جدیدترین اخبار
۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۴ سیاسی کد خبر :8167

جهانگیری:‌ با شعار و حرف زدن نمی‌توان اشتغال ایجاد کرد

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: باید پیوندی پویا میان مراکز علمی کشور و مراکز مصرف جامعه به وجود آوریم و تلاش کنیم که علم در جامعه عمومی شود.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور پیش از ظهر امروز (سه شنبه) در چهارمین جشنواره آموزش دانشگاه تهران، اظهار داشت: دانشگاه نهادی است که اگر مسائل آن به خوبی حل و فصل شود و بتواند نقش واقعی خود را ایفا کند، قادر خواهد بود در کمک به حل مشکلات و دغدغه های اصلی کشور نقش آفرین باشد.

وی با اشاره به تلاش های دولت یازدهم در جهت توسعه ی علم و فناوری خاطر نشان کرد: دولت تدبیر و امید تلاش کرد سیاست های دقیقی برای توسعه ی علم و فناوری وضع و مدیران مجربی را برای اجرای این سیاستها تعیین کند.

معاون اول رئیس‌جمهور افزود: در دولت یازدهم تلاش شد که حلقه علم و فناوری و تجارت مورد توجه قرار گیرد چرا که اگر این حلقه بصورت کامل تکمیل نشود و علم و فناوری به ثروت و تجارت تبدیل نگردد، علم و دانش محدود به کتابخانه ها و مراکز آموزشی خواهد شد.

جهانگیری اضافه کرد: باید پیوندی پویا میان مراکز علمی کشور و مراکز مصرف جامعه به وجود آوریم و تلاش کنیم که علم در جامعه عمومی شود.

وی همچنین با یادآوری تلاش‌های دولت تدبیر و امید برای روزآمد کردن مسائل آموزشی و پژوهشی کشور، تصریح کرد: دولت یازدهم تلاش کرد در مسائل دانشگاهی و آموزش عالی کشور تمرکز زدایی شود.

جهانگیری در ادامه با تاکید بر اینکه دانشگاه نهادی است که می‌تواند از هر نظر مستقل باشد، افزود: وزارت علوم و فناوری و دولت باید برای استقلال دانشگاه از جهات گوناگون گام‌های بلندی بردارند و موضوع هیئت امنا که در دولت اصلاحات مطرح شد نیز با این انگیزه بود که دانشگاه از استقلال برخوردار باشد و بتواند تصمیم‌گیری کند.

وی با بیان اینکه منابع مالی همواره با محدودیت مواجه هستند و نباید تصور کنیم که می‌توانیم به منابع نامحدود دسترسی داشته باشیم، گفت: تامین منابع مورد نیاز برای فعالیت های علمی و پژوهشی دانشگاه ها از سیاست های دولت تدبیر و امید بوده است که بخشی از این سیاست ها اجرایی شده و بخشی دیگر با موانعی روبرو بوده است.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به برخی محدودیت‌های پیش روی دولت تدبیر و امید در حوزه ی دانشگاه ها اظهار داشت: دولت یازدهم چند نفر را بعنوان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد اما متاسفانه موفق به کسب رأی نشد.

جهانگیری اضافه کرد: دکتر فرجی دانای عزیز مقطع کوتاهی بعنوان وزیر علوم فعالیت کرد و دوره ی کوتاهی را موفق به خدمت رسانی شد و دکتر نیلی رییس پرتحرک و خوش فکر دانشگاه تهران نیز بعنوان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به مجلس شورای اسلامی معرفی شد که متاسفانه موفق به کسب رأی لازم نشد و به این ترتیب بود که متوجه شدیم در این بخش راه بسیار سخت و دشواری پیش روی دولت قرار دارد.

وی افزود: یکی از برنامه هایی که باید بصورت جدی مورد توجه دولت دوازدهم باشد توجه ویژه به دانشگاه ها است و برنامه ریزی ها باید به گونه ای باشد که دانشگاه به نهاد اصلی تولید علم‌، اندیشه، نظریه پردازی، پرسش گری،‌ آینده پژوهی و حل مسائل تبدیل شود.

جهانگیری افزود: لازمه تحقق این برنامه ها این است که در مجموعه ی نظام توافق شود که دانشگاه از یک مکان منفعل به مکانی فعال تبدیل شود.

معاون اول رئیس‌جمهور افزود: دانشگاه باید از دانشگاه امنیتی به دانشگاه امن و از دانشگاه نگران و مأیوس به دانشگاه برخوردار از آزادی های علمی و فرهنگی و امیدوار به آینده تبدیل شود چرا که چنین دانشگاهی است که می تواند نسبت به مسائل مبرم و حیاتی کشور نقش آفرین باشد.

وی با تاکید بر اینکه امروز یکی از اصلی ترین مسائل کشور که بعنوان ابرچالش مطرح است، موضوع بیکاری است و من معتقد هستم که برای حل مسئله  بیکاری با همه عظمتی که دارد می توانیم راهکار پیدا کنیم.

جهانگیری با تاکید بر اینکه با شعار و حرف زدن نمی‌توان اشتغال ایجاد کرد، خاطرنشان کرد: اقتصاد ایران هم رشد ۱۲ درصدی و هم رشد منفی ۷ درصد، هم تورم ۵۰ درصدی و هم تورم ۶ درصد را تجربه کرده است و از سوی دیگر در بهترین دوران ایجاد اشتغال، سالانه ۶۰۰ تا ۷۰۰ فرصت شغلی ایجاد شده اما در سالهای پیش از این دولت در بهترین دوران درآمدی کشور، میزان ایجاد اشتغال جدید برابر با صفر بوده است.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه امروز متولدین دهه ۶۰ به سن کار و فعالیت رسیده‌اند و متقاضی کار و اشتغال هستند، افزود: اگر مدیریت کشور خوب باشد و بتواند همانند بهترین دوران اشتغال‌زایی سالانه ۶۰۰ تا ۷۰۰ فرصت شغلی ایجاد کند این یعنی هر سال حدود ۶۰۰ هزار نفر به بیکاران اضافه می‌شود و ما باید راهی پیدا کنیم که بتوانیم بیش از ۷۰۰ هزار شغل در سال ایجاد کنیم.

وی با اشاره به ظرفیت‌های فراوان کشور و امکان اشتغال‌زایی بالا تصریح کرد: برای اینکه بتوانیم به اهداف مورد نظر در اشتغال‌زایی دست پیدا کنیم نیازمند الزاماتی هستیم که باید محقق شوند.

جهانگیری افزود: در کشور ما همواره هدف‌های خوب مورد توجه قرار می‌گیرد و همه علاقمند هستند که این اهداف محقق شود اما باید توجه داشته باشیم که بدون تحقق الزامات مورد نیاز نمی‌توانیم به اهداف مورد نظر دست پیدا کنیم.

معاون اول رئیس‌جمهور یکی از الزامات اشتغال‌زایی در کشور را عدم ایجاد تنش در تعامل بین‌المللی دانست و گفت: امنیت سرمایه‌گذاری نیز باید در حد عالی در کشور وجود داشته باشد و باید به این‌گونه الزامات تن دهیم، چرا که در غیر این صورت به اهداف مطلوب نخواهیم رسید.

وی با اشاره به اقداماتی که در حوزه توسعه علوم دانش‌بنیان صورت گرفته، گفت: امروز مراکز و پارک‌های علم و فناوری، کریدورهای علم و فناوری و مراکز رشد فعال شده‌اند و دانشجویان می‌توانند با ارائه ایده‌های خود جهشی جدید در اشتغال‌زایی کشور ایجاد کنند.

جهانگیری با تاکید بر اینکه باید به دنبال توسعه پارک‌ها و مراکز علم و فناوری و ایجاد شهرهای دانش در مجاورت دانشگاه‌ها باشیم، خاطرنشان کرد: باید جهت‌گیری پایان‌نامه‌های دانشجویی به سمت ایده‌های بازارگرا و حل مشکلات کشور حرکت کند و اساتید دانشگاه‌ها نیز باید تلاش کنند موضوع پایان‌نامه‌ها را به سمت حل ابرچالش‌های کشور هدایت نمایند.

به گزارش تسنیم، در این مراسم رئیس دانشگاه تهران هم در سخنانی گزارشی از وضعیت دانشگاه و برنامه‌های آتی ارائه کرد و به بیان توضیحاتی درباره طرح‌های در دست اقدام این دانشگاه پرداخت.

در این مراسم همچنین از ۴۹ نفر از اساتید برگزیده دانشگاه تهران با حضور معاون اول رئیس‌جمهور قدردانی و از طرح شهر دانش، سومین برنامه  راهبردی دانشگاه تهران و نظام نامه کد اخلاقی دانشگاه رونمایی شد.

معاون اول رئیس‌جمهور پیش از حضور در این مراسم به همراه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس دانشگاه تهران از نمایشگاه یافته‌ها و دستاوردهای برگزیده پژوهش و فناوری دانشگاه تهران بازدید کرد.

Ad
Ad

روی خط خبر

 • سهمیه روز اول پیش فروش ایران خودرو چه تعداد بود
 • نتانیاهو: به عملیات نظامی برای مقابله با حضور نظامی ایران در سوریه ادامه می‌دهیم
 • هشدار روسیه نسبت به آزمایش‌های بیولوژیک آمریکا در گرجستان
 • سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا: منافقین جایگاهی در ایران ندارند
 • هشدار به خریدران ارز: احتمال ضرر کردن‌تان بالاست/ قیمت واقعی دلار ۸ یا ۹ هزار تومان است
 • زمان سخنرانی روحانی در سازمان ملل اعلام شد
 • پیام سردار سلیمانی به آمریکا: اگر حشدالشعبی و مقاومت عراق را هدف بگیرید، در‌های جهنم را به‌روی‌تان باز میکنیم
 • واکنش روحانی به جمله ترامپ که وی را مردی “دوست داشتنی” خطاب کرد
 • واکنش روحانی به توییت ترامپ
 • کانادا آماده پیوستن به مذاکرات آمریکا و مکزیک در خصوص نفتا است
 • رأی عدم‌اعتماد پارلمان سوئد به نخست‌وزیر
 • ناکامی یورش مزدوران به «الجوف»/ هلاکت شماری از عناصر مزدور
 • گوترش و اردوغان دیدار کردند
 • ارزیابی سفیر ترکیه از آخرین تحولات منطقه و روابط آنکارا ـ واشنگتن
 • سکه طرح قدیم ۵۰هزار تومان گران شد
 • نتانیاهو: اسراییل به عملیاتهای خود در سوریه ادامه می‌دهد
 • وقوع آتش سوزی گسترده در لندن
 • مرکل: هنوز مشخص نیست لندن در مذاکرات «برگزیت» به دنبال چیست!
 • جزئیات قیمت خرده‌فروشی کالاهای اساسی
 • بورس ۵۹۹۳ واحد رشد کرد
 • بخش‌خصوصی عراق در دوره تحریم کنار ایران می‌ماند
 • امتناع کرملین از افشای شرایط ارسال اس-۳۰۰ به سوریه
 • چین با فروش تسلیحات آمریکائی به تایوان مخالفت کرد
 • تحصیل ۳۰۰۰ کودک کار و خیابان در مراکز پرتو
 • اطلاعیه پارس خودرو در خصوص تاخیر درتحویل انواع رنو ساندرو
 • محیط زیست هیچ جایگاهی در تصمیم‌گیری درباره مسائل آبی کشور نداشته است
 • خانه “فروغ فرخزاد”ثبت ملی شد
 • حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی بالاتر از نرخ تورم است
 • گفت و گویی خواندنی با بازیگر خوش صدای ایرانی
 • آتشفشان دماوند به این زودی‌ها فعال نمی‌شود