جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور می‎ماند

۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۴۲  /   /  کد خبر: 61917
جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور می‎ماند

عیسی کلانتری مشاور معاون اول رئیس‌جمهور از ابقای اسحاق جهانگیری به‌عنوان معاون اول در دولت دوازدهم خبر داد.

عیسی کلانتری در یادداشتی که در سایت اتاق بازرگانی تهران نوشت، اعلام کرد: متولی اصلی احیای دریاچه ارومیه معاون اول رئیس‌جمهور است. اگر معاون اول تغییر کند، متولی احیا هم تغییر خواهد کرد.

وی در عین حال تصریح کرد: به نظر می‌رسد که آقای جهانگیری در این سمت ابقا شود.

متن یادداشت عیسی کلانتری که به موضوع دلایل افت سطح آب دریاچه ارومیه پرداخته است، به‌شرح زیر است:

۱٫ کاهش سطح آب دریاچه ارومیه در تیرماه سال جاری نسبت به همین ماه در سال گذشته ‌به‌دلیل کاهش میزان بارندگی است. کاهش ۴۰درصدی بارندگی در سال جاری باعث شد تراز دریاچه ارومیه کاهش پیدا کند. در حوزه آبریز دریاچه ارومیه میزان بارش در سال آبی ۹۵‌ــ‌۹۴، به ارتفاع ۳۳۰ میلی‌متر محاسبه شده درحالی که این میزان در سال آبی ۹۶‌ــ‌۹۵ به ۲۰۵ میلی‌متر رسیده است. آب دریاچه از آب‌های جاری تأمین می‌شود و کاهش بارندگی، کاهش سطح آب‌های جاری و درنهایت کاهش سطح آب دریاچه ارومیه را به‌همراه خواهد داشت. در حال حاضر سطح آب دریاچه ارومیه ۱۷ سانت نسبت به تیرماه سال گذشته کاهش پیدا کرده است و البته به‌نظر من این میزان کاهش نگران‌کننده نیست.

کاهش بارندگی اتفاقی است که به‌هرحال رخ می‌دهد. بارندگی نسبت به سال گذشته ۱۲۰ میلی‌متر کمتر شده و نسبت به دو سال گذشته ۱۱۰ میلی‌متر کاهش پیداکرده است. بحث اصلی ما بحث بارش‌هاست که در تمام حوزه‌های اصلی کمتر شده است. این کاهش بارندگی باعث شده گرمای هوا ۱٫۵ درجه افزایش پیدا کند و تبخیر آب دریاچه بیشتر شود. الآن در کل دریاچه ۲ هزار و ۱۰۰ کیلومترمربع آب داریم که ارتفاع آن نسبت به سال قبل ۱۷ سانت کمتر است.

۲٫ برای احیای دریاچه ارومیه پروژه‌های متعددی در نظر گرفته شده است. اگر این پروژه‌ها که براساس نقشه راه احیا تعریف‌شده عملیاتی شود، احیای رودخانه ارومیه در زمان کمتر ممکن است. امیدواریم ان‌شاءالله با حمایتی که از انتقال آب رودخانه زاب به دریاچه انجام شده، فرآیند احیا سرعت بگیرد. مسئله ما در حال حاضر این است که احیا در پنج سال یا ده سال انجام می‌شود. بحث زمان است وگرنه در مسیر احیا قرار داریم و پیش می‌رویم.

۳٫ متولی اصلی احیای دریاچه ارومیه معاون اول رئیس‌جمهور است. اگر معاون اول تغییر کند، متولی احیا هم تغییر خواهد کرد. به نظر می‌رسد که آقای جهانگیری در این سمت ابقا شود. نقشه راه ما در احیای دریاچه ارومیه مشخص است. برای احیای دریاچه ارومیه به پول نیاز داریم. اگر پول اجرای پروژه‌ها تأمین شود، احیای دریاچه سرعت می‌گیرد و اگر بودجه اجرایی شدن طرح‌ها تأمین نشود، احیای دریاچه در مدت‌زمان طولانی‌تری انجام می‌پذیرد.

توضیح: بارندگی در حوزه آبریز دریاچه ارومیه نسبت به درازمدت ۲۲ درصد و نسبت به سال گذشته ۳۲ درصد کاهش یافته است. به نظر می‌رسد که شرایط دریاچه نامطلوب است. اگر دریاچه ارومیه احیا نشود، جان بیش از ۱۴ میلیون نفر در خطر است. کاهش آب دریاچه در تیرماه چه دلایلی دارد؟ این میزان کاهش چقدر نگران‌کننده است؟ دولت دوازدهم سیاست متفاوتی از دولت یازدهم در قبال دریاچه ارومیه در پیش می‌گیرد؟ عیسی کلانتری به این سؤالات پاسخ می‌دهد.

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها