جدیدترین اخبار
۲۲ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۶ فرهنگی و هنری کد خبر :54646

خرید۳میلیاردی ارشاد از مولفان

خرید ۳ میلیارد تومانی وزارت ارشاد از مولفان کتاب و سخنرانی ماریوس بارگاس یوسا درباره گابریل گارسیا مارکز از جمله خبرهای مهم حوزه کتاب در این هفته هستند.

خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ: گزارش «یک هفته با کتاب» در این هفته، ۱۰ خبر دارد که دو خبر ابتدایی گزارش به وزارت ارشاد و اداره کتاب مربوط می شوند. در ادامه اخباری درباره افتتاح یک کتابفروشی بزرگ در تهران و طرح تابستان کتاب می آید و خبرهای حضور آثار ناشران ایرانی در نمایشگاه های فرانکفورت و پکن نیز مرور می شود.

در بخش خبرهای بین المللی هم، چهره هایی چون گابریل گارسیا مارکز، ماریوس بارگاس یوسا، موریس سنداک و اسپنسر جانسون حضور دارند.

گزارش یک هفته با کتاب این هفته را در ادامه می خوانیم:

اختصاص ۳ میلیارد تومان توسط وزارت ارشاد برای خرید کتاب از مولفین

مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از تخصیص اعتباری معادل ۳ میلیارد تومان برای حمایت از نویسندگان استان‌های کشور با خرید آثار آنها، خبر داد.

همایون امیرزاده در گفتگویی که این هفته با خبرنگار مهر داشت، با اشاره به برگزاری اجلاس سراسری مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌های سراسر کشور در اواخر ماه جاری در تهران، گفت: همزمان با این اجلاس، تفاهمنامه‌های معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد با مدیران کل ارشاد در استان‌های کشور منعقد می‌شود.

وی در ادامه از توجه جدی تر به اهل قلم در مناطق مرزی کشور از سوی این وزارتخانه خبر داد و گفت: میزان اعتبار خرید کتاب از مولفین استانی نسبت به سال گذشته ۷ درصد رشد داشته و رقمی در حدود ۳ میلیارد تومان به این امر اختصاص پیدا کرده است.

توضیحات اداره کتاب درباره برخی از آثار ناشران اهل سنت

در پی نامه تعدادی از نویسندگان اهل سنت خطاب به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر حذف برچسب «ویژه اهل سنت» و «بر اساس منابع اهل سنت» از کتاب‌های نویسندگان و مترجمان اهل سنت، اداره کل توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توضیحاتی را ارائه کرد.

این خبر روز سه شنبه این هفته منتشر شد و بخشی از متن توضیحات اداره کتاب که در این خبر ذکر شد، به این ترتیب است: از آنجا که گاه آثار فقهی، کلامی و تاریخ اسلام برادران اهل سنت به جهت تفاوت با دیدگاه مذهب رسمی کشور، با مشکل صدور مجوز مواجه می‌شدند، در تدبیری به منظور حمایت از چاپ این نوع آثار، با مصوبه هیأت نظارت بر کتاب (منصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی) مقرر شد در کتاب‌های اعتقادی، فقهی و تاریخ اسلام از عبارت «بر اساس منابع اهل سنت» استفاده شود.

افتتاح کتابفروشی علمی و فرهنگی

مراسم افتتاح کتابفروشی موسسه انتشارات علمی و فرهنگی عصر یکشنبه ۱۸ تیرماه با حضور محمدتقی نوربخش رئیس سازمان تامین اجتماعی در محل این کتابفروشی در بلوار آفریقا (نلسون ماندلا) در تهران برگزار شد. این کتابفروشی به مساحت تقریبی ۱۲۵۰ متر مربع در دو طبقه ایجاد شده است.

به گفته مسعود کوثری مدیرعامل موسسه انتشارات علمی و فرهنگی، ایجاد این کتابفروشی در یکی از مناطق تهران که عمده ساخت و سازها در آن تجاری است منجر به خلق محیطی آرام برای شکستن فضای غالب با استفاده از ظرفیت های فرهنگی خواهد بود.

پیوستن ۵۰۷ کتابفروشی به طرح «تابستانه کتاب»

طبق خبری که دیروز چهارشنبه منتشر شد، با گذشت ۱۰ روز از آغاز ثبت نام در طرح تابستانه کتاب، ۵۰۷ کتابفروشی از ۳۰ استان کشور برای مشارکت در این طرح اعلام آمادگی کرده‌اند. این در حالی است که کتابفروشان تا ۳۰ تیرماه برای ثبت نام فرصت دارند.

تهران با ۸۹ کتابفروشی، قم با ۶۶ کتابفروشی، خراسان رضوی با ۵۴ کتابفروشی، اصفهان با ۵۴ کتابفروشی و کردستان با ۲۴ کتابفروشی تاکنون بیشترین مشارکت را در این طرح داشته‌اند.

برگزاری نشست آینده پژوهی و برنامه ریزی کتابخانه های عمومی

نشست آینده پژوهی و برنامه ریزی راهبردی کتابخانه های عمومی دوشنبه ۱۹ تیر با حضور علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه ها، مجید غلامی جلیسه مدیرعامل خانه کتاب، محمدعلی شاه حسینی معاون پژوهشی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران و جمعی از مسئولان نهاد کتابخانه ها در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار شد.

حضور یک آژانس ادبی با ۵۰ کتاب در فرانکفورت و پکن

لیلی حائری یزدی مدیر آژانس ادبی کیا در گفتگویی که چهارشنبه با خبرنگار مهر داشت، با تاکید بر حضور این موسسه در دو نمایشگاه بین‌المللی پکن و فرانکفورت طی سال جاری، تاکید کرد: کاتالوگی تحت عنوان فروش حق نشر (کپی رایت) از سوی ما در این دو نمایشگاه ارائه خواهد شد که بیش از پنجاه عنوان کتاب در آن معرفی شده است.

وی با اشاره به اینکه این موسسه تا کنون حق کپی‌رایت بیش از ۲۰۰ عنوان کتاب را از ناشران خارجی بین‌المللی مانند اسکولاستیک، واکربوکس، نوردسود، بلومزبری و آتلانتیس و… دریافت کرده است، افزود: آژانس ادبی کیا در دو نمایشگاه پیش رو به معرفی ویژه جدیدترین کتاب مصور علیرضا گلدوزیان، تصویرگر بنام و مطرح ایرانی خواهد پرداخت.

انتشار فراخوان نمایشگاه تصویرگری در نمایشگاه پکن

امسال ایران مهمان ویژه نمایشگاه کتاب پکن ۲۰۱۷ است و این نمایشگاه با هدف معرفی آثار برتر تصویرگران ایرانی در سطح بین‌المللی و توسط مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران و با همکاری انجمن تصویرگران ایران برپا می‌شود.

در فراخوانی که موسسه نمایشگاه های فرهنگی برای حضور در این نمایشگاه منتشر کرده، از همه تصویرگران ایرانی دعوت شده تا طبق مقررات زیر با ارسال آثار خود در این نمایشگاه شرکت کنند.

انتشار کتابی گمشده از موریس سنداک

پس از خبر نمایشگاه پکن، دومین خبر بین المللی این گزارش، درباره کتابی گمشده از موریس سنداک نویسنده و تصویرگر ادبیات کودک است.

این خبر به این ترتیب بود که کتابی از سنداک خالق «جایی که چیزهای وحشی هستند» که تاکنون منتشر نشده و تاکنون در آرشیو شخصی او به دقت پنهان نگه داشته شده بود، پنج سال پس از درگذشت این چهره مشهور کشف شد.

این کتاب با عنوان «پرستو و زوئستو در برزخ» سال ۱۹۹۰ نوشته و تصویرگری شده است. از این کشف به عنوان یک گنجینه مدفون یاد شده که زیر لایه‌ای از گرد و غبار دفن بوده است.

سخنرانی یوسا درباره مارکز

در برنامه‌ای که به مناسبت پنجاهمین سال انتشار «صد سال تنهایی» و نیز سومین سالگرد درگذشت گابریل گارسیا مارکز در اسپانیا برگزار شد، ماریو بارگاس یوسا بالاخره درباره نویسنده اسپانیایی زبان سخن گفت. یوسا در این مراسم با تاکید بر این که مارکز یک روشنفکر نبود بلکه یک هنرمند بود درباره برنده فقید جایزه ادبی نوبل حرف زد.

در این مراسم که پنج‌شنبه ۶ جولای توسط دانشگاه کامپلوتنس مادرید برگزار شد، یوسا به چارچوب کارهای مارکز، رئالیسم جادویی آثارش و تحلیل و تفسیر عوامل مختلف این نویسنده پرداخت و تاکید کرد این توانایی از فرهنگ مردم، از معماهای سیاسی کشورش، دیدگاه‌های او و فولکلور سرچشمه می‌گرفت.

درگذشت نویسنده «چه کسی پنیر مرا جا به جا کرد؟»

این خبر روز یکشنبه این هفته منتشر شد. اسپنسر جانسون که پس از مدت‌ها کار در رشته پزشکی به نویسندگی در زمینه کتاب‌های کوتاه درباره زندگی و کار و تجارت روی آورده بود و کتاب پرفروشی چون «چه کسی پنیر مرا جابه‌جا کرد؟» را در کارنامه داشت در ۷۸ سالگی درگذشت. «چه کسی پنیر مرا جا به جا کرد؟» سال ۱۹۹۸ منتشر شد.

این کتاب پرفروش که ۲۸ میلیون نسخه فروش داشته است درباره تغییراتی است که می‌توانند الهام‌بخش باشند.

جانسون به دلیل بیماری سرطان و عوارض آن جان باخت.

وبگردی

روی خط خبر

 • اولین فروشگاه بدون فروشنده آمازون شروع به کار کرد
 • مصاحبه با رئیس جمهور، دریغ از اندکی زیبایی شناسی
 • تلگرام در خدمت “حکمرانی خوب”
 • گریم متفاوت بازیگر “پایتخت” در فیلم جدیدش/عکس
 • علی شمخانی: امکان مذاکره مجدد در مورد برجام تحت هیچ شرایطی وجود ندارد
 • عفرین برای ترکیه و کرد‌ها چه اهمیتی دارد؟
 • آیا ایده ظریف کارساز است؟
 • آغاز آزمایش خودروهای خودران «وایمو» در آتلانتا
 • بنگاه‌های ایرانی و چالشی به نام «مدیریت علمی»
 • سهم بانوان در ناوگان تاکسیرانی تهران عادلانه نیست
 • وجود توتون‌های آغشته به مواد اعتیادآور
 • واکنش به فروش غیرقانونی بلیت‌های جشنواره فجر
 • کشف اختلاس میلیاردی در یک شعبه بانکی
 • سوالات گفت‌وگوی تلویزیونی با روحانی، سطحی، پیش پا افتاده و غیرمعقول بود / فقط وقت تلویزیون، مردم و رییس‌جمهور را گرفتند که چند منتقد و مخالف راضی شوند
 • “کارن همایونفر” پرکارترین آهنگساز فجر ۳۶
 • مدیریت قبلی شهری پرخرج و غیرمنطقی بود/ لزوم ایجاد تحول در نظام مالی شهری
 • افزایش ظرفیت نیروگاه‌های کشور
 • کاندیدای ریاست‌جمهوری مصر به جعل سند متهم شد
 • اسرائیل شورای حقوق بشر سازمان ملل را به “جانبداری” متهم کرد
 • چرخش آمریکا علیه کُرد‌ها ظرف ۹ روز!
 • خروج آمریکا از توافق هسته‌ای به خروج فرانسه نیز منجر خواهد شد
 • “قهوه‌خانه‌ها” از شمول اماکن عمومی مستثنی نشوند
 • بهره گیری از کانون قدرتمند ورزشکاران و هنرمندان برای جلب اعتماد و کمک بیشتر به مردم
 • احتمال جهش ۵۰درصدی قیمت مواد پروتئینی
 • مجوز رهبری برای اعتبار ۱۵۰میلیون دلاری مقابله با ریزگردها
 • زیباکلام: آقای روحانی گویی با یک مشت بچه صحبت می‌کند!
 • نبرد بزرگ در عفرین
 • توزیع ۲۴۰۰ میلیاردی در حوزه دارو، بزودی
 • آزمایش فالکون هوی، سنگین‌ترین موشک تاریخ متوقف شد
 • گزارش گاردین از مشهد: اینجا دژ مستحکم اصولگرایان است!