نامه بازماندگان ۱۱ سپتامبر به ترزا می

۲۸ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۰  /   /  کد خبر: 58365
نامه بازماندگان ۱۱ سپتامبر به ترزا می

بازماندگان حملات ۱۱ سپتامبر در نامه‌ای به نخست وزیر بریتانیا از وی خواسته‌اند تا گزارش دولت لندن درباره تامین مالی افراط گرایی و تروریسم توسط عربستان سعودی در خاک بریتانیا را منتشر کند.

بر اساس این گزارش، دیوید کامرون نخست وزیر سابق بریتانیا با هدف جلب حمایت پارلمان این کشور برای حملات هوایی در سوریه، گزارشی را درباره اهمیت تامین مالی فعالیت‌های افراط گرایی در بریتانیا از سوی عربستان سعودی و سایر کشورها، تهیه و تنظیم کرده است.

دولت بریتانیا اعلام کرده است که گزارش کامل مربوط به منابع مالی اصلی افراط گرایی اسلامی در این کشور را منتشر نخواهد کرد، این اقدام موجب شده است تا مخالفان این اتهامات را مطرح کنند که دولت لندن قصد حفاظت از عربستان سعودی متحدش را دارد.

آمبر رود وزیر کشور بریتانیا تاکید کرده است، در حالی که برخی سازمان‌های اسلامی افراط گرا، صد‌ها هزار پوند منابع مالی دریافت کرده اند، ولی من مخالف انتشار کامل این گزارش هستم.

وی افزود: این مخالفت به دلیل آن است که گزارش حاوی اطلاعات شخصی است و من به دلایل امنیت ملی با انتشار آن مخالف هستم.

اکنون گروهی از بازماندگان حملات ۱۱ سپتامبر و خانواده‌های برخی از قربانیان این حوادث از ترزا می‌خواسته اند تا از این فرصت برای انتشار این گزارش استفاده کنند.

منتقدان و مخالفان بر این باورند که دولت لندن قصد سرپوش گذاشتن بر اقدامات عربستان سعودی را در تامین مالی این سازمان‌های افراطی دارد. عربستان سعودی بزرگترین صادرکننده نفت جهان و از متحدان بریتانیا به شمار می‌رود.

احزاب لیبرال دموکرات و کارگر بریتانیا نیز خواستار انتشار کامل این گزارش شده اند. شارون پریمولی یکی از نویسندگان نامه است که در زمان حمله نخستین هواپیمای القاعده به برج مرکز تجارت جهانی در طبقه ۸۰ بوده و توانسته است جان سالم بدر برد. وی یکی از افرادی است که اقدام قانونی و حقوقی علیه عربستان سعودی را به خاطر دست داشتن در این حملات پیگیری می‌کند.

وی در این باره به ایندیپندنت گفت: در ۱۶ سالی که از این حملات گذشته است، من و سایر افراد به دنبال این پرونده بوده ایم و همواره به عامل اصلی این حملات یعنی عربستان سعودی برخورد می‌کنیم. ما ۱۶ سال از حادثه‌ای فاصله گرفته ایم که منجر به قتل ۳ هزار نفر، زخمی شدن ۶ هزار نفر دیگر و مرگ و بیماری تعداد بیشمار دیگری شده است.

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها