فرصت طلبی آمریکا در منطقه

۲۸ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۳۰  /   /  کد خبر: 58762
فرصت طلبی آمریکا در منطقه

سازمان اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد: قیمت زغال‌سنگ صادراتی آمریکا به اوکراین در سه ماهه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۳ برابر شده است.

به گزارش بازتاب به نقل از راشاتودی، سازمان اطلاعات انرژی آمریکا طی گزارشی از ۳ برابر شدن قیمت زغال‌سنگ صادراتی آمریکا به اوکراین خبر داد. دراین گزارش آمده است قیمت هر تن زغال‌سنگ از ۷۱ دلار در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۶ به ۲۰۶ دلار در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۷ رسیده است. از سوی دیگر واردات زغال‌سنگ توسط اوکراین از آمریکا نیز در این مدت ۲ برابر شده است.

در سه‌ ماهه نخست سال جاری آمریکا ۷۶۵ هزار تن زغال‌سنگ به اوکراین صادر کرد که نسبت به ۳۵۵٫۱ هزار تن مدت مشابه سال گذشته میلادی بیش از دو برابر شده است. قیمت زغال‌سنگ صادراتی آمریکا به اوکراین در حالی ۳ برابر شده است که قیمت صادرات زغال‌سنگ این کشور به نروژ ۱۰ درصد کاهش داشته است به گونه‌ای که قیمت هر تن زغال‌سنگ صادراتی به نروژ از ۱۴۰ دلار در هر تن به ۱۲۵ دلار کاهش یافته است. پس از آنکه شبه نظامیان مسلح مورد حمایت اوکراین مسیر ریلی انتقال زغال‌سنگ از منطقه دونواس و لوگانسک به کی‌اف را مسدود کردند، اوکراین به شدت با مشکل در تأمین سوخت موردنیاز نیروگاه‌های خود مواجه شد.

بنا به اعلام مؤسسه تحقیقات استراتژیک روسیه افزایش قیمت زغال‌سنگ می‌تواند به کاهش قابل توجه درآمد اوکراین منجر شود؛ چراکه افزایش هزینه تأمین سوخت به تعطیلی کارخانه‌های تولید فولاد که به‌طور مستقیم به واردات زغال‌سنگ وابسته هستند، منجر خواهد شد.

کارشناسان این موسسه معتقدند پس از آنکه کی‌اف خرید زغال‌سنگ را از مناطق دونتسک و لوگانسک متوقف کرد، بخش قابل توجهی از زغال‌سنگ خود را از طریق واردات تأمین کرد.

کارخانه‌های فرآوری فلزات به شدت به زغال‌سنگ نیاز داشته و افزایش هزینه تأمین این حامل انرژی به افزایش قیمت فولاد و درنتیجه به کاهش رقابت‌پذیری تولیدکنندگان در این کشور منجر شده که نهایتاً به اقتصاد این کشور آسیب وارد خواهد کرد.

پیشتر رئیس‌جمهور اوکراین از برنامه این کشور برای خرید ۲ میلیون تن زغال‌سنگ از ایالت پنسیلوانیای آمریکا خبر داده بود. اوکراین به دلیل قیمت بالا و مشکلات سیاسی خرید زغال‌سنگ از آفریقای جنوبی و روسیه را کنار گذاشته است.

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها