جدیدترین اخبار
۱۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۲ سیاسی کد خبر :71306

جعبه سیاه مفاسد نتانیاهو بشناسید

با اعترافات رئیس دفتر سابق نتانیاهو در زمینه دست داشتن وی در اتهامات فساد، این پرونده وارد فاز تازه‌ای شده و پیش‌بینی زلزله‌ای سیاسی در سرزمین‌های اشغالی را محتمل‌تر می‌کند.
جعبه سیاه مفاسد نتانیاهو بشناسید

به گزارش افکارنیوز، ارزیابی ها در رابطه با دست ‌داشتن بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در اتهامات جنایی از شاخص‌های اولیه وارد مرحله اطلاعات شده است و شمشیر برکناری بیش از پیش به گردن وی نزدیک شده و می‌توان گفت در گردنش فرو رفته و سرنوشت سیاسی و شخصی نتانیاهو را تهدید میکند.

عرصه سیاسی سرزمین‌های اشغالی در حال لمس چالش‌های یک زلزله سیاسی قریب‌الوقوع است که می‌تواند تأثیرات داخلی و حتی خارجی در اوضاع سیاسی رژیم صهیونیستی داشته باشد. به نظر می‌رسد مأموریت‌هایی که رقبای چپ‌گرا و برخی راست‌گرایان بنیامین نتانیاهو در انجام آن ناموفق بودند ، توسط نیروهای پلیس و دادگستری رژیم صهیونیستی انجام شود یا لااقل زمینه‌های لازم برای جریان‌های سیاسی فراهم می‌شود تا بتوانند نخست وزیری که در آستانه جابه‌جا کردن رکورد زمانی بن گوریون در فاصله زمانی حاکمیت سرزمین‌های اشغالی قرار دارد را سرنگون کنند.

فرصت‌های این سناریو با ارزیابی‌های همراه با برخی گزارش‌های رسانه‌ای اسرائیلی تقویت شد ، مبنی بر اینکه دادگاه صلح در ریشون لزیون به درخواست پلیس برای ممنوعیت انتشار جزئیات زیادی از این پرونده و تحقیقات صورت گرفته از نخست وزیر پاسخ مثبت داده و به موجب این تصمیم جزئیات مربوط به گزارش‌های ارائه شده از سوی آری هارو رئیس دفتر سابق نتانیاهو که این روزها به شاهد اصلی ماجرا تبدیل شده، منتشر نمی‌شود.

برای اولین بار بررسی مسائل و اتهامات مطرح شده بر ضد نتانیاهو نشان می‌دهد که تحولی در روند قضایی پرونده وی به وجود آمده است. دقت نظر در درخواست پلیس از دادگاه برای منتشر نشدن اطلاعات پرونده نشان می‌دهد که گزارش‌هایی که اعلام می کند اطلاعات جدیدی در رابطه با اتهامات دست ‌داشتن نتانیاهو در پرونده‌های فساد و فریب‌کاری وجود دارد، مورد تایید است.

همچنین دقت نظر در محتوای این پرونده‌ها و نتایج و پیامدهای سیاسی آن نشان می‌دهد که یک نقطه عطف و بلکه زلزله سیاسی به تمام معنا در حال شکل‌گیری است که می‌تواند نقشه سیاست داخلی سرزمین‌های اشغالی را تغییر داده و آثار خود را در معادله مناسبات موجود در اردوگاه راست گرایان داشته باشد. البته هنوز مشخص نیست که این رسوایی تا چه حد می‌تواند بر موقعیت نتانیاهو در حزب لیکود و جایگاه مردمی و تأثیرگذار باشد.

احتمالاً پیشروی این پرونده باعث تقویت اردوگاه‌هایی در برابر لیکود شده و درگیری‌ها در میان آنها را افزایش خواهد داد. اما نکته مسلم در اینجا است که رقابت بین کسانی که به دنبال جانشینی نتانیاهو هستند، به اوج خود خواهد رسید. به ویژه از میان کسانی که تاکنون جرأت بیان واقعیت آرمان گرایی ‌های خود را نداشتند ، اما منتظر روشن شدن سرنوشت پرونده قضایی و اتهامات مطرح شده در رابطه با نتانیاهو هستند تا ماهیت مطالبات خود را بیان کنند.

نکته جالب و البته قابل انتظار این است که نتانیاهو همچنان به فعالیت‌های سیاسی خود ادامه می‌دهد، گویا که هیچ اتفاقی نیفتاده است. این روشی است که وی از آغاز شکل گرفتن جو اتهامات بر ضد خود در پرونده‌های مختلف به عنوان یک تاکتیک دفاعی از سوی وی مورد استفاده قرار گرفته است. از جمله ابعاد این تاکتیک مبالغه در اطمینان بیش از حد به بی‌گناهی خود است که دو روز پیش نیز بارها آن را در بیانیه صادر شده از سوی وی تکرار کرد و گفت که تحقیقات صورت گرفته در رابطه با او به هیچ چیز نخواهد رسید. وی معمولاً عادت دارد که این تحقیقات را در راستای رقابت‌های سیاسی برای تغییر حاکمیت و تحریک افکار عمومی راست گرایان نشان داده و جریان چپ‌گرا را در پشت پرده این تحقیقات معرفی کند.

این روش ممکن است در زمینه برخی افکار عمومی اسرائیلی‌ها کارساز باشد، اما در مقابل اقدامات پلیسی که تلاش زیادی برای دست یافتن به ادله کافی برای یکسره کردن پرونده او انجام می دهند، کارساز نخواهد بود. در همین رابطه معامله هایی با برخی شخصیت های نزدیک وی به عنوان شاهد پرونده ها صورت گرفته است. بدترین سناریو که نتانیاهو از آن می‌ترسید ، این بود که آری هارو مدیر دفتر سابق وی و به‌عبارت ‌دیگر محرم رازهایش به عنوان شاهد اصلی پرونده مطرح شود. چرا که به نظر می‌رسد وی اسرار و اطلاعات زیادی دارد که می‌تواند نتانیاهو را رسوا کند و ادله ای را در مورد چندین موضوع و اتهامات مطرح شده، به پلیس بدهد، به شرطی که مجازات وی تخفیف پیدا کند.

در این رابطه نتانیاهو تلاش خواهد کرد در پشت متن حقوقی که او را ملزم به استعفا نمی کند، سنگر بگیرد. این موضوع می‌تواند قدرت مانور را در اختیار وی قرار دهد و باعث شود او بتواند تا زمان صدور حکم نهایی در سمت خود باقی بماند. اما تأثیرات و پیامدهای این شوک در زمینه وارد آمدن اتهامات رسمی بر ضد وی می‌تواند موجب فشارهای مردمی و سیاسی را افزایش دهد که ایستادگی در برابر آن یا پیش‌بینی سرنوشت آن مشکل به نظر می‌رسد.

در این راستا نتایج یکی از نظر سنجی‌های منتشر شده طی چند هفته گذشته جالب توجه بود که نشان می‌داد ۵۵ درصد از افکار عمومی صهیونیست‌های سرزمین اشغالی اعتقاد نداشتند که وی ربطی به پرونده زیردریایی ها نداشته باشد. ۴۸ درصد در این نظرسنجی او را فردی فاسد توصیف ‌کردند.

در همین راستا دادگاه با درخواست پلیس رژیم صهیونیستی برای ممنوعیت انتشار جزئیات مربوط اتهامات نتانیاهو موافقت کرد. این موافقت در زمانی صورت گرفت که مدیر دفتر سابق نتانیاهو به شاهد اصلی این پرونده تبدیل شد. روزنامه صهیونیستی هاآرتص به نقل از منابع مطلع در پلیس اعلام کرد که بر اساس اطلاعاتی که در جریان تحقیقات به دست آمده است، اتهامات وی در زمینه فساد و کلاهبرداری و رشوه و خیانت در امانت در دست بررسی است. همچنین یادآوری می‌شود که نتانیاهو و همسرش ساره در زمینه دریافت هدایای گران‌قیمت از بازرگانان بر خلاف قوانین نیز متهم هستند. در یک موضوع دیگر نتانیاهو متهم به ارائه پیشنهاداتی به ارنون موزیس مالک و ناشر روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت است که کمک وی شامل کاهش تعداد خوانندگان روزنامه اسرائیل هیوم رقیب یدیعوت آحارانوت در برابر دریافت پوشش تبلیغاتی و رسانه ای نتانیاهو است.

جهش بی سابقه ای که در روند تحقیقات به وجود آمده، نقش گسترده‌ای در ایجاد فضا برای امکان برکناری نتانیاهو داشته است. این جهش در نتیجه معامله ای است که دادستانی کل اسرائیل با مدیر سابق دفتر نخست وزیر به آن دست پیدا کرده که سالها از نزدیکان نتانیاهو بود. براساس این توافق مجازات اتهامات آری هارو در رابطه با پیگیری منافع تجاری شخصی وی به صورت غیرقانونی در زمان تصدی پست ریاست دفتر نخست وزیری کاهش پیدا خواهد کرد و مجازات زندان وی با خدمات اجتماعی و پرداخت غرامت به ارزش ۱۷۵ هزار دلار جابجا خواهد شد. در مقابل قرار است هارو اعترافاتی را در رابطه با پرونده ویژه تحقیقات نتانیاهو در رابطه با دریافت هدایا از سرمایه‌داران و تماس‌های مربوط به فساد با ناشر یدیعوت در اختیار دستگاه قضایی رژیم صهیونیستی قرار دهد.

Ad

Ad

روی خط خبر

 • هشدار آمریکا به روسیه درمورد کمک به ایران
 • دلال‎ها قطعات خودرو را گران کردند
 • ۷ قلم کالا از گروه دریافت ارز دولتی حذف شدند
 • صدای شکست تحریم نفت ایران
 • کوتاهی صنایع صادرات‌محور در عرضه ارز به بازار داخلی ادامه دارد
 • دو نرخی شدن سوخت فعلا اجرا نمی‌شود
 • دو ناشر ایرانی در بزرگ‌ترین بازار موسیقی دنیا
 • جزییاتی جدید از مشمولان و نحوه توزیع «بسته حمایت غذایی اقشار کم‌درآمد»
 • گلزار و گودرزی بازیگران خوبی هستند اما مجری نه
 • رای صادره برای تخریب پُل «پالادیوم» قابل تجدیدنظر است
 • بایدن: ترامپ منافع شخصی را بر منافع کشور ترجیح می‌دهد
 • “بهشت چیتا” جهنم شد
 • رویترز:عامل بازداشت نخست وزیر لبنان در ریاض، القحطانی بود
 • رشد ۳ برابری جمعیت سالمندان در برابر رشد جمعیت کشور
 • اوباما خطاب به هواداران دموکرات: در انتخابات عقلانیت را به سیاست بازگردانید
 • اکبر عبدی هم خواننده شد/ آقایی بازیگر برای «تورنادو» می خواند
 • وزیر ارتباطات: آمریکا رییس اینترنت نیست که اینترنت ایران را قطع کند
 • توافقنامه نافرجام پاریس/به نفع اروپا؛ مغایر اسناد بالادستی کشور
 • یک زندانی فراری با سلاح سرد ۹ عابر پیاده در استانبول را زخمی کرد
 • زخمی شدن ۷۸ فلسطینی در جریان سرکوب راهپیمایی دریایی در غزه
 • روزانه چقدر پلاستیک می‌خوریم؟
 • استعفای روزنامه‌نگار کهنه کار الشرق الاوسط دراعتراض به قتل خاشقجی
 • ماجرای کودتای احتمالی بن سلمان علیه پدرش از زبان یک شاهزاده سعودی
 • بازنشستگان و سالمندان، «چشم و چراغ» رادیو گفت و گو
 • تاکید وزیر خزانه داری آمریکا و بن سلمان بر تقویت روابط دوجانبه
 • وزیر خارجه اردن: بر سر حاکمیت کشورمان مذاکره نمی کنیم
 • پلیس در خدمت به زائران خود را به مقررات سازمانی محدود نمی‌کند
 • آغاز رزمایش نظامی مشترک پاکستان و روسیه
 • آمریکا ناوهای جنگی به تنگه تایوان اعزام کرد
 • ترامپ: آمریکا زرادخانه هسته ای خود را توسعه می دهد
 • Ad