جدیدترین اخبار
۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۹ اجتماعی کد خبر :9559

۳۵ معدن‌چی جان باختند؛ خروج ۲۲ جسد از معدن‌/ اعلام ۳ روز عزای عمومی در گلستان

در پی انفجار در معدن زغال‌سنگ آزادشهر ‌اجساد ۲۲ تن از معدنچیان محبوس شده در این معدن توسط نیروهای امدادی شناسایی و از معدن خارج شده است.

ساعت ۱۲:۰۵ دقیقه ظهر چهارشنبه ‌در معدن زغال‌سنگ آزادشهر انفجاری شدید رخ داد و باعث تخریب بخشی از این معدن شد که متأسفانه تعدادی از کارگران مشغول به کار در آن مجروح و تعداد زیادی در تونل‌های معدن محبوس شده‌اند که تا کنون جسد ۲۲ معدن‌چی شناسایی و خارج شده است.‌

‌آخرین خبرها و امدادرسانی مسئولان در این حادثه به‌شرح ذیل است:

وزرای کار و صنعت دستورات ویژه برای برطرف شدن مشکل گارگران معدن آزادشهر صادر کردند

حسن صادقلو صبح امروز در حاشیه عیادت از مجروحان حادثه انفجار معدن زمستان یورت آزادشهر به همراه نمایندگان هیئت دولت در جمع خبرنگاران  اظهار داشت: از شب گذشته ۲ وزیر تعاون، کار ورفاه اجتماعی و وزیر صنعت، معدن و تجارت در محل حادثه معدن حضور داشتند و در جریان مراحل کمک‎رسانی قرار گرفتند و دستورات ویژه صادر کردند.

وی تاکید کرد: در حال حاضر وضعیت از حالت خاص خارج شده و برخی از اجساد جان‎باختگان از داخل تونل معدن خارج شده و برخی هم دربیمارستان‌ها در حال درمان هستند.

استاندار گلستان تصریح کرد: در این دیدار کارگران از مشکلات بیمه‎ای، سختی کار و شرایط حقوقی خود با وزیر تعاون، کار ورفاه اجتماعی صحبت کردند که وزیر برای بحث تفاوت بیمه‌ای دستوراتی صادر کرد.

وی تاکید کرد: در بخش معدن هم کارگران بحث امنیت را مطرح کردند که وزیر  صنعت، معدن و تجارت دستور ویژه‎ای برای این بخش صادر کرد.

استاندار گلستان همچنین افزود: همه مسئولان و دست‎اندرکارن به دنبال منافع کارگران و برطرف کردن مشکلات آنها هستند و تلاش می‌کنیم هر چه سریع‌تر این مشکلات برطرف شود.

ظهر دیروز چهارشنبه ‌در معدن ذغال‌سنگ آزادشهر انفجاری شدید رخ داد و سبب تخریب بخشی از این معدن شد که متأسفانه تعدادی از کارگران مشغول به‌کار در آن مجروح و تعداد زیادی در تونل‌های معدن محبوس شده‌اند که اطلاع دقیقی از وضعیت آنها در دسترس نیست.

تاکنون اجساد ۲۲ نفر از کارگران جان باخته بر اثر این حادثه از معدن خارج شده است.

بر اثر این حادثه دردناک ۳ روز عزای عمومی در استان گلستان اعلام شده است.

معدن زمستان یورت تعطیل می‌شود

محمدرضا نعمت‌زاده صبح امروز در حاشیه عیادت از مجروحان حادثه انفجار معدن زمستان یورت آزادشهر در بیمارستان گنبدکاووس در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این حادثه غم‌انگیزی بود که رخ داد اما علت واقعی این حادثه را پس از بررسی دقیق مشخص می‎شود و معدن تا بررسی دقیق تعطیل خواهد شد.

وی تاکید کرد: تیم ویژه‎ای برای بررسی علت حادثه تشکیل شده و پس از اتمام کار جستجو محبوسین و کمک‎های پزشکی به مجروحان حادثه بررسی علت دقیق این حادثه در دستور کار قرار می‎گیرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: در معادن ذغال سنگ در برخی مواقع در حفره‎های گاز متان جمع می‎شود و ما برای برطرف کردن این مشکل دستگاه‎های جدیدی خریداری کردیم و ۶ دستگاه هم برای سنجش میزان گاز به این معدن داده شده اما چرا آلارم‎ها کار نکرده باید بررسی شود.

نعمت‌زاده همچنین درباره عیادت از کارگران مصدوم و درخواست‎های آنها هم اظهار کرد: این کارگران مشکلات خود از جمله بیمه و حقوق و سختی کار خود را مطرح کردند که شرایط همه را بررسی می‎کنیم و حتما رسیدگی خواهد شد.

وی تصریح کرد: این شرکت خصوصی بوده وام‎های مختلفی از جمله بازنشستگان و چند ارگان دیگر در آن سهیم بودند که آنچه مشخص است به این معدن کمتر رسیدگی شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: ما تا صبح امروز بیشتر تلاشمان رسیدگی به مصدومان و نجات محبوسان بود والبته این تلاش همچنان ادامه دارد و تیم‎ها همچنان جستجو را ادامه می‎دهند اما تیم بررسی هم به دنبال علت دقیق این حادثه خواهد بود.

۲۰ قربانی انفجار معدن ذغال سنگ آزادشهر شناسایی شد

حسین زارعی صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در پی وقوع حادثه معدن زغال سنگ زمستان یورت شهرستان آزادشهر تاکنون جسد ۲۱ متوفی به پزشکی قانونی گنبدکاووس منتقل شده که از ۲۱ جسد ارجاعی ۲۰ جسد شناسایی شد.

وی افزود: در پی وقوع انفجار حوالی ساعت ۱۲ ظهر روز چهار شنبه سیزدهم اردیبهشت ماه سال جاری در معدن ذغال سنگ زمستان یورت آزاد شهر واقع در ۹۰ کیلومتری مرکز استان تاکنون پیکر ۲۱ آن از معدن کاران برای معاینه و تعیین هویت به پزشکی قانونی منتقل شده است.

زارعی تصریح کرد: از ۲۱ جسد ار جاعی به پزشکی قانونی هویت ۲۰ نفر از این افراد (که برای کمک به زیر آوارماندگان درون معدن رفته بودند) شناسایی شد.

مدیرکل پزشکی قانونی استان گلستان افزود: بررسی‌ها و معاینات تکمیلی بر روی یک پیکر شناسایی نشده نیز در حال انجام است.

جداره‌سازی دیواره تونل اصلی معدن برای امدادرسانی در حال انجام است

رضا مروتی صبح امروز در جمع خبرنگاران در محل حادثه معدن آزادشهر اظهار داشت: براثر انفجار، دیواره جداره تونل تخریب و ریزش پیدا کرده و برای دسترسی به محبوس‏‌شدگان با ایمنی بالا جداره‌‏سازی دیواره تونل اصلی با استفاده از الوار در حال انجام است.

وی افزود: یک جسد جدیدی هم که در ساعت ۹ صبح امروز کشف شده به علت آواربرداری خارج کردن آن به طول خواهد انجامید.

معاون عمرانی استاندار گلستان تصریح کرد: حادثه انفجار و انتشار بسیار زیاد گاز مونوکسید کربن سبب از دست رفتن کارگران در داخل تونل شده و امیدواریم افرادی که در کارگاه استخراج شماره ۲ مشغول به فعالیت بودند و از دیروز ارتباط و دسترسی ما به آن‎ها قطع شده زنده باشند و نیروهای امدادی آنها را به سلامت خارج کنند.

مروتی گفت: این تونل ۱۸۰۰ متر عمق دارد و انفجار در عمق ۱۴۰۰ متری تونل رخ داد و این امر سبب ریزش دیواره تونل شده و کارگاه دوم را به صورت کامل مسدود کرده و ارتباطی با این کارگاه نداریم.

معاون عمرانی استاندار گلستان اظهار کرد: امیدواریم با همکاری دستگاه‎های امداد و انتظامی کار آواربرداری را به سرانجام برسانیم و کار هوادهی هم در داخل تونل در حال انجام است.

۶۹ نفر در حادثه معدن آزادشهر زخمی شدند

علی‌رضا کمال غریبی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در محل وقوع حادثه در آزادشهر اظهار داشت: از ظهر دیروز تاکنون ۶۹ نفر بر اثر حادثه انفجار و ریزش معدن زمستان یورت شهرستان آزادشهر بستری شدند که ۲۰ نفر تاکنون ترخیص شده‎اند.

وی افزود: پیش‎بینی می‎شود تعداد افرادی که به صورت سرپایی درمان شدند بیش از این تعداد باشد.

سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی گلستان تصریح کرد: از این تعداد ۴۶ نفر در بیمارستان آزادشهر بستری هستند که ۱۷ نفر تاکنون مرخص شده‎اند.

کمال غریبی گفت: همچنین از این تعداد ۱۲ نفر در بیمارستان خاتم الانبیا گنبدکاووس و ۷ نفر در بیمارستان شهید مطهری گنبدکاووس بستری شدند که از این تعداد ۲ نفر به علت وخامت آسیب در بخش آی‌سی یو بستری هستند.

کمال غریبی اظهار کرد: ۴ نفر هم در بیمارستان شهدای ۱۲ دی گنبدکاووس بستری هستند که تاکنون ۳ نفر از آنان ترخیص شدند.

وزرای کار و صنعت از مجروحان حادثه معدن آزادشهر عیادت کردند

علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت به‌همراه استاندار گلستان و شماری از دیگر مسئولان استانی صبح امروز با حضور در بیمارستان تأمین اجتماعی گنبدکاووس با مجروحان حادثه معدن زمستان یورت آزادشهر عیادت کردند.

وزرای تعاون، کار و رفاه اجتماعی و صنعت، معدن و تجارت به‌نمایندگی از هیئت دولت برای بررسی آخرین وضعیت امدادرسانی و روند رسیدگی به مجروحان از دیشب وارد استان گلستان شدند.

وزرای تعاون و صنعت تا بامداد امروز در صحنه وقوع حادثه حضور داشتند و قرار است جلسه شورای تأمین نیز با حضور آنان در آزادشهر برگزار شود.

بیست و دومین جسد معدنچیان حادثه‌دیده در معدن آزادشهر از تونل خارج شد

رضا مروتی صبح امروز در جمع خبرنگاران در محل حادثه معدن آزادشهر اظهار داشت: تا ساعت ۲ بامداد امروز اجساد ۲۱ نفر فوت شده از داخل تونل به خارج منتقل شده بود که دقایقی قبل نیز جسد یکی دیگر از معدنچیان کشف و از تونل خارج شد.

وی افزود: جسد این کارگر نیز به یکی از بیمارستان‌های شهرهای اطراف منتقل شد.

معاون عمرانی استاندار گلستان تصریح کرد: یک نفر دیگر از تونل خارج شد و به یکی از بیمارستان‌های شهرهای اطرف منتقل شد.

مروتی اظهار کرد: این تونل ۱۸۰۰ متر عمق دارد و انفجار در عمق ۱۴۰۰ متری تونل رخ داد و این امر سبب ریزش دیواره تونل شده و کارگاه دوم را به صورت کامل مسدود کرده و ارتباطی با این کارگاه نداریم.

معاون عمرانی استاندار گلستان اظهار کرد: امیدواریم با همکاری دستگاه‎های امداد و انتظامی کار آواردبرداری را به سرانجام برسانیم و کار هوادهی هم در داخل تونل در حال انجام است.

غلظت گاز امدادرسانی را سخت کرده است‌

معاون عمرانی استاندار گلستان گفت: غلظت گاز مونوکسید کربن در تونل معدن امدادرسانی را برای نیروها سخت کرده و قدرت و شعاع دید نیروها را کاهش داده است.

رضا مروتی صبح امروز در جمع خبرنگاران در محل حادثه معدن آزادشهر اظهار داشت: تا ساعت ۲ بامداد امروز اجساد ۲۱ نفر فوت شده از داخل تونل به خارج منتقل شده که این کار سبب شده فرایند امداد و نجات راحت‏‌تر انجام شده و بی‌‏وقفه این کار در حال انجام است.

وی افزود: جنس و نوغ کار سخت است و انفجار داخل تونل سبب شده که یک بخش از محوطه تونل مسدود شود.

معاون عمرانی استاندار گلستان تصریح کرد: غلظت گاز مونوکسید کربن در داخل تونل معدن فرایند کار را سخت کرده و قدرت و شعاع دید نیروهای امدادی کمتر شده است.

مروتی گفت: براساس آمار شیفت‌‏ها و آنچه که پیش‌‏بینی شده مجموع کل محبوس‌شدگان ۳۵ نفر است که تاکنون اجساد ۲۱ نفر آنها خارج شده و احتمال می‏رود ۱۴ نفر در آن محوطه گرفتار باشند.

وی اظهار کرد: در حال حاضر نیروهای امدادی اورژانس و هلال احمر و دیگر ادارات مربوط از استان گلستان و دیگر استان‌‏ها و متخصصان معدن در محل حضور دارند و امیدواریم که در انتهای تونل با افراد زنده روبه‌رو شویم.

معاون عمرانی استاندار گلستان گفت: عملیات امدادرسانی تا مرحله نهایی رسیدن به آخرین نفر ادامه خواهد داشت.

تجمع گاز متان و خطای انسانی علت انفجار معدن آزادشهر بود‌

مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان گفت: تجمع گاز متان و خطای انسانی سبب جرقه زدن و انفجار در معدن زمستان یورت شهرستان آزادشهر بوده است.

صادقعلی مقدم دقایقی قبل در گفت‏‌وگو با خبرنگار تسنیم در محل وقوع حادثه ریزش معدن در آزادشهر، اظهار داشت: با تلاش نیروهای امدادی از زمان آغاز عملیات تاکنون ۲۱ نفر فوت شده از محل حادثه خارج شدند و با توجه به آخرین گمانه‎زنی‏‌ها و جمع‌‏بندی‎ها احتمال می‌‏دهیم آمار تعداد فوت‎شدگان ۳۵ نفر باشد.

وی افزود: براساس این آمار و گمانه‎زنی‏‌ها همچنان ۱۴ کارگر در کارگاه محبوس هستند.

مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان تصریح کرد: آواربرداری بی‎وقفه توسط نیروهای امدادی ادامه دارد و نیروهای امدادی از طبس، مازندران و کرمان نیز در حال اعزام و کمک هستند.

مقدم گفت: با توجه به وجود گاز متان و مونوکسید کرین در داخل تونل و ایجاد شرایط خاص کار آواربرداری به کندی پیش می‎رود و احتمال انفجار دوباره در معدن نیز وجود دارد.

وی همچنین درباره علت وقوع این حادثه نیز اظهار کرد: علت حادثه تجمع گاز متان بوده و به علت تجمع گاز متان و خطای انسانی سبب جرقه زدن و انفجار در معدن زمستان یورت شهرستان آزادشهر شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان همچنین درباره زمان پایان امدادرسانی هم گفت: شرایط متفاوت است و پیش‌بینی ممکن نیست اما حداکثر تا بعدازظهر به نتایج مطلوبی خواهیم رسید.

تراکم گاز در تونل معدن زمستان یورت عملیات امدادرسانی را کند کرد

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان با اشاره به اینکه نیروهای امدادی در محل ریزش تونل هستند گفت: تراکم بالای گاز در تونل معدن زمستان یورت عملیات امدادرسانی را کند کرده است.

حسینقلی قوانلو لحظاتی پیش در گفت‎وگو با خبرنگار تسنیم در محل وقوع حادثه در آزادشهر اظهار داشت: هم اکنون نیروهای امدادی در محل ریزش تونل هستند که در این محل یک کارگاه استخراج قرار دارد که کاگرانی در آن مشغول کار بودند.

وی افزود: نیروهای امدادی هم اکنون در حال تخلیه گاز هستند و تراکم گاز در این محل بسیار زیاد است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان تصریح کرد: نیروها همزمان با تخلیه گاز در تونل معدن سعی می‎کنند که این ریزش تونل را هم توسط واگن‌هایی تخلیه کنند.

قوانلو گفت: پس از برداشته شدن آوارها حدود ۷۰ تا ۸۰ متر تا انتهای تونل معدن فاصله وجود دارد و پس از آن نیروهای محبوس در آن نقطه را خارج خواهیم کرد.

وی اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود به جز ۲۱ نفری که اجساد آنها از معدن خارج شده کارگران دیگری نیز در این مکان گرفتار باشند اما آمار دقیقی از افراد باقی مانده در دست نیست.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان گفت: حجم ریزش آوار زیاد است و تراکم گاز بالاست و همزمان که نیروهای امدادی آوارها را وارد واگن می‎کنند دوباره گاز متساعد می‎شود که این موضوع سبب شده که کار به کندی پیش برود.

قوانلو افزود: با این سرعت امدادرسانی و وجود متراکم گاز احتمال دارد کار امدادرسانی تا غروب امروز نیز به طول انجامد اما نمی‌توان زمان دقیقی برای آن اعلام کرد.

نیروهای امدادی به عمق ۱۲۰۰ متری تونل معدن آزادشهر رسیدند

معاون امداد جمعیت هلال احمر استان گلستان گفت: هم‌‏اکنون نیروهای امدادی به عمق ۱۲۰۰ متری تونل معدن زمستان یورت شهرستان آزادشهر رسیده‌اند و ما همه تلاش خود را برای رسیدن به کارگران محبوس در تونل انجام می‌دهیم.

علیرضا صیاد لحظاتی پیش در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در محل وقوع حادثه در آزادشهر اظهار داشت: هم‌‏اکنون نیروهای امدادی به عمق ۱۲۰۰ متری تونل معدن زمستان یورت شهرستان آزادشهر و محلی که تونل به ۲ قسمت تقسیم شده است رسیده‌اند.

وی افزود: به احتمال فراوان عملیات آواربرداری تا ظهر امروز زمان می‌برد تا به دیگر افراد محبوس در تونل برسیم.

معاون امداد جمعیت هلال احمر استان گلستان تصریح کرد: نیروهای امدادی همه تلاش خود را می‌کنند که محل حضور دیگر کارگران در معدن برسند.

صیاد اظهار کرد: انفجار تونل را به دو بخش تقسیم کرده و تا مشخص شدن وضعیت آخرین معدنچی عملیات امداد ادامه خواهد داشت.

معاون امداد جمعیت هلال احمر استان گلستان تاکید کرد: ۲ کارگاه در این تونل فعال بوده و تعداد افرادی هم در این کارگاه‎ها مشغول به‌کار بودند.

آواربرداری در تونل معدن زمستان یورت آغاز شد

مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان گفت: آواربرداری در تونل معدن زمستان یورت آغاز شده و نیروها در تلاش برای باز کردن مسیر برای رسیدن به بقیه کارگران محبوس در معدن هستند.

صادقعلی مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در آزادشهر اظهار داشت: با تلاش نیروهای امدادی ۲۱ نفر از معدنچیان که قبل از آوار بودند و به علت نشست گاز جان خود را از دست داده بودند از تونل خارج شدند.

وی افزود: اکنون نیروهای امدادی در تلاش برای آواربرداری و باز کردن مسیر برای رسیدن به بخش دیگر تونل هستند.

مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان تصریح کرد: نیروهای کمکی برای آواربرداری از طلس و سوادکوه نیز به محل حادثه رسیده اند و در تلاش برای باز کردن مسیر هستند تا به بخش کارگاهی و معدن کاران محبوس برسند.

مقدم اظهار کرد: از مجموع ۳۵ نفر محبوس شده در معدن زمستان یورت، ۲۱ نفر به علت انفجار گاز متان و نشست گاز منوکسید کربن در داخل تونل و کم اکسیژنگی، دچار خفگی شدند و جان خود را از دست دادند.

وی افزود: آمار دقیقی از تعداد کارگران محبوس در معدن در دست نیست و همه آمارها گمانه زنی و شنیده ها است.

مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان درباره زنده بودن کارگران محبوس در بخش دوم گفت: اگر اکسیژنی در آن بخش وارد شده  باشد احتمال این است که کارگران زنده باشند اما هنوز مشخص نیست.

مقدم اظهار کرد: پس از انفجار معدن به ۲ بخش تقسیم شده و تاکنون ۲۱ نفر کارگر جان باخته قبل از آوار خارج شدن و باید منتظر باشیم تا عملیات آواربرداری به پایان برسد.

معدنچیان همچنان محبوس هستند

مدیر کل مدیریت بحران استان گلستان گفت: پس از ۱۴ ساعت از انجام عملیات امداد و نجات بر روی معدن زمستان یورت، پیکر ۲۱ معدنچی از درون تونل به بیرون انتقال داده شدند.

صادقعلی مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در آزادشهر اظهار داشت: از مجموع ۳۵ نفر محبوس شده در معدن زمستان یورت، ۲۱ نفر به علت انفجار گاز متان و نشست گاز منوکسید کربن در داخل تونل و کم اکسیژنگی، دچار خفگی شدند و جان خود را از دست دادند.

وی تصریح کرد: ۱۱ نفر دیگر از معدن‎چیان در داخل  ۲ کارگاه معدن زغال سنگ فعالیت داشتند که هنوز از وضعیتشان خبری نیست.

مدیر کل مدیریت بحران گلستان افزود: تا مشخص شدن وضعیت آخرین معدنچی عملیات امداد ادامه خواهد داشت.

پیام تسلیت محمدباقر قالیباف در پی حادثه ‌معدن آزادشهر

محمدباقر قالیباف در پیامی با ابراز تاسف از وقوع انفجار در معدن زمستان یورت آزادشهر، ضایعه فوت کارگران این معدن را تسلیت گفت.

محمدباقر قالیباف شهردار تهران و نامزد دوازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران اسلامی، در پی فوت ۲۱ کارگر شریف معدن زمستان یورت شهرستان آزادشهر در استان گلستان، در پیامی این حادثه تلخ را به مردم و بازماندگان این حادثه تسلیت گفت.

در بخشی از متن  قالیباف آمده است: جان باختن تعدادی از کارگران زحمت‌کش که در حادثه غم‌بار معدن ذغال سنگ زمستان یورت شمال غربی در استان گلستان جان خود را از دست دادند همه ملت ایران را عزادار کرد.

بنده با شنیدن خبر این حادثه عظیم معدن آزادشهر بسیار متاثر شدم جان باختن و مصدوم شدن کارگران سخت‌کوش که با حداقل درآمد در این شرایط سخت کار می‌کنند و دچار چنین حوادثی می‌شوند قلب هر انسانی را به درد می‌آورد.

اینجانب ضمن اعلام همدردی با حادثه‌دیدگان و خانواده‌های آنان امیدوارم مسئولان با همه توان و با استفاده از همه امکانات برای امدادرسانی و کاستن از آلام حادثه دیدگان اقدام کنند.

در پایان برای مصدومان این حادثه شفای عاجل از درگاه خداوند متعال طلب می‌کنم و آرزو می‌کنم کارگران محبوس در کمال سلامت از محیطی که در آن گرفتار شدند نجات پیدا کنند.

حجت‌الاسلام رئیسی فوت کارگران آزادشهری را تسلیت گفت

حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی تولیت آستان مقدس رضوی در پیامی ضایعه فوت کارگران معدن زمستان یورت شهرستان آزادشهر را تسلیت گفت.

حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی تولیت آستان مقدس رضوی و نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، پس از جان باختن تعدادی از کارگران پرتلاش معدن زمستان یورت آزادشهر در پیامی مراتب تسلیت خود را به مردم شریف این شهرستان، استان گلستان و ایران اسلامی اعلام کرد.

در بخشی از پیام وی آمده است: حادثه دردناک و تأسف‌بار ریزش معدن در آزادشهر گلستان، ساعات و لحظات سخت و نگران‌کننده‌ای را برای خانواده‌های جان‌باختگان و مفقودان و یکایک هموطنان‌مان ایجاد کرده است.

جمعی از سخت‌کوش‌ترین فرزندان ملت جان خود را در راه کار و خدمت از دست دادند و جمعی دیگر در اعماق زمین حبس شده‌اند و سرنوشت آنان نامعلوم است.

کار در معدن از سویی سخت‌‌ترین شغل، و از سوی دیگر، از مفیدترین مشاغل برای کشور و ملت است؛ اگر نبودند این فداکاران سخت‌کوش و صبور، منابع معدنی در زیر زمین می‌ماند و نفع این ثروت عظیم و خدادی به کشور و مردم نمی‌رسید.

اینجانب با تأثر فراوان از جان‌باختن جمعی از فرزندان برومند ملت و عرض تسلیت به خانواده‌های داغدار این عزیزان و همه مردم ایران، و همچنین آرزوی بهبودی و عافیت برای مصدومان، امیدوارم با تلاش بی‌وقفه دستگاههای مسئول، به زودی سرنوشت مفقودان حادثه معلوم شود.

حضور سپاه و ارتش از لحظه نخست در محل حادثه

مدیر کل مدیریت بحران گلستان با بیان اینکه تاکنون ۱۶ جسد از معدن‌کاران جا‌ن‌باخته از معدن خارج شدند، گفت: ۵ جسد معدن‌کار دیگر شناسایی و هم اکنون از معدن خارج شد و منتظر آمبولانس ها برای انتقال اجساد هستیم.

صادقعلی مقدم لحظاتس پیش در گفت‎وگو با خبرنگاران اظهار داشت: پیکر ۱۶ نفر از معدن‌کاران جان باخته به سردخانه‎های استان گلستان و به شهرهای گنبدکاووس، آزادشهر و مینودشت منتقل شدند.

وی از شناسایی ۵ جسد دیگر از معدن‌کاران خبر داد و افزود: عملیات امداد تا شناسایی آخرین معدن‎کار ادامه خواهد داشت.

مدیر کل مدیریت بحران گلستان افزود: معدن‌کاران در دو منطقه از تونل که مشغول به فعالیت بودند گرفتار شدند و عملیات امداد و نجات با حضور نیروهای انتظامی، سپاه و ارتش، آتشنشانی شهرداری‎ها، اورژانس و هلال احمر ادامه خواهد داشت.

مقدم افزود: دستگاه جدید برای پیشروی نصب می‎شود و قطعا روند امداد ادامه خواهد داشت تا به عمق بیشتری از تونل دسترسی پیدا کنیم.

وی افزود: بخش عمده از کارگران بر اثر نشست گاز منوکسید کربن جان باختند و قابل شناسایی هستند و پزشک قانونی موضوع شناسایی را در کنترل خود دارد.

مدیر کل مدیریت بحران گلستان با بیان اینکه بخش اصلی معدنچیان فوت شده مشکلی برای شناسایی ندارند، افزود: از لحظه نخست نیروی انتظامی ارتش و سپاه در محل حضور داشتند و ما شاهد زحماتشان بی‎شاعبه این عزیزان بودیم.

وزرای کار و صنعت وارد محل حادثه معدن آزادشهر شدند

وزرای کار، تعاون و رفاه اجتماعی و صنعت، معدن و تجارت برای بررسی آخرین وضعیت امدادرسانی و علت وقوع حادثه معدن زمستان یورت آزادشهر وارد محل حادثه شدند.

علی ربیعی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی و محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت  به همراه شماری دیگری از مدیران وزارت صنعت و معدن به منطقه حادثه‌دیده معدن زمستان یورت آزادشهر وارد شدند.

نهاوندیان و جهانگیری نیز به صورت تلفنی با استاندار گلستان پیگیر روند امدادرسانی و مشکلات و کمبودها بودند.

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی و وزیر صنعت، معدن و تجارت به همراه استاندار گلستان و شماری از مسئولان استانی و شهرستانی هم‌اکنون برای بررسی آخرین وضعیت امدادرسانی جلسه ای را در چادر برگزار کردند.

۳ روز عزای عمومی در استان گلستان اعلام شد

نماینده ولی فقیه در استان گلستان و استاندار گلستان در پیامی مشترک در پی حادثه معدن آزادشهر و جان باختن شماری از معدنچیان، ۳ روز عزای عمومی در استان گلستان اعلام کردند.

آیت‌الله سید کاظم نورمفیدی نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان و حسن صادقلو استاندار گلستان در پیامی به مناسبت جان باختن مظلومانه شماری از هم استانی‌ها در حادثه تلخ معدن آزادشهر ۳ روز عزای عمومی در استان اعلام کردند.

در بخشی از این پیام آمده است، حادثه تأسف برانگیز در معدن آزادشهر و خبر جان باختن  و مجروح شدن شماری از کارگران شریف آن خطّه، مایه تأسف و تألم شدید همگان و اینجانبان شد.

این ضایعه جانگداز را به حضرت بقیة الله الأعظم (عجل الله تعالی فرجه الشریف)، مقام معظم رهبری (دامت برکاته العالیه) و مردم استان گلستان به ویژه خانواده‌های داغدار تسلیت عرض می‌کنیم و سلامت همه مجروحان را از خداوند متعال خواستاریم.

بدین علت از روز پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت ‌ماه، سه روز در استان گلستان، عزای عمومی اعلام می‌کنیم.

۱۶ جسد کارگران از معدن زمستان یورت آزادشهر خارج شد

معاون امداد جمعیت هلال احمر استان گلستان گفت: ۱۶ جسد از معدن زمستان یورت آزادشهر خارج شده و از طریق آموبلانس‎ها به ۲ بیمارستان گنبدکاووس و آزادشهر منتقل شدند.

علیرضا صیار لحظاتی پیش در جمع خبرنگاران  اظهار داشت: ۱۶ نفر از ۲۱ نفر معدنچی فوت شده پیکرشان از معدن بیرون آورده شده است.

وی تصریح کرد: ۱۶ جسد از معدن زمستان یورت آزادشهر خارج شده و از طریق آموبلانس‎ها به ۲بیمارستان گنبد کاووس و آزادشهر منتقل شدند.

معاون امداد جمعیت هلال احمر استان گلستان ادامه داد: عملیات امداد کماکان ادامه دارد و احتمالا این عملیات تا فردا به طول بینجامد.

وی یادآور شد: وضعیت امداد ما تا شناسایی کامل معدن چیان ادامه خواهد داشت.

معاون امداد جمعیت هلال احمر استان گلستان با بیان اینکه پس از انفجار معدن به ۲ بخش تقسیم شده است، افزود:هیچ چیزی قابل پیش بینی نیست و پیشروی داخل تونل با هواسازهایی که جدید نصب می‎شود  ادامه خواهد داشت.

۱۶ جسد معدنچیان به عمق ۲۰۰ متری معدن انتقال داده شد

مدیر کل مدیریت بحران استان گلستان گفت: ۱۶ جسد از معدنکاران به عمق ۲۰۰ متری از معدن انتقال داده شده است.

صادقعلی مقدم لحظاتی پیش با بیان اینکه ۱۶ جسد از معدنکاران به عمق ۲۰۰ متری از معدن انتقال داده شده است، افزود: عملیات امدادی ما تا عمق یک هزار و ۲۰۰ متری رسیده است.

وی با بیان اینکه تا به این لحظه  ۲۱ نفر از معدنکاران جان خود را از دست دادند و عزیزان در حال انتقال آنها به بیرون هستند، افزود: میزان گاز منوکسید کربن در تونل بالا است.

مدیر کل مدیریت بحران استان گلستان  یادآور شد: وضعیت امداد ما تا شناسایی کامل معدن چیان ادامه خواهد داشت.

مقدم با بیان اینکه پس از انفجار معدن به ۲ بخش تقسیم شده است، افزود:هیچ چیزی قابل پیش بینی نیست و پیشروی داخل تونل با هواسازهایی که جدید نصب می‎شود  ادامه خواهد داشت.

وی گفت: امید داریم به زودی به محلی که معدنکاران مشغول به فعالیت بودند برسیم، برخی خبرهایی مبنی بر اینکه بخشی از اجساد پیدا شده مربوط به نیروهای امدادی بودند را تکذیب می‎کنیم.

Ad

Ad

روی خط خبر

 • پمپئو خواستار آزادی تبعه ادعائی آمریکا در ایران شد
 • ارمنستان تصمیمی برای عضویت در ناتو ندارد
 • تحرکات جدید آمریکایی‌ها برای سیطره بر مرز عراق و سوریه
 • انتظار داریم که کانال مالی از تجارت قانونی با ایران محافظت کند
 • آخرین نشست پارلمان‌انگلیس برای بررسی «برگزیت» آغاز شد
 • پایان روند افت هفتگی قیمت سبد نفتی اوپک
 • کاهش صادرات فرش دستباف ترکیه
 • جلیقه زرد‌های فرانسه در دوراهی
 • ضرغامی: هیچ ردپایی از نگاه مقاومتی در بودجه ۹۸ نیست
 • هشدار تهران به شهروندان ایرانی در مورد سفر به فرانسه
 • فرمانده داعش در ننگرهار افغانستان کشته شد
 • روایتی از دربار سلطنتی عربستان و آموزش انگلیسی به «محمد بن سلمان»
 • هادی العامری دخالت ایران در تشکیل دولت عراق را رد کرد
 • پولدارهای خانه‌نشین پایتخت
 • انحلال یک شبکه صهیونیستی قاچاق انسان در کلمبیا
 • رئیس‌ جمهوری اوکراین قانون لغو پیمان دوستی با روسیه را امضا کرد
 • تولید کیسه‌های خرید با استفاده از پلاستیک بازیافتی
 • افتتاح نیروگاه هرمز با توربین دست دوم فردا با حضور جهانگیری و اردکانیان
 • فیلم «آکوامن» همه رقبا را کنار زد
 • پیمان مهاجرتی سازمان‌ملل به تصویب رسید
 • احیای زاینده‌رود شدنی است؟
 • اعطای ۲۷۰۰ فقره وام ارزان قیمت کارآفرینی از سوی بنیاد مستضعفان
 • تدوین برنامه کاهش خطرپذیری محلات تهران با ارزیابی ۳۸ شاخص
 • مرکز پژوهش‌های مجلس: خط فقر در سال ۹۷، ۲۵ درصد رشد کرد
 • نتانیاهو از مجوز عمان برای عبور پروازهای این رژیم خبر داد
 • روند کاهش نرخ ارز ایجاد شده است
 • علی مطهری: اگر شهید مطهری بود اجازه اشغال سفارت آمریکا را نمی‌داد
 • سخنگوی وزارت خارجه: مردم تا اطلاع ثانوی از سفر به گرجستان خودداری کنند
 • سفیر ایران در عمان با همتای آلمانی خود دیدار کرد
 • جزئیات جلسه دیشب فولادی ها با بانک مرکزی
 • Ad