جدیدترین اخبار
۲۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۴۷ اقتصادی کد خبر :82444

ظریف: منطقه سخت‌ترین دوران تاریخی را می‌گذراند

 

وزیر پیشنهادی امور خارجه با اشاره به اینکه منطقه ما یکی از سخت ترین دوران های تاریخی را می گذراند، گفت: اصل برتری غرب در نظام بین المللی به سر آمده و جهان وارد عصر پساغربی شده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین، محمدجواد ظریف در نشست علنی امروز (چهارشنبه، ۲۵ مرداد ماه) مجلس شورای اسلامی در دفاع از برنامه پیشنهادی خود برای تصدی وزارت امور خارجه در دولت دوازدهم گفت: خدا را شکر می کنم که بار دیگر توفیق خدمت به مردم فهیم، شجاع و باوفای ایران به این بنده حقیر عطا شد، مردمی که با چنگ زدن به ریسمان محکم الهی و با ایثار و فداکاری، دانش و بینش و مقاومت و صبوری نظامی با ثبات و پیشرفته در منطقه ای ناامن و بی ثبات بنیان نهادند.

وزیر پیشنهادی امور خارجه افزود: در حالی مردم با مشارکت با شکوه بیش از ۴۱ میلیون نفر در انتخابات آرام و امن برای کشور و سیاست خارجی اقتدار آفریندند که در کشورهای پیرامونی برای اداره یک شهر یا روستا ماه ها کشتار و خون ریزی صورت می گیرد.

وی تأکید کرد: استقلال، خودباوری، نهراسیدن از قدرت های بزرگ و جانب داری از مظلومین در برابر ستم گران که به معنای واقعی دفاع از حقوق بشر است سیاست خارجی ایران در ۴ دهه گذشته را شکل داده و این اصول رمز اقتدار و قدرت کشورمان است.

ظریف ادامه داد: امام بزرگوار ما این باور عمیق را در مردم ایران نهادینه ساخت که قدرقدرتی در جهان جز خداوند وجود ندارد و تمامی قدرت های جهان ناگزیرند در برابر اراده ملت ها سر تعظیم و تسلیم فرود آورند چارچوب های مصرح در قانون اساسی وظایف و تکالیف وزارت امور خارجه در پاسداری از استقلال و حاکمیت و تمامیت ارضی کشور را به تصویر کشیده است.

وزیر پیشنهادی امور خارجه گفت: مجموعه ای از اسناد کلیدی نظیر سند چشم انداز، سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی و برنامه توسعه ششم برنامه های کشور را در حوزه های سیاست خارجی مشخص می کند، از طرف دیگر فراز راهبردی مقام معظم رهبری درباره رعایت عزت، حکمت و مصلحت، بر دوگانه اندیشه و ایجاد فاصله بین انقلابی بودن و عقلانی بودن خط بطلان می کشد.

ظریف گفت: بین ارزش ها و آرمان های انقلاب اسلامی و سیاست و رفتار عقلانی رابطه ای منطقی و ماهوی وجود دارد، بی تردید اصل برتری غرب در نظام بین المللی به سر آمده و جهان وارد عصر پساغربی شده است در دوران پساغربی سیاست جهانی در چند دولت بزرگ خلاصه نمی شود، کنشگران متعدد و متکثر شدند و انحصار بازی از دست قدرت های غربی خارج شده است.

وی تأکید کرد: قدرت و ثروت در جهان در حال جابه جایی است، هرچند که عناصر سخت افزاری قدرت کماکان مؤثرند اما عناصر معنایی قدرت که جمهوری اسلامی ایران در این حوزه ید طولایی دارد، قدرت و ارزش راهبردی یافته است منطقه ما یکی از سخت ترین دوران های تاریخی را می گذراند برخی از کنشگران منطقه ای هنوز با پیگیری بازی با حاصل جمع صفر برای خود و دیگران هزینه می تراشند و با اتکا فزاینده به قدرت های منطقه ای خشونت و افراط بر اعتدال و تعامل پیشه گرفته است.

وزیر پیشنهادی امور خارجه گفت: ایران به لطف الهی و بر اثر ۴ دهه مقاومت مردم از ثبات استحکام و اقتدار کم نظیری برخوردار است جمهوری اسلامی ایران مظهر مردم سالاری دینی است و این از بزرگ ترین ذخایر انقلاب اسلامی ایران است آنچه که به کشور ما قدرت بخشیده علاوه بر توان نظامی، صنعتی، علمی سامانه معنایی و گفتمانی است که انقلاب اسلامی مردم و مسئولین کشور را به خودباوری باورمند ساخته است.

ظریف ادامه داد: ایران امنیتش را از درون کشور خود و مردم می گیرد و برای امنیت خود به هیچ کشور خارجی متکی نیست و با اخم هیچ کشوری خوشحال و مضطرب نمی شود، جمهوری اسلامی قدرت اقتصادی خود را نیز از درون می گیرد، ایران به مسئولیت منطقه ای خود آگاه بوده و به دنبال منطقه ای قدرتمند پیشرفته و با ثبات است.

وی تأکید کرد: خوشبختانه در دولت یازدهم قدم های خوبی برداشته شده که مهم ترین آن گذر از پرونده هسته ای و تحمیل پذیرش حق مردم ایران در بهره برداری از فناوری صلح آمیز هسته است.

ظریف ادامه داد: موانع بهبود معیشت مردم به عنوان هدف اصلی وزارت امور خارجه برداشته شد، بپذیریم که مردم بزرگ ایران تنها نمونه خروج از منشور ملل متحد در تاریخ هفتاد ساله این سازمان را با افتخار به نام خود ثبت کردند، لذا لازم می‌دانم از نقش برجسته مجلس شورای اسلامی و به ویژه ریاست مجلس شورای اسلامی در روند مذاکرات، تصویب برجام و نظارت بر اجرای برجام که حق مجلس و بزرگترین حمایت از دستگاه‌ دیپلماسی است، تشکر کنم.

حضور نمایندگان عالی ۱۰۵ کشور و سازمان بین‌المللی در مراسم تحلیف نمادی از اقبال جهانی است

وی با اشاره به مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی در مقابله با اقدامات امریکا، گفت: این مصوبه تصویر مقتدرانه‌ای از همدلی و هم‌افزایی قوای سه گانه و تلاش مشترک همه برای دفاع از منفع و مقابله با بدعهدی‌ها ایجاد کرد. دستاوردهای دولت یازدهم در حوزه دیپلماسی منحصر به مذاکرات هسته‌‌ای نیست؛ قفل مناسبات خارجی به صورت متوازن، هدفمند و هوشمندانه گشوده شد که حضور نمایندگان عالی ۱۰۵ کشور و سازمان بین‌المللی در مراسم تحلیف نمادی از این اقبال جهانی است.

وزیر پیشنهادی امور خارجه، تصریح کرد: حضور ۳۰ هیات از اروپا شامل ۱۰ هیات به ریاست مقامات رده اول و ۲۰ وزیر و نماینده ویژه، ۲۷ هیات از آسیا با ۱۶ مقام رده اول و ۱۱ وزیر و نماینده ویژه، ۲۶ هیات از افریقا با ۱۴ مقام رده اول و ۱۲ وزیر و نماینده ویژه، ۹ هیات از قاره امریکا با ۳ مقام رده اول و ۶ وزیر و نماینده ویژه که در هیچ مراسمی از آغاز پیروی انقلاب با شکوه اسلامی تا امروز سابقه نداشته است و مجلس را این افتخار را به نام خود ثبت کرده است.

ورود ۱۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار سرمایه خارجی از توفیقات وزارت امور خارجه دولت یازدهم

ظریف گفت: سیاست‌خارجی به جای تحمیل هزینه در خدمت بهبود شرایط اقتصادی مردم قرار گرفته و توفیقات فراوانی اعم از عادی شدن فروش نفت با حذف دلالی‌های پر فساد و بازگشت قانونمند درآمد حاصله، باز شدن تعاملات بانکی، رفع موانع حمل و نقل دریایی، هوایی و ریلی به دنبال داشته و طبق آخرین آمار بانک مرکزی ۱۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار سرمایه خارجی در طول دولت یازدهم که قبل از تحریم سرمایه‌گذاری خارجی در دولت نهم ۳/۴ دهم میلیارد دلار و در دولت دهم ۳/۹ دهم میلیارد بوده، وارد شده است.

وی ادامه داد: همچنین افزایش گردشگری، عقد قراردادهای متعدد اقتصادی و تجاری و توسعه همکاری در حوزه علم و فناوری من جمله همکاری هسته‌ای جزء دستاوردهای بزرگ ملت است و ارتباطی به وزارت خارجه ندارد، دستاوردهای ملت قهرمان ایران را کوچک نشمارید.

ملاحظات جناحی و شتاب‌زدگی در تحلیل شرایط از موانع درونی سیاست خارجه

این وزیر پیشنهادی پیوند با ایرانیان خارج از کشور را یادآور شد و گفت: علیرغم کمبودهای مالی ارتباط با ایرانیان خارج از کشور از پیش گسترده‌تر و عمیق‌تر شد که جلوه‌ای از آن در صف‌های طولانی هم‌وطنان مقیم خارج از کشور برای انتخابات ریاست‌جمهوری شاهد بودیم که بطلان ادعاهای معاندین نظام را به بهترین وجه ثابت کرد، البته در ۴ سال گذشته با موانعی از درون و بیرون کشور هم روبه‌رو بوده‌ایم. ملاحظات جناحی، شتاب‌زدگی در تحلیل شرایط پیچیده، عدم انضباط در کلام و گفتارهای مربوط به مناسبات خارجی، اقدامات موازی و ناهماهنگ در حوزه‌های گونانون سیاسی و اقتصادی چالش‌های عمده سیاست خارجی بوده که در دوره جدید نه با قوانین بلکه با اقناع، همدلی و هم‌‌افزایی مرتفع شود.

وی در پاسخ به محمد جواد ابطحی نماینده خمینی‌شهر، گفت: آیا بنده آخرین نفری خواهم بود که در این کشور بخواهم در حوزه سیاست‌خارجی تک صدایی ایجاد کنم؟ حتما چنین خواسته‌ای ندارم و نخوام داشت چراکه تعدد گفتمان‌ها در کشور را عامل قدرت و قوام و تقویت مشروعیت نظام جمهوری اسلامی ایران می‌دانم.

ظریف یادآور شد: مناطق پیرامونی ایران و رفتار برخی از کنش‌گران منطقه‌ای مهم‌ترین چالش خارجی پیش‌روی سیاست خارجی و منطقه و جهان بوده است، آنها که نهایت تلاش خود را برای جلوگیری از برجام ( که به عنوان سند افتخار مردم ایران باقی خواهد ماند) به کار بستند، اکنون تلاش دارند با همدستی صهیونیست‌ها، فضای شیعه هراسی و ایران هراسی را در منطقه و جهان تشدید کرده و از تغییرات ایلات متحده برای تنش و بحران آفرینی بیشتر منطقه‌ای بهره‌برداری کنند.

وزیر پیشنهادی سیاست امور خارجه، افزود: گرچه این کشورها و گروه‌ها مرتکب اشتباه اساسی محاسباتی شدند اما این واقعیت و چالش ها وظیفه سیاست خارجی است که به سامان رساندن این منطقه را سنگین‌تر می‌سازد.

لفاظی دولتمردان امریکایی علیه ایران ناشی از توهم و کج فهمی آنهاست

وزیر پیشنهادی امور خارجه دولت دوازدهم افزود: تحولاتی که در مدیریت سیاسی ایالات متحده رخ داده است و به دنبال آن لفاظی هایی که از جانب دولتمردان این کشور بر ضد ایران انجام می گیرد ناشی از توهم و کج فهمی توأمان است.

وی با تاکید بر اینکه وظیفه سنگین وزارت خارجه در دولت دوازدهم با هم‌افزایی هوشمندانه سایر نهادها انجام می شود نه با سکوت آنها، افزود: تقویت این باور در نخبگان سیاسی ایالات متحده که ایران ستیزی سکه ای از رونق افتاده است و در بازار جهانی خریدار ندارد، وظیفه سنگین وزارت خارجه است؛ این مهم از طریق مقاومت در برابر زیاده خواهی ها از یک سو و نیز گسترش همه جانبه روابط سیاسی و اقتصادی با دیگر نقاط جهان از سوی دیگر دست یافتنی است و تاکنون نیز توفیقات بسیار خوبی در این حوزه داشته ایم.

ظریف یادآور شد: دیپلماسی هوشمندانه و هدفمند ما باید با نشان دادن عقلانیت و قانونمندی از یک سو و انتخاب های متنوع کشور از سوی دیگر برای تصمیم گیرندگان ایالات متحده تردیدی باقی نگذارد که تکرار تجربه های شکست خورده قبلی نتیجه ای جز نگرانی افزون تر و انزوای بیشتر برای آمریکا نخواهد داشت.

جمله به جمله برجام حاکی از بی‌اعتمادی جدی ایران نسبت به سیاست ایالات متحده است

وزیر پیشنهادی امور خارجه دولت دوازدهم با بیان اینکه برجام حاصل اعتماد به امریکا نیست، تصریح کرد: جمله جمله برجام نشان دهنده بی اعتمادی جدی ما نسبت به سیاست های ایالات متحده از نخستین روز مذاکرات تا واپسین لحظات پایان مذاکرات و در مسیر اجرای برجام بوده است.

وی تصریح کرد: اجماع و انسجام داخلی، طراحی فراگیر و استفاده هم افزا از تمام توان کشور یعنی توان تمام نهادها و جامعه مدنی ضرورت غیرقابل انکار دست یابی به این هدف بوده و باید با اجماع و هماهنگی این واقعیت را برای نخبگان سیاسی آمریکا برجسته کرد که دولت های قبلی آمریکا نیز پس از سال ها تجربه تحریم به میز مذاکرات آمده و اکنون نیز نه تنها آمریکا به عنوان یک عضو برجام نمی تواند تعهدات خود را فراموش کند و با عهدشکنی یک توافقنامه بین المللی را نادیده بگیرد بلکه چنین سیاستی باعث انزوای آمریکا خواهد شد و دست ایران برای اقدامات مهم همان گونه که رییس جمهور در سخنرانی دیروز اعلام کردند باز است و این اقدامات حتی در قالب برجام دیده شده و این نشانه بی اعتمادی ما در دوران مذاکره به آمریکا است.

ظریف افزود: برای رسیدن به این منظور، بهره برداری از دیپلماسی عمومی و روش ها و ابزارهای نوین و کارآمد اطلاع رسانی برای تبیین دیدگاه های جمهوری اسلامی در ابعاد گفتمانی و معنایی و ارتقای جایگاه ایران در افکار عمومی ضروری است.

وزیر پیشنهادی امور خارجه دولت دوازدهم، ادامه داد: حمایت همه جانبه از حقوق ایرانیان و کسب حمایت آنها به عنوان مدافعان غیور و توانمند ملی از یک سو نیز جلب مشارکت ارزشمند آنها برای بازسازی کشور از مهمترین قدرت های معنایی و مادی جمهوری اسلامی ایران است که با تلاش و کوشش و کمک شما و بودجه ای که برای حمایت از ایرانیان خارج از کشور قرار خواهید داد اقدام خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه مجلس به عنوان نماد مردم سالاری دینی نقش برجسته ای در تقویت قدرت معنایی جمهوری اسلامی ایران دارد، تصریح کرد: بهره گیری از دیدگاه ها و راهنمایی های نمایندگان مجلس در کمیسیون ها از یک سو و نقش آفرینی موثر و هوشمندانه نمایندگان در صحنه جهانی از طریق دیپلماسی پارلمانی دو مولفه ملی اقتدار ملی و سیاست خارجی است.

ظریف افزود: در صورتی که اقتدار تداوم خدمت با رای نمایندگان را پیدا کنم با توجه به چالش های موجود دو اَبـَـراولویت تقویت روابط با همسایگان وحل و فصل مشکلات منطقه ای و کمک به دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی و بهبود وضعیت معیشتی مردم را پیگیری خواهم کرد.

وزیر پیشنهادی امور خارجه دولت دوازدهم، با بیان اینکه حل مشکلات منطقه ای و گسترش روابط مطلوب با همسایگان زمینه های بی ثباتی، تنش و درگیری را در حوزه های پیرامونی کاهش داده و بستر مناسبی برای دست یابی به اهداف اقتصاد مقاومتی فراهم خواهد کرد.

وی افزود: هسایگان بهترین و مهمترین شرکای ما هستند و حضور بخش خصوصی در کشورهای همسایه با حمایت دولت ابزاری کارآمد جهت تقویت اعتماد متقابل و بهترین ظرفیت برای افزایش تولید و اشغال داخلی است.

ظریف خطاب به نمایندگان مجلس با بیان اینکه با یاری و همفکری شما سیاست های اعتمادسازی در منطقه را با جدیت دنبال خواهیم کرد، تصریح کرد: حمایت های لازم برای حضور موثر کارآفرینان داخلی در بازارهای حوزه پیرامونی را فراهم خواهیم ساخت. گسترش شبکه های همکاری های دوجانبه وچند جانبه از سیاسی، امنیتی، اقتصادی، فرهنگی در منطقه تا اعتماد سازی با همسایگان برای ایجاد محیطی امن و باثبات چه در منطقه و چه در داخل کشور ضرورتی انکارناپذیر بوده و این ضرورت را هم در برنامه ها و هم در ساختار وزارت خارجه دیده ایم.

وزیر پیشنهادی امور خارجه دولت دوازدهم، افزود: در این مسیر تلاش برای ایجاد نهادهای منطقه ای به ویژه مجمع گفت و گوی منطقه ای در خلیج فارس و ایجاد جبهه واحد منطقه ای در مبارزه با افراط تروریسم مهمترین دستور کار سیاست خارجی را شکل می دهد.

وی یادآور شد: همکاری با جهان اسلام برای مقابله با صهیونیسم و حمایت از مقاومت و مردم فلسطین و بازگرداندن موضوع فلسطین به عنوان مهمترین اولویت جهان اسلام هدف منطقه ای ما است.

ظریف افزود: در حوزه دیپلماسی اقتصادی راهبرد ملی ما تامین پایدار منافع ملی در محیط ناپایدار منطقه و جهان است؛ تحقق این امر مهم در وزارت امور خارجه با محور قرار دادن اقتصاد در متن دیپلماسی متبلور می شود.

وزیر پیشنهادی امور خارجه دولت دوازدهم، ادامه داد: دیپلماسی اقتصاد محور نیازمند هماهنگی قانونی و فرهنگی روابط اقتصادی خارجی در وزارت خارجه و جهت دادن منافع فعالان اقتصادی؛ بنگاه ها و دستگاه های دولتی و غیردولتی اقتصادی در مسیر تامین منافع ملی است.

وی یادآور شد: وزارت امور خارجه با تقویت جهت گیری راهبردی اقتصادی در ساختار مرکز و سفارت خانه ها و با ایجاد انگیزه و آموزش های لازم برای مدیران، سفرا و کارشناسان، معاونت جدید اقتصادی و سفارت خانه ها را در جهت تقویت اقتصاد مقاومتی به کار خواهد گرفت و در این مسیر حمایت از ورود به بازارهای جهانی و منطقه ای برای صادرات کالا و خدمات فنی و مهندسی، تسهیل تامین منابع مالی و جذب سرمایه فن آوری و گردشگر، ارتقای جایگاه جهانی کشور در اقتصاد دانش بنیان در اولویت کاری ما قرار خواهد داشت.

ظریف یادآور شد: ایجاد زمینه های لازم برای حضور موثر اقتصاد کشور و به ویژه بخش خصوصی در زنجیره ارزش جهانی، توسعه روابط اقتصادی با همسایگان، قدرت های نوظهور و تسهیل توافق با کشورهای اروپایی برای مشارکت در پروژه های بزرگ اقتصادی و توجه به ظرفیت های بازارهای جهانی جدید برای اطمینان و دست یابی به اهداف بسیار مهم است.

وی با اشاره به اینکه اجتناب از تصمیمات و حرکت های شتاب زده، خودباوری، اتکاء به خرد جمعی، استقبال از نقد سازنده، همفکری نهادینه با نخبگان دانشگاهی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، راستگویی در ارتباط با مسئولین و مردم و تنظیم مطالبات عمومی بر مبنای واقعیات، راهنمای جهت گیری اجرایی وزارت امور خارجه طی ۴ سال آینده خواهد بود، گفت: باید اذعان کرد که پایه های اقتدار دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران بر انسجام داخلی، مشارکت همگانی سیاسی و مدنی، توان علمی و فناوری، رشد و پیشرفت اقتصادی و قدرت بازدارندگی کشور استوار است.

وی تصریح کرد: برای حضور فعال در عرصه منطقه ای و جهانی باید توانمندی ها و مزیت های نسبی کشور شناسایی و مورد بهره برداری قرار بگیرد و فرصت های موجود و ظرفیت های مورد نیاز تولید شوند.

وزیر پیشنهادی امور خارجه ادامه داد در صورتی که مجددا از رای ارزشمند نمایندگان مجلس شورای اسلامی برخوردار شوم، با توکل به خداوند قادر و متعال، توسل به معصومین (ع)، تمسک به عنایات ولی عصر (عج) و پیروی از رهنمودهای مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و با اعتماد به مردم هوشیار و دلاور ایران از هیچ کوششی فروگذار نخواهم کرد.

مطالب مرتبط

روی خط خبر

 • جزئیات تعرفه‌های جدید اینترنت
 • اسکوتر تاشو که داخل در خودرو جا می شود
 • ایران در میان سازگارترین کشورها با محیط زیست جایی ندارد
 • قهوه سوخت تازه اتوبوسها شد
 • عیوب انکساری بیشترین علت مراجعه مردم به چشم‌پزشک
 • گروه های خونی آسیب پذیرتر در برابر آلودگی هوا را بشناسید
 • سیب زمینی موجب تقویت ویتامین های بدن می شود
 • افزایش ابتلا به پیری ستون فقرات/ ارائه روش های جدید درمانی
 • بسیاری از سرطان‌ها قابل پیشگیری و درمان است
 • کاهش خطر نارسایی قلبی با مصرف رژیم غذایی گیاهی
 • برخی در تئاتر فقط به فکر پر کردن جیب خود هستند
 • وقتی کنکور نظام آموزش‌وپرورش کشور را به بحران کشاند!
 • ساماندهی و درمان معتادان متجاهر در دستور کار مراکز درمانی اجتماع محور
 • لزوم خرید بالگردهایی با قابلیت پرواز در شب برای اورژانس
 • امید هنوز بازنگشته است
 • کشف ۲ محموله قاچاق انسان توسط ماموران گمرک ایران
 • غُرُق بازارهای اروپایی توسط شاسی بلندهای لوکس
 • ردپای اقوام وزیر کشور در مناقصه ۸۶۰۰ میلیارد ریالی
 • کدام سفیر مقام بالاتری از وزیر خارجه ایران داشت؟
 • واکنش مسعود بارزانی به حکم ابطال همه پرسی کردستان
 • تحویل مدیرعامل اسبق بانک ملی به ایران در سایه رابطه ایران و کاناداست
 • ابتکارات ایران کار داعش را یکسره کرد
 • سامانه‌های اپتیک‌ ایرانی بهتر از تجهیزات روز ارتش آمریکا
 • امتیازخواهی اروپایی‌ها معامله آب‌ سنگین را به تعویق انداخت
 • عملیات روانی و توطئه‌های جدید در منطقه
 • واگذاری مسکن مهر به مددجویان کمیته امداد
 • فرانسوی‌ها بدانند برنامه موشکی ایران قابل مذاکره نیست
 • اگر «رابرت موگابه» امروز یا فردا استعفا ندهد، استیضاح می شود
 • نابودی داعش در سوریه قول سردار سلیمانی بود
 • تحریم‌ها دیگر برنمی‌گردد/اروپا حساب خود را از آمریکا جدا کرد