جدیدترین اخبار
۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۲ سیاسی کد خبر :7580

مذاکرات سردار دهقان با ۸ وزیر دفاع در مسکو

وزیر دفاع کشورمان با حضور در نشست امنیتی مسکو علاوه بر مصاحبه با شبکه‌های معتبر جهانی،‌ با وزرای دفاع ۸ کشور جهان دیدار و گفت‌وگو کرد.

سردار حسین دهقان وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران علاوه بر حضور در نشست امنیت بین المللی در پایتخت روسیه و انجام مذاکرات عالی دفاعی با وزرای دفاع روسیه، سوریه، برزیل، هندوستان، صربستان، ارمنستان، سریلانکا و ونزوئلا و نیز انجام مصاحبه اختصاصی با شبکه‌های تلویزیونی روسیه۲۴ و روسیه الیوم در نشست سه جانبه با وزیران دفاع روسیه و سوریه اوضاع این کشور را بررسی کرد.

** نشست امنیت بین المللی مسکو۲۰۱۷

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در جریان برنامه اصلی این سفر سه روزه که شامگاه پنجشنبه پایان یافت در ششمین دوره نشست امنیت بین المللی مسکو که با حضور بیش از ۷۰۰ نفر از ۸۰ کشور جهان از جمله ۲۵ سرپرست هیات در سطح وزیران دفاع و همچنین رئیسان ستاد کل نیروهای مسلح، فرماندهان ارشد نظامی و کارشناسان برگزار شد، در سخنرانی خود مواضع منطقه ای و بین المللی جمهوری اسلامی را تشریح کرد.

جریان تکفیری و تروریسم در سوریه و یمن و دامنه آن در خاورمیانه، تحولات جدید شکل گرفته در این منطقه و دیگر نقاط جهان و بحث فضای سایبری از جمله محورهای در دستور بررسی نشست مسکو بود.

سردار دهقان در سخنان خود تداوم مواضع جمهوری اسلامی مبنی بر لزوم ادامه مبارزه با تروریسم، قطع حمایت‌های خارجی از تروریست‌ها در خاورمیانه به ویژه سوریه، پایان استفاده ابزاری آمریکا از این پدیده و ضرورت اتکا به توان همگرایی کشورهای منطقه برای حل مشکلات را مورد تاکید قرار داد.

** مذاکره با وزیران دفاع ۷ کشور و معاون رئیس جمهوری و دبیر عالی وزارت دفاع سریلانکا

وزیر دفاع ایران همچنین در حاشیه این نشست علاوه بر دیدار با سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه، با همتایان خود از هند، سوریه، برزیل، صربستان، ونزوئلا، ارمنستان و همچنین معاون رئیس جمهوری و دبیر عالی وزارت دفاع سریلانکا مذاکره کرد.

در این مجموعه مذاکرات که با حضور هیات دفاعی جمهوری اسلامی و مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه در ختل رادیسون مسکو برگزار شد، مهم ترین مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی و همچنین گسترش همکاری های دفاعی مورد بررسی قرار گرفت.

از دیگر برنامه های این نشست ، نخستین دیدار و مذاکرات وزیران دفاع ایران و برزیل پس از چهل سال بود که دستاوردهای بسیار خوبی برای دو کشور به همراه خواهد داشت.

وزیر دفاع ایران و رائول پنیتو همتای برزیلی که در حاشیه ششمین نشست امنیت بین المللی مسکو دیدار کردند، لزوم بهره برداری از زمینه‌های گسترده برای توسعه همکاری‌ها و همگرایی‌های دو کشور را مورد تاکید قرار دادند.

سردار دهقان با اشاره به اینکه برای نخستین بار دیداری بین وزیران دفاع دو کشور پس از حدود ۴۰ سال برگزار شد، گفت: ظرفیت‌های بسیار خوب و مناسبی در حوزه‌های مختلف برای توسعه همکاری میان ایران و برزیل وجود دارد.

وی همچنین با تشکر از نقش سازنده برزیل در معادلات منطقه‌ای و جهانی و همچنین مواضع مثبت این کشور در حمایت از فعالیت های صلح آمیز برنامه هسته ای ایران، بر ضرورت بهره گیری از فرصت های همگرایی و همکاری دو کشور در بخش های مختلف تاکید کرد.

رائول پنیتو وزیر دفاع برزیل نیز با ارزشمند خواندن فرصت دیدار و مذاکره با همتای ایرانی، روابط دو کشور را تاریخی خواند و ارتقای سطح همکاری‌ها در تمامی زمینه‌ها را خواستار شد.

وزیر دفاع برزیل همچنین با تاکید بر لزوم مبارزه قاطع با اشکال مختلف پدیده تروریسم، خواهان تبادل اطلاعات و تجربیات دو کشور در این عرصه شد.

** نشست سه جانبه

همچنین در چارچوب برنامه‌های کاری سردار دهقان در مسکو، دومین اجلاس مشترک وزیران دفاع ایران و روسیه و سپهبد فهد جاسم الفریج وزیر دفاع سوریه در چارچوب محور بررسی اوضاع این کشور با نتیجه تاکید بر ادامه همگرایی تا خشکاندن ریشه‌های تروریسم برگزار شد.

در این دیدار که شامگاه چهارشنبه برگزار شد، تازه ترین تحولات میدانی جنگ با تروریسم در سوریه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

وزیران دفاع سه کشور با بررسی راه‌های مبارزه علیه تروریسم، تداوم اقدام‌های مشترک و همه جانبه در برابر گروه‌های تروریستی تکفیری-وهابی را برای خشکاندن ریشه های ناامنی و خشونت، اجتناب ناپذیر تلقی کردند.

سردار دهقان، ارتشبد شویگو و سپهبد جاسم الفریج همچنین با محکومیت اقدام‌های آمریکا در حمله به سوریه و پشتیبانی آشکار از گروه‌های تروریستی، بر توقف کامل این اقدام‌های خائنانه و شرارت آمیز که به تقویت و گسترش دامنه تحرکات تروریست‌ها در منطقه و جهان منجر می شود، تاکید کردند.

در این نشست همچنین ابراز امیدواری شد که با بسیج امکانات و توسعه اقدام‌های قاطع مشترک، ضمن گرفتن فرصت تجدید قوا از تروریست‌ها، زمینه ایجاد آرامش و امنیت پایدار در سوریه، حفظ تمامیت ارضی این کشور و رهایی همه سوری‌ها از ناامنی و خشونت فراهم شود.

سردار دهقان رئیس هیات ایرانی در این رابطه طی مصاحبه‌ای اظهار کرد: بحث جدی دیگر در باره سوریه و جلسه سه جانبه با وزیران دفاع این کشور و روسیه بود که پیشتر هم (در خرداد ۹۵) به میزبانی تهران چنین نشستی برگزار شد.

وی گفت: در این نشست‌ها، مسائل میدانی و سیاسی در باره سوریه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته است. در صحنه میدانی هماهنگی هایی که باید صورت گیرد و در مورد اقدام‌های لازم در سطح سیاسی، کیفیت روند و پیشنهادهایی که وجود دارد، بحث می‌شود و تلاش می‌کنیم همراه، هماهنگ و همپا پیش برویم.

سردار دهقان اشاره کرد که اگر در صحنه اجرا و عملیات بتوان موفقیت‌هایی کسب کرد، همسو با آن می‌توان در سطح سیاسی هم بهره لازم را گرفت.

وزیر دفاع ادامه داد: در نشست سه جانبه مسکو به ویژه پس از اقدام آمریکایی‌ها (موشکباران پایگاه هوایی ضدتروریستی الشعیرات سوریه) که تلاش کردند، پرونده‌ای ساختگی علیه دولت سوریه سامان دهند، دمشق به کاربرد سلاح شیمیایی متهم و بهانه‌ای شد تا موضوع تغییر حکومت بشار اسد را مطرح کنند، سپس حمله علیه یکی از مراکز نظامی ارتش سوریه انجام دادند و چند روز گذشته باز اسرائیلی‌ها با هواپیما حمله‌هایی را به مراکز نظامی انجام دادند.

سردار دهقان بیان کرد: تحلیل ما در نشست سه جانبه مسکو این بود که اقدام آمریکایی‌ها چرا صورت گرفت، در پی چه هستند، چه پیامدهایی می‌تواند داشته باشد و چه راه حل‌هایی برای مقابله یا توقف این رویکردها می‌توان در نظر گرفت؟

وی تاکید کرد: پس از موفقیت‌های نیروهای ارتش سوریه در عرصه میدانی، تروریست‌ها با وضعیت درهم ریخته‌ای مواجه شدند، ضمن اینکه روحیه خود را نیز برای ادامه جنگ از دست داده بودند. باید جوری تجدید روحیه می‌شدند و کشورهای حامی آنان اعلام پشتیبانی می کردند تا تروریست‌ها به ادامه اقدام‌ها تشویق شوند.

وزیر دفاع همچنین گفت: این اقدام (حمله موشکی به پایگاه الشعیرات) بر همین مبنا قابل تحلیل بود. از سوی دیگر پیشتر رئیس جمهوری آمریکا سخنانی را در جهت خاتمه دادن به وضعیت سوریه و اقداماتی را که انجام خواهد داد گفته بود، ولی اقدامی را که عملی کرد، خلاف گفته ترامپ بود، زیرا اظهار کرده بود، می‌آئیم با داعش بجنگیم، با دولت بشار اسد کاری نداریم و می‌خواهیم این پدیده را ریشه کن کنیم.

سردار دهقان افزود: همچنین اقدام آمریکا در حمایت و دفاع از تروریست‌ها و هجوم به دولت سوریه رفتاری بود که ترامپ بهره داخلی هم از آن می‌توانست ببرد، زیرا گفته می‌شد رئیس جمهوری آمریکا مرد اقدام و عمل نیست که تلاش کرد جبران کند و همچنین به کشورهای حامی تروریسم در منطقه نشان دهد به آنها کمک می‌کند و این کار را انجام داد.

وزیر دفاع گفت: این رویکرد خطری را در پی دارد که ترامپ و هیات حاکمه کنونی آمریکا می توانند هر روزی یک موضوعی را بهانه قرار دهند و اقدامی نظامی را عملی کنند که باید با آن کاملا مقابله شود و اجازه تکرار ندهیم. البته این را هم باور داریم که اقدام‌های نظامی نمی‌تواند نقطه پایان وضعیت موجود در سوریه و عراق باشد، بلکه باید مردم این کشورها خود امکان یابند در باره مسائل بحث کنند و تصمیم بگیرند تا از وضعیت بحرانی کنونی رها شوند.

سردار دهقان در ادامه افزود: به هر حال در اجلاس سه جانبه هم مسائل میدانی و هم طرحی را که به تازگی دوستان روس در رابطه با آتش بس تهیه کرده‌اند، ارائه و قرار شد به صورت دقیق ابعاد مختلف آن بررسی شود.

وی گفت: هدف این است، مناطق درگیر را از آتشبازی‌ها رها کنیم تا امکان امداد رسانی به افراد ساکن مناطق مختلف فراهم شود و از سوی دیگر تاکید داشتیم، آتش بس نباید فرصتی شود تا تروریست‌ها خود را سازماندهی کنند، روحیه از دست رفته را بازیابند، حامیان آنها نیز این عوامل را تقویت و تجهیز کرده تا برای انجام اقدام‌های آتی و جدی توان پیدا کنند.

سردار دهقان در پایان تاکید کرد: به هر حال، آنچه مهم است، اینکه ما می‌خواهیم آتش بس در سوریه مستقر شود و سوری‌ها بتوانند فرآیند حل سیاسی مورد نظر خود را پیگیری کنند و ان اشاالله این موضوع را نیز ادامه خواهیم داد.

سردار دهقان و اعضای هیات همراه در پایان مذاکرات و نشست بین المللی با بدرقه مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی و هیات روسی مسکو را ترک کرد.

روی خط خبر

 • فرانسه: هدف کشورهای اروپایی، اطمینان از ادامه صادرات نفت ایران است
 • واکنش قاسمی به شایعه انتقال پیام ایران به ترامپ از طریق پوتین: چنین چیزی وجود ندارد؛ پیغامی برای ترامپ نداریم و بحثی هم در این باره با روسیه نداشته‌ایم
 • هنوز انتخابات‌ شورای مرکزی حزب «اعتماد ملی» در کنگره‌ تایید نشده‌
 • چشم‌انداز اقدامات ترامپ، شروع جنگ با تهران است؛ آیا این دلیل، برای ایستادن مقابل او کافی نیست؟
 • اظهارات عجیب یک نماینده: ممنون روسیه هستیم که به ما کالا می‌دهد تا از گرسنگی نمیریم
 • تصاویر اجساد تروریست‌های معدوم در ندوشه کرمانشاه منتشر شد
 • ادعای بولتون: تا زمانی که ایران در خاورمیانه فعالیت دارد، در سوریه می‌مانیم
 • دولت سفر به تایلند و مالزی را رایگان کرد؟
 • بیش‌ترین آمار فیلترینگ در کدام کشورهاست؟
 • رهبر انقلاب: معامله قرن هرگز محقق نخواهد شد
 • کدخدایی: دلیل ردصلاحیت احمدی‌نژاد را به موقع اعلام می‌کنیم
 • پاسخ تند وزیر ارتباطات به ادعای رئیس سازمان پدافند غیرعامل
 • ناطق نوری: طرح پیشنهاد مذاکره با آمریکا حرام نیست
 • عراق صدور ویزا برای ایرانیان را متوقف کرد؟
 • اکران ویژه “فیلشاه” برای کودکان جنوب شهری
 • اجرای طرح «نذر اشتغال» برای مددجویان/ طراحی سامانه ثبت ایده‌های کسب‌ و کارهای نوپا
 • مداخله دولت آمریکا در صنعت خودرو
 • دنباله پرفروش‌ترین انیمیشن تاریخ ساخته می‌شود
 • سلبریتی کت و شلوارپوش هنوز در لیست بدهکاران بزرگ بانکی!
 • توضیحات استاندار تهران درباره تغییر ساعت کاری
 • زاکانی: روحانی اصلاً اعتقادی به «آزادی» ندارد!
 • اعلام جرم علیه رئیس بانک مرکزی قانونی است؟
 • سعید راد در نقش مامور امنیتی به تلویزیون برمی‌گردد
 • تازه‌ترین خبر درباره سریال جدید «مهران مدیری»
 • پایان شرارت‌های ۲۳۸ اوباش‌گر تهران/ توقیف یک ماهه خودروی دور دورکنندگان
 • عبدی: اصلاح‌طلبان روحیه منفعت‌طلبی پیدا کرده‌اند
 • پدر داماد رئیس‌جمهور: دختر روحانی در اتریش است
 • خطای محاسبه در بازار‌ها
 • مدارس موظف به ثبت‌نام بی‌قید و شرط دانش‌آموزان هستند/ رسیدگی ادعاها و شکایات مالی مدارس
 • خاطره‌بازی با عروسک‌های سینما