جدیدترین اخبار
۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۵ سیاسی کد خبر :8171

روحانی بیش از اندازه بر روی برجام تأکید کرد/ وضع اشتغال اصلا مطلوب نیست

یک فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان اینکه بدون برجام نمی‌شد کشور را تحرک داد، گفت: روحانی بیش از اندازه بر روی برجام تأکید کرد.

عباس عبدی فعال سیاسی اصلاح‌طلب در نشست‌خبری که امروز سه‌شنبه ۱۲ اردیبهشت در محل ستاد انتخاباتی حجت‌الاسلام حسن روحانی برگزار شد، گفت: آنچه که در این انتخابات جالب است این است که می‌گفتند انقلاب برای مسائل اقتصادی انجام نشده و اگر بعد از ۴ دهه وضعیت ما به گونه‌ای بدتر شده و مردم مجبورند به مسائل معیشتی‌شان بپردازند، این فاجعه است و اگر هم بهتر شده باز هم فاجعه است که کاندیداهای اصولگرایان دم از وضع بهتر معیشت مردم می‌زنند.

وی وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم را مهم ارزیابی کرد و افزود: نکته مهم این است که اصولگرایان برای زمین زدن دولت مسائل معیشتی و اقتصادی را مطرح می‌کنند که این هم فاجعه بدتری است.

فعال سیاسی اصلاح طلب تصریح کرد: هیچگاه پس از انقلاب نمی‌بینیم که اصولگرایان بحث اقتصاد را مطرح کنند، همه اصولگرایان مارکس و تفکر اقتصادی او را مسخره می کردند اما امروز به مسائل اقتصادی می‌پردازند، آثار و عواقب این وعده‌های اقتصادی ماندگار است.

عبدی ادامه داد: اتفاقی که امروز در کل فرهنگ جامعه در حوزه معیشتی مردم در حال رخ دادن است، مدتها می‌ماند و اصولگرایانی که خودشان را در وعده‌های اقتصادی برای رأی آوری بسیج می‌کنند، نمی‌توانند از موج آن کنار بیایند و این موج  همه را با خود می‌برد.

وی با بیان اینکه اصولگرایان امروز دچار بحران جدی در موضوع معیشت مردم شده‌اند، اظهار داشت: این انتخابات بیش از هر چیز، بحران اصولگرایان را نشان می‌دهد. اصولگرایان در چارچوب خودشان نمانده‌اند و در چارچوب جناح چپ هم نمی‌توانند قرار بگیرند، چارچوب جناح چپ توجه به اتحادیه‌ها و سندیکاهاست، اما اصولگرایان حاضر نیستند از سندیکاها و آزادی‌های آنها دفاع کنند که در این میان پوپولیسم بر اصولگرایان حاکم شده است.

فعال سیاسی اصلاح طلب در ادامه به نقد عملکرد احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور پیشین اشاره کرد و گفت: آقای احمدی‌نژاد از ابتدا هم اصولگرا نبود، اما به دلیل اینکه اصولگرایان هدفشان رأی‌آوری بود، از او دفاع کردند، از اول هم آنها فکر نمی‌کردند که احمدی‌نژاد رأی بیاورد، بنابراین خودشان را گروگان سیاست‌های احمدی‌نژاد قرار دادند و گفتند که ما برنده شده‌ایم، از سال ۸۴ طوری صحبت کردند که گویی اصولگرایان هستند که در آسمان پرواز می‌کنند.

عبدی اضافه کرد: امروز اصولگرایان می‌گویند که احمدی‌نژاد اصلا ربطی به ما ندارد و از طرفی در انتخابات دوباره سیاست‌های احمدی‌نژاد را برای رأی‌آوری دنبال و فکر می‌کنند که باز هم این روش رأی‌آوری دارد که معتقدم اشتباه فاحش آنها این است که اگر شعارهای احمدی‌نژاد در ۱۲ سال قبل مقبولیت داشت، دلایل و زمینه‌هایی برای آن وجود داشته است، اما امروز این اقبال وجود ندارد.

وی تصریح کرد: در آن دوره که احمدی‌نژاد شعارهای اقتصادی می‌داد، هنوز نتایج یارانه‌ها دیده نشده بود، اما امروز مردم با آفت‌های آن آشنا شده‌اند و این حرف‌ها مقبولیت ندارد.

فعال سیاسی اصلاح‌طلب، تأکید کرد: اگر در دولت احمدی‌نژاد سالانه ۶۰۰ هزار شغل ایجاد شده بود، در سال ۹۲ حدود ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار شغل ایجاد می‌شد که اصلا نه نیازی به یارانه داشتیم و نه تحریم می‌شدیم و نه آمار بیکاری تا این اندازه بود.

عبدی در بخش دیگری از سخنانش به نقد عملکرد شهرداری تهران در سال‌های اخیر پرداخت و گفت: سیاست‌هایی که امروز در شهر تهران اعمال می‌شود، برای همه آشکار است. مسئله‌ای که اصولگرایان به آن توجه نمی‌کنند این است که احمدی‌نژاد وقتی که وارد عرصه انتخابات شد، خودش را از بیرون «کاست قدرت» تعریف کرد. او آقای هاشمی را مصداق «کاست قدرت» دانست و نقدهایی به او وارد کرد که این یکی از دلایل رأی‌آوری احمدی‌نژاد بود.

وی اضافه کرد: اغلب اصولگرایان از ۱۵ سالگی و یا سن کمتر در قدرت ایفای نقش کرده‌اند و نمی‌توانند شعارهایی بدهند که «کاست قدرت» را نشانه بگیرد، اما شعارهای احمدی‌نژاد «کاست قدرت» را نشانه گرفته بود، اصولگرایان امروز این را نمی‌دانند که شعارهای سال ۸۴ آقای احمدی‌نژاد امروز مقبولیت ندارد.

فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به این سؤال که ارزیابی شما از سخنان احمدی‌نژاد در خوزستان و اینکه گفته می‌شد نقدهایش متوجه دولت بوده است، چیست؟ گفت: آقای احمدی‌نژاد در خوزستان کاملا متوجه حرف‌هایش بوده و می‌دانسته که چه چیزی‌هایی بگوید، او کاملا متوجه بود که علیه چه کسی عمل می‌کند، احمدی‌نژاد امروز سعی می‌کند خودش را از چارچوب بیرون قدرت تعریف کند.

عبدی، با بیان اینکه یکی از دلایلی که شعارهای احمدی‌نژاد معنا پیدا می‌کند، این است که در بیرون قدرت تعریف شده است، اظهارداشت: یخ‌فروشی احمدی‌نژاد در منطقه گرمسیری طرفدار دارد، اما امروز اصولگرایان در منطقه قطبی اقدام به یخ‌فروشی کرده‌اند و باید بدانند که شعارهای احمدی‌نژاد در آن دوره مقبولیت داشته و امروز مقبولیت ندارد.

وی، همچنین در پاسخ به این سؤال که اصولگرایان با این شعارهای انتخاباتی چه طیفی از جامعه را نشانه گرفته‌اند، گفت: احمدی‌نژاد در‌ آن دوره هیچ طیف و طبقه‌ای از جامعه را نشانه نگرفته بود، اما اصولگرایان امروز با این شعارها طبقه متوسط را از خودشان دور می‌کنند؛ امروز نسبت به شعارهای پوپولیستی اصلا باوری وجود ندارد و این چیزی است که اصولگرایان به آن توجه نمی‌کنند.

فعال سیاسی اصلاح‌طلب به نقد برخی وعده‌های کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری پیرامون میزان و چگونگی پرداخت یارانه‌ها و درآمدهای نفتی اشاره کرد و گفت: درآمدهای نفتی اصلا دست رئیس‌جمهور نیست و بودجه آن توسط مجلس تصویب شده و هر کس در این زمینه وعده‌ای می‌دهد، باید بداند که اینها قانونی است و اگر می‌خواهند بیش از آن به مردم پرداخت کنند، باید بگویند که از کجا منابع آن می‌خواهد تأمین شود.

عبدی به نقد برنامه یکی از کاندیداهای انتخابات پیرامون راه‌اندازی سامانه‌ای برای ایجاد اشتغال در صورت تصدی دولت آینده، گفت: فقط ۳۷ درصد مردم شاغل هستند و امکان کار دارند، به‌طوریکه بیکار کسی است که در یک هفته آخر پیمایش و آمارگیری به دنبال شغل بوده و پیدا نکرده است، به کسی که دنبال شغل نیست، بیکار گفته نمی‌شود؛ اگر شما بخواهید افراد را در سامانه‌ای برای ایجاد شغل ثبت‌نام کنید، تقاضای اشتغال ۶۳ درصد دیگر نیز فراهم می‌شود و احساس می‌کنند که می‌توانند در آن سامانه ثبت‌نام کنند که در این صورت زنان خانه‌دار و راننده تاکسی‌ها نیز که شغلشان در آن ثبت نشده ممکن است در آن ثبت‌نام کنند.

وی ادامه داد: اصولگرایان اصلا برنامه‌ای برای اداره کشور ندارند و می‌خواهند به هر قیمتی به قدرت برسند.

فعال سیاسی اصلاح‌طلب، تصریح کرد: معتقدم که آقایان روحانی و جهانگیری خیلی در مناظره‌ها به رقبای خودشان کاری نداشته باشند و برنامه‌های خود را ارائه کنند.

عبدی اضافه کرد: مشکل امروز اصولگرایان این است که خودشان را می‌خواهند قیم دیگران بدانند، اما نقطه‌قوت اصلاح‌طلبان این است که از  اتحادیه‌ها دفاع می‌کنند و می‌خواهند امور را به خودشان واگذار کنند، اصولگرایان اجازه نمی‌دهند صدای تشکل‌ها و افراد، سازمان‌یافته شنیده شود.

وی اظهارداشت: دست روحانی و جهانگیری برای دفاع از مواضع قابل دفاع، باز است.

فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به سؤال تسنیم مبنی بر اینکه شما وضع اشتغال در دولت آقای روحانی را چگونه ارزیابی می‌کنید، گفت: وضع امروز اشتغال اصلا مطلوب جامعه ما نیست، آقای روحانی بیش از اندازه بر روی برجام تأکید کرد، اما باید بگویم برجام مسئله مهمی بود که بدون آن امکان نداشت جامعه گام مؤثری رو به جلو بردارد و آقای روحانی برای خنثی کردن مخالفان، تصویری بیش از اندازه از نتایج برجام ارائه کرد.

عبدی ادامه داد: طبق آمار مرکز ایران که بنده آن را بدون توجه به دولت‌ها قبول دارم، وضع اشتغال در این دولت خوب بود. اما امید ندارم که بتوانیم امسال رقم ۷۰۰ هزار شغل را تأمین کنیم، رقمی که اصولگرایان برای ایجاد شغل می‌گویند شوخی است.

عبدی در پایان خاطرنشان کرد: بدون برجام نمی‌شد کشور را تحرک داد و یا حتی همین میزان اشتغال را نیز ایجاد کرد.

وبگردی

روی خط خبر

 • تکلیف اختلافات انتخاباتی عراق روشن شد
 • تلاش های مرکل، خشم لابی صهیونیستی را برانگیخت
 • همسر نتانیاهو به کلاهبرداری متهم شد
 • مالزی خروج از ائتلاف متجاوز سعودی را بررسی می کند
 • احتکار خودرو بعید است/ افزایش طبیعی قیمت خودرو
 • ۲۰۰ میلیون دلار اعتبار برای آبخیزداری اختصاص یافت
 • سکه ۶۰ هزار تومان گران شد
 • آغاز سقوط قیمت‌ها در بازار خودرو
 • پاکستان چند دریانورد ایرانی را نجات داد
 • دادگاه ایتالیا خبرنگار صداوسیما را تبرئه کرد
 • ترامپ: ما به خاطر تصمیم‌گیری‌های وحشتناک، ۷ تریلیون دلار در خاورمیانه خرج کردیم
 • پکن به روابط عادی تجاری با ایران ادامه می‌دهد
 • بازار مسکن در تیر ماه چه تغییری می‌کند؟
 • تولید تراورس بتونی در ایران همپای کیفیت جهانی
 • رئیس پژوهشکده پولی و بانکی: جهش تورمی نداشتیم
 • پیام رهبر معظم انقلاب به تیم ملی فوتبال: «بازی دیشب شما عالی بود، خدا قوت»
 • تجدید دیدار “بابک جهانبخش” با هوادارانش
 • هشدار وزیردفاع نسبت به برنامه آمریکا برای تغییر در جغرافیای منطقه
 • هوای تهران در شرایط ناسالم برای گروه های حساس
 • محورهای بزرگراهی و محدوده مرکزی تهران با ترافیک رو به روست
 • تشکیل کمیسیون برای بررسی روند درمان دانش آموزان سوخته
 • اساسنامه کانون توسعه مهدهای کودک ابلاغ شد
 • دادستان کل کشور امشب به گفت‌و‌گوی ویژه خبری می‌رود
 • معاون وزیر خارجه آمریکا به کنیا سفر می‌کند
 • دست هیات نظارت بر رفتار نمایندگان باید بازتر شود
 • مذاکرات اقتصادی ایران و شریک اروپایی
 • افزایش قیمت به بهانه تغییر نرخ ارز ممنوع
 • بدرقه بهار با هنر در بوستان‌های تهران
 • اعلام قیمت جدید محصولات زیر ۴۵ میلیون تومان ایران خودرو +جدول
 • «جنگ روانی» آخرین حربه ائتلاف سعودی ـ آمریکایی علیه یمن