جدیدترین اخبار
۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۲ سیاسی کد خبر :61771

با آقازاده‌های اصلاح‌طلب و اصولگرا آشنا شوید

«حاشیه‌های پررنگ تر از متن» این اتفاقی است که همچون یک «سیاه چاله‌» نه تنها مسئولان و مردان سیاست را بلکه فرزندان آنها را هم به سمت خود می‌کشد.

فرزنداني كه حضور در يك خانواده سياسي و نظامي برايشان دليل موجهي مي‌شود، تا همچون «ولي» خود طعم فعاليت‌هاي فرهنگي، اقتصادي و سياسي را در رده‌هاي بالا بچشند و حتي گاهي به چنان اطميناني دست مي يابند كه از روي دست پدران خود مشق كرده و جا پاي آنها مي گذارند.
آقازاده بودن دسته بندي سياسي نمي‌شناسد و از هر دو جناح يارگيري كرده است. گاهي پدران همراه و همدل با فرزندان خود بوده‌اند و گاهي هم مخالف.
اما در كنار اين فرزندان رجل سياسي و نظامي‌، هستند چهره هايي كه فاصله خود را از قيل و قال‎هاي سياسي و لابي‎گري‎هاي اقتصادي و فرهنگي دور نگه داشته اند و تنها به همان نقش «فرزند خلف» يك چهره شناخته شده نظام كفايت كرده‎اند.
به نوشته خبر آنلاین ،در ميان «آقازاده هاي» شناخته شده، نمي توان از فرزندان شهيدي كه به واسطه نام پدر نداشته شان،‌ در ميان مسئولان و رسانه قد علم كرده و جايگاهي به دست آورده اند، چشم پوشيد.

البته هستند آقازاده‌هایی که با شناختی که از رسانه دارند، خود را از هر بگو و مگویی دور نگه داشته و بدون جلب توجه آنها، به کار خود مشغول هستند. بعضی هم علاقه به طرح نظرات و ایده‎های سیاسی خود دارند، علاقه ای که گاهی به جای شفاف سازی، موجبات حاشیه سازی را مهیا می‌کند؛ مانند مصاحبه اخیر پسر محمدرضا عارف که از سوی جناح موافق و مخالف با موجی از توئیت‌ها و هشتگ‌های خاص همراه شد.

در جداول زير به ترتيب با برخي از خبرسازترين پسران چهره‎هاي اصولگرا، اصلاح طلب و شهدا آشنا شويد:

فرزندانپدران اصولگراتوضيحات
محمد ياسين رامينمحمدعلي رامين معاون مطبوعاتی دوران احمدی نژادنام ياسين رامين دوبار به شدت مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت. اولين بار موضوع ازدواج او با مهناز افشار بود و دومين بار به دليل پرونده قضايي‎اش. او رئيس «شركت رشد»، يكي از شركت هاي وابسته به هلال اهمر است كه در زمان تحريم‌ها نقش شركت واسطه را براي واردات دارو ايفا مي‌كرد و همين اتفاق گويا با اما و اگرهايي همراه شد تا جايي كه هلال اهمر در سال ۹۵ از او شكايت و ياسين رامين را روانه زندان كرد. دادگاه براي فرزند رامين وثيقه ۲۹ ميلياردي تعيين کرد و تجربه زندان او بيشتر از ۶ ماه طول نكشيد. البته پرونده او همچنان باز است.
الياس قاليبافمحمدباقر قاليباف شهردار تهران«او يك معلم است»، اين توصيفي بود كه پدرش در واكنش به شايعه‌سازي‌ها پيرامون فرزندش بيان كرد. اما بيش فعال بودن الياس در رسانه‌هاي وابسته به پدرش، بر کسي پوشيده نيست. تهران امروز، سايت فردا و … از جمله مواردي بودند كه سكانداريشان در دست پسر سردار بود. البته ناگفته نماند در كنار اين فعاليت رسانه‌اي، الياس با موسسه مهر هشتم در بلوار سعادت آباد و ايجاد مدرسه‌هاي زنجيره‌اي، طبق گفته پدرش مشغول فعاليت فرهنگي است.
مهدي احمدي‎نژادمحمود
احمدي نژاد رئيس دولت نهم و دهم
مهدي، تنها فرزند رئيس جمهور سابق است كه در كنار نام پدرش، نام پدرزن خود يعني رحيم مشايي را نيز يدك مي كشد. نه تنها ازدواج سياسي او که حتي ادامه تحصيل او در دانشگاه صنعتی شریف شعبه کیش موجب شد تا با يك حساب و كتاب سرانگشتي، خبر تحصيل با هزينه خاص اين پسر احمدي‌نژاد مورد توجه قرار بگيرد. روزي هم غلامحسین کرباسچی در انتقاد از فعاليت‌هاي اقتصادي اين دردانه احمدي‌نژاد خواسته بود كه «راجع به حضور پسر آقای احمدی‌نژاد در شستا و معاملات اقتصادی‌شان در کیش» تأمل شود.
مريم، مهديه و محمدسعيد مهدوي كنيمرحوم آيت‎الله مهدوي كني دبيركل جامعه روحانيتنقطه مشترك سه فرزند آيت الله مهدوي كني، حضور در دانشگاه امام صادق، است، دانشگاهي که رياستش با مرحوم پدر، بود. مريم و مهديه عضو هيئت علمي دانشگاه امام صادق هستند و در كنار برادرشان محمد سعيد كه رياست اين دانشگاه را برعهده گرفته است، به صورت خانوادگي در دانشگاه همكاري مي‌كنند.
مصطفي طبسيمرحوم آيت‎الله واعظي‎ طبسي توليت آستان قدس«زلال بي‌انتها» نام مستندي بود كه نام مصطفي را بر سر زبان‌ها انداخت. داستان از زماني شروع شد كه سحر ريحاني در مصاحبه‌اي به عنوان تهيه كننده اين مستند از هزينه يك ميليارد و پانصد هزارتوماني اين فيلم و كمك قابل توجه مصطفي طبسي در قامت رئيس دفتر توليت آستان قدس خبر داد. اين افشاگري با حاشيه‌هاي بسياري همراه شد تا جايي كه جمعي از چهره‌هاي شناخته شده فرهنگی و رسانه ای کشور در نامه‌اي خطاب به توليت آستان قدس، خواهان بررسي اين موضوع شدند.
ميثم مظفرحسين مظفر نماينده مجلس هفتم و نهم و از حاميان قاليباف در انتخاباتحسين مظفر در برابر انتقادهايي كه به حضور پسرش در تاكسيراني شده بود و برخي نيز آن را غنيمتي مي‌دانستند كه او از شهردار تهران گرفته است،‌گفته بود:«میثم ما قبل از این معاون سازمان فرهنگی هنری شهرداری بـــود و قبل از آن هم قائم‌مقام شهردار بود و حتی قبل از آن نیز پست‌هایی داشته که وزرای ما آن را نداشتند. اتفاقا میثم ما به جرم مظفر بودن از مناصب بالا محروم مانده است ایشان از هجده سالگی در تشکیلات بوده و اداره جلسات ۲۰۰۰ نفری را به عهده داشته است. او مشاور منطقه آزاد کیش و مدیرکل اتحادیه دانش‌آموزان کشور بوده و به عنوان مشاوران جوان رئیس‌جمهور فعالیت می‌کرده است. همچنین ایشان عضو هیات مدیره موسسه آی‌تی و معاون سازمان فرهنگی شهرداری بوده و قرار بود شهردار یکی از مناطق شود.»
علي جنتيآيت‎الله احمد جنتي، دبير شوراي نگهبانپسر ارشد آيت‎الله جنتي است، برخلاف پدرش كه در زمره چهره‌هاي ارشد و شناخته شده جرگه اصولگرايي قرار گرفته، در اردوگاه مقابل يعني اصلاح طلبان جاي گيري كرده است. استاندار خراسان و خوزستان، سفیر ایران در کویت، رئیس دفتر رئیس مجلس، معاون بین‌الملل وزیر ارشاد و عضو شورای نظارت بر صدا و سیما سمت هايي بود كه او در طول سال‌ها به آن دست يافت و وزير مستعفي دولت روحاني نيز آخرين سمتي بود كه علي جنتي در رزومه خودش ثبت كرد.
مهدي خزعليمرحوم آيت‎الله ابوالقاسم خزعلیمهدي خزعلي همچون علي جنتي در تيم رقيب پدر از نظر سياسي قرار گرفته است. تندروي‎هاي او تا جايي پيش رفت كه پدرش بعد از اتفاقات سال ۸۸، با صدور اعلاميه‌اي از فرزندش اعلام برائت كرد. مهدي خزعلي در سال‌هاي مختلف به دلايل سياسي راهي زندان شد. او از آقازاده‌هاي است كه با پدر تفاوت ديدگاه فاحشي داشت.
فريدالدين حدادعادلغلامعلي حداد عادل،
‌نماينده ادوار مجلس
مهم‌ترين تصوير از فريدالدين، تصويري بود كه در زمان انتخابات مخابره شد. زماني كه ابراهيم رئيسي در قامت يك نامزد انتخابات رياست جمهوري دوازدهم براي ضبط گفتگو به صدا و سيما رفته بود، اين فريد حداد عادل بود كه تلاش كرد تا با قرار گرفتن در كادر دوربين، نشان دهد هميشه قرار نيست در پشت صحنه بماند و با همراهي رئيسي تلاش كرد كه پيامي را به ديگر نامزد اصولگرا يعني قاليباف مخابره كند. او چندان هم از فعاليت‌هاي سياسي و رسانه‌اي دور نبود، چه آنكه سياستگذاري در رسانه‌هاي اصولگرا مانند پنجره، مثلث، هفته نامه همشهري جوان و…- در دوره‌هاي مختلف- را در کارنامه خود دارد. فريدالدين مديريت مدرسه فرهنگ كه پدرش بنيانگذارش بود را نيز برعهده دارد. در واقع او يك پايش در سياست و پاي ديگرش در فرهنگ است، مانند پدرش كه به دليل اين دوگانگي لقب «اديب سياستمدار» را گرفته است.
رضا و مرتضي مطهريعلي مطهري؛ نماينده ادوار مجلسرضا و مرتضي دو فرزند ارشد علي مطهري، چهره اصولگرا- اصلاح طلب مجلس دهم هستند كه در دانشگاه درس مي‌خوانند. علي مطهري تاكنون توانسته است، انگ آقازاده بودن را از فرزندانش دور نگه دارد، چه آنکه هيچ بروز و ظهوري از آنها در عرصه سياست و رسانه ديده نمي‎شود.

آقازاده‎هاي اصلاح طلب:

فرزندانپدران اصلاح طلبتوضيحات
فاطمه، محسن، فائزه، مهدي و ياسر هاشميمرحوم آيت الله هاشمي رفسنجانيفاطمه فرزند ارشد آيت الله است كه بيشتر در حوزه بيماري‌هاي خاص فعاليت مي‌كند.

فرزند دوم خانواده هاشمي،‌ محسن است، چهره اي كه برخلاف ديگر اعضاي خانواده‌اش تا جايي كه ممكن است خود را از فضاي سياسي دور نگه داشت. او كه بيشتر تخصص را بر رفتار و كار خود حاكم كرده است، ۱۳ سال ریاست هیات مدیره و مدیرعامل شرکت متروی تهران را عهده دار بود و چند سال بعد از شهردار شدن قاليباف از اين سمت استعفا داد. او نيز از جمله چهره‌هاي اصلاح طلبي است كه با حضور در ليست اميد،‌ توانست رأي كافي براي حضور در شوراي شهر تهران را به دست بياورد.

فائزه و مهدي هاشمي، بيشترين حاشيه‌ها را براي خانواده هاشمي ايجاد كرده‌اند. فائزه در كنار فعاليت‌هاي سياسي، ‌نيم نگاهي نيز به فعاليت رسانه‌اي نيز داشت. حضور در مجلس پنجم، مديرمسئول نشريه توقيف شده زن و تجربه ۶ ماه زندان به اتهام تبلیغ علیه نظام نكاتي است كه بايد در توصيف فائزه هاشمي به آن پرداخت. مهدي نيز مانند خواهرش فائزه، زندان را تجربه كرده است. او از سال ۹۴ به اتهام رشوه و ارتشاء به ۱۰ سال زندان محكوم شد.

ياسر هاشمي، آخرين فرزند آيت الله كه نامش با دانشگاه آزاد و مجمع تشخيص مصلحت نظام گره خورده است و رئیس دفتر پدر در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام بود اما بعد از فوت آيت الله در جريان تغيير و تحولات دانشگاه آزاد، سمت ریاست دفتر هیئت امنای دانشگاه آزاد از او گرفته شد.

محمد عليخانيقدرت الله عليخاني؛ نماينده ادوار مجلسمحمد عليخاني جا پاي پدرش گذاشته است، از حضور در مجلس هفتم گرفته تا قرار گرفتنش در ليست اميد براي شوراي شهر تهران. او در آخرين حضور انتخاباتيش توانست همراه با ديگر اعضاي ليست اميد، مجوز ورود به شوراي شهر تهران را دريافت كند.
محمدتقي و حسين كروبيمهدي كروبي؛ رئيس مجلس سوم و ششم، دبيرکل حزب اعتماد مليفرزند ارشد كروبي اگرچه در عرصه حقوق و روابط بين الملل صاحب نظر است اما بعد از حصر پدرش به تريبوني براي پيگيري مطالبات پدرش تبديل شده است و بيشتر به دليل مصاحبه با رسانه هاي خارجي شهرت يافته است. حسين کروبي نيز در داخل ايران پيام رسان پدر است.
عماد خاتميسيد محمد خاتمي، رئيس دولت اصلاحاتعماد از آقازاده‌هاي كم حاشيه است كه برخلاف ساير آقازاده‌ها تاكنون حاشيه‌اي بر سر شغل و تحصيل او به وجود نيامده است. او دانشجوي دوره دکتري علوم سياسي دانشگاه تهران است.
فاطمه حسينيصفدر حسيني، وزیر کار و وزیر اقتصاد دولت هشتم و رئيس سابق سازمان صندوق توسعه ملیهمزماني حضور او در مجلس دهم و قرار گرفتن نام پدرش در ليست دريافت کنندگان حقوق‌هاي نامتعارف، موجب شد تا تركش‌هاي اين اتفاق، او را هم بي نصيب نگذارد. تا جايي كه برخي حضور او در مجلس را به واسطه جايگاه پدرش در جبهه مشاركت و سمت‌هاي اقتصاديش ياد كردند. نطق او در دفاع از فعاليت‎هاي اقتصادي پدر و همسرش، انتقادات بسياري را برانگيخت.

در كنار نام پدران سياسي كه زنده هستند، نام پدران شهيد نيز براي برخي موجبات دستيابي به سمتي را فراهم ساخته‌ و بعضي از فرزندان نيز تنها به همان اسم پدر شهيد اكتفا كرده‌اند. در جدول زير اسامي و سوابق برخي از فرزندان شهدا که در سپهر سياسي ايران نقش آفرين بودند را بخوانيد:

فرزندپدر شهيدتوضيحات
مهدي مفتحشهيد محمد مفتححضور در مجلس چهارم، پنجم، هفتم، هشتم، نهم و دهم به عنوان نماينده و همچين راهيابي به شوراي شهر چهارم تهران از جمله سمت‌هاي سياسي مهدي مفتح است. او به عنوان يك سياستمدار اصولگرا شناخته مي‌شود.
سورنا ستاریشهید سرلشگر منصور ستاری فرمانده فقید نیروی هواییمعاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور مهم ترين سمتي است كه سورنا ستاري توانسته‌است در دولت روحاني به دست بياورد.
محمدمهدي تندگويانشهيد محمد جواد تندگويان، وزير نفت دولت رجايييكي از چهره هاي اصلاح طلب شوراي شهر چهارم تهران بود که در ليست اميد براي شوراي شهر پنجم قرار نگرفت.
ناصر باهنرشهیدمحمد جواد باهنر؛ رئیس حزب جمهوری اسلامی و نخست وزیرفرزند ارشد شهیدباهنر که همچون دو خواهر و یک برادرش از فضای سیاسی خود را دورنگه داشته است. مدیرعاملی بنیاد رفاه و تدریس و فعالیت در دانشگاه بخشی از فعالیت دانشگاهی او است.
علیرضا بهشتیشهید بهشتی، رئیس دیوان عالی کشورعلیرضا، محمدرضا، ملوک‌السادات و محبوبه‌سادات، چهار فرزند شهید بهشتی هستند که از میان این ۴ نفر، علیرضا بیش از همه رسانه‌ای شده است. او در سال ۸۸، سمت مشاور میرحسین موسوی را برعهده داشت و به دلیل اتفاقات همان سال بازداشت شد.
علي مطهريشهيد مرتضي مطهرياو اگرچه از سوي ائتلاف رايحه خوش خدمت که ياران احمدي‎نژاد بودند توانست به مجلس هشتم راه يابد اما مشي مستقلي داشت و ازطراحان سوال از رئيس جمهور بود و انتقاداتش از احمدي‎نژاد و مشايي ماندگار شد. او در دو مجلس پس از آن نيز نماينده تهران در خانه ملت ماند.

 

روی خط خبر

 • خودروسازان پاسخگوی خواسته های مردم باشند
 • شرکت های ناشناس واردکننده خودرو چقدر ارز دولتی گرفتند؟
 • وزارت امور خارجه پاسخگو باشد: پروین فرشچی انتخاب «ظریفی» نیست!
 • تصمیم مجمع تشخیص مصلحت نظام نشان داد که «بن بست» نداریم
 • افزایش جریمه پارک غیرمجاز در محل توقف معلولان
 • خنده‌های احمدی‌نژاد در جلسه مجمع تشخیص
 • حمله به پاسگاه مرزی سپاه در مریوان؛ ۱۰ نفر شهید شدند
 • اقدام تاسفباری که در پشت پرده مجلس در جریان است؛ معاونان پارلمانی با «کیسه امتیازات» در مجلس، برای «استثنا کردن رؤسا از طرح منع به کارگیری بازنشستگان»
 • کیسینجر: دنیا در شرایط بسیار خطرناکی است/ ترامپ می‌تواند نشان‌دهنده پایان یک دوران باشد
 • پرداخت ۱۲۰۰ میلیارد تومان سود انواع اوراق
 • سود اوراق قرضه با سخنان ترامپ بالا رفت
 • دیوار کوتاه مردم / وقتی بانکها زورشان به وام‌گیرندگان خُرد می‌رسد
 • مذاکره کننده ارشد اروپا درباره طرح برگزیتی «می» ابراز تردید کرد
 • اریتره هم برای سفارت خود در اتیوپی سفیر معرفی کرد
 • پخش برنامه «حالا خورشید» با حضور احسان علیخانی، عقب افتاد
 • پیگیری روزانه وضعیت دریاچه ارومیه از مهمترین خواسته‌های رئیس جمهوری است
 • توزیع کارت بلیت خبرنگاری از سر گرفته شد
 • «قانون تسهیل ازدواج»، قانونی که اجرایی نشد
 • تغییر تیم اقتصادی دولت در ۲ هفته آینده جدی است
 • ابوالفضل میرعلی، متهم اصلی پرونده ثامن‌الحجج: از سال ۹۳ ورق برگشت
 • رویکردی طنز به داروها و مکمل های لاغری در رادیوصبا
 • سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد باز می گردد
 • اعطای ارز مسافرتی متوقف شد
 • کار عجیب خواننده مشهور پاپ/ترجیح می دهم بدترین خواننده ایران باشم!
 • دستگیری ۳۶ قاچاقچی انسان در لس آنجلس
 • پنتاگون از دعوت پوتین به کاخ سفید استقبال کرد
 • وزارت خارجه آلمان به شهروندان خود هشدار داد
 • پشت پرده احداث پایگاه نظامی ناتو در عراق
 • ژوله: باور ندارم که بازیگر و سلبریتی شدم
 • کشف بیش از ۲۶۵ تن انواع موادمخدر و روان‌گردان در کشور/۸۰ درصد کشفیات تریاک هستند