یک سال پس از کودتای نافرجام؛ خطرهایی بدتر از کودتا در کمین اردوغان

۲۵ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۲  /   /  کد خبر: 56058
یک سال پس از کودتای نافرجام؛ خطرهایی بدتر از کودتا در کمین اردوغان

ترکیه در حالی اولین سالگرد کودتای نافرجام را پشت سر گذاشت که اکنون مسائلی خطرناک تر از کودتا رجب طیب اردوغان رئیس جمهور این کشور را تهدید می کند.

به گزارش بازتاب به نقل از روزنامه رای الیوم، ترکیه در حالی اولین سالگرد کودتای نافرجام را پشت سر گذاشت که اکنون مسائلی خطرناک تر از کودتا رجب طیب اردوغان رئیس جمهور این کشور را تهدید می کند زیرا هرچند این کودتا موجب سرنگونی دولت او نشد اما او را تضعیف کرده و از محبوبیتش کاست.

قدرت گرفتن مخالفان اردوغان

پس از گذشت یک سال از کودتای نافرجام در ترکیه، مخالفان قوت گرفته و اردوغان رئیس تضعیف شده است و علاوه بر این دموکراسی ترکیه در سایه سرکوب پی در پی آزادی ها در حال فرسایش است

سیاست از بین بردن مشکلات به از بین بردن دوستان تبدیل شده است و روابط ترکیه با اروپا به ویژه آلمان بزرگترین شریک اقتصادی اش در حال از بین رفتن است.

خالی ماندن صحنه سیاسی از دوستان اردوغان

مشکل اردوغان این است که دیدگاه دیگران را نمی پذیرد حتی اگر از درون حزبش و یا دایره کوچک اطرافیانش باشد و بر همین اساس عبدالله گل شریک او از صحنه سیاسی کنار رفت و احمد داوود اوغلو فیلسوف انقلاب او نیز ترجیح داد بدون هیچ فعالیتی خانه نشین شود.

دامی که آمریکا و متحدان عربش برای اردوغان گستردند

آمریکایی ها و برخی متحدان عرب آن اردوغان را در سوریه و لیبی گرفتار کردند و او را علیه همسایگانش در عراق، ایران، یونان و اروپا تحریک کرده و متقاعد کردند در روابط با رژیم اشغالگر اسرائیل تجدید نظر کند آن هم در شرایطی که رئیس جمهور ترکیه به دلیل قد علم کردن در برابر تحریم و محاصره غزه به قهرمان جهان اسلام تبدیل شده بود .

جانبداری آمریکا از سرسخت ترین دشمنان اردوغان

آمریکا اکنون نیز جانب کُردها سرسخت ترین دشمن اردوغان را گرفته اند و در حال تجهیز آنان به سلاح هستند تا مقدمات تشکیل دولت مستقل آنان در طول مرزهای مشترک سوریه و ترکیه را فراهم کنند و چه بسا این دولت مستقل تا شرق سوریه و شمال عراق نیز امتداد پیدا کند.

فرصت جبران برای اردوغان باقی است

هنوز اردوغان که در طول ۱۵ سال قدرت چیزهایی را به ترکیه بخشید که هیچ رهبر دیگری در طول یکصد سال نبخشیده بود، فرصت شکوفایی اقتصادی و در پیش گرفتن اسلام میانه رو و آزادی های و دموکراسی را دارد و فرصت دارد ترکیه را پیش از نجات خود و حزبش نجات دهد، به این شرط که به همان سیاست هایی بازگردد که ترکیه را به این جایگاه رساند و از تمام مواضعی که او و کشورش را گرفتار این بی ثباتی کرد، دست بردارد.

فرجام لجبازی اردوغان چیست؟

چنانچه اردوغان با لجبازی به سیاست های کنونی ادامه دهد، وضعیت کنونی ترکیه هرچه وخیم تر خواهد شد و دایره اختلافات گسترده تر می شود و این چیزی است که خود او نیز نمی خواهد شاهد آن باشد.

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها