جدیدترین اخبار
۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۶ فرهنگی و هنری کد خبر :9626

بسته کتاب «انتخابات» ویژه نمایشگاه کتاب

بسته کتاب «انتخابات» توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی در سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عرضه خواهد شد.

 بسته کتاب «انتخابات» ویژه سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی عرضه می‌شود.

در این بسته٬ کتاب‌هایی با عنوان “رقابت سیاسی و ثبات سیاسی در جمهوری اسلامی ایران”، ” مشارکت سیاسی در جمهوری اسلامی ایران”، ” چارچوب‌های قانونی رقابت سیاسی از منظر امام خمینی(ره)”، ” بررسی تطبیقی نظام انتخاباتی در جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فرانسه”، “حقوق متقابل مردم و حکومت”، ” انتخابات مجلس هفتم”، “انتخابات ریاست‌جمهوری نهم” قرار دارد.

۱٫ رقابت سیاسی و ثبات سیاسی در جمهوری اسلامی ایران

این کتاب با توجه به سابقه تاریخی نامطلوب تعامل رقابت سیاسی و ثبات سیاسی در دوران پیش از پیروزی انقلاب اسلامی و با عنایت به شکل‌گیری نظامی ـ مردمی در دوره حاضر که تلازم مکملانه رقابت سیاسی و ثبات سیاسی را به صورت توأمان مد نظر دارد و با هدف دستیابی به مدلی برای مقارنه مطلوب رقابت سیاسی و ثبات سیاسی، نوشته شده است.

شواهد تجربی تاریخ جمهوری اسلامی که طی سه مقطع ۱۳۶۴-۱۳۵۷، ۱۳۷۶ـ۱۳۶۴و ۱۳۸۰ـ۱۳۷۶ مطالعه شد، تا حدود زیادی فرضیه تحقیق را به این صورت تأیید کرد که به هر میزان که اجماع نخبگان تقویت شده و رقابت کنترلی تر بوده، شاخص های ثبات سیاسی نظام نیز افزایش محسوسی داشته اند و به همان میزان با تضعیف اجماع و نبود کنترل، خشونت سیاسی جای ثبات سیاسی را گرفته است. این کتاب با قلم غلامرضا خواجه سروی در ۲۵۰۰ نسخه با قیمت ۳۲۰۰ تومان توسط انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و منتشر شده است.

۲٫ مشارکت سیاسی در جمهوری اسلامی ایران

امروزه در سراسر جهان یکی از مؤلفه‌های مشروعیت سیاسی میزان مشارکت مردم در امر سیاسی است. از آنجا که مردم ایران در بهمن ۵۷ با حضور گسترده خود توانستند انقلاب اسلامی را به پیروزی برسانند بنابراین با آگاهی از تاثیر این حضور و حفاظت از دستاوردهای آن در عرصه‌های مختلف مشارکت عمیق و رو به تکامل لازم بود. این کتاب با اشاره به مفهوم فرهنگ سیاسی به علل، زمینه‌ها و انگیزه‌های مشارکت سیاسی در جمهوری اسلامی ایران پرداخته است. این کتاب با قلم محمد رحیم عیوضی در ۲۰۰۰ نسخه با قیمت ۱۸۰۰ تومان توسط انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی روانه بازار کتاب شده است.

۳٫ چارچوب‌های قانونی رقابت سیاسی از منظر امام خمینی(ره)

دیدگاه امام خمینی(ره) درخصوص رقابت سیاسی، ریشه در مبانی معرفتی و تلقی ایشان از ماهیت حکومت، خاستگاه مشروعیت حکومت، ‌اهداف حکومت و مهم‌تر از همه نقش مردم در حکومت دارد.امام‌خمینی(ره) با عطف توجه به کثرت و تنوع دیدگاه‌ها و پذیرش اصل اختلاف به‌لحاظ نظری، «رقابت سیاسی در چارچوب» را پذیرفته است. لیکن از پذیرش رقابت سیاسی در مفهوم متداول غربی آن یعنی صرفاً برای کسب قدرت، امتناع کرده‌اند. در این کتاب که توسط مسعود فولادفر و اسما صابری نوشته است٬ مفهوم رقابت سیاسی با توجه به اندیشه قانون‌خواهی و نظریه ولایت فقیه و همچنین الزامات آن بررسی شده است. این کتاب در ۲۰۰۰ نسخه با قیمت ۹۷۰۰ تومان توسط انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی در بازار کتاب وجود دارد.

۴٫ بررسی تطبیقی نظام انتخاباتی در جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فرانسه

انتخابات مهم‌ترین مجرای عملی شدن دموکراسی و معیاری برای ارزیابی جایگاه و میزان نقش‌آفرینی مردم در نظام‌های سیاسی امروزی است. از این طریق مردم در عرصه‌های تصمیم‌گیری و اجرا و نظارت نقش‌آفرینی میکنند و در نظام مردم سالار اهمیت آن دو چندان است. این کتاب بر آن است تا از منظر مقایسه‌ای به مقوله انتخابات بنگرد و وجوه اختلاف و تشابه و نقاط ضعف انتخابات را در دو کشور ایران و فرانسه بررسی و ارزیابی کند. این روش تحقیق به علت آنکه افق وسیع‌تری را پیش روی محقق و خواننده می‌گشاید و مقوله واحد را در دو بستر متفاوت ارزیابی می‌کند و بیشتر به روشن شدن حقیقت کمک می‌کند. این کتاب توسط مجید بزرگمهری نوشته شده است و در ۲۰۰۰ نسخه با قیمت ۴۵۰۰ تومان توسط انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی در بازار کتاب عرضه می‌شود.

۵٫ حقوق متقابل مردم و حکومت

انقلاب‌های بزرگ از پدیده‌های مهمی هستند که تحول در تمام عرصه‌های سیاسی، اجتماعی و نیز فلسفه سیاسی و مبنای پیدایش حقوق را به دنبال دارند. انقلاب اسلامی ایران نیز به علت ماهیت و مبانی خاص خود، تأثیرات بسیار مهمی در فلسفه سیاسی حاکم و حقوق متقابل مردم حکومت بر جای گذاشته است. نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی آن به عنوان مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی، متضمنِ حقوقِ متقابل مردم و حکومت با نگرش مخصوص به خود است که در اصول مختلف قانون اساسی به طور مفصل تصریح شده است.

این صورتبندی خاص، مبانی حقوق متقابل مردم و حکومت را مشخص می‌سازد که به طور مفصل در این کتاب مورد بررسی قرار گرفته و امید است مورد استفاده علاقه مندان و یاریگر محققان این حوزه‌های پژوهشی باشد. این کتاب توسط محمدرحیم عیوضی و سیدحسام الدین باب‌گوره در ۱۰۰۰ نسخه با قیمت ۱۰۰۰۰ تومان توسط انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و منتشر شده است.

۶٫ انتخابات مجلس هفتم

طی سالیانی که از پیروزی انقلاب اسلامی ایران می‌گذرد مردم ایران تاکنون بطور میانگین هر ساله در انتخابات‌های مختلفی شرکت کرده‌اند که هر یک در مقطع و زمان برگزاری دارای حساسیت و اهمیت خاص خود بوده و تاثیرات دامنه‌داری بر عرصه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و… کشور گذاشته‌اند؛ اما، در این میان انتخابات مجلس هفتم از اهمیت و حساسیت خاصی برخوردار بوده است. طبیعتا این تغییر چهره‌ها و برنامه‌ها تاثیرات گسترده‌ای بر سیاست داخلی و خارجی کشور داشته است که باید مورد ارزیابی قرار گیرد. جلد اول این کتاب در ۲۰۰۰ نسخه با قیمت ۴۰۰۰ تومان و جلد دوم در ۲۰۰۰ نسخه با قیمت ۳۲۰۰ تومان به قلم بهمن اسماعیلی نوشته شده و توسط انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است.

۷٫ انتخابات نهم ریاست‌جمهوری

انتخابات نهمین دوره ریاست‌جمهوری و نتیجه شگرف آن از جمله رخدادهای سیاسی مهمی بود که نه تنها در خارج بلکه در داخل کشور نیز بسیاری را با شگفتی مواجه ساخت. این انتخابات شبیه دو انتخابات قبلی زنجیره نهایی برای اقبال مردم به اصولگرایان بود. هرچند که از لحاظ شرکت طیف‌های مختلف اصولگرا و میزان شرکت مردم تفاوت‌هایی نیز با انتخابات مذکور داشت. این کتاب توسط سیدنظام الدین موسوی به رشته تحریر درآمده است و در پی روشن ساختن زوایای مختلف انتخابات نهمین دوره ریاست جمهوری، گزارش فعالیت‌های جریان‌های مختلف سیاسی و عملکرد ارگان‌ها و نهادهای نظام برای برگزاری انتخابات است. این کتاب در ۲۰۰۰ نسخه و با قیمت ۵۱۰۰ تومان توسط انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی روانه بازار نشر شده است.

علاقمندان می‌توانند برای تهیه بسته کتاب “انتخابات ” به غرفه مرکز اسناد انقلاب اسلامی در نمایشگاه کتاب واقع در سالن A4، راهروی شماره ۱، غرفه ۳ مراجعه کنند.

وبگردی

روی خط خبر

 • شاهزاده سعودی پس از بازداشت ، ناپدید شده است
 • تغییر زمان خدمات رسانی متروی فرودگاه امام در ایام نوروز
 • پرداخت ٥ ماه از مطالبات مراکز درمانی طرف قرارداد با تامین‌اجتماعی
 • آمادگی ناجا برای تامین امنیت در ایام نوروز /ایجاد ایستگاه‌های بازرسی در ورودی و خروجی شهرها
 • آرامش روان‌تان را حین رانندگی حفظ کنید تا …
 • پشت پرده لغو چند باره کنسرت ها در مشهد
 • خواننده مشهور پاپ از بیمارستان مرخص شد
 • «آدم شویی» به بازار آمد
 • کتاب سوتی های جواد خیابانی به بازار می آید!
 • آغاز طرح «ایمنی و سلامت مسافران نوروزی»
 • انصاری‌راد: معیارهای ارائه شده برای تعیین رجل سیاسی ما را جلو نمی‌برد
 • توضیحات مسجدجامعی در مورد نامگذاری خیابانی به نام “بازرگان”
 • آغاز به کار موزه حشرات باغ گیاهشناسی ملی ایران از فروردین ۹۷
 • عبدالله ناصری: ساز و کار انتخاباتی اصلاح طلبان تغییر نمی کند
 • تزار همچنان در قدرت؛ دیکتاتور برای غرب، محبوب برای روس ها
 • توئیت تامل‌برانگیز مقام قطری
 • احتمال خروج زودهنگام ترامپ از کاخ سفید
 • توتال به شرط معافیت از تحریم‌های آمریکا در ایران می‌ماند
 • ۷ تحول مهم اقتصادی جهان در سال ۹۶
 • منبع سعودی: همانند ایران، امکان غنی‌سازی اورانیوم می‌خواهیم
 • کشف و انهدام دو مخفیگاه داعش
 • حالا نوبت برنامه موشکی شد؟!
 • آیا زهرا رهنورد به دختر خیابان انقلاب هدیه داد؟
 • ۱۰۰ میدان نفتی و گازی برای توسعه داریم
 • حال وهوای اقتصاد ایران در سال ۱۳۹۶
 • دلیل تاخیر در آغاز سواپ نفت بین ایران و عراق از زبان مقام عراقی
 • جبهه گیری مصر و امارات برابر ایران و ترکیه
 • محمد بن سلمان در گفتگو با سی بی اس : ماندلا و گاندی نیستم؛ ثروتمندم
 • غارت عفرین توسط ترکیه
 • «کلاه قرمزی» با ۴ عروسک جدید می‌آید