لاریجانی:درباره قانون انتخابات اشکال به مجلس وارد نیست؛ شورای نگهبان رد کرد

۲۷ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۲  /   /  کد خبر: 82
لاریجانی:درباره قانون انتخابات اشکال به مجلس وارد نیست؛ شورای نگهبان رد کرد

رییس مجلس شورای اسلامی از قوه مقننه درباره تصویب قانون انتخابات دفاع کرد و گفت: مجلس قانون مفصلی در این باره تصویب کرد اما شورای نگهبان آن را نپذیرفت و استدلالشان این بود که تشخیص آن بر عهده آنان است.

علی لاریجانی در ابتدای جلسه علنی روز یکشنبه مجلس با اشاره به اینکه در این فصل سه انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات برخی از حوزه های مجلس که در دور اول دچار مشکل شدند و انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا را پیش رو داریم، اظهار داشت:‌ خوشبختانه در مسیر کار تا اینجا مشکلی نداشته ایم و نام نویسی ها برای انتخابات شوراها انجام شده است.
لاریجانی خاطر نشان کرد: هیات های اجرایی صلاحیت ها را رسیدگی کرده اند و هیات های نظارت نیز در حال بررسی پرونده ها هستند، مجلس شورای اسلامی نیز با جدیت وظایف خود را دنبال می کند.
وی با بیان اینکه در مورد مجلس نیز نام نویسی ها انجام شده و مسیر کار طی شده است، تصریح کرد:‌ بیش از یک هزار و۶۰۰ نفر در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده اند که از جهتی این ثبت نام ها خوب است، مردم از آن جهت که فکر می کنند وظیفه دارند، حضور پیدا کرده اند.
لاریجانی ادامه داد: قانون اساسی شرایطی را برای نامزدهای ریاست جمهوری تعیین کرده است، جدای از ایرانی الاصل و متدین بودن، چند ویژگی دیگر نیز اعلام شده است؛ اول اینکه نامزد، مدیر و مدبر بوده و جزو رجال سیاسی و مذهبی باشد.
وی تصریح کرد: بحثی در رسانه ها مبنی بر اینکه چرا قانون در این زمینه شفاف نیست، وجود دارد که آیت الله مکارم شیرازی نیز بیاناتی داشتند که چرا طوری شده است گاهی افراد برای ثبت نام می آیند و وقتی از آنها سوال می شود آیا شما شرایط را دارید، می گویند ما می دانیم شرایط را نداریم اما برای اینکه هیجان را حس کنیم، آمده ایم.

**اشکال به مجلس وارد نیست؛ شورای نگهبان رد کرد
رییس مجلس با تاکید بر اینکه این وهن انتخابات ریاست جمهوری است، افزود: اما باید این نکته را متذکر شوم که مشکل به مجلس وارد نیست و ما در این زمینه قانون مفصلی را تصویب کردیم که شرایط مدیر و مدبر بودن و رجال سیاسی تعیین شد.
لاریجانی با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی در دوره قبل قانون مفصلی در این زمینه نوشته و به شورای نگهبان داد، اظهار داشت: اما شورای نگهبان آن را رد کرد و استدلال شان این بود که این تشخیص بر عهده شورای نگهبان است و حتی آیت الله جنتی به من گفتند که من همه این را قبول دارم اما ما این قانون را به صورت آیین نامه در شورای نگهبان تصویب می کنیم چون شورای نگهبان طبق قانون اساسی مسئول این کار است اما متاسفانه این کار را هم انجام نداده است.
وی با بیان اینکه حالا در رسانه ها می گویند چرا قانون تصویب نکرده اید، ادامه داد: ما کار خود را انجام داده ایم و قانون تصویب کردیم، من ملاحظه در این زمینه دارم اینکه شورای نگهبان آیین نامه ای برای خودش داشته باشد به این معنا نیست که نفاذ در بیرون داشته باشد. برای نفاذ در بیرون باید مجلس قانون را به تصویب برساند.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ما کار خود را انجام دادیم، اظهار داشت: اگر شورای نگهبان قبول کند همان قانونی که ما فرستادیم اگر ایرادی دارد، اصلاح کنند تا مجلس دوباره برایشان بفرستد.
لاریجانی با بیان اینکه اصحاب رسانه و صاحب نظران بدانند ما این مشکل را کاملا حس کردیم، برای آن چاره اندیشی کردیم، چارچوب قرار دادیم و قانون تصویب کردیم، گفت: این قانون به شورای نگهبان رفت و تشخیص شورای نگهبان این بود؛ لذا ما نباید پاسخگو باشیم.
وی ادامه داد: درخواست می کنم عزیزان ما در شورای نگهبان بار دیگر به این موضوع توجه کنند. اگر متوجه این مساله هستند رسیدگی کنند، در صورتی که ملاحظاتی در مصوبات دارند، اعلام کنند که در سال های بعد دچار این مشکل نباشیم به همین دلیل لازم دیدم این موضوع را توضیح دهم و اعلام کنم مجلس در این زمینه قانون گذاری کرده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: سیل و حوادث پیرامونی آن در استان‌های آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه و زنجان متأسفانه موجب تخریب تأسیسات و منازل مردم شده است؛ به ویژه در آذربایجان که تلفات بالایی داشتیم و آخرین آمار ۴۱ نفر اعلام شده که ضایعه‌ی بزرگی است.
وی تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی با خانواده محترم جانباختگان همدردی کرده و به آنها تسلیت عرض می‌کند.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همانطور که رهبر معظم انقلاب هم دستور دادند، دستگاه‌های اجرایی با شدّت و حدّت تلاش کنند که هم حادثه را کنترل کرده و به حادثه‌دیدگان کمک کنند و هم برای خسارات ایجاد شده، راه‌حلی ارائه دهند.
لاریجانی به کمیسیون عمران دستور داد با سرعت هیأتی را به مناطق سیل‌زده اعزام کند تا هم کمک‌رسانی به مردم در اسرع وقت انجام شود و هم پیگیری کند چرا این حادثه به این سرعت رخ داد و ریشه‌یابی کرده و گزارش آن را به مجلس ارائه کند.

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها