رشد چشمگیر ارزش معاملات در بورس انرژی

۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۶  /   /  کد خبر: 63557
رشد چشمگیر ارزش معاملات در بورس انرژی

 

افزایش ارزش معاملات در تیرماه سال ۹۶ در حالی صورت گرفته که عرضه برخی فرآورده‌های صادراتی همچون کالای نفت­ گاز شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در رینگ بین‌‌الملل طی این ماه متوقف شده است.

در جریان معاملات تیرماه سال ۱۳۹۶ بورس انرژی بیش از ۱۹۸ هزار تن انواع فرآورده‌های هیدروکربوری به ارزش قریب به ۲ هزار و ۵۶۰ میلیارد ریال در تابلوی نفت، گاز و سایر حامل­های انرژی بازار فیزیکی مورد معامله قرار گرفته است.

به گزارش بازتاب  به نقل از سنا، سید علی حسینی مدیر عامل بورس انرژی گفت: از معاملات صورت گرفته در این مدت، سهم رینگ داخلی یک هزار و ۷۲۷ میلیارد ریال و رینگ بین‌الملل ۷۹۳ میلیارد ریال بوده، در حالی که در تیرماه ۹۵ ارزش معاملات بازار فیزیکی معادل یک هزارو ۳۹۵ میلیارد ریال بوده است.

این مقام مسوول با اشاره به رشد ۸۳ درصدی ارزش معاملات در تیر ۹۶ در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته، اظهار داشت: حجم معاملات نیز از ۱۳۱ هزار و ۶۷۹ تن در سال ۹۵ به ۱۹۸ هزار ۱۴۵ تن در سال ۹۶ افزایش یافته است که این افزایش در حجم معاملات رشدی معادل ۵۰ درصد را نشان می‌دهد.

حسینی خاطر نشان کرد: افزایش ارزش معاملات در تیرماه سال ۹۶ درحالی صورت گرفته که عرضه برخی فرآورده‌های صادراتی همچون کالای نفت­ گاز شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در رینگ بین‌­الملل طی این ماه متوقف شده است.

وی در ادامه ابراز داشت: توقف صادرات این محصول از مبادی مختلف، رینگ صادراتی بازار فیزیکی را با کاهش ۲۳ درصدی مواجه کرده اما در این مدت رینگ داخلی بازار فیزیکی درمقایسه با مدت مشابه سال قبل با رشد ۱۵۰ درصدی در حجم معاملات روبه ­رو بوده است.

مدیر عامل بورس انرژی درباره بیشترین کالای مورد استقبال خریداران گفت: کالای نفتای سنگین با ارزش معاملاتی بیش از ۹۲۵ میلیارد ریال بیشترین سهم از معاملات تیرماه بازار فیزیکی را به خود اختصاص داده و کالاهای حلال ۴۰۲ و میعانات گازی به ترتیب با ۶۵۷ میلیارد ریال و ۳۷۳ میلیارد ریال در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها