بازار داغ شایعه زیر سایه سنگین نوسانگیرها

۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۲  /   /  کد خبر: 60968
بازار داغ شایعه زیر سایه سنگین نوسانگیرها

 

بازار داغ شایعات و شنیده های بازار در بورس تهران بواسطه وجود اخبار و اطلاعات غیر رسمی و رانتی، همواره بازار شایعات و شنیده ها داغ بوده بطوریکه بیش از نیمی از فعالان بازار، خرید و فروش های خود را بر اساس این شنیده های غیر رسمی و تأیید نشده، انجام می دهند.

به گزارش خبرنگار بورس اقتصاد آنلاین، امروز یکشنبه اول مرداد ماه ۹۶ شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران، در پایان معاملات با افزایش ۱۹۲ واحدی روی رقم ۸۰ هزار و ۸۶۳ واحد ایستاد.

شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۶۰ واحدی عدد ۱۷ هزار و ۷۲۹ واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۳۱۷ واحدی به رقم ۸۹ هزار و ۱۲۰ واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۲۳۳ واحدی به رقم ۵۶ هزار و ۳۳۹ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش ۱۲۲ واحدی عدد ۱۷۸ هزار و یک واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) بدون تغییر چندانی به عدد ۹۲۴ واحد رضایت داد.

همچنین، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت های فولاد مبارکه با ۲۲۳ واحد ،مخابرات ایران با ۳۷ واحد و به پرداخت ملت با ۲۲ واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت های گسترش نفت و گاز پارسیان با ۴۳ واحد ، کشتیرانی ج.ا.ا با ۲۹ واحد و معدنی و صنعتی چادرملو با ۱۸ واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۸۷ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۶۴۰ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۸ هزار و ۹۶۰ نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های سیمان سفید نی‌ریز، سیمان کرمان، پتروشیمی پردیس، حق تقدم خرید سهام سیمان کرمان، قراردادهای اختیار معامله خرید و فروش سهام فولاد مبارکه، اوراق اختیار فروش تبعی شرکت داروپخش، فولاد مبارکه اصفهان، ذغال‌سنگ نگین طبس، تراکتورسازی ایران، داروپخش، بیمه پارسیان، سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری، ایران‌یاساتایر و رابر، محورسازان ایران‌خودرو، تولیدی گرانیت بهسرام، حق تقدم خرید سهام معدنی و صنعتی چادرملو، حق تقدم بین‌المللی محصولات پارس، امور رفاهی کارگزاران پارس، پتروشیمی کازرون، بازرگانی و تولیدی مرجان کار، سیمان باقران، مهندسی ساختمان و تأسیسات راه‌آهن، کشتی‌رانی دریای خزر، دامداری تلیسه نمونه، جوش و اکسیژن ایران از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های خوراک دام پارس، کارخانجات قند قزوین، سرمایه‌گذاری مسکن تهران، همکاران سیستم، حق تقدم خرید سهام سیمان ارومیه، اوراق گواهی سپرده عام بانک پارسیان متوقف شدند. امروز همچنین نماد اوراق حق تقدم خرید استفاده از تسهیلات مسکن برای تیر ماه ۹۶ بازگشایی شد.

به گزارش اقتصاد آنلاین؛ بازار داغ شایعات و شنیده های بازار در بورس تهران بواسطه وجود اخبار و اطلاعات غیر رسمی و رانتی، همواره بازار شایعات و شنیده ها داغ بوده بطوریکه بیش از نیمی از فعالان بازار، خرید و فروش های خود را بر اساس این شنیده های غیر رسمی و تأیید نشده، انجام می دهند.

بر این اساس در شستان اخباری دایر بر عبور ارزش دفتری این سهم از مرز ۲۰۰ تومانی شنیده می شود این در حالی است که قیمت تابلوی سهم در حال حاضر ۱۱۰ تومان است.

در پکویر و پکرمان نیز گفته شده با کاهش بیش از ۴۵ درصدی قیمت کائوچوی مصنوعی و طبیعی در بازارهای جهانی و داخلی،شاهد افزایش شدید بهای تمام شده تولید و در نتیجه افزایش حاشیه سود شرکتهای تایرسازی خواهیم بود چرا که نرخ فروش تایرهای این دو شرکت تغییر چندانی نداشته است.

این شنیده ها، از تعدیل مثبت سنگین بیش از ۳۰ درصدی در پکویر و ۲۰ درصدی در پکرمان دارد.

اخبار غیر رسمی از بیمه آرمان نیز که مجمع عمومی آن به تنفس خورده است، تحقق سود ۲۰ تومانی برای هر سهم آن در سال ۹۵ و تقسیم سود نقدی ۱۰ تومانی طی نوبت دوم مجمع حکایت دارد.

ارزش دفتری سهم بیش از ۱۳۰ تومان و قیمت سهم در حال حاضر ۱۰۰ تومان است. آرمان قصد دارد برای سال ۹۶ بیش از ۳۰ تومان سود به ازای هر سهم بسازد.

شنیده هایی از حضور قوی بیمه تجارت نو( بنو) در حوزه انرژی و بیمه عمر دارد. امری که با توجه به حاشیه سود بالای این دو نوع بیمه گری، میتواند به جهش سودآوری بنو در سالجاری بیانجامد. شایان ذکر است بنو در سال گذشته که اولین سال فعالیت شرکت بود، بیش از ۳۵ تومان سود به ازای هر سهم ساخت و ۲۸ تومان از آنرا نیز تقسیم نمود.

این در حالیست که قیمت تابلوی سهم در حال حاضر ۷۰ تا ۷۵ تومان و ارزش ذاتی سهم بیش از ۱۰۰ تومان است.

اما در “دقاضی” گفته شده بر اساس بودجه سال ۹۶ درازک که در فصل درآمدهای حاصل از سرمایه گذاری های این شرکت نیز منعکس است، دقاضی در سال جاری افزون بر ۶۲۰ تومان سود به ازای هر سهم خواهد ساخت که با توجه به حاشیه سود ۳۷٫۵ درصدی آن، برقراری نسبت p/e معادل ۶ مرتبه ای برای این سهم عادلانه و منطقی است.

امری که می تواند منجر به افزایش قیمت سهم تا محدوده ۳۷۲۰ تومانی شود. دقاضی چند روز پیش در محدوده قیمتی ۲۰۰۰ تومانی و بیش از ۶۰ میلیارد تومان عرضه و معامله شد که ۹۹ درصد از عرضه فوق، دو طرفه و بین دو حقوقی ( دو سهامدار عمده شرکت) بوده است. در حال حاضر فقط ۲ میلیون سهم دقاضی در دست سهامداران خرد است و مابقی در تملک حقوقی ها ( سهامداران عمده شرکت)است. گویا سهامداران حقوقی شرکت قصد جمع آوری و خشک کردن سهم را دارند که می باید توسط ناظر بازاررصد و پیگیری شود.

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها