جدیدترین اخبار
۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۷ سیاسی کد خبر :9675

حضور نظامی ایران در سوریه مانعی برای قدرت گرفتن تروریست‌‌ها در منطقه

به عقیده کارشناسان روس، ایران با افزایش حضور نظامی خود در سوریه، به تقویت توان رزمی ارتش سوریه کمک کرده، مانع از قدرت گرفتن گروه‌های تروریستی شده و در مجموع امنیت منطقه را تقویت خواهد کرد.

به گزارش بازتاب به نقل از خبرگزاری «نووستی»، ایران قصد دارد نیروهای نظامی خود در سوریه را افزایش دهد. این مسئله‌ای است که روز چهارشنبه از سوی سرتیپ “محمد پاکپور” فرمانده نیروهای زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران عنوان شد. این مقام بلندپایه نظامی تاکید کرد که مشاورین نظامی ایران از دولت سوریه در مبارزه با تروریسم حمایت کرده و هر نوع کمکی که ارتش این کشور لازم داشته باشد، در اختیار آن قرار خواهند داد.

اعلام اعزام نیروهای نظامی مضاعف سپاه پاسداران به سوریه چند روز پس از خبر خروج بخشی از نیروهای نظامی-هوایی روسیه از خاک سوریه، به گوش رسیده است. باید یادآور شویم که در اواخر ماه آوریل سرلشکر “سرگئی رودسکی” رئیس ستاد اداره عملیاتی ستادکل نیروهای مسلح روسیه اعلام نمود که نیروهای نظامی شرکت کننده در عملیات در سوریه به نصف تقلیل خواهند یافت. وی دلیل این اقدام را نیز کاهش تعداد گروه‌های مسلح مخالف سوری عنوان کرد.

برخی کارشناسان نظامی بر این عقیده هستند که مشاورین نظامی ایرانی پیش از این نیز با روسیه در این زمینه همکاری داشته و اکنون می توانند برای افزایش قدرت نظامی ارتش سوریه کمک موثری باشند. البته جمهوری اسلامی ایران اهداف دیگری را نیز در این بین دنبال می کند.

ارتش سوریه توان نظامی خود را تقویت خواهد کرد

روز گذشته (چهارشنبه) در آستانه (پایتخت قزاقستان) چهارمین دور از مذاکرات حل و فصل سیاسی بحران در سوریه آغاز شده است که در چارچوب آن نمایندگان روسیه، ایران و ترکیه قصد دارند توافقنامه ای در مورد ایجاد چهار منطقه کاهش تنش (منطقه امن) در استان ادلب، شمال شهر خمص، شرق گوتا و جنوب خاک سوریه امضاء کنند. این سند توقف کامل درگیریهای نظامی در این مناطق را در نظر گرفته است.

اگر این مذاکرات موفقیت آمیز بوده و گروههای مخالف سوری که در مذاکرات آستانه شرکت کرده اند آن را امضاء کنند، دولت سوریه می تواند با استفاده از این فرصت و با کمک مشاورین نظامی ایرانی بخشی از توانایی رزمی ارتش خود که طی شش سال جنگ گذشته صدمات جدی به آن وارده شده را سرو سامان دهد.

“آنتون مارداسوف” رئیس بخش مناقشات خاورمیانه در موسسه تحقیقات راهبردی روسیه به این خبرگزاری گفته است: «دیگر این مسئله بر کسی پوشیده نیست که ایران نه تنها در سوریه مشاورین نظامی دارد، بلکه نیروهای ویژه هوایی و زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران نیز در سوریه حضور داشته و بطور مستقیم در جبهه های نبرد به نظامیان ارتش سوریه کمک می کنند. این واقعیت که اکنون مقامات سپاه آشکارا اعلام کرده اند که قصد دارند نظامیان بیشتری به سوریه اعزام کنند، گویای آن است که این نیروها قصد دارند وظایف خود را بطور علنی دنبال کنند. واقعیت این است که ارتش سوریه نیازمند اصلاحات اساسی، سرو سامان گرفتن و تجهیز تسلیحاتی و آموزش کادر جدید است و لازم دارد تا متحدین توانمندی برای مبارزه قاطع در برابر گروههای تروریستی داشته باشد.»

این کارشناس یادآور شده است که در همین راستا، نیروهای بسیجی ایران، گروههای مبارز شیعه جنبش حزب الله در لبنان و عراق، از جمله دشمنان گروه تروریستی داعش محسوب می شوند و متحد کردن و هماهنگی اقدامات این نیروها با ارتش سوریه، وظیفه بسیار دشواری است که تنها از عهده تشکیلات نظامی قدرتمندی مانند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران برمی آید.

ایران کمبود حضور نظامی روسیه را جبران خواهد کرد

“رجب صفروف” مدیرکل مرکز مطالعات ایران معاصر نیز دیدگاه مشابهی دارد. به گفته وی، در شرایطی که روسیه سیاست تدافعی را در پیش گرفته، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران با موفقیت توانسته توان رزمی ارتش سوریه را به خوبی افزایش دهد و این مسئله در عملیات موفق اخیر نیروهای دولتی در جبهه های مختلف آشکار شد.

صفروف در گفتگو با خبرنگار «نووستی» گفت: «واقعیت این است که روسیه در حال حاضر در رابطه با حل و فصل بحران سوریه بسیار محتاطانه عمل کرده و دست به اقدام تندی نزده و تمرکز خود را روی حل و فصل مسالمت آمیز بحران سوریه از طریق مذاکره قرار داده است. خارج کردن بخشی از نیروهای ما از خاک سوریه نیز این مسئله را تایید می کند. در واقع مسکو تصمیم گرفته کمی صبر کند و دست به اقدام تازه ای در سوریه نزند. بخشی از این تصمیم گیری به دلیل موضع گیری “دونالد ترامپ” است. دولت جدید آمریکا در مواضع خویش در قبال سوریه و خاورمیانه، تجدیدنظر اساسی کرده و دستاوردهای روسیه و ایران برای حل مشکلات در سوریه را تحت تاثیر قرار داده است. حمله موشکی به پایگاه هوایی الشعیرات سوریه به بهانه استفاده از سلاح شیمیایی توسط ارتش سوریه، بخشی از راهکار جدید واشنگتن است. جمهوری اسلامی ایران با افزایش حضور نظامی خود در سوریه سعی دارد نتیجه ای که مسکو و تهران طی یکی دو سال گذشته در سوریه بدست آورده اند را حفظ کند، این در حالی است که روسیه در عرصه بین المللی به دنبال امکانات دیگری برای حل بحران سوریه است.»

ایران نیازی به گسترش هرج و مرج در منطقه ندارد

این کارشناس مسائل ایران تاکید کرد که موفقیت احتمالی در جریان این دور از مذاکرات آستانه به ابتکارعمل روسیه و ایران، نه تنها به دمشق، بلکه به دیگر نیروها که علاقه ای به حل و فصل اوضاع ندارند هم این امکان را می دهد که توان نظامی خود را تقویت کنند. مهلت بوجود آمده کشورهای غربی و پادشاهی‌های خلیج فارس را قادر خواهد ساخت تا ارسال تسلیحات نظامی برای گروههای مسلح سوری که در مقابل ارتش سوریه می جنگندند و تمایلی برای صلح ندارند را افزایش دهند. آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن هدف خود را همچنان سرنگونی رژیم بشار اسد قرار داده‌اند و این هدف قطعا از طریق مذاکرات سیاسی برای آنها میسر نخواهد شد.

رجب صفروف معتقد است: «مسلما ایران نیازی به هرج و مرج در کشورهای همسایه خود ندارد. تقسیم سوریه که به احتمال زیاد در صورت سرنگونی رژیم دمشق صورت خواهد گرفت، نه تنها باعث تقویت مواضع تروریسم بین المللی می شود، بلکه ایران را از وجود کشوری که سالهاست با آن روابط مستحکم دوستانه ای دارد، محروم خواهد ساخت. چنین شرایطی بدترین سناریوی روند اوضاع برای مقامات تهران است که سعی دارند نقش موثری در روند اوضاع منطقه، بخصوص مناقشه فلسطین، اوضاع لبنان، عراق و دیگر کشورهای عربی که جمهوری اسلامی دارای منافع خاص خود است، داشته باشند و بتواند قدرت نفوذ خود در تامین امنیت منطقه به جهان نشان دهد. به همین دلیل جمهوری اسلامی با افزایش حضور نظامی خود در سوریه، در واقع تلاش می کند تا امنیت در منطقه را افزایش دهد و این مسئله دقیقا مورد نظر روسیه نیز قرار دارد.»

وبگردی

روی خط خبر

 • نماینده پارلمان مصر خواستار تحریم کالاهای آمریکایی شد
 • چهره های جدید سرنوشت انتخابات آینده عراق را رقم می زنند
 • مادلین آلبرایت: اقدام ترامپ درباره قدس مفید نبود
 • افزایش فشارها بر مسئول ویژه تحقیقات روسیه در آمریکا با داغ شدن شایعات درباره اخراج وی
 • خريد هيجان انگيز از پوشاک فرس به مناسبت شب يلدا
 • ظریف: آماده افزایش همکاری ها با آذربایجان در زمینه های مختلف هستیم
 • برگزاری نشست فوق‌العاده کمیته فلسطین اتحادیه بین‌المجالس کشورهای اسلامی فردا در تهران
 • سهام هفت شرکت دولتی واگذار می‌شود
 • تحلیل بیزنس اینسایدر: چرا سعودی ها در جنگ های نیابتی از ایران شکست می خوردند؟
 • بررسی لایحه بودجه ۹۷ با حضور نوبخت در فراکسیون مستقلین ولایی مجلس
 • اشتباه عضو هیات رییسه مجلس در تلفظ نام دو نماینده
 • وزیر اطلاعات: برخورد قهرآمیز با تخلفات اقتصادی موجب فرار سرمایه می شود
 • برگزاری نشست فوق‌العاده کمیته فلسطین اتحادیه بین‌المجالس کشورهای اسلامی فردا در تهران
 • تصمیمات جدید دولت برای کوله‌بران/ بازگشایی مرز تمرچین و باشماق از امروز
 • آمبولانس‌ها در سطح مستقر شدند/مردم شیر و مایعات بخورند
 • تصمیمات جدید دولت برای کوله‌بران/ بازگشایی مرز تمرچین و باشماق از امروز
 • جشنواره زمستان ایرانی در مصلی تهران افتتاح شد
 • چرا صورت مالی امسال شهرداری یزد تصویب نشد؟
 • وزیر راه و شهرسازی نماینده مجلس را قانع کرد
 • مقابله با جرایم سازمان یافته و بین المللی نیازمند تعامل کشورهاست
 • لایحه مربوط به حمایت از معلولان با اولویت بررسی می‌شود
 • فاصله قابل توجه بی‌عدالتی بین دانش‌آموزان دختر و پسر
 • قدرت بقای پلنگ ماده رودسر در حال بازسازی است
 • ریاض در خدمت «سلطه انرژی» آمریکا
 • اَبَر پروژه یامال، راه‌حل جدید روسیه در جهت خنثی کردن تحریم‌ها
 • وضعیت مدیریتی زنان در آموزش و پرورش رضایت بخش نیست
 • ۲عامل گرانی در بازار «شب یلدا»
 • دانش‌آموزان کدام خانواده‌ها به سمت مصرف مواد مخدر می‌روند؟
 • جایگاه گم شده فیروزه در بازار جهانی
 • شکایتی به دلیل مرگ ناشی از آلودگی هوا به پزشکی قانونی نرسیده است