حمله سلبریتی ها با هشتکی خاص/ دغدغه هنر انقلابی کجاست؟

۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۱  /   /  کد خبر: 62407
حمله سلبریتی ها با هشتکی خاص/ دغدغه هنر انقلابی کجاست؟

” هنر توقیف شدنی نیست” هشتکی است که سلبریتی ها و بازیگران مشهور و غیر مشهور سینمای ایران این روزها در اینستاگرام می زنند و به توقیف فیلم های سینمایی معترض هستند.

این هشتک نشان می دهد سلبریتی ها می خواهند با فشار وارد کردن فیلم هایی که به دلایل مختلف توقیف شده رفع توقیف شود و برای نظام و کشور تعیین تکلیف می کنند که کلا هی اثر هنری نباید توقیف شود.

به گزارش افکارنیوز، سوال اینجاست اگر هنرمندی هیچ اعتقادی به قانون اساسی و انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی نداشته باشد و اثری را بر خلاف موازین اسلامی خلق کند آیا این اثر باید پخش شود؟ آیا این اثر باید نمایش داده شود؟

در تمامی کشور های دنیا مکانیزم هایی برای نمایش آثار هنری وجود دارد پس چگونه برخی سلبریتی ها مدعی می شوند هنر توقیف شدنی نیست؟

آیا هر اثری خلق شود هنری است؟ هنز نشان دادن ارزش های انقلاب کجای سینمای ایران قرار دارد؟

از سوی دیگر سلبریتی ها گویا جایگاه خود را گم کرده اند، روزی برای رئیس جمهور تعیین و تکلیف می کنند که باید در کابینه زن حضور داشته باشد و روزی دیگر کمپین و هشتک درست می کنند و در مقابل نص قرآن و قصاص به اظهار نظر می پردازند و می گویند توحش را نباید با توحش پاسخ داد.

آیا سلبریتی هایی که هشتک هنر توقیف شدنی نیست را در اینستاگرام دنبال کردند معتقدند هنرمند معصوم است و امکان خطا ندارد؟

این در حالی است که جلیل سامان، کارگردان سریال به این کمپین واکنش نشان داد: «من آماری از فیلم‌های توقیفی ندارم و نمی‌دونم هر کدوم به چه دلیلی توقیف هستند، به نظرم این موضوعات هشتکی نیست. در جامعه متمدن هر توقعی و هر درخواستی باید با استدلال طرح بشه، اینکه بگیم هنر توقیف شدنی نیست، ادعایی بیش نیست. مگه هر محتوایی که در قالب هنر عرضه بشه ارزشمنده؟! این دوستان نه جایگاه هنر رو می‌شناسن و نه جایگاه خودشون رو به عنوان هنرمند… هنرمند هم مثل سایر اقشار جامعه ممکنه خطا کنه… وحی منزل نیست که هر اثری که تولید بشه قابل عرضه باشه… حتی آیات الهی هم شأن نزول دارن… خداوند در قرآن فرمان داده‌اند: «هر جا کافران را دیدید بکشید.» که نتیجه تفسیر غلط اون میشه داعش. من نه طرفدار توقیف فیلم خاصی هستم و نه طرفدار اکرانش اگه قرار باشه نظر بدم قاعدتاً باید ببینمش! حکم کلی نمی‌تونم بدم. اما می‌تونم بگم لطفاً فیلم منو اکران کنید.»

آنچه واضح است اینکه اگر قرار است فیلمی توقیف نشود نباید ضد اخلاقی و ضد فرهنگی باشد و از سوی دیگر مشکل امروز سینما فیلم های توقیفی نیست بلکه باید معیار سینمای ایران معیار اسلامی و ملی باشد و بیشتر به ارزشهای انقلاب توجه کند.

مصطفی حسینی

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها