جدیدترین اخبار
۲۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۳ سیاسی کد خبر :85494

آخوندی: ۴۷۰ میلیارد دلار در خانه های خالی و دوم انباشته شده است

وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی دولت دوازدهم گفت: حدود ۴۷۰ میلیارد دلار ثروت این مملکت بدون استفاده در خانه های خالی و خانه های دوم انباشته شده است.

به گزارش ایرنا، «عباس آخوندی» امروز شنبه در جلسه بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی دولت دوازدهم در صحن علنی مجلس شورای اسلامی گفت: بخش مسکن دستکاری شده ترین بخش در حوزه اقتصاد ملی ایران است.
وی به ذکر چند آمار پرداخت و گفت: تعداد خانوار موجود در ایران ۲۴ میلیون و ۱۹۰هزار خانوار است؛ تعداد خانه در ایران ۲۵ میلیون و ۴۰۰ دستگاه است؛ یعنی به ظاهر بیشتر از خانوار، خانه داریم؛ یعنی باید اوضاع خیلی خوب باشد؛ اما آیا واقعا اینطور است؟ آیا وضع مسکن به این خوبی است؟ قطعا خوب نیست.
آخوندی ادامه داد: آمار سال ۱۳۹۵ نشان می دهد ۲ میلیون و ۵۸۷ هزار خانه خالی در کشور داریم؛ این تعداد در سال ۱۳۹۰به میزان ۶۳۰ هزار دستگاه بوده ؛ یعنی ظرف پنج سال ۲ میلیون خانه خالی اضافه شده است.
وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی دولت دوازدهم افزود: ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار خانه دوم در ایران وجود دارد؛ جمع خانه های خالی و خانه های دوم حدود چهار میلیون و ۷۰۰ هزار دستگاه است. مفهوم این عدد چیست؟ اگر هر خانه را ۱۰۰ هزار دلار در نظر بگیریم، حدود ۴۷۰ میلیارد دلار ثروت این مملکت بدون استفاده در خانه های خالی و خانه های دوم انباشته شده است.
آخوندی افزود: این رقم بیش از چهار برابر کل ارزش بازار بورس ایران است؛ این وضعیتِ بازار دستکاری شده ایران است.
وی در ابتدای سخنان خود گفت: برنامه عمل وزیران همان برنامه پنج ساله ششم است که در مجلس به تصویب رسیده و وزیران باید برای اجرای آنها تدابیر روشنی داشته باشند.
آخوندی افزود: جهانبخش محبی نیا نماینده میاندوآب و شاهین دژ در مجلس تذکری داد که در این فرصت کوتاه فقط چند محور اساسی که می خواهید در چهار سال آینده پیگیری کنید را بیان کنید؛ این به مفهوم بی توجهی به سایر موارد نیست؛ بقیه موارد مطابق برنامه عمل خواهد شد.
در این جلسه به دو بخش مسکن و انتقال از خودرو محوری به ریل پایه شدن حمل و نقل کشور اشاره می کنم.
وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی گفت: از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ قیمت زمین در تهران ۹ برابر و قیمت مسکن ۶ برابر شده است و در حال حاضر بیش از ۱۹ میلیون نفر در بد مسکنی مطلق زندگی می کنند.
آخوندی با بیان اینکه در بخش مسکن منابع مالی زیادی را اتلاف کرده ایم، گفت: هم اکنون در منطقه یک تهران ۳۱ هزار خانه خالی وجود دارد و این نشان می دهد با دو قطبی شدن شمال و جنوب شهر تهران تفاوت قیمت مسکن در این مناطق به ۱۲ برابر رسیده، آیا این عدالت اجتماعی است که ما می گفتیم؟
وی گفت: بانک مرکزی هم اکنون ۲۲ هزار میلیارد تومان یارانه در بخش مسکن پرداخت کرده و این نتیجه سوادگری و فساد در بازار مسکن و ساختمان در ایران بوده است ، آیا این روند برای ما قابل ادامه است؟
وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی یادآورشد: ما در ۴ سال گذشته از شهر فروشی و تراکم فروشی در ایران جلوگیری کردیم و اکنون تورم قیمت مسکن در ایران کمتر از میانیگن نرخ تورم است.
آخوندی افزود: اگر قیمت زمین در ایران رشد ندارد، دلیل آن جلوگیری از فساد در شهر فروشی است و وضعیت گذشته برای ما در حوزه مسکن قابل ادامه دادن نیست و آیا تداوم این وضعیت برای ما افتخار آمیز است؟
وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی با بیان اینکه ما در ایران ۴ گروه داریم که باید وضعیت مسکن آنها سروسامان پیدا کند، گفت: خانه اولی های کسانی هستند که برای تشکیل خانواده نیازمند مسکن هستند و رفع حاشیه نشینی ۱۱ میلیون ایرانی که بد مسکن هستند برای ما اهمیت زیادی دارد.
وی یادآورشد : احیای بافت های فرسوده شهری که هم اکنون ۸ میلیون نفر در این بافت در شرایط بد زندگی می کنند و تامین مسکن گروه های کم درآمد ۴ گروه اصلی مخاطبان ما در حوزه تامین مسکن هستند که باید با برنامه ریزی مناسب نسبت به تامین مسکن برای این گروه ها اقدام کنیم.
آخوندی انتقاد از مسکن مهر گفت: با بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان هزینه در مسکن مهر آیا توانستیم مشکلات مسکن را در کشور حل کنیم ؟ آیا ادامه این روند به نفع کشور است؟
وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی بیان کرد: در ۴ سال گذشته توانستیم ۹۰۰ هزار واحد مسکن مهر را تحویل متقاضیان دهیم ، در حالی که پیش از این بسیاری از واحدهای مسکن مهر ناقص به مردم تحویل شده بود.
آخوندی اظهار داشت: اگر ما برای افتتاح ۹۰۰ هزار واحد مسکن مهر اقدام می کردیم، باید در ۲ هزار مراسم افتتاح مسکن مهر شرکت می کردیم در حالی که اعلام کردیم که باید تمام واحدهای مسکن مهر با خدمات زیر بنایی به متقاضیان تحویل شود.
وی گفت: من از وقت خود برای افتتاح واحدهای مسکن مهر استفاده نکردم، زیرا در این پروژه جز اتلاف منابع ما کاری نکردیم و این سبب شده است بنده را به بی مهری به مسکن مهر بشناسند.
وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی تاکید کرد، ما در این بخش نیازمند تغییر ساختارها هستیم و همواره نمایندگان محترم، ریاست جمهوری اسلامی ایران و کارشناسان می گویند کشور مشکلات ساختاری دارد و باید ساختارهای آن اصلاح شود.
آخوندی با بیان اینکه این کشور نیازمند وزرایی است که شجاعت داشته و نسبت به تغییر ساختارهای اقتصادی اقدام کنند ، گفت: من در ۴ سال گذشته در مقابل سوداگران شهری ایستادم هرچند که هزاران تهمت نیز به من زدند.
وی گفت: عده ای گفتند بنده ۱۲۳ شرکت دارم و این موضوع در مجلس به کمیسیون اصل ۹۰ ارجاع و بعدا معلوم شد که این گفته صحت ندارد. ما شهر فروشی را متوقف کردیم تا مسکن برای کم درآمدها بسازیم و درصددیم مشکلات بافت های فرسوده و حاشیه نشینی را حل وفصل کنیم.
وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی بیان کرد: هم اکنون ۲ هزار و ۷۰۰ محله بد مسکن در ایران وجود دارد و با برنامه ریزی درصددیم در ۱۰ سال آینده این محله ها را احیا کنیم، یعنی سالیانه ۲۷۰ محله در حالی که مسایل هر محله با یکدیگر تفاوت زیادی دارد .
آخوندی افزود: با استفاده از نظام پس انداز هم اکنون از ۲۱۱ هزار متقاضی خانه اولی ها بیش از ۴۵۰۰ میلیارد تومان بدون اتکا به یارانه های دولتی در بانک مسکن تجهیز منابع شده و برای خرید مسکن در بافت های فرسوده شهری سود این تسهیلات ۸ درصد تعیین شده است.
وی گفت: خوشبختانه نمایندگان محترم در برنامه ششم توسعه برای رفع مشکلات بافت های فرسوده شهری ردیف بودجه در نظر گرفتند، در حالی که پیش از این اعتبار بافت های فرسوده شهری سالیانه ۳۷ میلیارد تومان بود، هم اکنون این اعتبار به یک هزار میلیارد تومان افزایش یافته و ما نیز کار را در این بخش شروع کرده ایم.
وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی با اشاره به مزیت های مسکن اجتماعی بیان کرد: در این طرح که در هیات دولت تصویب شده، قرار است سالیانه ۱۰۰ هزار واحد برای افراد کم درآمد به تشخیص کمیته امداد، بهزیستی، بنیاد مسکن و تامین اجتماعی ساخته شود.

**حوزه حمل و نقل
وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به برنامه های خود در حوزه حمل ونقل افزود: در ایران بیش از ۲۱۷ هزار کیلومتر راه وجود دارد، در برابر آن ما تنها ۱۳ هزار کیلومتر شبکه ریلی داریم.
آخوندی با بیان اینکه سال گذشته ۴۲۸ میلیون تن با در کشور جابجا شد، گفت: سهم ریل در این بخش ۴۰ میلیون تن بود، در حالی که ما باید در برنامه ششم توسعه سهم ریل را در جابجایی بار کشور به ۳۰ درصد افزایش دهیم.
به گفته وی، در تهران سالیانه ۷۰۰ میلیون نفر در حومه رفت و آمد می کنند و سهم ریل در این جابجایی تنها ۲ درصد است و در سایر کلانشهرها نیز وضعت ما در این شرایط قرار دارد .
وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی بیان کرد: ما درصدیم تا سال ۱۴۰۰ با برنامه ریزی سهم ریل را در جابجایی به ۳۰ درصد و سهم مسافر را به ۲۰ در کشور افزایش دهیم و اگر نمایندگام محترم کمک کنند این مساله در کشورمان شدنی است.
وی با بیان اینکه پیش از این متوسط ساخت خطوط ریلی در کشور ۱۸۰ کیلومتر در سال بود ، گفت: اما با تلاش همه دست اندرکاران این بخش امسال ۱۸۰۰ کیلومتر خطوط ریلی در کشور به بهره برداری می رسد و این اتفاق بزرگی در صنعت حمل و نقل ریلی کشور است.
وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی با بیان اینکه برای افزایش زیرساخت های حمل و نقل در کشور ما به منابع مالی بین المللی و بخش خصوصی متکی هستیم، گفت: برای برقی کردن شبکه ریلی تهران – مشهد به میزان ۲ میلیارد دلار با چینی ها به توافق رسیدیم و برای توسعه بندرچابهار ۱۵۰ میلیون دلار از هندی ها اعتبار گرفتیم.
آخوندی افزود: برای توسعه شبکه ریلی از چابهار به زاهدان ، زابل و بیرجند با هندی ها در حال مذاکره هستیم و با ۳٫۵ میلیارد دلار احداث خط آهن اصفهان -اهواز از کره ای ها پیشنهاد دریافت کرده ایم.
وی گفت: به برکت اجرایی شدن برجام وزارت راه و شهرسازی از این ظرفیت ها استفاده کرده و در حا حاضر نوسازی ناوگان هوایی کشو با ۳۳ میلیارد دلار آغاز شده است.
وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی تاکید کرد: هم اکنون ۲ هزار و ۲۳۰ کیلومتر آزادراه در کشور وجود دارد که باید به بیش از ۵ هزار کیلومتر افزایش یابد و این نیازمند ساخت ۳ هزار کیلومتر آزادراه در کشور است در حالی که ما بودجه کافی برای ساخت این آزادراه نداریم و باید از منابع بخش خصوصی استفاده کنیم.
آخوندی با بیان اینکه در ۴ سال گذشته در حوزه حمل و نقل ۲۸ هزار میلیارد تومان قرارداد با بخش خصوصی منعقد شده است، گفت: در این زمینه با ۱۳ هزار میلیارد تومان که هم اکنون در دستور کار هیات وزیران قرار گرفته، جمع این اعتبارات به ۴۱ هزار میلیارد تومان افزایش خواهد یافت..
وی اظهار داشت: من در این مدت ۶۰ هزار میلیارد تومان با بخش خصوصی توافق نامه امضا کرده ام و برای احداث خط ریل ۲۰۰ کیلومتری سیرجان به کرمان با بخش خصوصی برای سرمایه گذاری ۸۰۰ میلیارد تومانی به توافق رسیده ایم.
وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی با بیان اینکه برای ساخت فرودگاه شیراز ۲۸ میلیارد تومان قرارداد با بخش خصوصی منعقد شده است، گفت: برای ساخت ترمینال فرودگاه امام(ره) نیز با بخش خصوصی برای سرمایه گذاری ۵۵۰ میلیارد تومانی به توافق رسیده ایم.
آخوندی گفت: ما برای توسعه بندر چابهار ۴۰۳ میلیون دلار برای بخش خصوصی اعتبار گرفته ایم تا بتوانیم با انجام سرمایه گذاری در این بندر ظرفیت آن را از ۲٫۵ به ۸٫۵ میلیون تن در سال افزایش دهیم و احداث خط ریل نقاب به اسفراین توسط بخش خصوصی نیز امیدواریم تا چند ماه اینده به نتیجه برسد.
وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی اظهارداشت: ما به دنبال تشکیل صندوق توسعه حمل و نقل در کشور هستیم و مفهوم آن این است که با استفاده از این صندوق زیرساخت های حمل و نقل در کشور بیش از پیش توسعه یابد و طراحی و ساخت بیش از ۳۰ ایستگاه قطار در مراکز شهری در کشور، نیازمند هزاران میلیارد تومان منابع مالی است.
آخوندی یادآورشد: من در سال ۱۳۷۴ قانون نظام مهندسی را نوشتم و در مجلس نیز به تصویب رسید ما در بخش مهندسی با امضا فروشی مواجه بودیم و برای جلوگیری از این مساله وارد شدیم تا واسطه های بین مهندسان و مالکان در حوزه ساخت و ساز از بین برود.
وی با اشاره به همکاری شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشور گفت:با همکاری این شورا ما درصدیم این مساله به نفع مردم و مهندسان حل وفصل شود تا با حذف واسطه ها بین مالکان و مهندسان از امضا فروشی نیز در کشور جلوگیری شود.
آخوندی بر تربیت نیروی انسانی متخصص و مدیر در حوزه وزارت راه و شهرسازی تاکید کرد و گفت: وزارت راه و شهرسازی با ۶۵ هزار نیرو و ۲ هزار مدیر یکی از بزرگترین وزارتخانه های ایران است.
وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی تصریح کرد: ما در این وزارتخانه به دنبال تربیت مدیران نسل آینده هستیم و در این راستا هم اکنون در شرکت فرودگاه ها و راه آهن کار خود را آغاز کرده ایم تا جوانان لایق تری وارد عرصه شوند.
آخوندی در پایان با اشاره به همکاری وزارت راه و شهرسازی با کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی افزود: در این مدت ما همواره با کمیسیون عمران مجلس هماهنگ بودیم و برای توسعه راه های روستایی کشور منتظر اختصاص ۲ درصد مالیات ارزش افزوده نمایندگان محترم به این بخش هستیم تا بتوانیم امسال ۲ هزار کیلومتر راه روستایی را در کشور احداث کنیم.
به گزارش ایرنا، حسن روحانی رییس جمهوری، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم را به عنوان وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی در دولت دوازدهم به مجلس شورای اسلامی معرفی کرده است.
آخوندی وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم، دارای دکترای اقتصاد سیاسی از کالج رویال هالووی لندن است؛ وی تصدی معاونت سیاسی وزیر کشور در دوره وزارت حجت‌الاسلام‌والمسلمین ناطق‌ نوری و وزیر مسکن و شهرسازی دولت دوم آیت‌الله هاشمی‌ رفسنجانی را در کارنامه دارد.
عضویت در شورای مرکزی جهاد سازندگی، مسئولیت پشتیبانی از جبهه های جنگ حق علیه باطل، دبیر شورای عالی امنیت ملی، ریاست ستاد مرزها، ریاست ستاد مبارزه با مواد مخدر و رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از دیگر سوابق اجرایی عباس آخوندی در دولت های گذشته است.
افزایش سهم ترانزیت و ارتقای نقش بین المللی سیستم حمل‌ونقل کشور و دستیابی به ۱۰٫۵ میلیون تن جابجایی بار ترانزیت غیر نفتی (مجموعا حدود ۱۷٫۷ میلیون تن) در جهت تحقق سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی مشروط به رفع موانع فراسازمانی از برنامه های عباس آخوندی در وزارت راه وشهرسازی در دولت دوازدهم است.
بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی دولت دوازدهم در مجلس شورای اسلامی از سه شنبه هفته گذشته آغاز شده است.

وبگردی

روی خط خبر

 • سرنوشت مبهم حزب لاریجانی/حسن بیادی:جلسات متوقف شده است
 • سلیمی‌نمین:تفکیک وزارتخانه‌ها اتلاف انرژی است
 • کواکبیان:عده‌ای می‌خواهند دوباره تحریم‌ها برگردد تا امثال بابک زنجانی پول نفت را ببرند
 • علت ۴۰ درصد تصادفات جاده‌ای مشخص شد
 • استدلال رهبر انقلاب برای اهمیت حضور به موقع نمایندگان در صحن علنی و کمیسیون‌ها چه بود؟
 • ۲۲۰ مهاجر در مدیترانه غرق شدند
 • سه کشته در دو حادثه رانندگی در کرمان
 • امحاء پنج تن مواد مخدر در خرم آباد
 • کشوری که شادترین نوجوانان جهان را دارد
 • کاهش عرضه مسکن خطرناک است
 • پرداخت حقوق به پست قائم مقام قانونی نیست
 • ارزش اظهارنامه صادراتی سقف ندارد
 • وضعیت اقتصاد ایران در فصل بهار
 • تشکیل وزارتخانه محیط زیست اولویت‌ ندارد
 • متقاضیان وام اشتغال که چک برگشتی دارند بخوانند!
 • واکنش بازار نفت به ابهام سرنوشت اوپک
 • ثبت قیمت کالاهای بهره‌مند از ارز رسمی الزامی شد
 • ورود مردی با بمب یک ایستگاه مترو لندن
 • عربستان خواهان تمدید آتش بس در افغانستان شد
 • واکاوی علل حملات تجاوزکارانه ائتلاف آمریکایی به مواضع ارتش سوریه
 • ترکیه: درباره عملیات قندیل اختلافی با ایران نداریم
 • منبع نمودار ضدایرانی پمپئو دردسرساز شد
 • نامه دو عضو ارشد کنگره به وزیر خزانه‌داری آمریکا: ایران را به لیست سیاه FATF بازگردانید
 • تخلف۴۰هزارمتری دانشگاه علوم پزشکی ایران در کنار برج میلاد
 • صدور فراخوان مشارکت در تظاهرات جمعه «وفاداری به مجروحان» در غزه
 • هلاکت ۲۳ عنصر مزدور در ساحل غربی
 • حماس ترسی از اسرائیل ندارد بلکه اسرائیل از آن می ترسد
 • دیدار السیسی با مسئولان آمریکایی برای بررسی تحولات فلسطین
 • رایزنی‌ها برای ممانعت از افزایش تنش‌ها در «الحدیده» ادامه می‌یابد
 • انتقاد شدید«هادی العامری» از برگزارکنندکان انتخابات پارلمانی عراق