افشاگری گاردین درباره بحران قطر و عربستان

۳۱ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۱  /   /  کد خبر: 60055
افشاگری گاردین درباره بحران قطر و عربستان

روزنامه گاردین چاپ فاش کرد که بحران بین قطر و عربستان بر خلاف ظاهر امر دیپلماتیک نیست بلکه در اختلافات خانوادگی بین دوطرف ریشه دارد.

“راندریب رامش” روز شنبه در مقاله ای در روزنامه گاردین علل و عوامل پشت پرده اختلاف بین دولت قطر و همسایه های این کشور را تشریح کرد و نوشت: در ظاهر امر، بحران قطر به علت اختلاف دیپلماتیک بین کشورهای عرب منطقه خلیج فارس است اما با توجه به محاصره عربستان و هم پیمانان این کشور علیه قطر در طول شش هفته اخیر باید گفت که این بحران در اختلاف و کشمکش طولانی مدت بین خاندان حاکم دو کشور ریشه دارد.

رامش در این مقاله خاطرنشان کرد: خانواده های حاکم در کشورهای عربستان و امارات روابط خانوادگی بسیار مستحکمی با یکدیگر دارند و براین اساس، مسائل سیاسی در سایه مسائل خانوادگی قرار دارد.

درحالی که عده ای معتقدند که تمیم بن حمد امیر قطر (۳۷ ساله) زمامداری را در سال ۲۰۱۳ از پدرش تحویل گرفت؛ عده دیگری معتقدند که حمد همچنان در پشت پرده قرار دارد و رسیدگی به امور قطر را در دست دارد.

حمد پدر تمیم بن حمد امیر کنونی قطر موسس هویت جدید این کشور به شمار می رود که برای نخستین بار در قالب گردان قطری ها وارد مقابله با عربستان در میدان نبرد در جریان جنگ سال ۱۹۹۱ آمریکا علیه عراق شد.

گردان حمد در آن زمان علیه نیروهای صدام وارد عمل شده بود و در نبرد الخفجی در سال ۱۹۹۱ میلادی با این نیروها وارد جنگ شد اما زمانی که نیروهای عربستان به این جنگ پیوستند، نیروهای تفنگدار دریایی آمریکا از نیروهای عربستانی در مقابل آتش سلاح های دوستان قطری، حفاظت کردند.

این نویسنده تاکید کرد: عده زیادی معتقد هستند که بحران کنونی قطر و عربستان دراختلاف های قدیمی ریشه دارد. بعضی از منابع تصریح می کنند که سعودی ها و اماراتی ها از امیر قطر خواسته اند تا پدرش (حمد) در برابر خواسته های آنها سر تسلیم فرود آورد.

خانواده آل سعود در قطر نفوذ وسعی و روابط خانوادگی دارد. مهمترین روابط خانوادگی آنها با خانواده العطیه است.

امیر حمد (پدر تمیم) در خانواده پدر خود یعنی آل ثانی بزرگ نشده است بلکه در خانواده دایی های خود – خانواده العطیه- رشد یافته است. اما با وجود این امر، امیر حمد در خانواده العطیه ازدواج نکرده بلکه در خانواده آل ثانی ازدواج کرده است. حمد ن جاسم بن جبیر بزرگترین دستیار امیر حمد نیز از خانواده العطیه نیست بلکه از خانواده آل ثانی است.

اهل وتبار آل ثانی و آل سعود به ناحیه نجد در عربستان بازمی گردد. این ناحیه محل ظهور فرقه وهابیت است. حال هریک از این دو خانواده برداشت و دیدگاه خاص خود را نسبت به وهابیت دارد.

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها