جدیدترین اخبار
۲۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۷ سیاسی کد خبر :79419
آیا نجفی شهردار تهران می شود؟

اسامی نامزدهای جدید شهرداری تهران

این روزها اعضای شورای پنجم از محمد علی نجفی وزیر اسبق آموزش و پرورش و رییس اسبق سازمان برنامه و بودجه به عنوان گزینه نهایی شهرداری تهران یاد می کنند اما در نوع رفتار و شیوه عمل انان نکاتی وجود دارد.

شعار شفاف سازی و صداقت شاید یکی از مهمترین کلیدواژه های اعضای شورای پنجم است که از ابتدای تبلیغات انتخابات تا به امروز شنیده می شود. اگرچه بسیاری از سیاه نمایی هایی که از تهران می شود مانند شهر سوخته و … با این شعار تضاد دارد اما در حوزه رفتار سیاسی هم تناقضاتی دیده می شود که باید در صداقت رفتارها بعضا تردید کرد.
این روزها اعضای شورای پنجم از محمد علی نجفی وزیر اسبق آموزش و پرورش و رییس اسبق سازمان برنامه و بودجه به عنوان گزینه نهایی شهرداری تهران یاد می کنند اما در نوع رفتار و شیوه عمل انان نکاتی وجود دارد که ابهام آمیز است.

شاید بعد از موضوع تایید یا عدم تایید لیست این شورا توسط سید محمد خاتمی مهمترین نکته ای که حول این شورا مطرح شد این موضوع بود که شهردار تهران توسط اعضای شورا انتخاب می شود یا از بیرون شورا؟ در آن زمان بسیاری از اعضای شورا و هم طیف های سیاسی آنان در مصاحبه های خود تاکید داشتند شورا شهردار را انتخاب خواهد کرد به جز حسین مرعشی عضو ارشد حزب کارگزارن سازندگی که اگرچه عضو شورای پنجم نیست اما به ظاهر نقش محوری مدیریت فضای شورا و شاید شهرداری آینده را برعهده دارد. وی در گفت و گویی به صراحت اعلام کرد وقتی لیستی با حمایت یک جریان سیاسی به شورا رفته باید از تصمیمات ان جریان در انتخاب شهردار نیز تبعیت کند!
اگرچه نفر اول لیست امید یعنی محسن هاشمی با فاصله معناداری نسبت به سایر اعضای این لیست رای آورد و وارد شورا شد و تصور همه گان سکانداری شهرداری توسط او بود اما فشار اصلاح طلبان شورا از همان آغاز شرایط را برای انتخاب او کمرنگ کرد به شکلی که محسن هاشمی بدون امضای میثاق نامه شورا موظف به رعایت ان شد.

خیلی ها حذف محسن هاشمی از کرسی شهرداری تهران را حذف کارگزاران تلقی کردند اما بازهم حسین مرعشی به میدان آمد و صراحتا اعلام کرد اگرچه از نظر او محسن هاشمی بهترین فرد برای شهرداری تهران است اما گزینه بعدی او محمد علی نجفی است.

با اینحال با اعلام هیات رییسه سنی شورا لیست بلند بالایی از افراد مختلف برای شهرداری تهران اماده شد لیستی که با رای اعضا ۷ نفر آن به مرحله نهایی راه یافتند اما از این میان برخی با اعلام بی اطلاعی و نارضایتی از این انتخاب انصراف دادند.

در این میان گفته می‌شدمحمد علی نجفی به دلیل بیماری آماده قبول مسئولیت نیست ،الهه کولایی گفته می شد صرفا بصورت سمبلیک در جمع این افراد قرار گرفته و محسن مهرعلیزاده هم گزینه اتحاد ملت معرفی می شد.

در حالیکه فضای شورا و اعضای آن حول گمانه زنی های انتخاب شهردار بود بازهم حسین مرعشی به میدان امد و با اعلام خبر شهردار شدن نجفی (نه کاندیدا توری پست شهردار تهران) برگی دیگر رو کرد.
در همین دوره موضوع دیگری که خیلی محل بحث قرار گرفت اعلام کابینه شهردار بود. موضوعی که به نوعی دخالت در امر اجرا و بعضا شبهاتی مبنی بر تحمیل برخی افراد به شهردار ایجاد می کرد.

دراین زمینه هم باز حسین مرعشی بود که خارج از شورا تکلیف را یکسره کرد او در مصاحبه ای عنوان کرد شهرداری که کابینه اش را به شورا اعلام کند شهردار نیست و البته موضوع معرفی کابینه هم بعد از این گفته عملا دنبال نشد.

با اینحال اعضای شورا به واسطه علاقمندی به شفاف سازی! روند انتخاب شهردار را ادامه دادند ، از افراد مورد نظر برنامه خواستند و قرار شد در حضور خبرنگاران بحث بررسی و انتخاب شهردار انجام شود.

روز موعود فرا رسید ، حسین مرعشی کم حجم ترین برنامه و مهرعلیزاده پر حجم ترین برنامه را ارئه کردند.در همین جلسه حسین مرعشی که به عنوان کاندیدای شهرداری تهران حاضر شده بود در پاسخ به صحبتهای علیخانی عضو شورای شهر که گفته بود ما سرکاریم یا شما واقعا کاندیدای شهردار شدن هستید؟ گفت: شما ما را سرکار گذاشتید که تصمیمتان را برای رای دادن گرفته اید اما از من دعوت کرده اید تا برنامه بدهم!

البته او در این جلسه هم پیش از ارائه برنامه مهرعلیزاده خبر از انصراف او داده بود. خبری که از سوی مهرعلیزاده تکذیب شد اما در ساعاتی بعد تحقق یافت! تا مشخص شود مردم و رسانه ها سرکار هستند تا یک سناریو طراحی شده نمایش داده شود و شاید هم معنای شفاف سازی از سوی شورای پنجم این گونه است.

البته جلسه انتخاب شهردار صرفا تا ارائه برنامه ها علنی بود و زمان رای گیری نه تنها خبرنگاران حضور نداشتند که حتی محل برگزاری جلسه هم تغییر کرد. بعد از جلسه اعلام شد مهرعلیزاده و کولایی انصراف دادند و نجفی شهردار تهران شد اما نه از دلایل انصراف حرفی به میان آمد و نه از رای گیری و تعداد آرا سخنی گفته شد! تا همچنان انچه در داخل جلسه گذشته مخفی باقی بماند!

 

رییس سنی شورای شهر هم در مصاحبه با خبرنگاران عنوان کرد: آقای نجفی گزینه نهایی شورای پنجم است و البته ممکن است گزینه های دیگری هم
مطرح شوند. البته این صحبتها را بازهم حسین مرعشی تکذیب کرد و گفت اقای الویری اشتباه کرده اند ! و اقای نجفی شهردار تهران است!
البته یک منتخب شورای پنجم شهر تهران نیز در گفت و گو با فارس گفت: احتمال اینکه گزینه شهرداری تهران تغییر کند وجود دارد شاید آقای نجفی در مرحله آخر تمایلی به ماندن نداشته باشد.

وی ادامه داد: مهر علیزاده، کولایی، مرعشی هنوز هم نامزد شهرداری تهران هستند آنها فقط در روز رای گیری کناره گیری کردند آنها از نامزدی در شهرداری تهران کناره گیری نکردند.

این منتخب ادامه داد: نجفی شهردار تهران نیست نامزد نهایی منتخبین شورای پنجم است و باید تا روز رسمی آغاز به کار شورا صبر کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که امکان دارد گزینه جدیدی به نامزدهای شهرداری تهران اضافه شود گفت: هر چیزی ممکن است.

با همه این اوصاف مشخص نیست این نوع شفافیت تا کجا پیش خواهد رفت و آیا گزینه دیگری برای شهرداری تهران مطرح می شود یا پس از اغاز به کار رسمی شورا و تعیین هیات رییسه محمد علی نجفی سکاندار شهرداری می شود.

مدیری که در حوزه های مختلف کاریش عمدتا مدیریت هزینه را در اقتصاد برعهده داشته مانند سازمان برنامه و بودجه و وزارت آموزش و پرورش آیا می تواند در تولید درامد برای شهر نقش داشته باشد؟ و آیا این بازی پشت پرده شورا که به قول اقای مرعشی همه را سرکار گذاشته اند به شهردار شدن نجفی می انجامد یا گزینه های دیگری هم رو خواهند شد؟

گزینه هایی که بعضا از اطراف دولتی ها هم زمزمه هایی در موردشان شنیده می شود و برخی اعضای شورا بدون اعلام نامشان خبر از طرح نامشان می دهند.

به هر حال شورای شهر هنوز رسما آغاز به کار نکرده است و قرار است در اول شهریور ماه کار خود را آغاز کند و پس از تعیین هیات رئیسه در مورد شهردار تصمیم بگیرد شهرداری که به گفته یکی از اعضای شورا در جلسه پشت پرده اعضا در موردش رای گیری صورت نگرفت و به منظور ارزیابی فضای عمومی صرفا نامش بعنوان گزینه نهایی منتشر شده است. در کنار نجفی اسامی جدیدی به گوش میرسد افرادی چون ستاری فر، محسن هاشمی، حسین دهقان و دنیامالی نامشان برای شهرداری تهران شنیده می شود.
منبع: فارس

وبگردی

روی خط خبر

 • پاسخ تلویحی علم‌الهدی به روحانی
 • مهاجرت از تهران، زنگ خطری برای مدیران
 • گلوله باران شدید عفرین از سوی نیروهای ترکیه
 • جابری انصاری به روسیه رفت/ رایزنی درباره کنگره گفتگوی ملی سوریه
 • کاهش ۱۰۰۰ میلیارد تومانی بودجه صدا و سیما در لایحه پیشنهادی دولت
 • کاهش خرید نفت هند از ایران سیاسی نیست/فقدان دیپلماسی درصادرات گاز
 • ربات ها به محل غرق شدن سانچی رسیده اند/ آتش کشتی را مچاله کرد
 • معادلات چندمجهولی آلودگی هوا/این گره‌های کور دندان می‌خواهد
 • روایت بازیگر زن معروف از بایکوت و آزار دیدن پس از یک بازی سیاسی
 • تخریب مسجد چند صدساله در مشهد برای رفع مزاحمت از یک مال!
 • “ام.اس” ناتوان کننده نیست/با “شاد زیستن” آن را کنترل کنید
 • باران کوثری، فوتبالیست شد /عکس
 • مهاجرت از تهران، زنگ خطری برای مدیران
 • اگر پیامبر بود خودش می‌رفت ببینید چرا کارخانه‌ها تعطیل شده‌اند
 • اسراییل پس از گذشت ۶ ماه رسما از اردن عذرخواهی کرد
 • سفر تیلرسون به انگلیس، فرانسه و سوئیس با موضوع ایران
 • پارلمان عراق در تعیین زمان انتخابات شکست خورد/ العبادی: انتخابات در موعد مقرر برگزار می‌شود
 • درخواست کمیته آمریکاییان یهودی از آلمان: سفیر ایران را اخراج کنید
 • مقاله موسویان در رویترز؛ شروط ترامپ ناقض پیمان منع اشاعه هسته‌ای است
 • ترامپ باید به درمانگاه برده شود / نفوذی‌ها در مناصب مختلف مأموریت دارند مردم را ناراضی کنند / حجم اخبار منفی در فضای مجازی ناراحت‌کننده است / آمریکا در ۲ ماه اخیر در عراق، سوریه، لبنان، یمن، فلسطین، ایران، آفریقا و آمریکای لاتین شکست خورده
 • آتش‌نشان‌ها نه کف داشتند، نه بی‌سیم و نه آمار خودشان را؛ تنها آب داشتند و بس!
 • معاون وزیر کشور: ریشه‌ اعتراضات باید تحلیل شود/ صرف اشاره به عوامل خارجی کافی نیست
 • امیری: ۴۳ نماینده درباره وضعیت بازداشتی‌ها به ویژه خانم‌ها به رئیس‌جمهور نامه نوشتند
 • رسیدگی به طرح اصلاح قانون چک به کجا رسید؟
 • صادرات لبنیات ٣٠درصد افزایش یافت
 • واردات برنج از ابتدای بهمن آزاد شد
 • شرایط فروش اقساطی H30 کراس مدل ۹۶ اعلام شد
 • کشور را مى‌توانیم به صورت پایدار قابل زیست کنیم
 • تولید خودروی بنز در ایران از سال ۹۷
 • بهادری: هزینه‌کرد ۲۰۰۰ میلیارد تومان برای پروژه‌«شهر آفتاب» شبهه‌آفرین است/ نظر ممتنع نجفی نسبت به انجام تفحص شهرداری توسط مجلس