افزایش ۱۰ درصدی صادرات نفت ایران به کره در خرداد ماه

۲۴ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۹  /   /  کد خبر: 55712
افزایش ۱۰ درصدی صادرات نفت ایران به کره در خرداد ماه

در حالی که تهران تلاش دارد بعد از لغو تحریم ها تولید نفت خود را افزایش دهد، آمارهای گمرکی نشان می دهد واردات نفت کره جنوبی از ایران در ماه ژوئن برابر با خرداد نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰.۵ درصد افزایش داشته است.

به گزارش بازتاب به نقل از رویترز، در حالی که تهران تلاش دارد بعد از لغو تحریم ها تولید نفت خود را افزایش دهد، آمارهای گمرکی نشان می دهد واردات نفت کره جنوبی از ایران در ماه ژوئن نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰٫۵ درصد افزایش داشته است.

آمارهای گمرکی نشان داد، سئول در ماه ژوئن ۱٫۱۵ میلیون تن، معادل ۲۸۱ هزار و ۳۳۸ بشکه در روز نفت خام از تهران خریداری کرده در حالی که این رقم یک سال پیش ۱٫۰۴ میلیون تن بوده است.

بر اساس این گزارش، در نیمه نخست سال جاری میلادی، واردات نفت کره جنوبی از ایران نسبت به مدت مشابه سال گذشته، با جهشی ۵۱٫۵ درصدی مواجه بوده و به ۹٫۲۷ میلیون تن، معادل ۳۷۵ هزار و ۵۹۷ بشکه در روز رسیده است.

کره جنوبی یکی از مشتریان اصلی نفت خام ایران از جمله نفت بسیار سبک یا همان میعانات است.

هرچند ایران در بازه زمانی ژانویه تا مارس ۲۰۱۷، در جایگاه دومین تامین کننده بزرگ نفت کره جنوبی جای گرفته، آمارها نشان می دهد که در شش ماهه نخست امسال ایران از جایگاه دوم به جایگاه سوم تنزل کرده و پشت سر عربستان و کویت قرار گرفته است. این کاهش ناشی از اتمام ذخیره میعانات ایران بر روی دریا و پایین آمدن سطح عرضه این کشور عنوان شده است.

ایران در ماه های اخیر تولید نفت خود را به حدود ۳٫۸ میلیون بشکه در روز رسانده و به گفته معاون وزیر نفت این کشور، قصد دارد تولید خود را تا پایا امسال به حدود ۴ میلیون بشکه در روز برساند.

ایران، به عنوان سومین تولید کننده بزرگ عضو اوپک از توافق کاهش تولید معاف است.

در همین حال، واردات نفت کره جنوبی از کویت در ماه ژوئن نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳٫۲ درصد کاهش داشته و به ۱٫۵۳ میلیون تن رسیده است. در این ماه، صادرات نفت عربستان به کره جنوبی با ۱۳٫۷ درصد افزایش به ۳٫۴۸ میلیون تن رسیده است.

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها