جدیدترین اخبار
۲۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۶ سیاسی کد خبر :78425

تعیین تکلیف حاج‌صفی و شجاعی پس از دریافت اطلاعات تکمیلی

وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان گفت: در نامه‌ای به شورای عالی امنیت ملی خواستار تعیین تکلیف برای رویارویی غیرمستقیم در برخی رشته های ورزشی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی شده ایم.

مسعود سلطانی فر در نشست با اعضای فراکسیون امید به تشریح برنامه های خود به منظور تصدی وزارت ورزش و جوانان در دولت دوازدهم پرداخت.

سلطانی فر با اشاره به اینکه حوزه ورزش دارای ظرفیت بسیار بالایی برای ایجاد شور و نشاط در جامعه است، گفت: این در حالی است که اگر بخواهیم چنین حجم شور و نشاطی را در سطح جامعه به وجود بیاوریم باید هزینه های زیادی انجام دهیم.

وی با بیان اینکه در عرصه ورزش حواشی زیادی وجود دارد، اظهار کرد: براین اساس با دریافت رأی اعتماد از نمایندگان مجلس تلاش کردیم از حواشی دور شده و در ورزش ثبات ایجاد کنیم؛ خوشبختانه براین اساس اداره امور سرعت بیشتری به خود گرفت و توانستیم اصلاحات ساختاری مناسبی انجام دهیم.

وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان با اشاره به اینکه ۶ سال از تشکیل وزارتخانه متبوعش می گذرد ولی قانون وظایف، اختیارات و اهداف وزارت متبوعش مشخص نیست، گفت: طی چند ماه گذشته لایحه اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان را تهیه و پس از تصویب آن در دولت برای تصویب نهایی به مجلس شورای اسلامی ارائه کرده ایم.

سلطانی فر با بیان اینکه سند توسعه ملی ورزش تهیه شده و وظایف دستگاه های متولی در آن تبیین شده است، افزود: خوشبختانه اساسنامه فدراسیون های ورزشی نیز مورد اصلاح قرار گرفته و میزان دخالت دولت در حوزه فدراسیون ها نیز براساس مدل دنیا کاهش یافته است به گونه ای که چارچوب آن مطابق با اساسنامه های بین المللی ورزشی باشد؛ البته علیرغم به حداقل رساندن دخالت دولت در این حوزه، موضوع نظارت براساس امور حاکمیتی وجود دارد و تصدی گری به فدراسیون ها و سایر بخش ها واگذار شده است.

*حدود ۷۰۰ پروژه ورزشی تا پایان سال ۹۶ تکمیل و به بهره برداری خواهد رسید

وی با اشاره به اینکه ۴ هزار پروژه نیمه تمام ورزشی در سراسر کشور وجود دارد که براساس ارزش گذاری سال ۹۵ حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان اعتبار به منظور تکمیل و بهره برداری آن ها نیاز است، ادامه داد: خوشبختانه با توجه به منابعی که از ۲۷ صدمِ نه درصد مالیات بر ارزش افزوده از سوی مجلس به ورزش اختصاص یافت و تامین اعتبارات از منابع ملی و استانی حدود ۷۰۰ پروژه تا پایان سال ۹۶ تکمیل و به بهره برداری خواهد رسید.

وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان ضمن اشاره به سفرهای استانی به منظور آشنایی با دغدغه های فعالان حوزه ورزش و جوانان گفت: طبق دستور رئیس جمهوری در این سفرها با سازمان ها و مراکز مردم نهاد دیدارهای مختلفی داشته تا بتوانیم با خواسته ها و نیازهای حوزه جوانان آشنا شویم.

سلطانی فر همگرایی با مجلس شورای اسلامی را یکی از اصول کاری خود دانست و ضمن تاکید بر اهمیت حمایت نمایندگان از حوزه ورزش اظهار کرد: طی دوره فعالیت ۸ ماهه در وزارت ورزش و جوانان تلاش شده از نیروهای جوان استفاده شود که براین اساس از ۸ انتصاب صورت گرفته ۴ مدیرکل مانند استان های مرکزی، کرمان و خوزستان کمتر از ۴۰ سال سن دارد.

وی با اشاره به اینکه وظیفه وزارت ورزش و جوانان در حوزه جوانان مربوط به بخش های رصد کردن، برنامه ریزی و ایجاد همگرایی بین دستگاه ها برای رفع مشکلات جوانان است، تصریح کرد: براین اساس با توجه به حجم مطالبات جوانان که در خلال سفرهای استانی دریافت شد، احیای مجدد سازمان ملی جوانان به ذهن رسید؛ با توجه به این موضوع هر تصمیمی که مجلس در این راستا اتخاذ نماید به صورت عملی اجرایی خواهیم کرد و سازمان ملی جوانان می تواند به صورت مجزا بوده یا زیرمجموعه ای از وزارت ورزش و جوانان قرار بگیرد.

وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان ضمن تاکید بر اینکه در حوزه های ورزش همگانی، بانوان، قهرمانی، جانبازان، معلولان تمرکز ویژه ای صورت گرفته است، ادامه داد: در بخش‌های یاد شده باید هدفگذاری دقیقی صورت بگیرد تا بتوان به نتایج مطلوب دست یابیم به عنوان مثال در حوزه ورزش همگانی درصد مشارکت مردم در این عرصه نسبت به ۴ سال گذشته حداقل دو برابر شده است که این امر با کمک شهرداری ها، نیروهای مسلح، آموزش و پرورش و سایر دستگاه ها محقق شده است.

سلطانی فر ضمن تاکید بر وجود استعدادها در مناطق روستایی و عشایری و ضرورت فراهم کردن زمینه مناسب برای بروز و ظهور این استعدادها اظهار کرد: خوشبختانه با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته توانسته ایم در مسابقات مختلف نتایج خوبی به دست بیاوریم مانند کسب رکورد تاریخی و صعود زودهنگام به جام جهانی فوتبال و در این میان اگر در رشته ای شاهد افت نتایج بوده ایم به دلیل جابه جایی نسل ها بوده است.

*در سال ۹۵، ۹ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان وام ازدواج به جوانان پرداخت شده

وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان با یادآوری برخی از انتقادات نسبت به عملکرد حوزه جوانان طی ۸ ماه گذشته گفت: براساس تلاش های صورت گرفته در سال ۹۵، ۹ هزار و ۸۰۰ میلیارد وام ازدواج به جوانان پرداخت شده این در حالی است که رقم مذکور در سال ۹۲ براساس تخصیص سیستم بانکی ۲ هزار و ۹۰۰ میلیارد بوده است.

وی با اشاره به اینکه در ۴ سال تعداد سازمان های مردم نهاد ۷۰ الی ۸۰ سازمان بود اما هم اکنون به ۲ هزار سازمان مردم نهاد افزایش یافته است، ادامه داد: طی فعالیت در ۸ ماه گذشته خانه جوان در استان ها را فعال کرده و هم اکنون ۴۵ خانه جوان در سراسر کشور وجود دارد، در این بین تعداد دفاتر مشاوره ازدواج در سال ۹۵ حدود ۲۰۰ دفتر بود که هم اکنون به بیش از ۲۴۰ دفتر مشاوره افزایش یافته است.

*اصل رویارویی دو ورزشکار کشورمان با تیم رژیم صهیونیستی محکوم است

سلطانی فر در واکنش به اقدام دو ورزشکار کشورمان و رویارویی با تیم صهیونیستی گفت: در تلاش هستیم با مدیریت این موضوع مشکلی برای هیچ بخشی پیش نیاید اما باید اذعان کرد اصل رویارویی محکوم است و همه ورزشکاران باید اصول و مبانی و آرمان های امام (ره) و رهنمودهای مقام معظم رهبری و اصول و مبانی سیاست خارجی را رعایت کنند زیرا آن ها اسوه جوانان هستند؛ امیدواریم تمهیداتی اندیشیده شود تا در آینده شاهد چنین مشکلاتی نباشیم.

وی ادامه داد: هر چقدر نسبت به این موضوع بپردازیم و آن را تبدیل به جریان رسانه ای، کشمکش و محکوم کردن همدیگر کنیم، امور پیچیده تر می شود براین اساس با در نظر گرفتن ملاحظات بین المللی و داخلی و اصول و مبانی سیاست خارجی و رهنمودها و آرمان های امام (ره) و مقام معظم رهبری به گونه ای کار را انجام دهیم که مشکلی برای کشور به وجود نیاید.

وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان ضمن تاکید بر اینکه هنوز اظهارنظر رسمی در این راستا انجام نشده است، افزود: هم اکنون منتظر هستیم اطلاعات کامل جمع آوری شده و توضیحات دو ورزشکار را بشنویم و بعد تصمیم بگیریم اما مجددا تاکید می شود در خصوص رویارویی مستقیم تیمی یا فردی تکلیف روشن است.

سلطانی فر با اشاره به اینکه مواردی در حوزه ورزش وجود دارد که براساس آن نامه ای به منظور ارائه به شورای عالی امنیت ملی تهیه شده تا تعیین تکلیف صورت بگیرد، افزود: مثلا در یک مسابقه دو سرعت از ۸ شرکت کننده یک نفر از تیم رژیم صهیونیستی است لذا در این موارد تکلیف روشن نیست و این موارد در ورزش هایی مانند تیراندازی هم که رویارویی مستقیم وجود ندارد مشاهده می شود.

وی تصریح کرد: فدراسیون فوتبال از ابتدای چنین موضوعی آن را محکوم کرد اما تصمیم گیری نهایی و اظهارنظر رسمی پس از دریافت اطلاعات کامل انجام خواهد شد.

وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان در خصوص حضور خانواده ها در ورزشگاه ها گفت: حضور خانواده ها در ورزشگاه ها می تواند آثار مثبت و منفی در پی داشته باشد از این رو در حال بررسی کارشناسی این موضوع و در نظر گرفتن دغدغه های فرهنگی، اجتماعی و غیره هستیم تا بتوان در این راستا همگرایی مناسبی ایجاد کنیم و با اتفاق نظر از این تصمیم گیری دفاع کنیم.

سلطانی فر در خصوص تعیین تکلیف نظام باشگاه داری کشور گفت: برای تحقق این مهم کارگروه مشخصی در حوزه معاونت حقوقی تشکیل شده تا بتوانیم به نتایج مطلوبی دست پیدا کنیم.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون هزینه های جاری استقلال و پرسپولیس ۳۰ الی ۳۵ میلیارد تومان است و این هزینه از طریق تبلیغات و حامیان مالی فراهم می شود، گفت: مشکلات کنونی مربوط به بدهی های ۲۰ سال گذشته است زیرا هیچگاه درآمد استقلال و پرسپولیس بیش از هزینه شان نبوده است.

*تلاش برای تعیین تکلیف حق پخش تلویزیونی

وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان در خصوص تعیین تکلیف حق پخش تلویزیونی خاطرنشان کرد: این موضوع حق مسلم ورزش کشور است لذا برای تحقق آن در حاشیه دولت با رئیس رسانه ملی صحبت کرده و خوشبختانه برای تعیین تکلیف دو کارگروه تشکیل شده است، با توجه به جلسات مثبتی که نمایندگان مجلس نیز در این راستا برگزار کرده اند امیدواریم بتوانیم به نتیجه مطلوب در قالب برد برد دست یابیم.

*هاشم زایی: وزارت ورزش و جوانان نباید در امور فدراسیون های ورزشی دخالت مستقیم داشته باشد

در ادامه هاشم زایی با اشاره به اینکه وزارت ورزش و جوانان نباید در امور فدراسیون های ورزشی دخالت مستقیم داشته باشد، گفت: چنین موضوعی موجب به وجود آمدن دردسر برای فدراسیون ها می شود لذا نباید با پرداختن به برخی مسائل در ورزش کشور حواشی ایجاد کنیم.

تربتی نژاد نیز با اشاره به اینکه حوزه ورزش و جوانان فرابخشی است، افزود: تعامل بین بخشی نیز در حوزه ورزش و جوانان کم بوده و نیاز به تبیین راه حل برای رفع این مشکل وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه باید برای رفع مشکلات جوانان در حوزه ازدواج، مسکن و … راه حل مناسبی اتخاذ شود، تصریح کرد: در حوزه ورزش نیز نیاز به برنامه جامع وجود دارد و در این بین نیز باید برای رفع حضور کمرنگ بخش خصوصی در ورزش نیز راه حلی تبیین شود.

کاظم زاده نیز در ادامه بر لزوم توسعه ورزش در مناطق کم برخوردار و ارائه برنامه از سوی ورزش پیشنهادی ورزش و جوانان در این حوزه تاکید کرد.

همچنین مرادی نیز عملکرد سلطانی فر در مدت ۸ ماهه را مناسب دانست و افزود: وی توانسته در این مدت زیرساخت های ورزشی را توسعه و ساماندهی کند.

محمودی شاه نشین نیز با اشاره به اینکه پروژه های نیمه تمام ورزشی زیادی در کشور وجود دارد و باید شرایطی به منظور واگذاری یا جلب مشارکت به منظور اتمام آن ها فراهم شود، گفت: باید در انتخاب مسئولان و مدیران از بدنه ورزشی کشور استفاده شود و در این میان باید نسبت به ارتقاء منابع انسانی نیز توجه جدی صورت گیرد.

در ادامه محمدعلی وکیلی با اشاره به اینکه نظام باشگاه‌داری باید سامان یابد و تعیین تکلیف شود، گفت: باشگاه های پرسپولیس و استقلال باید از وضعیت دولتی بودن رهایی یافته و با توجه به اینکه این دو باشگاه از جمله سرمایه های اجتماعی و ملی محسوب می‌شوند نسبت به واگذاری آن ها به شبه دولتی ها مانند تیم های سپاهان و فولاد اقدام شود تا دست این دو باشگاه از جیب دولت بیرون بیاید.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت تعیین تکلیف مطالبه جامعه بانوان پیرامون ورود به ورزشگاه ها اظهار کرد: تحقق این مهم نیاز به دیپلماسی و رایزنی با مراجع ذیصلاح، مراجع تقلید و … دارد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بخش جوانان مغفول مانده و اقدام چشمگیری در این راستا انجام نشده است، تصریح کرد: باید هرچه سریع تر شاهد انتزاع حوزه جوانان و ورزش باشیم و این امر نیاز به تلاش بیشتر مسئولان دارد.

همچنین موسوی با اشاره به اینکه سرانه ورزش در یزد ۲۷ صدم درصد در مترمربع است، گفت: با توجه به فضای سرپوشیده زیادی که در یزد وجود دارد، می توان با ارائه کمک های مالی و تجهیزات ورزشی، ورزش های مردمی و محله ای را توسعه دهیم.

در پایان ابوالفضل سروش با اشاره به اینکه توجه به ورزش موجب پیشگیری از ناهنجاری های اجتماعی و تحقق اتحاد ملی می شود، گفت: متاسفانه این درحالی است که حواشی جای اولویت ها را گرفته است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: باید نیروهای مجرب و خوب از بدنه ورزشی کشور در وزارتخانه مذکور به کار گرفته شوند.

خانه ملت

وبگردی

روی خط خبر

 • بازار خودرو ایران در استعمار فرانسويان
 • ثبت نام در سامانه طرح ترافیک محدودیت زمانی ندارد
 • اتمام درختکاری مسیر فرودگاه امام قبل از سیزده بدر/ بلوار کشاورز پیاده‌راه هنری می‌شود
 • ایجاد نمایشگاه قدیمی‌ترین ابزارآلات آتش‌نشانی در نخستین ایستگاه آتش نشانی پایتخت
 • توصیه های طلایی برای جلوگیری از سرقت نوروزی
 • نرخ مبادله‌ای ۲۲ارز پایین آمد
 • توقف نوروزی حراج سکه در بانک کارگشایی
 • کاهش قیمت جهانی نفت
 • مانور ایران درکارزار انرژی
 • راهبرد ضدجاسوسی صیانت از ایرانیان است
 • انتقاد به مهمانان «دورهمی»
 • تب و تاب بازار مسکن فروکش کرد
 • انتقاد کیهان از صدور مجوز به تهمینه میلانی
 • تعهد اقتصادی روحانی برای سال ۹۷
 • لغو دقیقه نودی سفر لاورف به ویتنام
 • کابینه چین؛ فرمانده واحد موشکی، وزیر دفاع شد
 • ممکن است در ماه‌های آتی تلگرام به طور موقت یا دائم فیلتر شود
 • کورکر: ترامپ احتمالا در ماه مِی خروج آمریکا از برجام را اعلام می کند
 • مذاکره آمریکا و کره شمالی برای آزادی ۳ تبعه کره‌ای – آمریکایی محبوس
 • پرواز هواپیماهای ATR آسمان از سرگرفته شد
 • افتتاحیه فاجعه بار سینما در سال ۹۷
 • الحاق به کنوانسیون UPOV؛ کشت بذر وارداتی، برداشت محصول وابستگی!
 • استعفای شهردار تهران فقط به دلیل بیماری نیست
 • شاخص‌های سهام دچار نوسان شد
 • خطر ازدحام گردشگران نوروزی در تخت جمشید
 • بیمه نامه شخص ثالث افزایش قیمت ندارد
 • مذاکره آمریکا و کره شمالی برای آزادی ۳ تبعه کره‌ای – آمریکایی
 • غلامحسین کرباسچی : هرکس بخواهد در تهران کار کند هم به سلامت جسمی نیاز دارد و هم موافقت ارکان مختلف نظام
 • حضورسه نماینده ایران در هشتمین دوره اجلاس جهانی آب
 • انتصاب جدید در وزارت ارشاد