جدیدترین اخبار
۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۷ سیاسی کد خبر :9675

حضور نظامی ایران در سوریه مانعی برای قدرت گرفتن تروریست‌‌ها در منطقه

به عقیده کارشناسان روس، ایران با افزایش حضور نظامی خود در سوریه، به تقویت توان رزمی ارتش سوریه کمک کرده، مانع از قدرت گرفتن گروه‌های تروریستی شده و در مجموع امنیت منطقه را تقویت خواهد کرد.

به گزارش بازتاب به نقل از خبرگزاری «نووستی»، ایران قصد دارد نیروهای نظامی خود در سوریه را افزایش دهد. این مسئله‌ای است که روز چهارشنبه از سوی سرتیپ “محمد پاکپور” فرمانده نیروهای زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران عنوان شد. این مقام بلندپایه نظامی تاکید کرد که مشاورین نظامی ایران از دولت سوریه در مبارزه با تروریسم حمایت کرده و هر نوع کمکی که ارتش این کشور لازم داشته باشد، در اختیار آن قرار خواهند داد.

اعلام اعزام نیروهای نظامی مضاعف سپاه پاسداران به سوریه چند روز پس از خبر خروج بخشی از نیروهای نظامی-هوایی روسیه از خاک سوریه، به گوش رسیده است. باید یادآور شویم که در اواخر ماه آوریل سرلشکر “سرگئی رودسکی” رئیس ستاد اداره عملیاتی ستادکل نیروهای مسلح روسیه اعلام نمود که نیروهای نظامی شرکت کننده در عملیات در سوریه به نصف تقلیل خواهند یافت. وی دلیل این اقدام را نیز کاهش تعداد گروه‌های مسلح مخالف سوری عنوان کرد.

برخی کارشناسان نظامی بر این عقیده هستند که مشاورین نظامی ایرانی پیش از این نیز با روسیه در این زمینه همکاری داشته و اکنون می توانند برای افزایش قدرت نظامی ارتش سوریه کمک موثری باشند. البته جمهوری اسلامی ایران اهداف دیگری را نیز در این بین دنبال می کند.

ارتش سوریه توان نظامی خود را تقویت خواهد کرد

روز گذشته (چهارشنبه) در آستانه (پایتخت قزاقستان) چهارمین دور از مذاکرات حل و فصل سیاسی بحران در سوریه آغاز شده است که در چارچوب آن نمایندگان روسیه، ایران و ترکیه قصد دارند توافقنامه ای در مورد ایجاد چهار منطقه کاهش تنش (منطقه امن) در استان ادلب، شمال شهر خمص، شرق گوتا و جنوب خاک سوریه امضاء کنند. این سند توقف کامل درگیریهای نظامی در این مناطق را در نظر گرفته است.

اگر این مذاکرات موفقیت آمیز بوده و گروههای مخالف سوری که در مذاکرات آستانه شرکت کرده اند آن را امضاء کنند، دولت سوریه می تواند با استفاده از این فرصت و با کمک مشاورین نظامی ایرانی بخشی از توانایی رزمی ارتش خود که طی شش سال جنگ گذشته صدمات جدی به آن وارده شده را سرو سامان دهد.

“آنتون مارداسوف” رئیس بخش مناقشات خاورمیانه در موسسه تحقیقات راهبردی روسیه به این خبرگزاری گفته است: «دیگر این مسئله بر کسی پوشیده نیست که ایران نه تنها در سوریه مشاورین نظامی دارد، بلکه نیروهای ویژه هوایی و زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران نیز در سوریه حضور داشته و بطور مستقیم در جبهه های نبرد به نظامیان ارتش سوریه کمک می کنند. این واقعیت که اکنون مقامات سپاه آشکارا اعلام کرده اند که قصد دارند نظامیان بیشتری به سوریه اعزام کنند، گویای آن است که این نیروها قصد دارند وظایف خود را بطور علنی دنبال کنند. واقعیت این است که ارتش سوریه نیازمند اصلاحات اساسی، سرو سامان گرفتن و تجهیز تسلیحاتی و آموزش کادر جدید است و لازم دارد تا متحدین توانمندی برای مبارزه قاطع در برابر گروههای تروریستی داشته باشد.»

این کارشناس یادآور شده است که در همین راستا، نیروهای بسیجی ایران، گروههای مبارز شیعه جنبش حزب الله در لبنان و عراق، از جمله دشمنان گروه تروریستی داعش محسوب می شوند و متحد کردن و هماهنگی اقدامات این نیروها با ارتش سوریه، وظیفه بسیار دشواری است که تنها از عهده تشکیلات نظامی قدرتمندی مانند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران برمی آید.

ایران کمبود حضور نظامی روسیه را جبران خواهد کرد

“رجب صفروف” مدیرکل مرکز مطالعات ایران معاصر نیز دیدگاه مشابهی دارد. به گفته وی، در شرایطی که روسیه سیاست تدافعی را در پیش گرفته، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران با موفقیت توانسته توان رزمی ارتش سوریه را به خوبی افزایش دهد و این مسئله در عملیات موفق اخیر نیروهای دولتی در جبهه های مختلف آشکار شد.

صفروف در گفتگو با خبرنگار «نووستی» گفت: «واقعیت این است که روسیه در حال حاضر در رابطه با حل و فصل بحران سوریه بسیار محتاطانه عمل کرده و دست به اقدام تندی نزده و تمرکز خود را روی حل و فصل مسالمت آمیز بحران سوریه از طریق مذاکره قرار داده است. خارج کردن بخشی از نیروهای ما از خاک سوریه نیز این مسئله را تایید می کند. در واقع مسکو تصمیم گرفته کمی صبر کند و دست به اقدام تازه ای در سوریه نزند. بخشی از این تصمیم گیری به دلیل موضع گیری “دونالد ترامپ” است. دولت جدید آمریکا در مواضع خویش در قبال سوریه و خاورمیانه، تجدیدنظر اساسی کرده و دستاوردهای روسیه و ایران برای حل مشکلات در سوریه را تحت تاثیر قرار داده است. حمله موشکی به پایگاه هوایی الشعیرات سوریه به بهانه استفاده از سلاح شیمیایی توسط ارتش سوریه، بخشی از راهکار جدید واشنگتن است. جمهوری اسلامی ایران با افزایش حضور نظامی خود در سوریه سعی دارد نتیجه ای که مسکو و تهران طی یکی دو سال گذشته در سوریه بدست آورده اند را حفظ کند، این در حالی است که روسیه در عرصه بین المللی به دنبال امکانات دیگری برای حل بحران سوریه است.»

ایران نیازی به گسترش هرج و مرج در منطقه ندارد

این کارشناس مسائل ایران تاکید کرد که موفقیت احتمالی در جریان این دور از مذاکرات آستانه به ابتکارعمل روسیه و ایران، نه تنها به دمشق، بلکه به دیگر نیروها که علاقه ای به حل و فصل اوضاع ندارند هم این امکان را می دهد که توان نظامی خود را تقویت کنند. مهلت بوجود آمده کشورهای غربی و پادشاهی‌های خلیج فارس را قادر خواهد ساخت تا ارسال تسلیحات نظامی برای گروههای مسلح سوری که در مقابل ارتش سوریه می جنگندند و تمایلی برای صلح ندارند را افزایش دهند. آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن هدف خود را همچنان سرنگونی رژیم بشار اسد قرار داده‌اند و این هدف قطعا از طریق مذاکرات سیاسی برای آنها میسر نخواهد شد.

رجب صفروف معتقد است: «مسلما ایران نیازی به هرج و مرج در کشورهای همسایه خود ندارد. تقسیم سوریه که به احتمال زیاد در صورت سرنگونی رژیم دمشق صورت خواهد گرفت، نه تنها باعث تقویت مواضع تروریسم بین المللی می شود، بلکه ایران را از وجود کشوری که سالهاست با آن روابط مستحکم دوستانه ای دارد، محروم خواهد ساخت. چنین شرایطی بدترین سناریوی روند اوضاع برای مقامات تهران است که سعی دارند نقش موثری در روند اوضاع منطقه، بخصوص مناقشه فلسطین، اوضاع لبنان، عراق و دیگر کشورهای عربی که جمهوری اسلامی دارای منافع خاص خود است، داشته باشند و بتواند قدرت نفوذ خود در تامین امنیت منطقه به جهان نشان دهد. به همین دلیل جمهوری اسلامی با افزایش حضور نظامی خود در سوریه، در واقع تلاش می کند تا امنیت در منطقه را افزایش دهد و این مسئله دقیقا مورد نظر روسیه نیز قرار دارد.»

Ad

روی خط خبر

 • افرادی که با “کوکتل‌مولتوف” سفارت عربستان را به آتش کشیدند، نیروهای حزب‌اللهی نبودند، نفوذی بودند
 • بزرگترین پولشویی تاریخ اروپا در غول بانکی دانمارک
 • فروش رنو به ایران با بازگشت تحریم خودرویی، نصف شد
 • دادگاه لاهه: رای پرونده شکایت ایران از آمریکا، ۱۱ مهرماه صادر می‌شود
 • ساعت رسمی کشور امشب یک‌ساعت به عقب کشیده می‌شود
 • ترامپ: شورای امنیت به ریاست من درباره ایران جلسه تشکیل می‌دهد
 • رونمایی از پوستر انگلیسی «حمال طلا»
 • بایدها و نبایدها هنگام آتش‌سوزی منزل
 • اتمام حجت ترامپ با بولتون: نمی گذارم علیه ایران جنگ به راه بیاندازی
 • راه‌اندازی ۲۲ خط «اتوبوس مدرسه» برای اولین بار
 • چرا شبکه‌های اجتماعی شما را افسرده می‌کنند؟
 • ۱۴ معاون و مدیری که باید از وزارت کار بروند
 • اتهامات عجیب کریمی قدوسی به دو عضو کابینه
 • رییس پارلمان عراق در گفت و گو با همتای آمریکایی، بخشی از محتوای تماس خود با لاریجانی را تکذیب کرد
 • اجناس محتکران هنوز وارد بازار نشده است/ به زودی قیمت‌ها می‌شکند
 • بنزین در ایران؛ ارزان‌تر از اسپانیا و گران‌تر از فرانسه
 • ادامه همکاری شرکت‌های کره‌ای با ایران/کره به نفت ایران وابسته است
 • عاشورا؛ منطق عملی چگونه زیستن/ خاورمیانه از کف آمریکا رفته است
 • از سوی ایران، درخواستی برای ملاقات با ترامپ مطرح نشده
 • فردا؛ پایان طرح تابستانی پلیس در جاده‌ها
 • اعلام ممنوعیت‌های ترافیکی رژه هفته دفاع مقدس در جنوب تهران
 • فعالیت شبانه پرسنل سازمان پسماند برای رفت و روب شهر در ماه محرم
 • ساعات کاری کارمندان در دو هفته اول مهرماه شناور شد
 • وام‌های بی‌اثر مَسکن/ کاهش ۵۰ درصدی سهم مسکن از کل تسهیلات بانکی
 • فشارهای کاخ سفید نمی‌تواند روابط پارلمانی ایران وعراق راتخریب کند
 • بارش باران در ۵ استان / گرد و غبار در راه تهران و ۶ استان دیگر
 • تدوینگر «مخمصه» مایکل مان درگذشت
 • ریابکوف: آمریکا با تحریم روسیه با آتش بازی می‌کند
 • گزارش خدمات امداد و نجات هلال احمر در تاسوعا و عاشورا
 • از «کریستوفر نولان» تجلیل می‌شود