جدیدترین اخبار
۲۷ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۱ اقتصادی کد خبر :57869

مونسان : کیش بازوی توانمند اقتصاد مقاومتی کشور است

جزیره کیش دردولت تدبیر وامید با جذب ۱۰۷ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری میزبان اجرای ۱۴۴ طرح صنعتی و غیر صنعتی بوده است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، در آیین افتتاح ۹ طرح عمرانی و گردشگری در جزیره کیش که با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، اکبر ترکان مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری صنعتی کشور و علی عابد زاده رییس سازمان هواپیمایی کشوری و همچنین مدیران ارشد و محلی سازمان منطقه آزاد کیش دوشنبه ۲۶ تیر در مرکز همایش های بین المللی کیش برگزار شد، علی اصغر مونسان مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به عملکرد ۴ ساله خود در زمینه اجرای طرح های زیر بنایی، عمرانی، صنعتی و گردشگری در ان منطقه آزاد نجاری – صنعتی کشور گفت: در بخش اقتصادی در سه سال و نیم گذشته شاهد جذب ۹۳ هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری غیر صنعتی در قالب ۷۵ پروژه بودیم و در بخش صنعتی نیز با جذب ۱۴ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری ، ۶۹ پروژه به سر انجام رسیده است.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش اجرای ۳۷ طرح عمرانی در کیش با اعتبار۶ هزار میلیارد ریال و جذب ۱۲ هزار و ۶۵۰ میلیارد ریال بودجه عمرانی در جزیره کیش را گام بلندی در جهت تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی بر شمرد.

وی همچنین از بهره برداری ۶۳ واحد تولیدی و صنعتی و اشتغالزایی مستقیم برای ۹۸۰ نفر، احداث شهرک صنعتی شماره ۶ برای صنایع کوچک زود بازده به عنوان یکی از طرح های پایلوت جزیره کیش یاد کرد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش ایجاد صنایع دانش بنیان، توسعه صادرات و رشد صنایع با فناوری بالا و پیشگیری از فعالیت صنایع آلاینده در ۴ سال اخیر را از مهم ترین محورهای فعالیت اقتصادی در کیش بر شمرد.

وی با بیان اینکه در این مدت بیش از ۶ هزار شغل مستقیم در جزیره کیش ایجاد شده است، افزود: ۳۸ درصد اشتغالزایی ها به بخش گردشگری، ۲۲ درصد به بخش خدماتی، ۱۷ درصد به بخش عمرانی و ۱۶ درصد به بخش صنعتی اختصاص دارد که این نشان دهنده جایگاه و اهمیت بخش گردشگری و خدماتی برای ایجاد اشتغال در کشور است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در خصوص توسعه زیر ساخت ها در بخش گردشگری جزیره کیش گفت: مهمترین رویکرد جزیره کیش، رویکرد گردشگری آن است. در این مدت بیشتر از پیش به توسعه مراکز اقامتی – تفریحی جزیره کیش پرداخته شده است بطوریکه ظرفیت هتلینگ جزیره از ۱۰ هزار و ۵۰۰ اتاق به ۱۲ هزار و ۳۰۰ اتاق رسیده که این مقدار ، ۲۶ درصد رشد را نشان می دهد.

مونسان در ادامه گفت: در حال حاضر ۳۴ پروژه عمرانی با اعتبار ۷ هزار میلیارد ریالی در دست اجرا داریم. مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش، با اعلام افزایش ۶۷ درصدی ذخیره آب شرب در جزیره کیش، گفت: سابق بر این، تولید آب قابل شرب جزیره ۳۰ هزار متر مکعب با یک و نیم روز ذخیره بوده که در حال حاضر این مقدار تولید به ۵۰ هزار متر مکعب و ۳ روز ذخیره آبی رسیده است.

وی با اشاره به افزایش ۴۰۰ درصدی ظرفیت تصفیه فاضلاب در جزیره کیش، با ساخت تصفیه خانه مرکزی ۱۰ هزار متر مکعبی در جهت رفاه حال ساکنان و بهینه سازی فضای شهری کیش از افزایش ۷۱ درصدی ظرفیت تولید برق در جزیره کیش خبر داد و اظهار داشت: سابق بر این برق جزیره کیش در یک نیروگاه تولید می شد که با توجه به حجم مصرف برق متناسب با جمعیت جزیره، شاهد قطع برق در ایام پر مصرف سال بودیم. با بالا بردن ظرفیت نیروگاه شماره یک و احداث نیروگاه شماره ۲، برق تولیدی از ۱۳۷ مگاوات به ۲۳۵ مگاوات رسید.

وی فضای سبز جزیره کیش را یکی از جذابیت های جزیره کیش خواند و با اعلام افزایش ۴۱ درصدی فضای سبز جزیره گفت: در طول ۴ سال اخیر فضای سبز جزیره کیش از ۳۷۰ هکتار به ۵۲۰ هکتار رسیده است. در حال حاضر سرانه فضای سبز در جزیره کیش برای هر نفر ۱۷۲ متر مربع است در حالیکه سرانه جهانی فضای سبز برای هر نفر ۲۰ تا ۲۵ متر مربع اعلام شده است.

همچنین مونسان از کاهش وابستگی منابع سازمان منطقه آزاد به فروش اراضی از ۸۸ درصد به ۳۶ درصد یاد کرد.

وی در بخش گردشگر ی ضمن اشاره به اینکه در این مدت تلاش سازمان منطقه آزاد کیش در ایجاد اولین ها و بهترین ها در این بخش بوده، گفت: در طول ۴ سال اخیر با کمک بخش خصوصی سعی در ایجاد جدابیت های ماندگار برای جذب گردشگر بیشتر به جزیره کیش انجام شده است و در این راستا اولین هتل روی آب در خاورمیانه، اولین تم پارک آبی کشور، اولین آبنمای موزیکال بر روی دریا و مرکز تفریحات کیش ایجاد و اولین کشتی کروز تفریحی به کیش ورود کرد که این اقدامات با استقبال خوب گردشگران مواجه شده است.

وی یاد آور شد: در راستای جذب گردشگر و رونق گردشگری جزیره کیش این سازمان اقدام به افزایش ۵۰ درصدی ظرفیت صندلی های هواپیماهای شرکت هواپیمایی کیش کرد که با این اقدام با افزایش ۱۱ درصدی میزان ورود گردشگر به جزیره کیش مواجه شدیم.

مونسان با اشاره به اینکه پس از پیروزی شکوه مند انقلاب اسلامی تا کنون، جزایر ایرانی خلیج فارس توسعه چندانی نیافته بودند، گفت: در این مدت برای اولین بار پس از انقلاب اسلامی، توسعه جزیره هندورابی توسط سازمان منطقه آزاد کیش انجام شد. در این جزیره با هدف توسعه گردشگری بندر، فرودگاه و هتل ساخته شد که با حضور معاون اول رئیس جمهور به بهره برداری رسمی می رسد. با این اقدام گردشگران جزیره کیش می توانند با استفاده از گردشگری مختلف از طبیعت بکر و زیبای جزیره هندورابی نیز بهره مند شوند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با بیان اینکه وضعیت بهداشت و درمان یکی از دغدغه های کیشوندان در سال های گذشته بوده، گفت: در دولت تدبیر و امید یکی از مهمترین اقداماتی که در جزیره کیش انجام شده، توسعه بیمارستان کیش بوده است که با دعوت از پزشکان متخصص و پرستاران خبره و مسلط به زبان های انگلیسی و عربی و همچنین افزایش ۳۲ تخت بیمارستان به ۶۴ تخت شرایط مطلوبی در بخش درمان فراهم شده است. با تجهیز این بیمارستان به امکاناتی از جمله نصب و راه اندازیMRI و راه اندازی کلینیک بیماری های کبد و بیماری های خاص و همچنین جذب گردشگر بین المللی سلامت، بیمارستان کیش تبدیل به بیمارستانی مجهز در منطقه شده است.

وی در پایان از باز پس گیری بیش از ۲/۵ میلیون متر مربع اراضی سازمان منطقه آزاد کیش با نرخ ۷۰۰۰ میلیارد تومان به عنوان یکی از مهمترین اقدامات انجام شده در دولت تدبیر و امید یاد کرد و تاکید کرد: در این مدت تمامی زمین هایی که هیچ گونه اقدامی بر روی آن صورت نگرفته بود و بیش از ۱۰ سال از خرید زمین می گذشت و ما مطمئن بودیم که سرمایه گذار برای آن طرح و برنامه ای در نظر ندارد را باز پس گرفتیم و به سازمان منطقه آزاد کیش برگرداندیم.

وی افزود: از طرفی سرمایه گذارانی هم بودند که در پروژه های متعدد از حمایت سازمان منطقه آزاد کیش برخوردار شدند تا بتوانند پروژه خود را در زمان مناسب به بهره برداری برسانند.

شایان ذکر است، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور به همراه عباس احمد آخوندی وزیر راه و شهرسازی، اکبر ترکان مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری صنعتی کشور و علی عابد زاده رییس سازمان هواپیمایی کشوری به منظور بهره برداری از ۷ طرح عمرانی، گردشگری و اقتصادی در جزیره کیش و همچنین بهره برداری از فرودگاه و بندرگاه هندورابی و بازدید از روند اجرای چندین طرح در دست اجرا در منطقه عصر روز دوشنبه ۲۶ تیر برای دو روز به جزیره کیش سفر کرده است.

وبگردی

روی خط خبر

 • اشپیگل مدعی شد: آلمان در حال لابی با اروپا برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران است
 • تماس تلفنی رئیس ستاد مشترک روسیه و آمریکا
 • عراق می تواند پلی برای ایجاد گفتمان بین کشورهای منطقه باشد
 • سرمایه‌گذاری امارات در توسعه انرژی
 • ارزش سهام عدالت ۳ برابر شد
 • آمریکا دچار خطای محاسباتی است؛ اگر از برجام خارج شود متوجه کار بسیار اشتباهش می شود
 • معاون رئیس‌ جمهوری آمریکا وارد مصر شد
 • نیروهای آمریکا دیگر نباید در سوریه بمانند
 • مسکو: اتهامات واشنگتن به دمشق درباره تسلیحات شیمیایی بی‌اساس است
 • جنیدی: خواستار مشارکت بیشتر معاونت‌های حقوقی دستگاه‌ها هستیم
 • دادستان تهران خبرداد: دستگیری تعدادی از فروشندگان غیرمجاز ارز
 • جهانگیری در پوششی متفاوت و عجیب
 • سازمان محیط زیست موظف به منشأیابی ذرات معلق در کلانشهرهای آلوده است
 • استخدام دستفروشان در شهرداری تهران
 • پلمپ هفت ساختمان مشابه پلاسکو
 • وزیر دفاع خبر داد: دستور رهبری درباره فعالیت اقتصادی ارتش و سپاه
 • گرانترین نیاز مددجویان کمیته امداد
 • آموزش مواجه شدن با حوادث طبیعی در یک برنامه
 • آخرین وضعیت مسعود کیمیایی در بیمارستان پس از عمل جراحی
 • اعلام سریال های نوروزی صدا و سیما
 • داریوش ارجمند: بازی عرب‌نیا در «مختارنامه» را دوست نداشتم
 • سعید آل جابر مدعی دخالت ایران در یمن شد
 • موافقت آمریکا با فروش جنگنده‌های اف-۳۵ به بلژیک
 • نامه دادستان تهران به شهردار؛ مستندات فساد در شهرداری را ارائه کنید
 • روزانه ۹۰۰ هزار خودرو از اطراف وارد تهران می‌شود
 • درگذشت منوچهر پوراحمد بر اثر سکته قلبی
 • سوچی ۲۹ و ۳۰ ژانویه میزبان کنفرانس گفتکوی ملی سوریه
 • سفر نخست‌وزیر کردستان عراق به ایران
 • جنجال آفرینی های ترامپ، برجام را ضعیف کرده است؟ /کارشناس بین‌الملل: توافق هسته ای نیاز به غنی‌سازی دارد
 • تصاویر دیدنی از نمای زمستانی امروز شهر تهران