یک سازه معماری در پارک ملت، صدرنشین مسابقه‌ بین‌المللی معماری

۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۵  /   /  کد خبر: 65738
یک سازه معماری در پارک ملت، صدرنشین مسابقه‌ بین‌المللی معماری

مهدی کامبوزیا (معمار) گفت: اگر سال ۲۰۰۲ رتبه‌ی ایران در زمینه‌ی معماریِ بین‌المللی ۱۰۱ بود، در سال ۲۰۱۷ رتبه‌ ایران به ۷ رسیده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در سومین سال متوالی و نظرسنجی از کاربرهای اینترنتی درباره انتخاب بهترین آثار معماری ساخته شده توسط دانشجویان سراسر دانشگاه‌های جهان؛ در‌‌ همان ابتدا نام و عکس چند اثر معماری از ایران مطرح شد. از نظر کاربر‌های این سایت، اثری ایرانی با نام «سازه تعاملی شهری» که توسط دانشجویان ایرانی ساخته و در پارک ملت نصب شده کار بسیار ارزشمندی است و در ‌نهایت این اثر که استاد راهنمای ساخت آن مهدی کامبوزیا است در صدر ۳۲ اثر برگزیده سال گذشته میلادی از منظر کاربر‌ها قرار گرفت.

مهدی کامبوزیا (استاد راهنمای این پروژه) در گفتگو با خبرنگار ایلنا گفت: در سال ۱۳۹۵، سازمان زیباسازی شهر تهران از ما خواست که یک مبلمان شهری طراحی کنیم. لوکیشنی که برای این کار انتخاب شده بود، در جایی قرار داشت که یک طرف سینما ملت بود و طرف دیگر هم پارک ملت. درنتیجه ما باید اِلمانی را کار می‌کردیم که امتیاز دید هیچ کدام از طرفین را از بین نمی‌بُرد. درواقع شفاف بودن خود پروژه خیلی برای ما اهمیت داشت؛ از این نظر که باید با عنصری کار می‌کردیم که در راستای خواسته ما قرار می‌گرفت. هم‌زمان با این پروژه، در مؤسسه‌ای کلاس درس داشتم. در این کلاس، با بچه‌ها روی کابل کار می‌کردیم؛ یعنی روی خاصیت کششی کابل، کنترل کردن کابل، و نیروهایی که می‌توان با کابل‌ ایجاد کرد. در کل روی موضوعِ معماری با عناصر کابلی کار می‌کردیم.

وی ادامه داد: حسن تصادف این دو اتفاق باعث شد که برای این پروژه، نزدیک‌ترین عنصر به ایده‌مان را انتخاب کنیم: یعنی کابل. این پروژه‌ را به همین ترتیب جلو بردیم و با یک‌سری مقاطع یکسان و یک شکل، در جهت‌های مختلفی در فضا قرار دادیم و در موقعیت‌های متفاوت، فضاسازی کردیم و در نهایت چیزی شد که هم مبلمان شهری است و هم یک اِلمان و اثری هنری. در یک پروسه‌ی ۶، ۷ ماهه مشغول کار کردن روی این پروژه بودیم، و در اوایل اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۶ کار را به پایان بردیم.

این معمار افزود: بعد از اتمام کلاسم در مؤسسه، از چند تا از شاگردان مستعدم دعوت کردم و با کمک آن‌ها روی این پروژه کار کردیم، و من هم اسامی آن‌ها را در مسابقه رد کردم. ناگفته نماند که چندان امیدی به برنده شدن نداشتیم، چون شاهد بودیم که دیگر پروژه‌ها از سراسر دنیا، با چه دستگاه‌های پیشرفته‌ای کار می‌کردند. مثلاً هم‌زمان با پروژه‌ی ما، دانشجوها داشتند پروژه‌ای را با خاصیت چسبندگیِ عنکبوت در دانشگاه آلمان کار می‌کردند؛ یعنی یک کنسول‌های عجیب و غریبی که واقعاً ما فکر نمی‌کردیم بتوانیم با آن‌ها رقابت کنیم. این یک مسابقه‌ی دانشجویی است. چهار سال است که به طور پیوسته در حال برگزاری است. وب‌سایت آرک دیلی که معتبرترین سایت معماری است، آن را برگزار می‌کند. نزدیک به ۱۷۰ پروژه‌ی دانشجویی به این مسابقه فرستاده شد که از این بین، ۳۲ اثر برگزیده اعلام شد، و از بین آن ۳۲ اثر، پروژه‌ی ما در صدر قرار گرفت.

کامبوزیا در پاسخ به این سؤال که این رویداد‌ها چه ثمراتی می‌تواند برای معماری ایران در سطح بین‌المللی داشته باشد، گفت: همین‌ها باعث جابجایی رتبه‌بندی ایران در سطح بین‌المللی می‌شود. اگر در سال ۲۰۰۲ رتبه‌ی ایران در زمینه‌ی معماری ۱۰۱ بود، سال ۲۰۱۷ رتبه‌ی ایران به ۷ رسیده است، و این‌ باعث خوشحالی است.

گفتگو با مهدی کامبوزیا درباره‌ی سازه تعاملی پارک ملت. این ویدئو را در زیر مشاهد کنید.

 

سازه پارک ملت

سازه پارک ملت (2)

سازه پارک ملت2سازه تعاملی شهری در پارک ملت؛ برگزیده نظرسنجی جهانی

 

سازه پارک ملت3

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها