جدیدترین اخبار
۲۸ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۵ اقتصادی کد خبر :58164
شاخص بورس ۴۳ واحد صعود کرد

طلسمِ بورس شکست /روز نیمه تعطیل بازار سهام

روز گذشته بورس تهران با توقف نماد معاملاتی این شرکت‌ها مواجه شد. موضوعی که سبب شد تا آمار متوقف‌های بورسی به ۱۱۴ شرکت افزایش پیدا کند. بررسی‌ها ز وضعیت کنونی نمادهای متوقف نشان می‌دهد ارزش بازار ۱۱۴ نماد متوقف بورسی حدود ۱۴۷ هزار میلیارد تومان و معادل ۴۶ درصد از ارزش فعلی بازار سهام است.

به گزارش اقتصادنیوز، نماگر بورس تهران معاملات روز گذشته را با رشد ۴۳‌واحدی به پایان رساند و در سطح ۷۹ هزار و ۷۳۶ واحد قرار گرفت. از نکات قابل توجه معاملات روز گذشته توقف ۲۴ نماد بورسی به دلیل برگزاری مجامع بود تا آمار متوقف‌های بورس تهران به ۱۱۴ شرکت افزایش پیدا کند. این در حالی است که این نمادهای متوقف، ۴۶ درصد از ارزش بازار را شامل می‌شود. در این شرایط اما روز گذشته طلسم عرضه‌های اولیه شکسته شد و بورس تهران هر‌چند با تاخیر چند ساعته و پس از پایان ساعات معاملاتی بازار، میزبان شرکتی جدید بود. موضوعی که با ورود نقدینگی جدید می‌تواند زمینه‌ساز رونق بیشتر بازار سهام شود.

نیمی از بازار متوقف شدند

همان‌طور که در گزارش روز دوشنبه «دنیای‌اقتصاد» اشاره شد، روز شنبه شاهد برگزاری مجامع تعداد زیادی از شرکت‌ها خواهیم بود و بر اساس قانون، نماد معاملاتی این شرکت‌ها باید دو روز کاری پیش از برگزاری مجمع، متوقف شوند، بر این اساس روز گذشته بورس تهران با توقف نماد معاملاتی این شرکت‌ها مواجه شد. موضوعی که سبب شد تا آمار متوقف‌های بورسی به ۱۱۴ شرکت افزایش پیدا کند. بررسی‌های «دنیای اقتصاد» از وضعیت کنونی نمادهای متوقف نشان می‌دهد ارزش بازار ۱۱۴ نماد متوقف بورسی حدود ۱۴۷ هزار میلیارد تومان و معادل ۴۶ درصد از ارزش فعلی بازار سهام است. با بررسی این وضعیت از منظری دیگر مشاهده می‌شود که حدود ۳۰ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان نقدینگی (با لحاظ سهام شناور نمادهای متوقف) در بورس به حالت راکد درآمده است.

ازسرگیری عرضه‌های اولیه پس از ۵ماه

در حالی از اسفند سال گذشته تا روز گذشته از عرضه اولیه سهام در بازار سهام کشورمان ممانعت شده بود که روز گذشته پس از ۵ ماه طلسم عرضه‌های اولیه شکسته شد و بورس تهران میزبان شرکتی جدید شد. بر این اساس دیروز ۵ درصد از سهام شرکت به پرداخت ملت شامل ۴۷ میلیون و ۵۰۰ هزار سهم از سوی گروه فن‌آوران هوشمند بهسازان فردا به‌عنوان پانصد و نهمین شرکت پذیرفته‌شده بورس تهران، در نماد «پرداخت» عرضه شد. این عرضه به‌روش ثبت‌‌سفارش و توسط کارگزاری بانک ملت انجام پذیرفت. بازه ثبت قیمت سفارش در این عرضه ۱۶۶۷ تا ۱۷۵۰ تومان درنظر گرفته شده بود که با توجه به استقبال به‌عمل آمده از این عرضه اولیه تمامی سهام در سقف قیمتی عرضه شد. افزون بر این حداکثر سهمیه برای هر کد حقیقی و حقوقی ۲ هزار سهم تعیین شده بود که با توجه به استقبال سرمایه‌گذاران به هر کد معاملاتی ۷۳۰ سهم تعلق گرفت. این شرکت سود هر سهم بر اساس عملکرد سه‌ماه را ۲۶۸۹ ریال عنوان کرده است که نسبت به اولین پیش‌بینی شرکت شاهد رشد ۱۷ ریال سود هر سهم این شرکت هستیم. با یک تقریب ساده می‌توان گفت میزان سفارش‌های ثبت‌شده در سقف قیمتی این نماد ارزشی بیش از ۲۲۷ میلیارد تومانی داشته است. نقدینگی پارک‌شده برای خرید این سهم حاکی از احتمال رشدهای قیمتی آتی این عرضه اولیه و بازگشت عرضه‌های اولیه به مدار گرم گذشته خود دارد.

تاخیر در عرضه با ناهماهنگی‌های بورس

از نکات قابل‌توجه روز گذشته اما تاخیر زمان این عرضه اولیه بود که حتی موجب ایجاد شایعاتی درخصوص احتمال تعویق عرضه اولیه «پرداخت» به روز دیگری شد. در نهایت اما پس از اتمام ساعت کاری بورس تهران، ناظر بازار در پیامی از آغاز ثبت سفارش عرضه اولیه نماد معاملاتی شرکت به پرداخت ملت در ساعت ۱۳ الی ۱۵ خبر داد. معاون بازار شرکت بورس اوراق‌بهادار تهران در این‌خصوص با تاکید بر اینکه سفارش‌گیری عرضه اولیه دیروز در ساعات غیر‌رسمی بازار قانونی است، عنوان کرد: براساس قانون بوک‌بیلدینگ این امکان به بازار داده شده که در مواجهه با مشکلات فنی معاملات عرضه اولیه سهام پس از پایان ساعات رسمی معاملات بورس انجام شود.علی صحرایی همچنین دلیل تاخیر در عرضه اولیه سهام به‌پرداخت ملت را تکمیل اطلاعات توضیحی از سوی ناشر این شرکت اعلام کرد و گفت: با توجه به انتشار این اطلاعات در دقایق پایانی معاملات روز دوشنبه روی سامانه کدال، مشکل عرضه اولیه سهام به‌پرداخت ملت برطرف شد. بر این اساس، دقایقی پیش از پایان ساعت کار بازار سهام، پیش‌بینی درآمد هر سهم سال مالی «پرداخت» در دوره ۳ ماهه به‌صورت حسابرسی نشده روی کدال نشست. در این گزارش شرکت پیش‌بینی درآمد هر سهم را از ۲۶۷۲ ریال به ۲۶۸۹ ریال افزایش داده است و با تعدیل مثبت یک درصدی همراه شد.

رونق بازار سهام با ورود نقدینگی جدید

در حالی روز گذشته شاهد شکل‌گیری اولین عرضه اولیه سال ۹۶ در بازار سهام بودیم که برخی از فعالان شرایط کنونی بازار را برای عرضه‌های اولیه مناسب نمی‌دانند و معتقدند این قبیل عرضه‌ها، عامل خروج نقدینگی از دیگر نمادهای بازار است. بر ‌اساس عقیده این گروه، تشکیل صف فروش برای تامین نقدینگی در جهت خرید سهم جدید، فضای منفی در دیگر سهام و کلیت بورس ایجاد خواهد کرد. ذات عرضه‌های اولیه از جذابیت مناسبی بین سرمایه‌گذاران برخوردار بوده و باعث می‌شود طبیعتا برخی از سهامداران با فروش سهامی که از جذابیت کمتری برخوردارند، نقدینگی لازم را برای خرید عرضه اولیه تامین ‌کنند. در این میان بخشی از نقدینگی لازم نیز نقدینگی جدید بوده و از خارج از بازار وارد بازار سهام می‌شود که از نکات مثبت عرضه‌های اولیه به‌شمار می‌رود. باید توجه داشت در شرایط معمول بازار نیز تعدیل مثبت یک شرکت سهامی یا انتشار اخبار تاثیرگذار عامل فشار بر برخی از نمادهای بازار می‌شود. این موضوع به‌دلیل هوشمند عمل کردن بازار است تا به سمت فرصت‌های جذاب حرکت کند. انتقاد به این موضوع همانند آن است که نهاد ناظر به بهانه تعدیل مثبت یک شرکت از بازگشایی نماد آن خودداری کرده و دلیل این امر را تشدید فروش در دیگر سهام بازار عنوان کند. عرضه‌های اولیه علاوه بر ورود نقدینگی جدید با گسترش عرضی خود می‌تواند به پویایی هر چه بیشتر بازار کمک کند و جذابیت بیشتری را نزد سرمایه‌گذاران در مقایسه با دیگر بازارهای رقیب به دست آورد.

رد پای گزارش‌های سه‌ماهه

همان‌طور که پیش از این نیز گفته شد، در حال حاضر به نظر می‌رسد بازار در فضای انتظاری قرار گرفته است. از طرفی سهامداران با قرار گرفتن در فصل مجامع، در انتظار خروج اخبار تاثیرگذار از مجامع شرکت‌ها بوده و از طرفی دیگر در انتظار انتشار گزارش‌های سه ماهه شرکت‌ها هستند. گزارش‌هایی که طبیعتا می‌تواند تعیین‌کننده روند آتی سهام باشد. در حال حاضر گزارش ۳ ماهه ۲۵ شرکت سهامی روی سامانه کدال قرار گرفته است که تنها در ۲ گزارش نشانی از تعدیل منفی دیده می‌شود. به‌نظر می‌رسد همان‌طور که انتظار می‌رفت، این گزارش‌ها حاوی نکات مثبتی برای شرکت‌ها به خصوص شرکت‌های کامودیتی‌محور (کالایی) است. این موضوع می‌تواند در شکل‌گیری آرایش جدید پرتفوی سهامداران بسیار تاثیرگذار باشد. در این خصوص می‌توان به تعدیل مثبت ۱۹ درصد «فولاد» و پوشش ۴۰ درصدی سود این شرکت و همچنین پوشش ۴۳ درصدی«فملی» بر اساس اولین پیش‌بینی این شرکت هستیم. پوشش‌های مناسب سودآوری نوید تعدیلات مثبت آتی را برای این شرکت‌ها می‌دهد.

در بازار چه گذشت؟

همان‌طور که اشاره شد دیروز شاخص کل بورس با رشد ۴۳ واحدی همراه شد. ارزش معاملات نیز روز گذشته به مدد عرضه «پرداخت» به ۱۷۴ میلیارد تومان رسید. روز گذشته در شرایط توقف نمادهای اصلی گروه خودرویی از جمله «خپارس» و «خساپا»، شاهد اقبال معامله‌گران از دیگر خودرویی‌ها بودیم. در این میان «خودرو» شاهد معامله با حجم افزون بر ۲۹ میلیون سهم به ارزش حدود ۸میلیارد تومان بود. نماد «خودرو» پیش از توقف برای برگزاری مجمع، شاهد تداوم مشارکت حقوقی‌ها در سمت خرید بود. بر این اساس دیروز نماد معاملاتی شرکت ایران‌خودرو شاهد تغییر مالکیت ۱۲ میلیون سهمی به ارزش بیش از ۳ میلیارد تومان به نفع معامله‌گران حقوقی بود. معاملاتی که در نهایت این نماد را در صدر نمادهای با بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص قرار داد. در میان کالایی‌‌ها، اغلب شرکت‌ها با توقف نماد معاملاتی روبه‌رو‌ هستند. نمادهای باقیمانده نیز روز گذشته روند متعادلی را تجربه کردند. در این میان نگاهی به تحولات بازارهای جهانی نیز خالی از لطف نیست. دیروز روی مجددا به زیر ۳۸۰۰ دلار در هر تن بازگشت. مس نیز گرچه به قیمت‌های بیش از ۶۰۰۰ دلار رسیده بود، اما بار دیگر عقب‌نشینی کرد و در مرز این طرح روانی معامله شد.نمادهای زیرمجموعه گروه قندوشکر نیز پس از رشدهای قابل توجه هفته‌های اخیر، روز گذشته تا حدودی در مسیر اصلاح قیمت قرار گرفتند به‌طوری‌که از ۱۱ نماد فعال حاضر در این گروه، ۸ نماد با افت قیمت به معاملات روزانه خود پایان دادند.

بانکی‌ها که در حال‌حاضر با توقف تمام نمادهای معاملاتی خود روبه‌رو‌ هستند، روز گذشته پیش از توقف به دلیل برگزاری مجمع معاملات متعادلی را تجربه کردند. (تشریح وضعیت این گروه را می‌توانید در گزارش صفحه ۱۰ بخوانید).رایانه‌ای‌ها در اوایل معاملات روز گذشته در انتظار عرضه اولیه «پرداخت» وضعیت مناسبی را به خود دیده بودند؛ اما در ادامه تاخیر در این عرضه اولیه سبب شد تا حدودی شاهد بازگشت قیمت‌ها باشند. به نظر می‌رسد با وجود شرایط مطلوب در شرکت‌های زیرمجموعه این گروه اما رشد قیمت این نمادها پیش‌خور شده است. بر این اساس انتظار می‌رود شاهد اصلاح قیمت پس از رشدهای قابل توجه روزهای اخیر در میان رایانه‌ای‌ها باشیم. شاخص این گروه از ابتدای سال تاکنون رشد ۴۴ درصدی را تجربه کرده است. همچنین «آپ» روز گذشته پس از کسب بازدهی ۴۳ درصدی از ابتدای سال تاکنون، در مدار منفی معامله شد. به نظر می‌رسد بازار پس از رشدهای گذشته تا حدودی نسبت به ارزندگی سهام رایانه‌ها در قیمت‌های فعلی مردد شده است.

وبگردی

روی خط خبر

 • یا چک شدن حساب بانکی یا انصراف از دریافت یارانه نقدی!
 • ۸ نفر و یک شرکت گری مارکت از رانت واردات هزار میلیارد سود کردند
 • محبوب‌ترین انرژی‌های پاک در سرمایه‌گذاری جهانی کدامند؟
 • افشاگری درباره پشت‌پرده بیت‌کوین
 • وزارت خارجه نسبت به تحولات عفرین واکنش نشان داد
 • دبیر شورای نگهبان: اغتشاشات اخیر ادامه فتنه‌ ۸۸ بود /برخی در لباس روحانیت گرفتار تشریفات هستند
 • رشیدپور و مدیری، بازیکنان تخریبی رسانه ملی!
 • خرازی با اسد دیدار کرد
 • تعطیلی دولت آمریکا یعنی چه؟
 • الجبیر: حمایت‌های مالی و تسلیحاتی ایران از أنصارالله متوقف شود!
 • وزارت امور خارجه به جای تهدید، پاسخ سوال منتقدان را بدهد
 • نرخ تورم به ۸.۲ درصد رسید
 • دردسرهای نظام ارزی مبهم برای تجار شناسنامه‌دار
 • تذکر کتبی ۲۰ نماینده به رئیس‌جمهور درباره انتقال آب دریای خزر
 • نامه مهناز افشار به معصومه ابتکار
 • گسترش یگان‌های نیروی دریایی ارتش تا مدار ۱۵ درجه برای نخستین بار
 • مشکل فنی دلیل قطع «کودک شو»
 • هیچ کس با شبکه‌های مجازی مخالف نیست/ دغدغه مردم بی‌بند و باری است
 • جمع آوری دستفروشان خیابان ولیعصر از امروز
 • دانش آموزان فعال “کلبه بازیافت مدارس” غرب تهران بن کتاب می‌گیرند
 • اجازه هیچ‌گونه تهدید از خاک کردستان علیه ایران را نخواهیم داد
 • دستمایه‌های امید درکشور بی‌شمار است
 • تحول در آموزش و پرورش نیازمند تغییر در ساختار مدیریت و تجهیزات است
 • سفیر چین در ایران: آماده بیشترین همکاری با خانواده‌های درگذشتگان سانچی هستیم
 • چرا قیمت دلار سر به فلک کشیده است؟
 • واکنش سیدعلی خمینی به اعتراضات اخیر: تمام مشکلات ما از دشمن بیرونی نیست
 • چهار شرکت دیگر هم مجوز پیش فروش خودرو را دریافت کردند؛ تعداد شرکت‌های مجاز به ۱۷ رسید
 • علم الهدی:مشهد را سیبل کرده اند / ندای اسلام از این شهر می آید
 • دادگاه عالی عراق درخواست پارلمان برای تغییر تاریخ انتخابات را رد کرد
 • ۱۸ هزار میلیارد تومان از بودجه‌های عمرانی پرداخت نشد