پاتروشف: برخی بازیگران فرا منطقه‌ای به دنبال طرح تجزیه سوریه هستند

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۲۱  /   /  کد خبر: 9185
پاتروشف: برخی بازیگران فرا منطقه‌ای به دنبال طرح تجزیه سوریه هستند

دبیر شورای امنیت ملی روسیه با تاکید بر ضرورت تداوم و تقویت رایزنی‌ها با ایران برای سرعت دادن به تحقق راهکارهای سیاسی گفت: برخی بازیگران فرا منطقه‌ای با نادیده گرفتن ضرورت حفظ تمامیت ارضی سوریه بدنبال اجرای طرح‌هایی برای تجزیه هستند.

نیکلای پاتروشف دبیر شورای امنیت ملی فدراسیون روسیه بعد از ظهر امروز چهارشنبه در چارچوب رایزنی‌های فعال میان نهادهای امنیت ملی دو کشور در موضوع سوریه در تماس تلفنی با علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با وی، پیرامون آخرین تحولات سیاسی و امنیتی و همکاریهای دو کشور در بحران سوریه گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در این گفت‌وگو با اشاره به ضرورت پیگیری و استمرار گفت‌وگوهای سیاسی آغاز شده میان گروه‌های مسلح سوری و دولت این کشور، تاکید کرد: احترام به خواست مردم در انتخاب آزادانه سرنوشت و آینده خود و پرهیز از هرگونه اعمال فشار خارجی در روند گفت‌وگوهای سیاسی می‌بایست مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: با تقویت رایزنی‌ها و همکاری‌های نزدیک سه کشور جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و سوریه، روند روشنی در مسیر کاهش قدرت و قلمرو گروه‌های تروریستی و همچنین برقراری آتش بس به منظور حفظ امنیت مردم آغاز شده که می‌بایست با اتخاذ ابتکارات جدید برای تامین خواست مردم سوریه با قدرت تداوم یابد.

شمخانی با اشاره به آغاز دور جدید مذاکرات سیاسی در آستانه و تثبیت مسیر ایجاد شده برای برقراری و تداوم آتش بس در سوریه گفت: تجربه موفق پایه گذاری و تداوم مذاکرات آستانه نشان داد که تمرکز بر راه حل‌های مبتنی بر مشارکت‌های منطقه‌ای می‌تواند در روند پایان دادن به بحران امنیتی سوریه شتاب بیشتری ایجاد کند.

نیکلای پاتروشف دبیر شورای امنیت ملی روسیه نیز در این گفت‌وگو با تاکید بر ضرورت تداوم و تقویت رایزنی‌های دو کشور برای سرعت دادن به تحقق راهکارهای سیاسی افزود: برخی بازیگران فرا منطقه‌ای با نادیده گرفتن ضرورت حفظ تمامیت ارضی و حاکمیت ملی سوریه بدنبال اجرای طرح‌هایی برای تجزیه سوریه هستند.

وی افزود: حفظ و توسعه آتش بس و بهره گیری از ابتکارات سیاسی جدید می‌تواند خنثی سازی این توطئه خطرناک را بدنبال داشته باشد.

دبیر شورای امنیت ملی فدراسیون روسیه نشست آستانه را ابتکاری موفق برای کمک به حل بحران جاری در سوریه عنوان کرد و اظهار داشت: ایران و روسیه می‌بایست از مجموعه ظرفیتهای در اختیار برای تاثیر گذاری بر طرف‌های منازعه به منظور افزایش زمینه‌های ثبات سازی و تداوم آتش بس در این کشور استفاده کنند.

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها