جدیدترین اخبار
۲۳ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۵۴ اقتصادی کد خبر :54688

جزئیات تولید از نادرترین مخازن گازی دنیا

مام بیگی مجموع تولید گاز در این منطقه عملیاتی را در سال ۹۵، ۱۵٫۸ میلیارد متر مکعب و روزانه ۴۳ میلیون متر مکعب عنوان کرد و گفت: با به مدار آمدن فازهای پارس جنوبی تولید ما متعادل شده و روند افزایشی متوقف شد.

به گزارش  ایلنا، محمد مام بیگی مدیر عامل شرکت نفت و گاز شرق در نشست خبری حاشیه بازدید خبرنگاران از منطقه عملیاتی خانگیران اظهار داشت: دو میدان گازی خانگیران (مخازن مزدوران، شوریجهB و شوریجه D) و میدان گازی مشترک گنبدلی در این منطقه وارد شده اند. در این دو میدان مجموعا ۶۳ چاه به همراه ۵ مجموعه جمع آوری گازی، مجموعه تفکیک و اندازه گیری، حدود ۵۰۰ کیلومتر خط لوله زیرزمینی، ۳۰۰ کیلومتر خطوط انتقال برق و ۳۲۰ کیلومتر جاده آسفالته داریم و با بهره برداری از این چاه ها گاز مورد نیاز ۶ استان خراسان رضوی، شمالی و جنوبی، مازندران، گلستان و بخشی از سمنان و همچنین خوراک پتروشیمی بجنورد و نیروگاه نکا پس از پالایش در پالایشگاه هاشمی نژاد با ظرفیت ۴۸ میلیون متر مکعب در روز تامین می شود.

سهم ۲٫۸ درصدی ذخایر گازی کشور در منطقه خانگیران

وی با بیان اینکه ما ۲٫۸ درصد از سهم کل ذخایر گازی کشور را داریم، افزود: در سال ۹۵، ۶ درصد از تولید گاز کشور از میادین خانگیران و گنبدلی تامین شد که حدود ۲۰ درصد از تولید شرکت نفت مناطق مرکزی را شامل می شود.

تولید یکی از نادرترین گازهای دنیا در خانگیران

مام بیگی با بیان اینکه قسمت اعظم گاز تولیدی منطقه مربوط به مخزن مزدوران یکی از نادرترین مخازن دنیا است، تصریح کرد: حدود ۳٫۵ درصد گاز تولیدی را هیدروژن و سولفروه و ۶٫۵ درصد نیز گازکربنیک است که بسیار خورنده برای چاه ها، تاسیسات و خطوط لوله بوده و برای انسان و محیط زیست نیز بسیار خطرناک است اما ما از ابتدا در مرحله حفاری، نصب تاسیسات بالاترین سطح ایمنی و استانداردهای بین المللی را داشته و ظرف ۳۰ سال اتفاق خاصی نداشته ایم.

نقش استراتژیک مخزن شوریجه زمان قطع گاز از سوی ترکمنستان

وی ادامه داد: میادین گاز شیرین شوریجه B و D نیز در فاصله سال های ۴۷ تا ۶۶ کشف شده و تا سال ۹۳ از شوریجه D که ۲۳ میلیارد متر مکعب ظرفیت داشت ۹۴ درصد برداشت کرده ایم و پس از آن و با توجه به پیش بینی هایی که داشته ایم مقرر شد که از سال ۹۳ از این مخزن راهبردی برای ذخیره سزی طی ۸ ماهه سال و برداشت در ۴ ماهه پایانی سال به منظور جبران پیک مصرف استفاده کنیم و برای این منظور در سال ۹۳، ۵۶۰ میلیارد متر مکعب و در سال ۹۵ یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مکعب به این مخزن تزریق شد که اثر مثبت آن را در زمستان سال ۹۵ زمانی که صادرات گاز از ترکمنستان قطع شد، شاهد بودیم یعنی با توجه به وضعیت حاد پیش آمده ۲۰۰ میلیون متر مکعب برداشت بیشتری داشتیم.

مدیر عامل شرکت نفت و گاز شرق گفت: ما در حال حاضر سعی می کنیم از میدان استراتژیک شوریجه با توان تولید ۱٫۶ میلیارد متر مکعب در تابستان تولید نداشته باشیم و شوریجه D نیز که بعد از اینکه ۹۴ درصد از آن تولید داشتیم به مرحله ذخیره سازی رسیده و فقط برداشت زمستانی داریم و طبق برنامه ۱۰ میلیون متر مکعب در روز ذخیره و در ۴ ماهه پایانی سال روزانه ۱۴ میلیون متر مکعب برداشت می کنیم و اگر این روند ادامه یابد در سال ۹۸ و ۹۹ می توانیم ۲۰ میلیون متر مکعب در زمستان برداشت کنیم.

وی ادامه داد: در سال ۹۳، ۵۶۰ میلیون متر مکعب، در سال ۹۴، یک میلیارد و۱۰۰ میلیون متر مکعب و در سال ۹۵ یک میلیارد و ۳۸۰ میلیارد متر مکعب در مخزن شوریجه ذخیره شد.

مام بیگی با اشاره به فعالیت های زیست محیطی در منطقه بیان کرد: ما در منطقه ای کار می کنیم که از نظر پوشش گیاهی با مشکل مواجه است بنا بر این سعی می کنیم با رعایت نکات زیست محیطی آلایندگی در حفاری چاه ها و فرایند عملیاتی را به حداقل برسانیم که از جمله آنها برای اولین بار در این منطقه آلایندگی چاه ها با گل روغنی به صفر کاهش یافت در زمینه فلرینگ نیز با به حداقل رساندن فلرها کمک شایانی به آب و هوای منطقه شد.همچنین در روستاها با اضافه کردن واحد و بروز کردن سیستم ها میزان الایندگی کاهش یافته است.

وی یادآور شد: در بعد نیروی انسانی نیز با توجه به اینکه در منطقه مرزی با شرایط خاص و محروم واقعیم سعی کرده ایم از تجربیات نیروی بومی استفاده شود.

مدیر عامل شرکت نفت و گاز شرق همچنین اظهار داشت: ما در این منطقه به خاطر شرایط خاص گاز تولیدی نیازمند تجهیزات ویژه ای هستیم که قبلا از اروپا و امریکا تامین می شد اما به مرور توانستیم کالای مورد نیاز را از منابع داخلی تامین کنیم که در این زمینه پیشرفت های خوبی حاصل شده و تا حد زیادی در بسیاری مورد از جمله تجهیزات چاه ها به خودکفایی رسیده ایم.

وی بدی آب و هوایی منطقه را از جمله شرایط سخت کار کردن در این منطقه عملیاتی برشمرد و افزود: دمای ۵۰ درجه در تابستان و منهای ۲۰ درجه در زمستان کار را برای نیروی انسانی و تجهیزات بسیار سخت می کند.

جزئیات تولید از میادین کتشافی جدید توس و کشف رود

مام بیگی در ادامه گفت: با به نتیجه رسیدن یک چاه در میدان تازه اکتشاف شده ی توس در سال آتی پیش بینی می شود که ۳ تا ۵ میلیون متر مکعب برای ۸ سال برداشت داشته باشیم که با مدار آمدن تولید از این میدان کاهش تولید مخزن مزودران جبران شود و همچنین با تحقق تولید از مخزن پرفشار کشف رود نیز که از سال گذشته یک دکل حفاری مشغول به کار است، یک منبع انرژی پایدار در شمال و شمال شرق برای سالها خواهیم داشت.

وی افزود: طرح تفصیلی میدان توس از سوی آستان قدس ارائه، در نفت مرکزی تایید و به کمیته مخازن رفته است و اخیرا اعلام شده که سال آینده برای توسعه می رود.

مدیر عامل شرکت نفت و گاز شرق همچنین با اشاره به تولید ۷ دهم میلیون متر مکعب از میدان گنبدلی، اظهار داشت: تولید از این میدان باید ۵ تا ۶ سال پیش تولید متوقف می شد ولی با توجه به تعامل با پالایشگاه هاشمی نژاد و اصلاحات و برنامه های حفاری که انجام دادیم، بعد از ۶ سال هنوز تولید می کنیم و امیدواریم تا ۵ و ۶ سال آینده تولید داشته باشیم.

۱۵٫۸ میلیارد مترمکعب تولید در سال ۹۵

وی مجموع تولید گاز در این منطقه عملیاتی را در سال ۹۵، ۱۵٫۸ میلیارد متر مکعب و روزانه ۴۳ میلیون متر مکعب عنوان کرد و گفت: با به مدار آمدن فازهای پارس جنوبی تولید ما متعادل شده و روند افزایشی متوقف شد به طوری که حتی قبل از آن برنامه بود که تعداد چاه ها افزایش و پالایشگاه ردیف دیگری احداث کند که به این ترتیب در سال ۹۸ به افت تولید از مخزن می رسیدیم اما اکنون به همان سطح تولید قبل بازگشته ایم.

مام بیگی میزان گاز قابل استحصال را ۶۵۰ میلیارد متر مکعب و با ضریب بازیافت ۷۸ درصد اعلام کرد که تا پایان سال ۹۵ ، ۳۴۷ میلیارد متر مکعب برداشت شده است.

وی با اشاره به برنامه های سال ۹۶ اظهار داشت: در تعدای از چاه ها که برای ذخیره سازی و تولید مناسب هستند از جمله شوریجهD و مخزن مزدوران نصب تاسیسات داریم تا میزان تولید فصل زمستان پایدار باشد.

مدیر عامل شرکت نفت و گاز شرق با تاکید بر لزوم مدیریت دقیق در میزان تولید، بیان کرد: تا ۱۰ سال آینده نمی توانیم به اندازه رقم کنونی تولید داشته باشیم بنا بر این تولید از میدان توس یکی از راه حل های مناسب بعد از افت تولید از سال ۱۴۰۴ گاز خواهد بود و نیازی به از مدار خارج شدن ترین های پالایشگاه نخواهد بود.

روی خط خبر

 • بیش از ۵ هزار معلول تهرانی صاحب مسکن شدند
 • بیانیه ۴ پیام‌رسان ایرانی سروش، گپ، ایتا و بیسفون/ادامه فعالیت هاتگرام و طلاگرام تعیین تکلیف شود
 • تاثیر مخرب “رشد جهانی مصرف گوشت” بر محیط زیست
 • افزایش ۲.۵ دلاری هر اونس طلا در بازار جهانی
 • آماده اعمال تعرفه ۵۰۰ میلیارد دلاری بر کالاهای چینی هستم
 • خانه بخریم یا دست نگه داریم؟/برآوردی از بازار مسکن در ماههای آتی
 • توافق ترکیه و هلند برای از سرگیری روابط دیپلماتیک
 • ادعای رسانه ترک: کنترل شهر حلب سوریه به ترکیه واگذار می شود
 • توقف اجرای ۱۶ پرونده برج باغ درشمال شرق تهران
 • ظریف: دادن نفت در برابر کالا به روسیه را در دستور کار نداریم
 • عناصر نا امنی کرمان به سخت‌ترین شکل مجازات شده‌اند
 • روسیه توان لازم برای مقابله با ایران را ندارد
 • لیبی طرح ایجاد مراکز مهاجران در خاک خود را رد کرد
 • حکم استرداد پوجدمون به اسپانیا ملغی شد
 • سفیر روسیه: آماده برگزاری نشست نتانیاهو و محمود عباس هستیم
 • مرکل: روابط با آمریکا حیاتی است
 • فروش «دارکوب» شتاب گرفت
 • تهدید مجدد وزیر جنگ رژیم صهیونیستی به حمله به غزه
 • ادامه واکنش‌ها به تصویب قانون “کشور یهود”
 • نامه‌ سرگشاده منوچهر متکی درباره گزارش موسسه ثامن
 • تغییر کارگردان فصل دوم «سارق روح»
 • با آمریکا تا زمانی که آدم نشود ارتباطی نخواهیم داشت
 • چین: به تجارت و همکاری با ایران ادامه می‌دهیم
 • علم‌الهدی: اگر جواب من فحش است، چرا به فرزندان من فحش می‌دهید؟
 • کانال حزب اعتمادملی: انتخاب حضرتی بعنوان قائم مقام اشکال قانونی دارد
 • داشتن مجوز دلیل مناسب‌بودن بازی رایانه‌ای نیست
 • برگزاری یک کنسرت در مشهد
 • قاضی عسکر: اختلافات سیاسی نباید حج را تعطیل کند
 • آیت‌الله مکارم‌: فعلا وقت تسویه حساب نیست
 • هیئت آمریکایی برای گفت‌وگو در مورد تحریم‌های ایران به ترکیه سفر می‌کند