جدیدترین اخبار
۶ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۰ اقتصادی کد خبر :92273
رکورد ۳۹ ماهه فروش آپارتمان

۶ پیشران بازار مسکن/ خیز غیرتورمی معاملات آپارتمان آغاز شد

فروش آپارتمان در تهران با تغییر وضعیت بازار معاملات ملک در میانه تابستان، رکورد زد. مرداد امسال، بیش از ۱۶ هزار و ۷۰۰ واحد مسکونی در پایتخت فروخته شد که بالاترین حجم معاملات ماهانه در ۳۹ ماه اخیر محسوب می‌شود و از پیشروی بازار تا مرز «رونق» حکایت دارد. عبور معاملات ماهانه از ۱۷ هزار واحد و تکرار آن برای حدود یک فصل، می‌تواند علامت بروز رونق تلقی شود. رشد ۲۳ درصدی فروش ملک نسبت به تیرماه با ریزنوسان ماهانه –۷/ ۰ درصد- همراه بوده که بیانگر خیز غیرتورمی معاملات است.

به گزارش اقتصادنیوز ، بازار معاملات مسکن در میانه تابستان، بعد از دست‌کم یک‌سال «توقف» در فاز پیش‌رونق، به «مرز رونق» رسید. گزارش «دنیای‌اقتصاد» از آمارهای دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن درباره تازه‌ترین وضعیت بازار ملک در تهران حاکی است ماه گذشته، فروش آپارتمان در تهران، «رکورد» زد به‌طوری‌که بیشترین حجم معاملات خرید مسکن، پس از ۳۹ ماه، برای مرداد ۹۶ به ثبت رسید.

مرداد امسال، ۱۶ هزار و ۷۵۸ واحد مسکونی در شهر تهران فروخته شد که این حجم معامله ماهانه خرید ملک، از ابتدای خرداد ۹۳ تاکنون، بی‌سابقه بوده است. پیش‌تر، رکورد بیشترین حجم معامله آپارتمان در تهران، برای اردیبهشت ۹۳ با فروش ۲۲ هزار و ۱۱۸ واحد مسکونی به ثبت رسیده بود که اگر چه این حجم فروش در آن زمان، فوق‌العاده بالا ارزیابی می‌شد اما با توجه به شکل‌گیری دوره رکود مسکن از اواسط سال ۹۲، رکورد فروش اردیبهشت ۹۳، نوعی رفتار سنتی بازار ملک ناشی از ماه شبه‌تعطیل فروردین بوده است که معمولا در همه سال‌ها با دامنه‌های متفاوت، تکرار می‌شود.

به این ترتیب، کارنامه معاملات مسکن مرداد ۹۶، اولین ماه متفاوت –پرفروش- در بازار ملک از رکود ۹۲ تاکنون محسوب می‌شود که «تحقق» سه پیش‌بینی هم‌جهت درباره این بازار را نشان می‌دهد. طی سه سال اخیر، متوسط حجم معاملات خرید آپارتمان در تهران، کمتر از ۱۳ هزار واحد در ماه بوده است. در یک‌سال گذشته نیز که بازار وارد فاز پیش‌رونق شد، اگر چه رشد حدود ۵ درصدی در میزان فروش واحد مسکونی در تهران –رشد نقطه‌ای به معنی تغییرات حجمی نسبت به ماه مشابه سال قبل- اتفاق افتاد اما حجم ماهانه معاملات تا پیش از مرداد امسال، از حول و حوش ۱۵ هزار واحد بالاتر نرفت. بررسی‌ وضعیت فعلی بازار معاملات مسکن، با استناد به متوسط میزان فروش ماهانه آپارتمان در سال‌های ۹۰ و ۹۱ حاکی است: نبض معاملات ملک، علامت «آستانه رونق» را نشان می‌دهد. در سال‌های اوج رونق مسکن -۹۰ و ۹۱- ماهانه به‌طور متوسط بیش از ۱۷هزار واحد مسکونی در شهر تهران به فروش می‌رسید. کارشناسان مسکن، برای تشخیص تغییر فاز بازار معاملات، یک نشانه شکل‌گیری رونق در معاملات را رشد حجم فروش به حول و حوش ۱۷ هزار واحد در ماه و تداوم آن برای حداقل سه ماه متوالی عنوان می‌کنند. در حال حاضر، وضعیت بازار معاملات ملک در پایتخت بر اساس کارنامه مرداد ۹۶ –نزدیک شدن حجم معاملات مرداد به تراز ۱۷ هزار واحد- حکایت از «حرکت رو به جلو در مسیر پیش‌رونق به سمت فاز رونق» دارد. در صورت تکرار کارنامه فروش ماه میانی تابستان در شهریور، بازار معاملات مسکن در نیمه سال ۹۶، وارد فاز رونق خواهد شد. با این حال، احتمال افت خفیف در میزان فروش آپارتمان در ابتدای پاییز ناشی از پایان فصل اصلی نقل و انتقال ملکی وجود دارد اما در صورت بالا بودن حجم معاملات از حداقل ۱۴ تا ۱۵ هزار واحد مسکونی در ماه، بازار تا شب عید در فاز رونق تثبیت خواهد شد.

«ریزنوسان» در قیمت مسکن

خیز معاملات مسکن در مرداد، به شکل غیرتورمی اتفاق افتاد. به‌رغم رشد ۲۳ درصدی میزان فروش آپارتمان در مرداد نسبت به تیر امسال، متوسط قیمت مسکن در تهران، کمتر از یک درصد، با تغییرات ماهانه روبه‌رو شد. میانگین قیمت مسکن در تهران از ۴ میلیون و ۵۷۰ هزار تومان در تیرماه امسال به ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان تغییر کرد که «ریزنوسان» ۶/ ۰ درصدی در فاصله دو ماه اول تابستان را نشان می‌دهد. متوسط قیمت مسکن در عین حال به‌دلیل ریزنوسانات یک‌سال اخیر، در حال حاضر ۶ درصد بیشتر از مرداد سال گذشته است. مرداد پارسال، متوسط قیمت آپارتمان در تهران، مترمربعی ۴ میلیون و ۳۳۰ هزار تومان گزارش شده بود.

۶ عامل پیشران معاملات مسکن

بررسی‌‌های عوامل پیشران بازار معاملات مسکن در مسیر رونق به لحاظ حجم معاملات خرید و فروش آپارتمان‌های مسکونی نشان می‌دهد، رشد ۲۳ درصدی ماهانه در حجم معاملات، بیش از هر چیز به ۶ عامل مهم بستگی دارد که مجموعه این عوامل موجب شده است هم‌اکنون بازار معاملات مسکن در مرز رونق قرار بگیرد. اولین و مهم‌ترین عامل پیشران معاملات مسکن در مسیر رونق، «تغییر نرخ سود در بازارهای رقیب» است.مرداد‌ماه امسال زمزمه کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی که از چند ماه قبل مطرح شده بود، با انتشار اخبار رسمی از سوی مراجع سیاست‌گذاری در بازار پول، درباره کاهش قریب الوقوع نرخ سود سپرده‌ها، منجر به بروز اثر روانی ناشی از این تصمیم در بازار مسکن طی دومین ماه از تابستان شد.

زمزمه کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی درحالی مرداد ماه به اوج خود رسید که از چند ماه قبل منجر به ترغیب برخی متقاضیان مصرفی به انتقال سرمایه‌های موجود در حساب‌های بانکی به بازار مسکن شده بود که با اعلام رسمی رئیس کل بانک مرکزی درخصوص کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی در نیمه مرداد‌ماه، حجم تقاضای خرید مسکن را افزایش داد.به این معنا که آن دسته از متقاضیانی که عزم خرید واحدهای مسکونی داشتند اما جذابیت نرخ‌بالای سود سپرده‌های بانکی مانع از ورود جدی آنها به بازار مسکن شده بود با اوج گرفتن زمزمه‌ها وانتشار اخبار رسمی درخصوص اراده سیاست‌گذار پولی به کاهش نرخ سودسپرده‌های بانکی، اقدام به انجام معامله در بازار خرید مسکن کردند.

ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی نیمه مرداد امسال اعلام کرد طی دو هفته آینده بخشنامه مربوط به بازگشت نرخ سود سپرده‌های بانکی به سطح ۱۵درصد به همه بانک‌ها و موسسات مالی واعتباری ابلاغ می‌شود؛ متعاقب این تصمیم، تعداد قابل توجهی از متقاضیان خرید مسکن که برای بهره‌مندی از سود بیشتر در بازار پول تصمیم خود را برای خرید مسکن به تاخیر انداخته بودند اقدام به خروج سرمایه‌ها از حساب‌های بانکی و ورود به بازار معاملات مسکن کردند.بازار معاملات خرید وفروش مسکن پایتخت در حالی طی مردادماه رشد ماهانه ۲۳ درصدی را به لحاظ حجم معاملات خرید مسکن تجربه کرد که در خرداد و تیرماه حجم معاملات مسکن به ترتیب ۷ و ۴ درصد کاهش یافت.

کارشناسان بازار مسکن معتقدند در مقطع زمانی فعلی با توجه به ابلاغ واجرایی شدن بخشنامه جدید بانک مرکزی درخصوص عملیاتی شدن نرخ سود مصوب تیرماه سال گذشته شورای پول و اعتبار، از یازدهم شهریور امسال، بازار معاملات مسکن بیشترین اثرپذیری را از این رویداد جدید در بازار پول خواهد گرفت؛ طوری که طی شهریور ماه –ماه جاری- نیز انتظار می‌رود تحت تاثیر این موضوع، حجم معاملات مسکن با تحرک قابل توجهی از سوی خریداران روبه‌رو شود؛ به این معنا که انتظار می‌رود شهریور ماه نیز حجم معاملات خرید مسکن دست کم معادل حجم معاملات انجام شده در مردادماه به ثبت برسد.

دومین عامل پیشران معاملات مسکن در مرداد امسال، به «ایجاد ثبات سیاسی ناشی از انتخاب و استقرار دولت دوازدهم» برمی‌گردد؛ با مشخص شدن آینده سیاسی چهارسال پیش روی کشور و ثبات شرایط سیاسی، بازار مسکن نیز از این ثبات تاثیر گرفته و حرکت بازار مسکن در فاز پیش‌رونق که تحت تاثیر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در بهار امسال با وقفه موقتی همراه شده بود در مرداد با رشد ماهانه ۲۳ درصدی در حجم معاملات خرید آپارتمان از سوی متقاضیان شتاب گرفت.

سومین عامل، «مشخص شدن چشم‌انداز اقتصادی برای هر دوسمت متقاضی خرید و فروش در بازار معاملات مسکن تحت تاثیر استقرار دولت دوازدهم و اعلام برنامه‌های اقتصادی دولت جدید» است؛ متقاضیان خرید و فروش واحدهای مسکونی که طی ماه‌های گذشته در نتیجه بروز نااطمینانی ناشی از مشخص نبودن آینده سیاسی و اقتصادی کشور، به گونه‌ای کاملا محتاطانه اقدام به ورود به بازار مسکن می‌کردند با از بین رفتن این نااطمینانی در نتیجه استقرار دولت دوازدهم، تحرکات خود را در بازار ملک افزایش دادند که همین موضوع خود را با رسیدن حجم معاملات خرید مسکن در مردادماه به مرز رونق(نزدیک به ۱۷ هزار معامله خرید مسکن طی یک ماه)نشان داد.

چهارمین عامل به «خصلت طبیعی ماه میانی تابستان(مردادماه)در میان سایر ماه‌های سال» درخصوص حجم معاملات مسکن برمی گردد؛ درحالی که همواره فصل تابستان به‌عنوان فصل طلایی جابه جایی در بازار مسکن شناخته می‌شود، اوج انجام معاملات مسکن معمولا مربوط به میانه تابستان یعنی مردادماه است؛ معمولا متقاضیان خرید مسکن در تیرماه جست‌و‌جوهای خود برای اطلاع از سطح قیمت‌ها و همچنین یافتن فایل‌ها و مناطق مناسب مطابق با شرایط و سلایق خود را آغاز کرده اما در مردادماه اقدام به انتخاب گزینه نهایی و خرید آن می‌کنند.این موضوع به‌طور معمول در همه سال‌ها تکرار می‌شود.بنابراین بخشی از رشد ماهانه ۲۳ درصدی حجم معاملات مسکن ناشی از این خصلت طبیعی است.

عامل پنجم پیشران بازار معاملات مسکن در مردادماه امسال به «برآیند صفر نوسانات بهاری قیمت مسکن» مربوط می‌شود؛ نوسانات قیمتی بازار مسکن طی سه ماهه ابتدایی سال جاری به گونه‌ای رقم خورد که ابتدای تیرماه میانگین قیمت مسکن به سطح متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در اسفندماه یعنی مترمربعی ۴ میلیون و ۵۷۰ هزار تومان رسید.

ششمین عامل که به نوعی محرک فرعی موقتی برای خرید مسکن محسوب می‌شود به ماجرای افزایش ۱۰ میلیون تومانی وام جعاله(تعمیرات)مسکن مربوط می‌شود؛ اواخر بهار امسال، وام جعاله مسکن از ۱۰ به ۲۰ میلیون تومان افزایش یافت، اما تعیین اعتبار ۳ ماهه برای دریافت وام جعاله ۲۰میلیون تومانی-پرداخت وام جعاله ۲۰ میلیونی تنها تا پایان شهریور ماه-منجر به افزایش استقبال متقاضیان خرید مسکن با استفاده از تسهیلات، از معاملات آپارتمان شد.اوایل تابستان پیش بینی شد با ایجاد این محرک موقتی، حجم معاملات مسکن در نیمه دوم تابستان افزایش یابد.

در کنار این ۶ عامل، اعمال دو تاکتیک « ترغیب به سرمایه‌گذاری در بازار مسکن» و همچنین « تشویق به اعمال تخفیف در قیمت‌های پیشنهادی فروش آپارتمان» از سوی واسطه‌های ملکی در افزایش حجم معاملات خرید مسکن موثر واقع شد.

مطالب مرتبط

روی خط خبر

 • روزی که احمدی‌نژاد رئیس مجلس را «برادر عزیزم جناب آقای لاریجانی» خطاب کرد
 • صحبت‌های امیدوارکننده مدیرعامل باشگاه نفت ‌آبادان با بازیکنان
 • سهم شهروندان تهرانی در کاهش آلودگی هوای پایتحت
 • صعود پنج پله ای تيم ملی اپه مردان در رنكينگ جهانی
 • کنایه تند روزنامه کیهان به ادا و اطوار بست‌نشینی بقایی و جوانفکر/پای آیت الله هاشمی و پسرش هم به میان آمد
 • بلفکه، بویری، فلاح و حسینی عصر امروز به روی باسکول می‌روند/ آغاز مسابقات از فردا
 • دیدار محمد بن سلمان با فرستاده بشار اسد در امور سوریه
 • باشگاه پرسپولیس فقط تا فردا بابت پرداخت بدهی بازیکن اسبق خود فرصت دارد
 • اعلام هشدار سونامی پس از زلزله ۷ ریشتریِ شرق استرالیا
 • پراش در کاپ جهانی پیست کانادا
 • میدو: صلاح به زودی راهی مادرید می‌شود
 • ادامه حضور پلیس در مناطق زلزله‌زده تا بازگشت مردم به زندگی عادی
 • تلاش کره‌جنوبی برای جذب توریست در بازی‌های المپیک زمستانی
 • رئال مادرید در آستانه صعود به مرحله حذفی
 • تصاویر : تشییع جنازه هرکول جیبی، وزنه بردار اسطوره‌ای جهان
 • برزگر: حق کشتی بود روزی را در تقویم رسمی کشور داشته باشد/ کشتی‌گیران نشان دادند شاگردان مکتب تختی هستند
 • رمزگشایی از دیدار ماه سپتامبر در نیویورک؛ ترامپ چه طرحی به مکرون داده است؟
 • برنامه هفته پنجم اعلام شد/ بانوان هندبالیست جمعه به میدان می روند
 • گل رضایی نامزد بهترین گل هفته پانزدهم لیگ برتر بلژیک شد
 • محاکمه غیابی، «خاوری» را به کشور باز می‌گرداند؟ / واکنش اینترپل چیست؟
 • حمایت و دلجویی سرمربی المپیاکوس از انصاری فرد
 • پیروزی کادتن‌شافهازن مقابل گاسو/ درخشش نوروزی‌نژاد با ظاهر جدید!
 • فایننشال تایمز: شرط آزادی شاهزادگان سعودی «واگذاری ثروت» است
 • تنش ها در خاورمیانه اوج خواهد گرفت؛ سعودی ها برای مقابله با ایران تمام عیار وارد میدان شده اند
 • با غم و اضطراب ناشی از زلزله چه باید کرد؟
 • جهانبخش: خوشحالم که بعد از مدت‌ها برای تیم ملی کشورم گلزنی کردم
 • اعتماد دوباره تنیس آسیا به شایسته/ تمدید عضویت رئیس فدراسیون تنیس ایران بار در هیئت رئیسه آسیا
 • انصاری‌فرد و همبازی‌هایش در کنار سیل‌زدگان ماندارس
 • آغاز سومین مرحله اردوی اسپرینت و اسلالوم از فردا
 • پدرخوانده‌های حوزه آلودگی هوا چه کسانی هستند؟