جدیدترین اخبار
۲۳ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۵۴ اقتصادی کد خبر :54688

جزئیات تولید از نادرترین مخازن گازی دنیا

مام بیگی مجموع تولید گاز در این منطقه عملیاتی را در سال ۹۵، ۱۵٫۸ میلیارد متر مکعب و روزانه ۴۳ میلیون متر مکعب عنوان کرد و گفت: با به مدار آمدن فازهای پارس جنوبی تولید ما متعادل شده و روند افزایشی متوقف شد.

به گزارش  ایلنا، محمد مام بیگی مدیر عامل شرکت نفت و گاز شرق در نشست خبری حاشیه بازدید خبرنگاران از منطقه عملیاتی خانگیران اظهار داشت: دو میدان گازی خانگیران (مخازن مزدوران، شوریجهB و شوریجه D) و میدان گازی مشترک گنبدلی در این منطقه وارد شده اند. در این دو میدان مجموعا ۶۳ چاه به همراه ۵ مجموعه جمع آوری گازی، مجموعه تفکیک و اندازه گیری، حدود ۵۰۰ کیلومتر خط لوله زیرزمینی، ۳۰۰ کیلومتر خطوط انتقال برق و ۳۲۰ کیلومتر جاده آسفالته داریم و با بهره برداری از این چاه ها گاز مورد نیاز ۶ استان خراسان رضوی، شمالی و جنوبی، مازندران، گلستان و بخشی از سمنان و همچنین خوراک پتروشیمی بجنورد و نیروگاه نکا پس از پالایش در پالایشگاه هاشمی نژاد با ظرفیت ۴۸ میلیون متر مکعب در روز تامین می شود.

سهم ۲٫۸ درصدی ذخایر گازی کشور در منطقه خانگیران

وی با بیان اینکه ما ۲٫۸ درصد از سهم کل ذخایر گازی کشور را داریم، افزود: در سال ۹۵، ۶ درصد از تولید گاز کشور از میادین خانگیران و گنبدلی تامین شد که حدود ۲۰ درصد از تولید شرکت نفت مناطق مرکزی را شامل می شود.

تولید یکی از نادرترین گازهای دنیا در خانگیران

مام بیگی با بیان اینکه قسمت اعظم گاز تولیدی منطقه مربوط به مخزن مزدوران یکی از نادرترین مخازن دنیا است، تصریح کرد: حدود ۳٫۵ درصد گاز تولیدی را هیدروژن و سولفروه و ۶٫۵ درصد نیز گازکربنیک است که بسیار خورنده برای چاه ها، تاسیسات و خطوط لوله بوده و برای انسان و محیط زیست نیز بسیار خطرناک است اما ما از ابتدا در مرحله حفاری، نصب تاسیسات بالاترین سطح ایمنی و استانداردهای بین المللی را داشته و ظرف ۳۰ سال اتفاق خاصی نداشته ایم.

نقش استراتژیک مخزن شوریجه زمان قطع گاز از سوی ترکمنستان

وی ادامه داد: میادین گاز شیرین شوریجه B و D نیز در فاصله سال های ۴۷ تا ۶۶ کشف شده و تا سال ۹۳ از شوریجه D که ۲۳ میلیارد متر مکعب ظرفیت داشت ۹۴ درصد برداشت کرده ایم و پس از آن و با توجه به پیش بینی هایی که داشته ایم مقرر شد که از سال ۹۳ از این مخزن راهبردی برای ذخیره سزی طی ۸ ماهه سال و برداشت در ۴ ماهه پایانی سال به منظور جبران پیک مصرف استفاده کنیم و برای این منظور در سال ۹۳، ۵۶۰ میلیارد متر مکعب و در سال ۹۵ یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مکعب به این مخزن تزریق شد که اثر مثبت آن را در زمستان سال ۹۵ زمانی که صادرات گاز از ترکمنستان قطع شد، شاهد بودیم یعنی با توجه به وضعیت حاد پیش آمده ۲۰۰ میلیون متر مکعب برداشت بیشتری داشتیم.

مدیر عامل شرکت نفت و گاز شرق گفت: ما در حال حاضر سعی می کنیم از میدان استراتژیک شوریجه با توان تولید ۱٫۶ میلیارد متر مکعب در تابستان تولید نداشته باشیم و شوریجه D نیز که بعد از اینکه ۹۴ درصد از آن تولید داشتیم به مرحله ذخیره سازی رسیده و فقط برداشت زمستانی داریم و طبق برنامه ۱۰ میلیون متر مکعب در روز ذخیره و در ۴ ماهه پایانی سال روزانه ۱۴ میلیون متر مکعب برداشت می کنیم و اگر این روند ادامه یابد در سال ۹۸ و ۹۹ می توانیم ۲۰ میلیون متر مکعب در زمستان برداشت کنیم.

وی ادامه داد: در سال ۹۳، ۵۶۰ میلیون متر مکعب، در سال ۹۴، یک میلیارد و۱۰۰ میلیون متر مکعب و در سال ۹۵ یک میلیارد و ۳۸۰ میلیارد متر مکعب در مخزن شوریجه ذخیره شد.

مام بیگی با اشاره به فعالیت های زیست محیطی در منطقه بیان کرد: ما در منطقه ای کار می کنیم که از نظر پوشش گیاهی با مشکل مواجه است بنا بر این سعی می کنیم با رعایت نکات زیست محیطی آلایندگی در حفاری چاه ها و فرایند عملیاتی را به حداقل برسانیم که از جمله آنها برای اولین بار در این منطقه آلایندگی چاه ها با گل روغنی به صفر کاهش یافت در زمینه فلرینگ نیز با به حداقل رساندن فلرها کمک شایانی به آب و هوای منطقه شد.همچنین در روستاها با اضافه کردن واحد و بروز کردن سیستم ها میزان الایندگی کاهش یافته است.

وی یادآور شد: در بعد نیروی انسانی نیز با توجه به اینکه در منطقه مرزی با شرایط خاص و محروم واقعیم سعی کرده ایم از تجربیات نیروی بومی استفاده شود.

مدیر عامل شرکت نفت و گاز شرق همچنین اظهار داشت: ما در این منطقه به خاطر شرایط خاص گاز تولیدی نیازمند تجهیزات ویژه ای هستیم که قبلا از اروپا و امریکا تامین می شد اما به مرور توانستیم کالای مورد نیاز را از منابع داخلی تامین کنیم که در این زمینه پیشرفت های خوبی حاصل شده و تا حد زیادی در بسیاری مورد از جمله تجهیزات چاه ها به خودکفایی رسیده ایم.

وی بدی آب و هوایی منطقه را از جمله شرایط سخت کار کردن در این منطقه عملیاتی برشمرد و افزود: دمای ۵۰ درجه در تابستان و منهای ۲۰ درجه در زمستان کار را برای نیروی انسانی و تجهیزات بسیار سخت می کند.

جزئیات تولید از میادین کتشافی جدید توس و کشف رود

مام بیگی در ادامه گفت: با به نتیجه رسیدن یک چاه در میدان تازه اکتشاف شده ی توس در سال آتی پیش بینی می شود که ۳ تا ۵ میلیون متر مکعب برای ۸ سال برداشت داشته باشیم که با مدار آمدن تولید از این میدان کاهش تولید مخزن مزودران جبران شود و همچنین با تحقق تولید از مخزن پرفشار کشف رود نیز که از سال گذشته یک دکل حفاری مشغول به کار است، یک منبع انرژی پایدار در شمال و شمال شرق برای سالها خواهیم داشت.

وی افزود: طرح تفصیلی میدان توس از سوی آستان قدس ارائه، در نفت مرکزی تایید و به کمیته مخازن رفته است و اخیرا اعلام شده که سال آینده برای توسعه می رود.

مدیر عامل شرکت نفت و گاز شرق همچنین با اشاره به تولید ۷ دهم میلیون متر مکعب از میدان گنبدلی، اظهار داشت: تولید از این میدان باید ۵ تا ۶ سال پیش تولید متوقف می شد ولی با توجه به تعامل با پالایشگاه هاشمی نژاد و اصلاحات و برنامه های حفاری که انجام دادیم، بعد از ۶ سال هنوز تولید می کنیم و امیدواریم تا ۵ و ۶ سال آینده تولید داشته باشیم.

۱۵٫۸ میلیارد مترمکعب تولید در سال ۹۵

وی مجموع تولید گاز در این منطقه عملیاتی را در سال ۹۵، ۱۵٫۸ میلیارد متر مکعب و روزانه ۴۳ میلیون متر مکعب عنوان کرد و گفت: با به مدار آمدن فازهای پارس جنوبی تولید ما متعادل شده و روند افزایشی متوقف شد به طوری که حتی قبل از آن برنامه بود که تعداد چاه ها افزایش و پالایشگاه ردیف دیگری احداث کند که به این ترتیب در سال ۹۸ به افت تولید از مخزن می رسیدیم اما اکنون به همان سطح تولید قبل بازگشته ایم.

مام بیگی میزان گاز قابل استحصال را ۶۵۰ میلیارد متر مکعب و با ضریب بازیافت ۷۸ درصد اعلام کرد که تا پایان سال ۹۵ ، ۳۴۷ میلیارد متر مکعب برداشت شده است.

وی با اشاره به برنامه های سال ۹۶ اظهار داشت: در تعدای از چاه ها که برای ذخیره سازی و تولید مناسب هستند از جمله شوریجهD و مخزن مزدوران نصب تاسیسات داریم تا میزان تولید فصل زمستان پایدار باشد.

مدیر عامل شرکت نفت و گاز شرق با تاکید بر لزوم مدیریت دقیق در میزان تولید، بیان کرد: تا ۱۰ سال آینده نمی توانیم به اندازه رقم کنونی تولید داشته باشیم بنا بر این تولید از میدان توس یکی از راه حل های مناسب بعد از افت تولید از سال ۱۴۰۴ گاز خواهد بود و نیازی به از مدار خارج شدن ترین های پالایشگاه نخواهد بود.

وبگردی

روی خط خبر

 • اپلیکیشن راهنمای موزه ملی ایران راه‌اندازی شد
 • تیراندازی در مدرسه‌ای در «مریلند» چند زخمی به همراه داشت
 • بوسنی عضو اتحادیه اروپا می شود
 • آمادگی تمامی استانها برای میزبانی مسافران نوروزی
 • تنهایی بازیگر پیشکسوت در لحظه تحویل سال
 • صدور مجوز، بستگی به نام خواننده دارد؟!
 • هاآرتص: بن سلمان در آمریکا به دنبال بمب اتمی است
 • رسانه های خارجی نگاه مردم جهان را نسبت به چین و ایران تحریف کرده اند
 • احیای سوآپ نفت خام کشورهای دریای خزر در سال ۹۶ پس از وقفه ۷ ساله
 • اولین قطار از کرمانشاه عازم مشهد شد
 • نخست وزیر صربستان به استعفا تهدید کرد
 • جمهوری چک روند استرداد صالح مسلم را متوقف کرد
 • امیدوارم محیط زیست را در سال ۹۷ به بهترین شکل حفظ کنیم
 • تحرک جدید کردهای عراق،‌ پست ریاست پارلمان به جای ریاست‌جمهوری
 • هدیه وزیر بهداشت به دانشجویان آسیب دیده در زلزله کرمانشاه
 • ترکیه ورودی‌های شهر عفرین را به روی ساکنانش بست
 • سیامک انصاری: با مهران مدیری دعوا نکردم
 • پسری که خود را فرزند خواننده معروف پاپ می‌داند!
 • ۲۳ دیپلمات‌ اخراج شده روسیه با خانواده‌های خود لندن را ترک کردند
 • رقابت در دعوت از سلبریتی‌ها با هزینه بیت المال!
 • افراد مسلح به یک مقر رسانه‌ای در کابل حمله کردند
 • غفوریان: آنقدر لاغر نمی‌شوم که نقش ندهند
 • تور گردشگری «طهران قدیم» در تهران برگزار می‌شود
 • گنجشک‌ها به روز جهانی رسیدند
 • “کشف پریمیوم” جایگزینی برای معاملات نقد، نسیه و سلف نیست
 • بحران ریزگردها؛ از اقدامات تسکینی تا درمانی قطعی
 • کارت‌های ملی یک سال دیگر هم اعتبار دارند +سند
 • آیا اتحادیه اروپا می‌تواند برای نجات برجام مقابل ترامپ بایستد؟
 • دوران امتیازدهی بی‌حد به خارجی‌ها در صنعت نفت تمام شده است
 • دریاچه‌ای زیبا در استان تهران +عکس