جدیدترین اخبار
22 خرداد 1398 ساعت 09:33 اجتماعی کد خبر :555368

احتمال تغییر شیوه مبارزه با موادمخدر از سوی ایران در سطح جهانی

مسئولان کشور می گویند که اگر جامعه جهانی سهم خود را در حوزه مبارزه با موادمخدر پرداخت نکند و از ایران حمایت نکند، شاید مجبور شویم در شیوه مبارزه با موادمخدر تغییراتی ایجاد کنیم.

مدتی است که غرب تهدید می کند که سهمی در راستای مبارزه با مواد مخدر پرداخت نمی‌کند و تنها واکنششان نسبت به فعالیت ها و اقدامات شبانه روزی جمهوری اسلامی ایران در حوزه مبارزه با مواد مخدر تشکر و قدردانی از ایران است!

مبارزه در حوزه مواد مخدر روز به روز به امکانات و تجهیزات بیشتر و به روزتری احتیاج دارد که به دلیل تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران نمی‌توان برخی از این تجهیزات را وارد کرد، حتی جوامع غربی در این باره ایران را یاری نکرده و انتظار دارند جمهور اسلامی ایران بدون هیچ کمک و حمایتی همچنان از مرزهای کشورهای آنها در برابر ورود مواد مخدر حمایت کند.

سردار مسعود زاهدیان در گفتگو با مهر با اشاره به اقدامات جمهوری اسلامی ایران در راستای مبارزه با مواد مخدر اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور پیشتاز در امر مبارزه با مواد مخدر در سطح جهان شناخته شده است.

وی افزود: میزان کشفیاتی که جمهوری اسلامی ایران دارد منحصر به فرد است و کاری که به عنوان یک کشوری که در خط مقدم مبارزه با مواد مخدر است انجام می‌دهیم بی‌بدیل است.

برای مبارزه در حوزه مواد مخدر به تجهیزات پیشرفته‌تری نیاز داریم

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا تصریح کرد: تا به امروز تمام تلاش خود را انجام داده‌ایم تا با توزیع و پخش و یا ورود مواد مخدر به داخل کشور مبارزه کنیم اما باید بدانیم امکانات ما در این حوزه محدود است.

وی با اشاره به نقش جامعه جهانی در مبارزه با مواد مخدر گفت: جامعه جهانی باید در راستای مبارزه با مواد مخدر سهم خودش را بپردازد و نسبت به نقشی که ایران در راستای مبارزه با مواد مخدر دارد از جمهوری اسلامی ایران پشتیبانی کند.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا تصریح کرد: ایران وظیفه خودش را نسبت به مبارزه‌ای که باید در حوزه مواد مخدر داشته باشد انجام داده است ولی این مبارزه با توجه به امکاناتی که داریم انجام می‌شود نه بیشتر از آن.

در حوزه مبارزه با مواد مخدر ابتدا مردم ایران مهم هستند بعد سایر مردم

زاهدیان با اشاره به تهدیدهای جامعه جهانی مبنی بر اینکه سهم خودش را در راستای مبارزه با مواد مخدر پرداخت نمی‌کند، گفت: جامعه جهانی باید بداند که مهمترین بخشی که برای ما اهمیت دارد مردم کشور خودمان است و بعد کشورهای دیگر برای ما مهم است. یعنی اگر جامعه جهانی سهم خودش را نپردازد ما تنها به فکر مردم کشور خودمان هستیم و از مردم کشورهای دیگر در حوزه مواد مخدر هیچ حمایتی نمی‌کنیم.

وی افزود: مجدد تاکید می‌کنم که اگر جامعه جهانی سهم خود را در مبارزه با مواد مخدر پرداخت نکند ما در شیوه مبارزه‌مان در حوزه مبارزه با مواد مخدر تغییراتی را ایجاد می‌کنیم.

جامعه جهانی اگر سهمش را پرداخت نکند انتظار حمایت از ایران نداشته باشد

زاهدیان تصریح کرد: اگر بخواهد این اتفاق رخ بدهد (پرداخت نکردن سهم جامعه جهانی در حوزه مبارزه با مواد مخدر) نظارت ما بر روی مردم کشورمان بیشتر خواهد بود و اگر امکاناتی را که ما طلب کردیم در اختیارمان قرار ندهند ما مصداق ضرب‌المثل چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است رفتار می‌کنیم و نسبت به کشور تلاشمان را بیشتر می‌کنیم و اگر چیزی از دستمان در رفت نسبت به آن احساس گناه نمی‌کنیم.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا گفت: از آن جهت ما نسبت به نظارت ارسال مواد مخدر به اروپا احساس گناه نمی‌کنیم که جامعه جهانی سهم خودش را برای پشتیبانی ایران در راستای مبارزه با مواد مخدر پرداخت نمی‌کند و به تعهدات خود پایبند نیستند.

سال گذشته ۸۰۰ تن مواد مخدر در مرزهای کشور و محورهای خروجی کشف کرده ایم ولی افغانستان که تولید کننده مواد مخدر است ۲۰۰ تن مواد مخدر کشف کرده است. با مقایسه این دو آمار می‌توانیم درک کنیم چه کشوری در جهان برای مبارزه با مواد مخدر عزم جدی دارد

وی افزود: سال گذشته ۸۰۰ تن مواد مخدر در مرزهای کشور و محورهای خروجی کشف کرده ایم ولی افغانستان که تولید کننده مواد مخدر است ۲۰۰ تن مواد مخدر کشف کرده است. با مقایسه این دو آمار می‌توانیم درک کنیم چه کشوری در جهان برای مبارزه با مواد مخدر عزم جدی دارد و با قاطعیت عنوان می‌کنم هیچ کشوری مانند ایران در راستای مبارزه با مواد مخدر عزم جدی نداشت است.

سردار زاهدیان یادآور شد: البته ما منتی نداریم چرا که جمهوری اسلامی ایران در راستای مبارزه با مواد مخدر احساس وظیفه می کند و بر خود واجب و لازم می‌داند تا از پخش، توزیع و ارسال مواد مخدر به درون کشور و کشورهای دیگر تا حد امکان جلوگیری کند.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا گفت: از اول امسال تاکنون ما دو شهید در حوزه مبارزه با مواد مخدر داشته ایم و ۳ هزار و ۷۵۷ شهید از ابتدای انقلاب تا به امروز در این حوزه داشته ایم.

در سال ۲۰۱۷ ایران ۲۱ تن و در کل اروپا حدود چهار تن هروئین کشف شد

همچنین اسکندر مومنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در گفتگویی اظهار کرد: بر اساس آمارهای استخراج شده توسط سازمان ملل، ۷۵ درصد کشفیات تریاک جهان، ۶۱ درصد مرفین جهان و ۱۷ درصد هروئین جهان مربوط به جمهوری اسلامی ایران است.

وی تصریح کرد: در سال ۲۰۱۷ ایران ۲۱ تن و در کل اروپا حدود چهار تن هروئین کشف شد. در کشور افغانستان تولید مواد مخدر از ۲۰۰ تن در سال ۲۰۰۱ به ۱۰ هزار تن رسیده اما میزان کشفیات در این کشور بر اساس آمارهای سازمان ملل کمتر از ۳۰۰ تن است.

جمهوری اسلامی می خواهد با پدیده شوم مواد مخدر مبارزه کند اما تحریم‌ها این اجازه را نمی دهند

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به کشف ۸۰۰ تنی مواد مخدر در ایران طی هر سال، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران با تمام توان درحال مبارزه با این پدیده شوم است، کشورهای دیگر می‌توانند با مواد مخدر مبارزه کنند اما انجام نمی‌دهند درحالیکه جمهوری اسلامی ایران می‌خواهد با این پدیده شوم مبارزه کند اما با تحریم‌ها این اجازه را به کشورمان نمی‌دهند.

مومنی افزود: اگر محموله کوچکی از ایران عبور کند و در کشورهای دیگر کشف شود تبلیغات آنها علیه جمهوری اسلامی ایران شروع می‌شود، امروزه کشفیات مواد مخدر بدون تجهیزات جدید و به‌روز امکان‌پذیر نیست.

ایران ۳۸۱۴ شهید و ۱۲ هزار مجروح و جانباز در حوزه مبارزه با مواد مخدر دارد

وی متذکر شد: کشورهای دیگر باید سهم خود را در مبارزه با مواد مخدر ادا کنند و ما نیاز به تشویق آنها نداریم، چرا سایر کشورها باید تماشاگر باشند، ما برای بیش از دو هزار کیلومتر در چند سال گذشته برای انسداد مرز هزینه کردیم، در ۳۰ سال گذشته با تشکیل ستاد مبارزه با مواد مخدر ۴۱ هزار عملیات با کشف ۱۲ هزار تن مواد مخدر صورت گرفت که منجر به شهادت سه هزار و ۸۱۴ نفر شد و این عملیات‌ها ۱۲ هزار جانباز و مجروح برجای گذاشت.

وی با اشاره به اقدامات مقابله‌ای تمام دستگاه‌ها برای مبارزه با مواد مخدر در دو ماه گذشته، تصریح کرد: در این بازه زمانی ۱۴۳ تن مواد مخدر کشف شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته چهار درصد افزایش داشته، ۵۴۷ عملیات و درگیری در این دو ماه به وقوع پیوست، ۵ هزار و ۶۷۷ خودرو توقیف شد و تمام شاخص‌ها در حوزه مقابله، آموزش و درمان توسعه داشته است.

۷۰ هزار نفر در آمریکا به دلیل مصرف مواد مخدر فوت کردند

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد: ۵ درصد جمعیت جهان در آمریکا وجود دارد و ۲۰ درصد زندانیان جهان، معادل بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار زندانی در این کشور قرار دارند و ۴۷ درصد از زندانیان در آمریکا به طور مستقیم مرتبط با مواد مخدر هستند. در سال ۲۰۱۷، ۷۰ هزار نفر در آمریکا به دلیل مصرف مواد مخدر فوت کردند که در ایران این آمار حدود ۳ هزار و ۶۰۰ نفر بود. با امکانات سی سال پیش نمی‌توان با این پدیده شوم مبارزه کرد.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد: درباره مواد مخدر سنتی و مواد مخدر پرخطر اولویت‌بندی صورت می‌گیرد، در دو ماه نخست سال گذشته ۳۳۳ کیلو شیشه کشف شد که این رقم در دوماهه گذشته از امسال به ۴ هزار و ۱۴۴ کیلو افزایش یافت و معادل هزار و ۱۴۵ درصد رشد داشت. حال باید دید در شرایطی که پلیس مبارزه با مواد مخدر و ستاد مبارزه با مواد مخدر هم قدم با هم عزم جدی برای مقابله با جامعه جهانی دارند، غربی‌ها چه واکنشی نشان می‌دهند، و آیا اصلاً برای آنها مهم است که ایران دیگر از مرزهایشان در حوزه مواد مخدر دفاع نکند؟

به گفته مسئولان کشور بیش از ۱۱ درصد تولید ناخالص ملی کشور صرف هزینه مبارزه با مواد مخدر می‌شود و در شرایطی که ایران از لحاظ اقتصادی در وضعیت مطلوبی قرار ندارد آیا این رواست که بخواهیم این هزینه را برای جوامعی هزینه کنیم که نه تنها از ما حمایت نمی کنند بلکه در برابر کشورهای مخالف ما هم ایستادگی نمی کنند.

رای دادن به این مطلب
Ad

Ad

روی خط خبر

 • معمای رشد عجیب سهام خودرویی‌ها در دوره ورشکستگی
 • برای ریشه‌یابی چالش‌های شهری و درمان آنها، به دنبال حکیمان شهری باشیم
 • لوازم خانگی ایرانی جایگزین کره‌ای‌ها می‌شود
 • ممنوعیت خروج آب از تالاب بین‌المللی آلاگل
 • انتشار ارز مجازی توسط فیس‌بوک
 • خوش‌رقصی آل خلیفه برای صهیونیست‌ها؛ رسانه‌های اسرائیلی کنفرانس سازش بحرین را پوشش می‌دهند
 • خبرنگاران ضدایرانی در مقابل سفارت ایران در لندن چه می‌خواهند؟
 • کیهان: سکوت جهانگیری درباره خبر اطلاع از فقدان صلاحیت نجفی
 • پهپاد جاسوسی آمریکا توسط سپاه پاسداران سرنگون شد
 • هوک: با ترامپ درباره گزینه نظامی بارها صحبت کرده ام
 • کنسرت «نوستالژی» فرزاد فرزین تمدید شد
 • ترافیک نیمه سنگین در آزادراه کرج – قزوین
 • شمشیر زن «عصر جدید»: نمی‌دانم چرا حذف شدم
 • سخنگوی دولت: سران قوا پنجشنبه هیچ نشستی ندارند
 • پیکسار فعلا برنامه‌ای برای Toy Story ۵ ندارد
 • تلاش اروپا برای ایجاد یک صنعت نظامی مستقل؛ ورود شرکت های آمریکایی و کانادایی ممنوع!
 • ۷ نکته درباره تنش‌های منطقه
 • ۶ نکته‌ درباره تهدیدهای سیگار برای محیط زیست
 • آغاز ثبت نام پایه هفتمی‌ها در مدارس شاهد از شنبه
 • پل گیشا به فرسودگی کامل رسیده بود/ طرح زیرگذر تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد
 • لودریان: می‌خواهیم فرایند تنش‌زدایی در منطقه آغاز شود
 • روحانی: دو لایحه از لوایح FATF هنوز در مجمع است
 • ابلاغ آیین نامه اجرایی نحوه پرداخت پاداش پایان‌خدمت بازنشستگان، مانده مرخصی و بازخرید کارکنان
 • ایندیپندنت: محمد مرسی بیش از ۲۰ دقیقه روی زمین افتاده بود؛ بعد از ۳۰ دقیقه آمبولانس رسید
 • ارتش عراق عاملان حملات موشکی اخیر را تهدید کرد
 • تجارت اروپا با آمریکا افزایش یافت
 • شواهد معتبری برای آغاز تحقیقات از بن‌سلمان وجود دارد
 • افتتاح ماهانه بند های آبخیز داری تا پایان سال در شهرستان قلعه گنج
 • ادعای آمریکا: حمله به نفتکش ژاپنی در دریای عمان، توسط مین دریایی مشابه مین‌های ایرانی صورت گرفته است
 • فرسودگی بافت بازار تهران یک چالش‌ است/ تهران کمبود کلانتری دارد