گندم های مرغوب پاداش کیفیت می گیرند

۲۸ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۰  /   /  کد خبر: 58429
گندم های مرغوب پاداش کیفیت می گیرند

دولت برای تحقق اهداف و حمایت از بهره برداران علاوه بر خرید تضمینی این محصول، به گندم‌کارانی که محصولی پاک را عرضه کنند در قیمت گذاری به آنان پاداش کیفیت اعطا می کند.

به گزارش ایلنا از سنندج، جمال صالحی مدیر عامل شرکت غله و خدمات بازرگانی کردستان با بیان اینکه در سال جاری خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان کردستان از ۱۰ تیرسال جاری آغاز شده است اظهار کرد: تا کنون ۹۳ هزار تن از این محصول خریداری شده است.

صالحی افزود: دولت قیمت پایه خرید تضمینی گندم در سال جاری را ۱۳ هزار ریال برای هرکیلو گرم با ۲درصد افت و یک درصد افت فنی اعلام کرده است اما آن عده از کشاورزانی که موفق به عرضه گندم با کیفیت بیشتر از این میزان شوند قیمت گذاری محصول آنان توسط کارشنان خرید تا ۱۳ هزار و ۱۴۶ ریال به عنوان پاداش کیفیت قیمت گذاری می شود.

وی عنوان کرد: از طرفی هم در ازای هر یک درصد افت کیفیت ۱۵۰ ریال برای هر کیلوگرم گندم از قیمت پایه ۱۳ هزار ریال کسر و پس از آن اقدام به خرید می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان نیز در این ارتباط با اشاره به کشت ۵۵۵ هزار هکتار اراضی دیم و آبی گندم در استان افزود: سال گذشته با ۸۵۶ هزار تن شاهد بیشترین میزان خرید تضمینی گندم در کردستان بودیم اما در سال جاری به دلیل شرایط جوی پیش بینی عملکرد خرید به ۶۰۰ هزار تن می رسد.

به گفته ذوالفقاری، برداشت گندم به صورت کیفی از اهداف جهادکشاروزی است که در این راستا هم اکنون کارشناسان به صورت نزدیک نحوه برداشت محصول در مزارع را کنترل می کنند تا علاوه بر جلوگیری از ریزش، کیفیت محصول برداشت شده نظارت شود.

وی با بیان اینکه مسئولان مراکز خرید نیز باید نسبت به کنترل باسکول ها نهایت دقت را داشته باشند افزود: باتوجه به شرایط سخت جوی در سال جاری کشاورزان با سختی تمام نسبت به کشت گندم اقدام کردند و نباید به خاطر کوتاهی در انجام وظیفه حقی از کشاورزان کردستانی ضایع شود.

وی گفت: تا کنون ۱۰ تا ۱۵ درصد برداشت گندم در مزارع انجام شده و مراکز با آمادگی کامل نسبت به خرید تضمینی گندم مازاد برنیاز کشاورزان اقدام می نمایند.

در سال زراعی جاری ۵۵۶ هزار هکتار شامل ۵۲۲ هزار هکتار مزارع دیم و ۳۴ هزار هکتارمزارع آبی زیر کشت محصول گندم رفته است.

در سال جاری ۹۴ مرکز خریدگندم شامل ۷۳ مرکز خرید سازمان تعاون روستایی و ۲۱ مرکز خرید بخش خصوصی شامل سیلو و کارخانجات آرد، کار خرید گندم را از کشاورزان به قیمت مصوبه ۱۳ هزار ریال با لحاظ درجه پاکی گندم شروع کرده اند.

کردستان قادر به انبار حدود ۶۰۰ هزار تن گندم است که این میزان شامل ۴۰۰ هزار تن در سیلوها و مراکز دولتی به صورت بلند مدت و حدود ۲۰۰ هزار تن نیز در کارخانه های آرد بخش خصوصی است.

استان کردستان به دلیل داشتن مزارع مرغوب و مستعد یکی از قطب های تولید محصولات کشاورزی به ویژه گندم در غرب کشور به شمار می رود و جایگاه چهارم کشوری در تولید این محصول را به خود اختصاص داده است.

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها