انتقاد اصلاح‌طلبان به کابینه‌ فراجناحی روحانی/ سهم‌خواهی یا دولت خواهی؟

۳۱ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۰  /   /  کد خبر: 60065
انتقاد اصلاح‌طلبان به کابینه‌ فراجناحی روحانی/ سهم‌خواهی یا دولت خواهی؟

اصلاح‌طلبانی که سهم خود از کابینه دوازدهم را کافی‌ نمی‌‌دانند با هجمه به آنچه دولتی‌ها آنرا کابینه فراجناحی می‌خواهند، حالا شخص رئیس‌جمهور را به باد انتقاد گرفته‌اند.

بعد از دوزیست‌ خواندن برخی اصلاح‌طلبان توسط حامیان دولت و انتقاد صریح دولتی‌ها از سهم‌خواهی بیش از پیش جریان اصلاحات از دولت روحانی، حسینعلی معاون پارلمانی رئیس‌جمهور به نقل از روحانی گفت که کابینه دوازدهم فراجناحی خواهد بود؛ او در جمع خبرنگاران اعلام کرد که “آقای روحانی در مورد انتخاب اعضای کابینه مشغول رایزنی، صحبت و مذاکره با شخصیت‌های نظام، بزرگان گروه‌ها و جریان‌های سیاسی کشور هستند و همواره تاکید می‌کنند ترکیب دولت دوازدهم فراجناحی خواهد بود و از توانمندی و ظرفیت‍‌های کلی نظام استفاده خواهند کرد”.

بعد از این اظهارات، دولتی‌ها یکی پس از دیگری از کابینه فراجناحی سخن گفتند و رئیس‌جمهور نیز در تکمیل و در تائید این نظرات طی سخنانی در جلسه هیئت دولت و در پاسخ به هجمه‌ها علیه آنچه کابینه فراجناحی خوانده می‌شود، گفت: “به هر حال کابینه دوازدهم در چارچوب مقررات در حال شکل گرفتن است و رییس جمهور موظف است در این راستا با افراد مختلف مشورت کند و بنده هم با افراد مختلف در جناح‌های گوناگون اصولگرا، اصلاح‌طلب، میانه رو یا اعتدالیون مشورت کرده و نظرات آنها را جویا شده‌ام و همچنین به دوستان دیگر هم گفتم اگر نظر خاصی نسبت به کابینه دوازدهم دارند، بگویند و این در حالی است که نظرات برخی افراد در بعضی از روزنامه‌ها، سایت‌ها و رسانه‌ها منعکس شده اما در عین حال باید همه بدانند که دولت دوازدهم مانند دولت یازدهم، دولتی تک جناحی نبوده و فراجناحی خواهد بود”.

و اما بعد از اظهارات رئیس‌جمهور، رسانه‌های اصلاح‌طلب نوک حملات خود را متوجه شخص حجت الاسلام حسن روحانی کرده و از اینکه او، به آنچه درباره کابینه فراجناحی می‌‌داند، سخن می‌گوید انتقاد کردند. در همین رابطه یک روزنامه اصلاح‌طلب با انتقاد از کابینه فراجناحی نوشت: در بین اصلاح‌طلبان عده‌ای پایداری‌چی هستند؛ افرادِ اصلاح‌طلبِ اصولگرایِ پایداری چی که همواره در جمع اصلاح‌طلبان بوده و به‌اصطلاح از سبد رأی آنان به مجلس و شورا راه یافته‌اند، اینک نعل‌ وارونه می‌زنند.گاه از رفع حصر می‌گویند و گاه از کابینه فراجناحی و دفاع از اصولگرایان که مگر چه اشکالی دارد که در کابینه هم اصولگرایان باشند و هم اصلاح‌طلبان! به‌راستی کابینه فراجناحی دیگر چه صیغه‌ای است که برخی از اصلاح‌طلبان و نمایندگان مجلس آن را دنبال می‌کنند! مگر مردم خودشان نمی‌توانستند به اصولگرایان رأی بدهند که حالا عده‌ای دنبال احقاق حق آنها هستند.

برخی کارشناسان معتقدند اصلاح‌طلبان خواهان کابینه‌ای هستند که مدیریت آن خارج از کنترل روحانی بوده و توسط اصلاح‌طلبان بیرون مجلس مدیریت شود با این حال خبر می‌رسد اصلاح‌طلبان خواهان سهم بیشتری از کابینه بوده و انتظارشان اختصاص تمام وزرات‌خانه به اصلاح‌طلبان بوده که تاکنون روحانی و حامیانش تن به آن نداده‌اند چرا که به گفته برخی کارشناسان سیاسی، پیروزی حسن روحانی در انتخابات ۹۶ سهم خواهی اصلاح‌طلبان را تا دولت‌خواهی آنان گسترش داده است.

منبع:تسنیم

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها