرخ شدند!
 • پرداخت نوبت پنجم وام ضروری بازنشستگان کشوری ۳۱ فروردین
 • استقبال ترامپ از تصمیم بایدن برای خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان
 • بازداشت ۳ مقام دیگر در عربستان به اتهام فساد مالی
 • مخالفت کمیسیون انرژی مجلس با طرح تشکیل شورای عالی آب
 • پایگاه هوایی بلد عراق هدف حملات راکتی قرار گرفت
 • فدراسیون پزشکی ورزشی خواستار مقابله با فعالیت باشگاه‌های ورزشی متخلف شد
 • جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه به لقاء الله پیوست
 • کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی جلسه ای با موضوع ایران تشکیل می دهد
 • حسن شریفی سرپرست بخش روابط عمومی فدراسیون فوتبال شد
 • بازنشستگان مقابل ادارات و سازمان های تامین اجتماعی تجمع کردند
 • عربستان خبر مذاکرات با ایران را تکذیب کرد
 • کل انرژی دیتاسنترهای فیسبوک را انرژی تجدیدپذیر تامین می کنند
 • نویسنده «نون خ» به کرونا مبتلا شد
 • وام ودیعه مسکن امسال به چه کسانی پرداخت می‌شود؟/ احتمال افزایش وام
 • کد رهگیری برای معاملات مسکن اجباری است
 • Ad