جدیدترین اخبار
۹ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۳ سیاسی کد خبر :66469

“هلی‌برن”؛ شکست‌های سنگین اطلاعاتی – عملیاتی ارتش اسرائیل + مستندات

ارتش اسرائیل در جنگ ۳۳ روزه، عملیات‌های متعدد هلی‌برن انجام داده است، عملیات‌‌هایی که با توان بالای اطلاعاتی حزب الله، کشف شد و شکست‌های بزرگی را برای اسرائیل رقم زد.

گروه امنیتی ــ دفاعی خبرگزاری تسنیم: ساعت ۹:۰۵ روز ۱۲ ژوئیه سال ۲۰۰۶ (۲۱ تیر سال ۸۵) گروهی از رزمندگان حزب‌الله لبنان در پی جنایات اسرائیل، با نفوذ در منطقه مرزی میان لبنان و فلسطین اشغالی، به کاروانی از نظامیان اسرائیلی حمله کرده ۲ تن از سربازان این رژیم را به اسارت گرفتند.

در آن زمان شاید کسی فکرش را هم نمی‌کرد که این عملیات، آن‌قدر اسرائیلی‌ها را تحقیر کند که سرآغاز جنگی بزرگ شود که ۳۳ روز به طول بینجامد و در آن یکی از مدعی‌ترین ارتش‌های دنیا به مصاف یک گروه کوچک برود که در مقیاس نظامی قابل مقایسه با یکدیگر نبودند.

در جریان این جنگ، رزمندگان حزب‌الله توانستند با توسل به شیوه‌های منحصر به فرد خود و با اشراف اطلاعاتی بالا، توان خود را به رخ ارتش و دستگاه‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی بکشند و در نهایت به‌اذعان دوست و دشمن، ارتش اسرائیل نتواند به اهداف از پیش اعلام‌شده‌اش دست یابد.

خبرگزاری تسنیم در یازدهمین سالگرد پیروزی بزرگ مقاومت اسلامی لبنان پرونده‌ای تحت عنوان “۳۳ روزِ سرنوشت‌ساز” گزارش‌ها و نکات کمتر گفته‌شده را منتشر می‌کند.

 • بخش اول: جنگ ۳۳روزه؛ تلاشی ناکام برای حذف حزب‌الله و سلاح مقاومت
 • بخش دوم: شهر کوچکی که اسرائیل پس از ۳۳ روز نتوانست اشغالش کند + مختصات
 • بخش سوم: بررسی نحوه انهدام “تانک مرکاوای اسرائیل” در دانشگاه افسری سپاه پاسداران

** بخش چهارم:

طبق آمارهای منتشره، ارتش اسرائیل در جریان جنگ ۳۳ روزه بیش از ۱۰ مورد عملیات هلی‌برن برای نفوذ به عمق مواضع نیروهای مقاومت به منظور غافلگیری، شناسایی مواضع و تصرف ارتفاعات استراتژیک و ربایش فرماندهان و سران حزب‌الله که غالب آنها در شب صورت گرفت، انجام داد که از این تعداد ۲ مورد از آن برای انتقال نیرو در سطح گردان، ۳ تا ۵ مورد برای انتقال نیرو در سطح گروهان و بقیه برای انتقال تیم‌های عملیات ویژه انجام شد.

هلی برن نوعی عملیات متحرک برای جابجایی نیرو و امکانات از طریق هوا به وسیله بالگرد برای نفوذ در مواضع دشمن جهت شناسایی، رهایی گروگان، ربایش فرماندهان دشمن، عملیات چریکی و ایذایی، انهدام تاسیسات مهم  و… است.

ارتش اسرائیل در جریان جنگ ۳۳روزه  از تیپ‌های کفعاتی،گولانی، تیپ ۹۳۳ و واحد چتربازان برای اجرای عملیت‌های هلی برن استفاده کرد اما علیرغم برخورداری از تجهیزات مدرن و پیشرفته و سطح بالای آموزش، هیچ گاه نتواست به اهدافش دست یابد. ارتش اسرائیل در بیشتر این عملیات‌ها، نظامیان اسرائیلی دنبال به‌دست آوردن اطلاعات از طریق شناسایی مواضع حزب‌الله و ربودن فرماندهان و سران حزب‌الله بودند ولی، عدم دقت و صحت اطلاعات، لو رفتن مواضع هلی‌برن و استقرار نیرو‌های حزب‌الله در آن مناطق و درگیری با نیروهای اسرائیلی که در نهایت منجر به کشته و مجروح شدن تعدادی از نیروهای رژیم صهیونیستی و عقب نشینی آنها از مواضع نیروهای مقاومت می‌شد.

برای مثال در یکی از این عملیات‌ها در روز بیست‌وچهارم جنگ،‌ یک واحد ماموریت ویژه از یگان ۱۳ نیروی دریایی ارتش اسرائیل از ساعت ۳:۲۰ تا ۵:۱۵ صبح قصد هلی‌برن نیرو در شمال شهر صور را داشت که با مقاومت شدید ارتش و نیروهای حزب‌الله لبنان مواجه شد و نتوانست ماموریت خود را با موفقیت به پایان برساند.

همچنین در روز بیست‌وششم جنگ نیز، تعدای از کماندوهای ارتش اسرائیل از تیپ گولانی مجددا قصد هلی‌برن نیرو و تجهیزات در اطراف شهر صور را داشتند که با هوشیاری نیروهای حزب الله و وقوع یک درگیری شدید، نهایتا این عملیات نیز با مجروحیت ۸ تن از نیروهای اسرائیلی به شکست انجامید.

پس از آن نیز در روزها ۲۷ و ۳۲ جنگ نیز هلی‌برن‌های متعدد ارتش اسرائیل در اطراف رأس ناقوره و وادی‌الحجیر با مقاومت رزمندگان حزب‌الله و ارتش لبنان با شسکت روبرو شد.

اما شاید مهمترین عملیات‌های هلی‌برن ارتش اسرائیل در جریان جنگ ۳۳ روزه، مربوط به عملیات‌های بعلبک و صور باشد که در آن، بر اساس اعلام منابع اسرائیلی‌ هدف از انجام این دو عملیات، ربایش دو تن از فرماندهان و نیروهایی بود که در عملیات به اسارت گرفتن سربازان اسرائیلی در ابتدای جنگ شرکت داشتند، ولی توان بالای اطلاعاتی حزب‌الله و عدم دقت و صحت اطلاعات نیروهای اسرائیلی، منجر به شکست این عملیات‌ها شد.

عملیات بعلبک؛ افتضاحِ اطلاعاتی ارتش اسرائیل

شامگاه روز سه شنبه اول آگوست ۲۰۰۶ (روز ۲۱ جنگ) رأس ساعت ۲۲:۳۰ یک واحد از نیروهای ویژه ارتش اسرائیل طی دو مرحله در اطراف شهر بعلبک و محله تل‌البیض (شمالغرب بعبلک) و اطراف بیمارستان دارالحکمه اقدام به هلی‌برن نیرو و تجهیزات کردند که این عملیات تا ساعت ۴ بامداد به طول انجامید. هدف از این عملیات ربودن یکی از فرماندهان حزب‌الله که گمان می‌رفت در بیمارستان دارالحکمه بستری است.

اسرائیلی‌های با با تلاش فراوان خود را با یک عملیات محرمانه هلی‌برن به منطقه رساندند اما غافل از اینکه نیروهای حزب الله با توان اطلاعاتی بالای خود، از ساعت‌ها قبل عملیات را کشف کرده و عملا عملیات ارتش اسرائیل لو رفته بود. حزب‌الله برای اینکه ثابت کند از توان بالایی در حوزه اطلاعاتی برخوردار است، بدون اینکه کدی از لورفتن عملیات اسرائیلی‌ها به آنها بدهد، بیمارستان را به‌طور کامل تخلیه کرده و وقتی نیروهای رژیم صهیونیستی به بیمارستان می‌رسند، با ساختمانی خالی مواجه می‌شوند.


بیمارستان دارالحکمه در شمالغرب شهر بعلبک

در مرحله دوم این عملیات نیروهای اسرائیلی تلاش کردند تا با هلی‌برن نیرو در اطراف منطقه العسیره در شمالشرق بعلبک، به عمق مواضع نیروهای مقاومت نفوذ کنند. در جریان این عملیات نیروهای اسرائیلی ۵ شهروند لبنانی از جمله فردی به نام حسن دیب نصرالله را ربودند که البته بعدا به علت اینکه به اشتباه خود در شناسایی چهره‌های هدف پی بردند، مجبور شدند این افراد را آزاد کنند.

همچنین دو روز پس از پذیرش قطنامه ۱۷۰۱ سازمان ملل و آغاز آتش بس،‌ نیروهای اسرائیلی مجددا هلی‌برنی در اطراف دره بقاع در نزدیکی منطقه بعلبک انجام دادند که این عملیات نیز لو رفت و در جریان درگیری نیروهای مقاومت با آنها یک افسر اسرائیلی کشته و چند سرباز دیگر هم مجروح شدند.

عملیات صور؛ هلی‌‌برن ناموفق

۴ روز پس از عملیات ناموفق ارتش اسرائیل در بعلبک،‌ عملیات دیگری در اطراف شهر صور صورت گرفت. در این عملیات نیروهایی از ارتش اسرائیل، سحرگاه شنبه ۵ آگوست با‌هلی‌برن یک واحد تکاوری در تپه‌های مشرف به روستای شبریحا در اطراف شهر صور، وارد ساختمانی شدند که می‌پنداشتند عناصری از نیروهای مقاومت که در به اسارت گرفتن دو سرباز اسرائیلی در روز اول جنگ نقش داشته‌اند، حضور دارند اما غافل از اینکه علمیات هم با هوشیاری نیروهای اطلاعاتی حزب‌الله لو رفته بود.

به دلیل اینکه حزب‌الله توانسته این علمیات را از قبل کشف کند، آمادگی کامل در منطقه داشت، بر همین اساس با ورود نیروهای اسرائیلی به منطقه، درگیری شدیدی میان رزمندگان مقاومت و کماندوهای ارتش اسرائیل در‌می‌گیرد و درگیری‌ها نهایتا با کشته و مجروح شدن ۱۰ تکاور اسرائیلی پایان یافت.


روستای شبریحا در شمال شرق شهر بندری صور

این عملیات هلی‌برن نیز هر چند با شکل و ظاهر نظامی انجام شد ولی برپایه‌ی یک کار اطلاعاتی انجام شده بود که ناکام ماند. روزنامه السفیر لبنان به نقل از ژنرال اودی آدام فرمانده جبهه شمالی ارتش اسرائیل، همان زمان نوشته بود که منظور از این عملیات را ربایش چند نفر از نیروهای حزب‌الله و تخلیه اطلاعاتی آنان عنوان کرد.

پیروزی رزمندگان مقاومت اسلامی لبنان در خنثی سازی عملیات هلی‌برن نیروهای ارتش اسرائیل که از بالگردهای پیشرفته و پشتیبانی اطلاعاتی برخوردار بود، به‌خوبی نشان می‌دهد که نیروهای حزب الله نه تنها در عرصه جنگ نظامی بلکه در عرصه نبرد اطلاعاتی نیز توانسته‌اند شناخت خوبی از شیوه‌های رزم حریف به‌دست آورند و روش‌های مقابله با آن را طراحی و در عرصه جنگ آن را به‌صورت موفقیت آمیز پیاده کنند.

مطالب مرتبط

روی خط خبر

 • گزارش واشنگتن‌پست از اقدامات ضدایرانی جدید در وزارت دادگستری آمریکا
 • شما نماینده مجلسید، نه فعال توئیتری!
 • برنامه موشکی ایران و توهم غربی‌ها
 • دیلی تلگراف: نمایندگان پارلمان انگلیس درک درستی از قدرت نظامی رو به رشد ایران ندارند
 • رسانه های آلمان جنگ رسانه ای علیه عربستان را آغاز کردند
 • استاد زلزله شناسی: ۲۵۰ نفر از قربانیان زلزله اخیر،در مسکن مهر زندگی می کردند
 • آخرین خبرها از پرونده درگیری یک نماینده با مامور ناجا
 • کاهش قیمت میوه و تره بار در راه است
 • تنها مشابه برج ساعت ایرانی/عکس
 • داغدار شدن ۱۲۰ خانواده تحت پوشش کمیته امداد در زلزله
 • هشدار هواشناسان درباره فاجعه‌ای جهانی!
 • یکی از جنایات بزرگ هیتلر که به تازگی کشف شد!
 • ادعای «خاک‌ آلود بودن گندم» تکذیب شد
 • صادقی: احمدی نژاد، کهریزک را فراموش کرده؟
 • نشست مشترک ارتش و سپاه درباره زلزله‌زدگان
 • بازدید نماینده ولی فقیه در سپاه از مناطق زلزله‌زده
 • موگابه با کناره‌گیری از قدرت موافقت کرد
 • عادل الجبیر: سکوت در برابر ایران، به نفع امنیت اعراب نیست
 • کامیون، ۱۵ راس دام را تلف کرد
 • نجات جان ۴۳ مسافر در راه مانده کویر لوت
 • قاتل خاموش در خرم‌آباد قربانی گرفت
 • فیلم‌های ایرانی در قدیمی ترین جشنواره هند
 • افزایش تلفات فک خزری در سواحل گیلان
 • عکسی تکان دهنده در کرمانشاه
 • ترافیک سنگین در خروجی های مشهد
 • یک بام و دوهوای توزیع شیر مدارس
 • پست یک خواننده در ستایش علی دایی+عکس
 • نجات ۲ کودک خردسال از خانه وحشت
 • درخواست احیای پادگان شهید شفیع‌خانی
 • جایزه جشنواره «کمراایمج» به برنده خرس طلا رسید