جدیدترین اخبار
۷ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۱ اقتصادی کد خبر :93287

بی‌آبی مطلق در۸۰‌درصد ایران

 

«با ادامه روند موجود در ۲۰سال آینده ۸۰‌درصد وسعت کشور آب نخواهد داشت.» این اظهارنظر را روز گذشته رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست در شرایطی انجام داد که بسیاری از کارشناسان یکی از سه بحران مهم چند سال آینده کشور را تنش آبی توصیف می‌کنند.

همزمان با تغییر و تحولاتی که در مدیریت سازمان حفاظت محیط‌زیست صورت گرفت، فعالان این حوزه مهم‌ترین اولویت‌های این سازمان در دولت دوازدهم را برشمردند و تقریبا همگی به این امر اذعان داشتند که برنامه‌ریزی برای رفع بحران آب مهم‌ترین اولویت پیش‌رو نه‌تنها برای این سازمان که برای کل دولت و حاکمیت است. این در حالی است که برداشت و مصرف آب در ایران همچنان وضعیت مناسبی ندارد و روزبه‌روز بیشتر منابع آبی ایران به تاراج می‌رود.

به گزارش بازتاب  به نقل از آرمان ، بیش از ۸۰‌درصد از کره زمین را آب فراگرفته، اما تنها حدود سه‌درصد از آب‌های موجود کره زمین قابل‌شرب است. به همین دلیل امروزه کمبود آب شرب و چگونگی تامین آن یکی از مسائل مهم و اساسی کشورهای مختلف جهان مانند کشورهای کمربند خشک زمین مثل ایران است. کمبود آب با توجه به رشد جمعیت یکی از مسائل اصلی بر سر راه جوامع است. این بحران به‌ویژه در شرایط خشکسالی به‌خوبی به‌وضوح نمود پیدا می‌کند. بنابراین نیاز است اقدامات پیشگیرانه به‌ویژه در مناطق کم‌آب و بحران‌زا انجام گیرد. ازجمله این اقدامات توجه به اقلیم، آب‌های سطحی و زیر‌زمینی، مدیریت آب‌ و… در این مناطق است. ایران به عنوان یکی از کشورهای واقع در کمربند خشک کره زمین با مشکل کم‌آبی مواجه است. با افزایش تدریجی جمعیت ایران تا دو دهه آینده با کمبود شدید آب روبه‌رو هستیم. در آینده آب در خاورمیانه می‌تواند به سرمایه‌ای ارزنده و حیاتی‌تر از نفت تبدیل شود. بیش از ۷۰‌درصد منابع آب قابل‌دسترسی در خاورمیانه به آبیاری در بخش ‌کشاورزی اختصاص دارد. اهمیت بخش کشاورزی برای افزایش درآمدهای ملی، کارآفرینی، تامین غذا و درواقع برای تضمین اقتدار، امنیت ملی و هدف‌های اقتصادی – سیاسی کشورها برکسی پوشیده نیست. اما بی‌توجهی به مسائل مربوط به مدیریت آب در بخش کشاورزی باعث مشکلات زندگی شهرنشینی و بازتاب‌های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی شده است. از سوی دیگر در زمینه صنعت نیز به‌رغم دا‌شتن ذخایر بسیار غنی و حضور فعال در زمینه کارآفرینی به رشد صنعت بی‌توجهی شده و کشور ایران جزو کشورهای صنعتی محسوب نمی‌شود. توجه به صنعت و استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا در این حوزه سبب مصرف آب کمتر و مدیریت و بازدهی بیشتر منابع آبی می‌شود. افزایش جمعیت و گسترش شهرنشینی نیازمند تامین آب شرب در راستای افزایش بهداشت و امنیت‌غذایی در جامعه است. با مدیریت یکپارچه منابع آب، نهادینه‌سازی فرهنگ مصرف‌بهینه، تصفیه آب و فاضلاب برای مصارف شهری و صنعتی، کنترل آلاینده‌ها و… می‌توان به خروج از بحران آب کمک کرد. به‌رغم راهکارهای ارائه‌شده در بخش کشاورزی، صنعت و خانگی، همواره شاهد عدم توجه به نوع مدیریت صحیح مصرف، عدم فرهنگسازی مناسب، عدم ‌بینش و دانش کافی در زمینه مصارف آبی هستیم. رشد جمعیت و افزایش احتیاجات‌ غذایی در بخش‌ کشاورزی، افزایش صنایع در بخش‌های مختلف، دود، آلاینده‌ها و مصرف بی‌رویه سوخت‌های فسیلی هرکدام احتیاج به استفاده از منابع آبی دارند. با توجه به اهمیت موضوع خشکسالی و بحران ‌آب در هر حالتی که فکر کنیم بازتاب آن به مردم و جامعه برمی‌گردد. صرفه‌جویی و مدیریت درست در استفاده از آب در بخش‌های کشاورزی، صنعت و خانگی، می‌تواند چهره شهرها را شاداب کند. توجه به نوع کشت مناسب با توجه به نوع اقلیم در مراحل کاشت، داشت، برداشت و اصلاح الگوی مصرف‌ و نگهداری از آب، از مهم‌ترین راهکارها برای کاهش مصرف و کنترل بحران ‌آب است.

هشدار درباره خشکی ایران

رئیس سازمان محیط‌زیست در حاشیه بازدید از تالاب هشیلان کرمانشاه، با بیان اینکه بحران آب در کشور فاجعه است گفت: باید مردم را با محیط‌زیست آشتی دهیم تا خودشان برای حفظ محیط‌زیست پای کار بیایند. عیسی کلانتری اولین معضل محیط‌زیستی کشور را بحران آب دانست و گفت: با ادامه روند موجود در ۲۰سال آینده ۸۰‌درصد وسعت کشور آب ندارد. با وجود بحران آب، متاسفانه بعضا مشغول مسائلی همچون آلودگی هوا یا زباله می‌شویم، درصورتی‌که عمق فاجعه بحران آب بسیار جدی است. او با انتقاد از تصمیم‌گیری‌های جزیره‌ای در کشور گفت: برای مثال تحقق هدفگذاری انجام‌شده در برنامه ششم توسعه برای افزایش تولیدات کشاورزی باعث می‌شود مصرف آب کشور ۳۵‌میلیارد مترمکعب بیشتر شود و این درحالی است که هم‌اکنون نیز سالانه ۵۰‌میلیارد مترمکعب اضافه برداشت آب داریم. کلانتری افزود: با این شرایط باید از کمک‌های مردمی استفاده کنیم و به سمتی برویم که ۸۰‌میلیون ایرانی به ۸۰‌میلیون محیط‌بان تبدیل شوند. او در بخش دیگری از سخنانش به مشکلات فراروی سازمان محیط‌زیست اشاره کرد و اظهار داشت: سازمان محیط‌زیست سازمانی کوچک با بودجه محدود سالانه حدود ۴۲۰‌میلیارد تومانی است که این بودجه کمتر از کمک دولت به دو منطقه آزاد تجاری است و با این اعتبارات محدود نمی‌توان محیط‌زیست را حفظ کرد.

لزوم صرفه‌جویی در مصارف کشاورزی آب

یک کارشناس محیط‌زیست با اشاره به موارد ایجاد‌کننده بحران آب در کشور می‌گوید: برای کمبود منابع آب کار زیادی نمی‌توانیم انجام دهیم، زیرا ایران در منطقه خشک و نیمه‌خشک جهان واقع شده و حدودا کمتر از یک‌سوم معدل جهانی آب دریافت می‌کند. درواقع اگر معدل جهانی دریافت آب ۸۵۰میلیون ‌لیتر متر‌مکعب باشد در ایران کمتر از ۲۵۰‌میلیون لیتر مترمکعب آب دریافت می‌کنیم. اسماعیل کهرم می‌افزاید: دریاچه ارومیه به عنوان نماد کم‌آبی ایران، ۵/۷‌میلیارد مترمکعب در سال آب دریافت می‌کند. بنابراین این دریاچه نباید تشنه و خشک باشد. اما ۳۶ بند سد روی رودخانه‌های مشروب‌کننده این دریاچه ساخته شده و در اوج سال‌های کم‌آبی میزان زمین‌های زیرکشت را از ۳۵۰‌هزار هکتار به ۷۵۰‌هزار هکتار افزایش دادیم و زمین‌های زراعی و دامپروری‌های فراوان در امتداد دوزچای، زرینه و سیمینه‌رود، تلخه‌چای، شهر‌چای و تلخه‌رود به وجود آمده است. علاوه بر این سدها، چهار سد دیگر هم در مسیر رودخانه‌های منتهی به دریاچه ارومیه می‌ساختند که به تدبیر وزیر نیرو متوقف شد. او خاطرنشان می‌کند: حدودا ۴۲۰‌میلیارد مکعب در سال آب به صورت بارش برف و باران در ایران سرازیر می‌شود که تنها از ۱۲۰‌میلیارد مترمکعب آن استفاده می‌کنیم و از این مقدار ۳۰‌میلیارد مترمکعب آن تبخیر می‌شود. کهرم می‌افزاید: آب در دریاچه‌های ایجادشده بر اثر ساخت سدها به دلیل افزایش تماس سطح آب با هوا با سرعت بیشتری تبخیر می‌شود. ۹۲‌درصد آب سهم بخش کشاوزی می‌شود. اگر صرفه‌‌جویی ۱۰۰‌درصدی مصرف آب در منازل داشته باشیم با توجه به سهم سه‌درصدی مصرف آب در منازل تنها ۳۰‌درصد صرفه‌جویی کرده‌ایم. او تاکید می‌کند: در حوزه کشاورزی باید از سیستم‌های آبرسانی جدید استفاده کنیم، در حالی‌که روش آبیاری هنوز کرتی و غرقابی است. راندمان آب در این روش‌ها حدود ۳۰‌درصد است، در صورتی‌که با آبیاری قطره‌ای، بارانی و مه‌پاش، علاوه بر احیای دریاچه ارومیه، ‌دریاچه‌های کافتر، مهارلو، پریشان و ارژن در فارس نیز پرآب می‌شوند. ۸۵‌درصد از منشأ ریزگردها در اثر عدم مدیریت آب است و صرفه‌‌جویی در مصرف آب کشاورزی سبب از بین رفتن پدیده ریزگردها می‌شود.

وبگردی

روی خط خبر

 • ضعف وزارت جهاد یا بی‌توجهی دولت؟/۵ماه گذشت؛نرخ خریدگندم اعلام نشد
 • نتیجه‌ی گفتگوی «چالشی» رشیدپور: یک روحانیِ خنثی!
 • عجیب‌ترین و حیرت انگیزترین رکوردهای ثبت شده ایران در گینس
 • بازیگر و کارگردان مشهور: ” مهران مدیری” را عجیب و غریب دوست دارم
 • گشايش اولین فروشگاه بدون فروشنده و صف توسط آمازون
 • واکنش نجفی به شکایت ناجا/ اجرای طرح ترافیک جدید از فروردین ۹۷
 • نامه رییس کل سازمان نظام پزشکی به رییس مجلس درباره تعرفه‌های پزشکی ۹۷
 • اردوغان: از عملیات عفرین عقب‌نشینی نمی‌کنیم/شبه‌نظامیان کُردتهدیدی برای تمام منطقه از جمله سوریه، ایران و ترکیه هستند
 • استفاده از دستگاه تصفیه آب در چه مناطقی آسیب‌رسان است؟
 • اعلام کارنامه داخلی سازی خودروسازان/ قطعات پراید، پژو ۴۰۵ و سمند و.. چقدر داخلی هستند (+جزئیات)
 • کلید روحانی توییتر را باز می‌کند؟
 • تذکر حق‌شناس درباره یک خبر جعلی و تخریب سازمان‌یافته علیه شورا
 • انتقاد علیخانی از وجود مدیران “مساله‌دار” در تاکسیرانی
 • بررسی ارتباط با جنس مخالف، اعتیاد و خودکشی دانش‌آموزان در تلویزیون تعاملی
 • زمان مماشات با خودروسازان گذشته است
 • درخواست از سیدمحمد خاتمی برای نقد و تذکر به دولت روحانی/محمود صادقی: به نارضایتی مردم از هر دو جناح در اعتراضات اخیر توجه کنیم
 • احتمال حضور دونالد ترامپ در اجلاس داووس قوت گرفت
 • زنان شهروندان درجه ۲ نیستند
 • آلمان به صدور حکم اعدام برای یک زن داعشی آلمانی در عراق اعتراض کرد
 • بهزادنبوی: زندان که بودم ضدانقلاب شدم، ضدهمه انقلاب ها! / رئیس جمهور کمتر از ۱۵ درصد قدرت را در اختیار دارد
 • بازدید کلانتری از کانون‌های ریزگرد جنوب شرق اهواز
 • توصیه های بودجه ای لاریجانی / هر نتیجه ای در مورد هدفمندی یارانه ها منابع مشخص داشته باشد/ تئوری برای جدا کردن افراد نیازمند و غیرنیازمند پیدا کنیم
 • اعمال قانون بیش از ۸۰۰ خودرو در طرح شبانه پلیس راهور
 • احسان علیخانی یک شبه تهیه کننده سینما شد و ماه عسل به کمک فیلمش آمد!
 • از کنسرت دوبلور باگزبانی تا پرش بهنام بانی
 • هیات کره‌‌جنوبی وارد کره‌شمالی شد
 • نجات جان ۷ صیاد توسط نیروی دریایی ارتش
 • نتیجه نشست شورای امنیت درباره حمله ترکیه به سوریه
 • مختصات برنامه مالی ۹۷
 • صادرات رایگان نخبه