جدیدترین اخبار
۱۰ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۸ اجتماعی کد خبر :67558

لغو ۷ حکم قصاص محیط‌بان در دولت یازدهم/ اضافه شدن جنگل‌بانان به لایحه حمایت از محیط بانان

معاون رئیس جمهور گفت: از سال ۹۲ حکم قصاص هشت محیط بان در کشور صادر شده بود که در دوره دولت یازدهم با پیگیری های انجام شده حکم اعدام هفت تن از محیط بانان لغو شد.

به گزارش ایسنا، معصومه ابتکار در مراسم تجلیل از محیط بانان نمونه کشور که در قم برگزار شد، افزود: این پیگیری ها به همت معاونت حقوقی و پارلمانی سازمان و همکاری قوه قضائیه و خانواده ها انجام شد و این هفت تن آزاد شدند.

وی خاطرنشان کرد: در این دوره سه نفر از محیط بانان نیز در ماه مبارک رمضان سال گذشته در شیراز و بندرعباس شهید شدند که واقعه دردناکی بود در این راستا مسببین حادثه فورا دستگیر شدند و اخیرا حکم قصاص برای یک نفر از این سه صادر شده است.

ابتکار ابراز خرسندی کرد: خوشبختانه با حضور مردم و کمپین ها در سطح عمومی جامعه اتفاقات خوبی نسبت به محیط بانان اتفاق افتاده است که جای مباهات دارد.

وی در خصوص اهمیت حفظ محیط زیست تصریح کرد: در استان قم حتما باید رشد اقتصادی و سرمایه گذاری وجود داشته باشد اما این رشد و توسعه نباید با آلودگی و تخریب همراه باشد.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: این رشد سبز دست یافتنی است و می تواند ارزش افزوده و مواهب خوبی را به همراه داشته باشد؛ این برنامه ای است که ریل گذاری آن در دولت یازدهم انجام شده و امید است در دولت دوازدهم نیز به خوبی دنبال شود.

وی با تقدیر از تلاش برای برگزاری این مراسم گفت: در این مدت کارهای خوبی در خدمت به محیط بانان انجام شده است و در بسیاری از استان ها شاهد تحولات خوبی در محیط بانی بوده ایم.

ابتکار عنوان کرد: این محیط بانان با تلاش و ایثار و کسب دانایی و پیشرفت های جدی در توان افزایی توانستند از ابزار نوین در ارتباطات و جمع آوری اطلاعات و پایش هوشمند در بسیاری از استان ها بهره بگیرند که خود در تحولات اخیر کارساز بوده است.

وی با گرامیداشت یاد و خاطره محیط بانان شهید بیان کرد:افرادی که تا پای جان از عرصه ها و حریم طبیعت که خلقت خداست صیانت می کنند شهید هستند این افراد با انجام وظیفه خود کاری خدایی انجام می دهند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست یادآور شد: در طول چند سال گذشته تاکنون طبق آمار ۲۰۰ نفر در جهان در حفاظت از محیط زیست کشته شدند و این نشان می دهد حفاظت از محیط زیست عرصه پر چالشی است.

وی خاطرنشان کرد:محیط بان همواره این روحیه را با خود دارند و در مقابل تعدی و تجاوز به طبیعت نمی تواند آرامش داشته باشد و بی قرار می شوند.

ابتکار تصریح کرد:امروز هم زمان با این برنامه در تهران نیز از جنگل بانان تجلیل می شود بی شک حیات وحش و مناطق حفاظت شده حقوق عامه مردم از بهره مندی از محیط زیست سالم است و رسالت مهمی در این عرصه بر عهده جنگل بانان و محیط بانان قرار دارد.

وی گفت:در این جلسه مباحث فقهی خوبی مطرح شد و جهت‌گیرایی های ارزنده ای در مراکز حوزوی و فقهی در قم پیرامون موضوع وجود دارد و این همان فرهنگ و شیوه زندگی اسلامی ایرانی است شیوه ای که در آن باید دوستدار محیط زیست باشیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست عنوان کرد: هر چند در کشور با این شیوه زندگی فاصله زیاد داریم و در شکارهای غیر مجاز و تعرض به محیط های زیست و حیات وحش و مناطق حفاظت شده توسط بخش عمومی و یا آلودگی های زیست محیطی شاهد آمار بالایی هسیتم.

وی گفت: محیط زیست بسیار آسیب پذیر است و خظ مقدم مقابله با این آسیب ها محیط بانان هستند امروز محیط بانی و دفاع از طبیعت یک مرام جهانی است شهروندان می دانند که حفاظت از محیط زیست از یک اندیشه محلی شروع می شود اما در نهایت یک مساله جهانی به شمار می رود.

ابتکار توضیح داد: مساله فقط تخریب یک زیستگاه و یا یک گونه زیستی نیست بلکه آینده کره زمین در خطر است و محیط بان در مقابل تعرضات و هجمه هایی که کره مسکونی بر زمین این گهواره بشری وارد می کند مسئولیت نشان می دهند.

وی با انتقاد از تخریب‌های محیط زیست خاطرنشان کرد: با همه مشکلات، افتخار می کنیم در دولت یازدهم در خدمت محیط بانان بودیم و از ابتدا با برنامه ریزی منسجم در جهت ارتقای وضعیت یگان و تائید نهایی ساختار یگان به موفقیت رسیده ایم و امروز یگان دارای شرایط بهتری است.

معاون رئیس جمهور عنوان کرد:سرمایه گذاری در جهت آموزش های گسترده محیط بانان و آموزش های تخصصی دراستان ها به ویژه از سوی دادگستری ها در تربیت ضابطین قضائی و آموزش های تخصصی در سطح ملی اهمیت زیادی دارد.

وی گفت: اخیرا در مرکز ملی محیط بانی در کرج حدود ۱۵۰۰ نفر دوره تخصصی محیط بانی با موضوعات مهم و مباحث حقوق و قوانین مرتبط با سلاح و تنوع زیستی و مباحث اجتماعی و دوره های عملی و ارتباط گرفتن با مردم و رویکردهای نوین فناوری‌ها و پایش هوشمند مناطق را پشت سر گذاشته اند.

ابتکار تصریح کرد:برای پشتیبانی از محیط بانان در تلاشیم تا در مناطق حفاظت شده با استفاده از دوربین و فناوری های نوین به کمک محیط بانان بیائیم.

اضافه شدن جنگل‌بانان به لایحه حمایت از محیط بانان

وی در مورد برخی از لوایح عنوان کرد: در دولت یازدهم موضوع سه هزار امتیاز سختی کار محیط بانان به تصویب رسید و این اتفاق بزرگی بود و بسیاری از استان ها این امکان را یافتند حق ویژه کارشناسی برای مشاغل تخصصی برای محیط بانانی که فرماندهی و مسئولیت دارند را بپردازند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست یادآور شد: ما نیاز داریم در زمینه معیشت محیط بانان کار کنیم ارسال لایحه حمایت از محیط بانان از گام های موثری بود که در این دوره برداشته شد.

وی افزود: البته این لایحه در کمیسیون های مجلس در حال بررسی است و چون لایحه خوبی بود قرار شد جنگلبانان نیز به آن اضافه شوند در این زمینه تلاش می کنیم لایحه تصویب شود.

ابتکار عنوان کرد: یکی از طرح‌های مهم طرح هر مدرسه یک محیط بان است که در کنار محیط‌های حفاظت شده در حال اجراست و تاکنون در بیش از ۲۰۰۰ مدرسه در سراسر کشور اجرا شد که در آن محیط بانان برای کودکان و نوجوانان داستان ها و ماجراهای خوبی را تعریف کردند این طرح تاکنون آثار خوبی داشت.

وی افزود: سال گذشته تفاهم‌نامه خوبی را با وزارت دفاع برای تجهیز محیط‌ بانان امضا کردیم و انتظار داریم تجهیزات هر چه زودتر به دست ما برسد. در حال حاضر آخرین مرحله مناقصه در حال انجام است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست یادآور شد: محیط بانان در این دوره نقش مهمی را در حفاظت از محیط داشتند در این راستا در جهت ارتقای کیفیت خدمات نیز مطالعات علمی صورت گرفت که در شوراهای محیط زیست استان ها نیز تصویب شده است.

وی خاطرنشان کرد:این مطالعات با محوریت جوامع محلی و مردم انجام گرفته است رویکرد سازمان برای شکار چهارپایان عدم صدور مجوز می باشد در چهار سال گذشته بسیاری از مجوزها بررسی شد و در این میان مشارکت های مردم نیز در جلوگیری از شکار غیر مجاز تاثیر گذار بوده است.

ابتکار عنوان کرد: برای حفاظت از حیات وحش آیتم هایی مشخص شد در برخی از استان ها این طرح شروع شده و موفقیت های خوبی به دست آمده و امید است در شورای عالی محیط زیست با فعالیت بخش خصوصی بتوانیم حیات وحش را مدیریت کنیم.

وی گفت: ما به پشتیبانی و حمایت محیط بانان نیاز داریم به همین جهت توان افزایی و آموزش های تخصصی را در پیش داریم سال گذشته دو دوره بین المللی و با حضور فرماندهان محیط بان جهان در اتریش برگزار شد که تجربیات ارزنده ای در مدیریت محیط بانی انتقال یافت.

معاون رئیس جمهور بیان کرد:این زمینه سازی ها در دولت یازدهم انجام شده و امید است این مسیر در دولت دوازهم نیز ارتقا یابد چون مسیری است که برای پیشرفت کشور و ذخایر تنوع زیستی ایران باید پیموده شود.

وی تصریح کرد: با توجه به آسیب هایی که وجود دارد از الزامات دولت در دولت آینده تحقق این شاخص ها در مدیریت محیط بانی می باشد همه این تلاش ها با نیت های خالص انجام می شود و برکات این تلاش ها روز افزون است.

وبگردی

روی خط خبر

 • صادرات قطعات خودرو افزایش یافت
 • نرخ بالای اشتغال غیررسمی/ علل ایجاد مشاغل بدون شناسنامه
 • پزشکیان: اگر هاشمی نبود، انقلاب هم در این جایگاه نبود/ انصاری: درباره املاک هاشمی، افسانه ساختند
 • جایزه رییس‌جمهور تقلبی اهدا شد
 • پخش فصل جدید «کودک شو» از نسیم
 • سه‌گانه بیکاری: سهم من، ما و دولت در کاهش اشتغال
 • موتور سیکلت‌های قدیمی مهم‎ترین عامل آلودگی هوا
 • دو کره زیر یک بیرق؛ آمریکا نگران است
 • اوباما به صحنه سیاست باز می گردد/ترامپ به رقابت طلبیده شد
 • هشدار مقام سازمان تامین اجتماعی: به مرز بحران نزدیک می‌شویم
 • مذاکره با سپاه برای پرواز هواپیمای باروری ابر
 • صادرات افزایش یافت/ دلار باید ارزان شود
 • تیم ملی ایران هدفی جذاب برای داعش!
 • با بحران صندوق‌های بازنشستگی چه باید کرد؟
 • بکارگیری فارغ‌التحصیلان پرستاری با گرایش بهداشت در مراکز جامع سلامت
 • زوج هنری تلویزیون مهمان امشب “دورهمی”
 • “ترامپ” این بار سوژه یک سریال
 • شفاف سازی؛ راهکار برون رفت و جلوگیری از فساد اداری
 • اجبار زندانیان به مصرف هرگونه دارو کذب است / مطرح‌کنندگان این موضوع تحت تعقیب قرار خواهد گرفت
 • بلاتکلیفی یک ساله وعده‌های پلاسکویی/ کلنگ زنی که امروز و فردا می شود
 • ایالات متحده چقدر به چین بدهکار است؟
 • بدسابقه‌ترین بانک‌های مرکزی را بشناسید
 • به خاطر پلاسکویی‌ها تجارت جهانی فردوسی پلمب نمی‌شود
 • پزشک خانواده و نظام ارجاع، ابزار ارتقای شاخص‌های سلامت است
 • موقعیت دشوار اصولگرایان و اصلاح‌طلبان
 • نامه اسماعیل هنیه به رهبر معظم انقلاب درباره قدس
 • وقتی یک مدیر حاشیه ساز می شود/ماجرای سرماخوردگی خوانندگان
 • سانچی به پهلوی راست قرار گرفته است/ پدیده غیرمعمولی در اطراف نفت‌کش دیده نمی‌شود
 • صداهای عجیب در سومار، ناشی از چیست؟
 • راز گنج سه هزار ساله در مخفیگاه مردان مرموز چه بود؟