جدیدترین اخبار
۲۹ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۰ اقتصادی کد خبر :86566

افزایش تولید برق تجدیدپذیر تا ٤هزارمگاوات

وزیر پیشنهادی نیرو گفت که در صورت اخذ رای اعتماد مجلس، ضمن حمایت از پیمانکاران داخلی، تولید برق تجدیدپذیر را تا ٤هزارمگاوات افزایش خواهد داد.

به گزارش خبرنگار مهر، حبیب الله بیطرف، روز سه شنبه از سوی حسن روحانی، رئیس جمهور برای تصدی وزارت نیرو به مجلس شورای اسلامی معرفی شد.

حبیب الله بیطرف طی سخنانی در صحن علنی مجلس در معرفی برنامه های خود به عنوان وزیر پیشنهادی نیرو گفت: امسال پیک مصرف برق در تابستان از ۵۵ هزار و ۴۰۰ مگاوات گذشت و رشد بی رویه مصرف در بخش های کشاورزی، خانگی و خدمات از مهمترین مشکلات صنعت برق است به همین منظور وزارت نیرو در اولین اقدام اجرای فعالیت های کاهش شدت الکتریکی را در اولویت قرار می دهد.

وی با بیان اینکه ایران از معدود کشورهایی است که در ساخت نیروگاه، تولید و توزیع برق در داخل به خودکفایی رسیده است، گفت: بنا داریم در سال های آینده تقویت نیروی برق و حمایت از بخش خصوصی و خودکفایی در تولید تجهیزات برقی را به همراه ارتقای بهره وری و پایداری شبکه برق در دستور کار قرار دهیم.

وزیر پیشنهادی نیرو با اشاره به برنامه این وزارتخانه برای افزایش ظرفیت تولید برق تجدیدپذیر تا چهار هزار مگاوات افزود: ارتقای راندمان نیروگاه های حرارتی تا سالانه یک درصد و رساندن به شاخص ۴۰ درصدی، بهبود بهره وری و همچنین هوشمندسازی شبکه برق و کاهش شدت انرژی به انضمام حمایت از پیمانکاران داخلی از دیگر برنامه های این وزارتخانه است.

وی درباره برنامه های خود در بخش آب گفت: کمبود آب دغدغه جهانی و از مهمترین چالش هایی است که دولت با آن رو به رو است به دلیل ادامه خشکسالی ها ذخایر آب کشور به ۱۲۰ میلیارد متر مکعب کاهش یافته و سرانه آب مصرفی هر ایرانی در سال به هزار و ۴۵۰ متر مکعب رسیده است. ۶۲ درصد مساحت کشور از مرز تنش آبی عبور کرده و ۵۴ درصد مساحت کشور با پوشش جمعیتی ۵۰ درصدی وارد کم آبی شده است.

بیطرف ادامه داد: تعدادی از استان ها خشک شده اند، بخش زیادی از چاه های آب با خشکسالی رو به رو شده اند تالاب های زیادی در کشور نابود شده اند، فرو نشست زمین در بخش زیادی از دشت ها علاوه بر ایجاد خشکسالی سبب اعوجاج در لوله های انتقال نفت، آب و گاز شده است که زنگ خطر را به صدا درآورده است.

وزیر پیشنهادی نیرو خاطرنشان کرد: مصرف آب در سال های اخیر به صد میلیارد متر مکعب رسیده که ۴۰ درصد آن از محل آب های سطحی و ۶۰ درصد از منابع زیرزمینی تامین می شده است. آب های زیرزمینی به عنوان منابع استراتژیک در حال حاضر با مشکلات زیادی رو به رو هستند و ۱۲۰ میلیارد متر مکعب از این منابع استراتژیک کاهش یافته است. از دیگر مشکلات منابع آب کشور ورود آلاینده ها از جمله فاضلاب های صنعتی به منابع آب سطحی و زیرزمینی است. اگرچه در سال های اخیر سرمایه گذاری هایی برای تامین آب شهرهای مختلف صورت گرفته است اما همچنان در آستانه بحران هستیم و باید عاقلانه، با اندیشه و با برنامه ریزی عمل کنیم. اجرای این برنامه همکاری سه قوه را می طلبد که کشور از مرحله بحران آبی عبور کند.

بیطرف با طرح این سوال که در این شرایط چه باید کرد و راه حل حرکت به سمت توسعه پایدار چیست، گفت: راهکار اساسی ارتقا مدیریت منابع آب است به این معنا که سه ضلع بهبود، ارتقا و اصلاح مدیریت آب می تواند مشکلات کم آبی را حل کند. سیاست مدیریتی وزارت نیرو در سال های گذشته مهار و استحصال حداکثری از روان آب ها بود اما در سال ۸۲ به این نتیجه رسیدیم که مدیریت یک جانبه آب موفق نیست و باید مدیریت یکپارچه داشته باشیم یعنی هم سمت تولید و هم سمت عرضه آن مدیریت شود.

وی ادامه داد: این کار نیاز به مدیریت سه سطحی دارد که در برنامه های من آمده است، مدیریت سه سطحی به معنی مدیریت در حوزه آبریز، مدیریت در سطح استان ها و مدیریت در عرضه.

بیطرف تاکید کرد: روند شوری آب سد گتوند کنترل شده و احیای دریاچه ارومیه در دولت دوازدهم ادامه می یابد همچنین طرح های انتقال آب بین حوضه ای صرفا برای مصارف شرب به اجرا درمی آید.

بیطرف گفت: پایبندی به آموزه های اخلاقی و رعایت اخلاق حرفه ای در عرصه مدیریت و فعالیت های اجرایی از اولویت هایم است. از سویی دیگر تمامی موازین مربوط به تقدم منافع ملی و مصالح کشور بر منافع بخشی، گروهی و فردی را رعایت کرده و تعهد به حقوق شهروندی و تلاش برای بهره گیری از نهادهای مدنی مرتبط با فعالیت های وزارت نیرو و جلب مشارکت آن ها در صنعت آب و برق در دستورکار قرار می دهم. صداقت و صراحت در برخورد با مردم و نمایندگان مجلس شورای اسلامی را به کار خواهم بست. داشتن روحیه انقلابی توأم با انتقادپذیری و بهره گیری از نظرات کارشناسان و متخصصان از اولویت های اینجانب است.

وی همچنین پاسخگو کردن واحدهای زیر مجموعه در برابر مردم با اصل قرار دادن رضایت مشترکین را از برنامه های خود برای وزارت نیرو دانست و ادامه داد: حمایت شایسته سالاری در انتخاب و ارتقاء مدیریت ها اعمال می شود. از گذشته برای انتخاب هر مدیر سه فعل را در نظر داشته ام؛ بداند، بتواند و بخواهد. اگر به موفقیتی با توجه به شایسته سالاری دست پیدا کرده ام به دلیل اعتقاد به معیارها و ارزش ها است.

بیطرف افزود: تلاش موثر برای ارتقاء شفافیت، مقابله با فساد اداری موضوعی است که در دستورکار قرار می گیرد. از طرفی ایجاد فرصت برابر برای فعالیت بخش های خصوصی در چشم انداز صنعت آب و برق را در نظر گرفته ام

وزیر پیشنهادی نیرو با اعلام اینکه در طول ۲۰ سال خدمت در وزارت نیرو، نه و نیم سال در حوزه آموزش و پژوهش فعالیت داشته ام. دو و نیم سال به عنوان مجری طرح های کارون ۳ و کارون ۴ حضور داشته و ۸ سال نیز به عنوان وزیر نیرو فعالیت داشته ام، تصریح کرد: طی ۱۲ سال اخیر هیچ سمتی در مدیریت وزارت نیرو نداشته و انتصاب تمام عملکرد گذشته از ابتدا دور از حقیقت است و من پاسخگوی دوران مسئولیت خود به تناسب اختیارات هستم.

به گفته بیطرف کشور ایران با توجه به شرایط اقلیمی و کمبود بارش، پراکندگی بارش که هر سال به صورت نامتوازن موجب توزیع نامتوازن بارش در پهنه سرزمین می شود موجب ایجاد شرایط خاصی شده که ما را در زمره کشورهای کم آب و نیمه خشک قرار می دهد. مهار آب های سطحی جزء برنامه های ملی و مهم نظام جمهوری اسلامی حتی قبل از پیروزی انقلاب در ایران بوده است. براساس سیاست های کلی نظام جمهوری اسلامی ابلاغی مقام معظم رهبری در سال ۱۳۷۷ مهار آب هایی که از کشور خارج می شوند، افزایش استحصال آب و به حداقل رساندن ضایعات طبیعی آب و بهره برداری از منابع آبی در دستورکار قرار گرفته است.

وزیر پیشنهادی نیرو با اعلام اینکه امروز ما شاهد وجود ۱۶۹ سد مخزنی بزرگ، نزدیک به ۲۰۰ سد مخزنی متوسط و حدود ۲۲۰ سد مخزنی کوچک در حال بهره برداری در کشورمان هستیم، ادامه داد: حجم ذخیره سازی این سدها بالغ بر ۵۲ میلیارد مترمکعب است که قدرت تنظیم سالانه این ذخیره آبی ۳۸ میلیارد مترمکعب است. این ۶۰۰ سدی جزافتخارات بزرگ جمهوری اسلامی است.

وی در پایان گفت: صنعتگران بزرگی در طول سال های گذشته در ایران خدمت کرده اند و مدیران خدوم و زحمتکش تلاش کرده اند تا این سرمایه عظیم در کشورمان ایجاد شده است. هر کار خوبی ممکن است نقاط ضعفی داشته باشد؛ مخالف محترم نام ۷ سد را نام بردند که من حدود ۱۰ سد را سراغ دارم که دارای مشکلات است. آیا به دلیل برخی مشکلات که برای ۱۰ پروژه سدسازی وجود دارد ما باید از عملکرد ۶۰۰ سد در پهنه سرزمینی ایران چشم پوشی کنیم و به باد حمله قرار بدهیم. باید بدانیم که در دنیا صنعت سدسازی دچار چالش هایی بوده است؛ براساس آمار جهانی تاکنون ۸۷ سد شکسته است و آثار خسارت آن تبعات جانی و مالی داشته است اما در کشورمان تاکنون حتی یک مورد چنین اتفاقی رخ نداده است.

روی خط خبر

 • فروش مدت‌دار خودرو ممنوع شد
 • همت بنیاد علوی برای حل مشکل مسکن خانواده‌های دارای فرزند معلول
 • آمریکا: اگر کسانی نتوانند یک شبه واردات نفتی از ایران را قطع کنند، معافیت هایی را بررسی خواهیم کرد
 • حداکثر فاصله زمانی قابل قبول بین پروفرما و ثبت سفارش یک ماه است
 • JMMC حق هیچگونه تفسیری از تصمیم‌های اوپک را ندارد
 • جابری انصاری با میشل عون دیدار کرد
 • ایران میزبان مسابقات بین‌المللی «غواصی نظامی» خواهد بود
 • همه‌پرسی دومی درباره «برگزیت» درکار نیست
 • تمجید «یونکر» از گسترش روابط چین و اتحادیه اروپا
 • وزیر صهیونیست خواستار کشتار کودکان غزه شد
 • مدیرعامل موسسه ثامن‌الحجج بازداشت شد
 • افغان‌ها واقعاً در حال ترک ایران هستند؟
 • هنجارشکنی، آبشار مارگون را یک روز تعطیل کرد
 • پخش پشت صحنه برنامه دیدنی فردوسی‌پور
 • درخشنده‌ترین فیلم‌ های “پوران‌ درخشنده”
 • اعلام آمادگی بنیاد مستضعفان برای حفظ باغات تهران
 • گزارش رسانه‌های آمریکایی از «اسناد سرقت شده هسته‌ای ایران» توسط جاسوسان اسرائیل
 • دستاورد پخش بازی فینال جام جهانی برای سینما چقدر بود؟
 • محمد علیزاده بازیگر شد
 • ارائه خدمات پیشگیری و درمان اعتیاد به ۲۱۰ هزار تن در سال گذشته
 • پرداخت اولین قسط پاداش پایان خدمت فرهنگیان با حقوق تیرماه/ پرداخت پاداش‌ها تا پایان تابستان
 • کتاب‌خوانی ۱۲۱ هزار و ۴۳۰ مسافر مترو در سه ماه اول سال ۹۷
 • ممنوعیت فروش نوشابه های الکلی در ترکمنستان
 • فرانسه: هدف کشورهای اروپایی، اطمینان از ادامه صادرات نفت ایران است
 • واکنش قاسمی به شایعه انتقال پیام ایران به ترامپ از طریق پوتین: چنین چیزی وجود ندارد؛ پیغامی برای ترامپ نداریم و بحثی هم در این باره با روسیه نداشته‌ایم
 • هنوز انتخابات‌ شورای مرکزی حزب «اعتماد ملی» در کنگره‌ تایید نشده‌
 • چشم‌انداز اقدامات ترامپ، شروع جنگ با تهران است؛ آیا این دلیل، برای ایستادن مقابل او کافی نیست؟
 • اظهارات عجیب یک نماینده: ممنون روسیه هستیم که به ما کالا می‌دهد تا از گرسنگی نمیریم
 • تصاویر اجساد تروریست‌های معدوم در ندوشه کرمانشاه منتشر شد
 • ادعای بولتون: تا زمانی که ایران در خاورمیانه فعالیت دارد، در سوریه می‌مانیم