یکه تازی قاچاقچیان مارلبورو زیرسایه بهانه‌های نخ نما

۲۲ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۹  /   /  کد خبر: 54623
یکه تازی قاچاقچیان مارلبورو زیرسایه بهانه‌های نخ نما

 

درحالی که روز دهم تیرماه وزیر صنعت درگفتگویی کوتاه از به سرانجام رسیدن ماجرای واردات رسمی مارلبورو سخن گفته بود، روزسه شنبه هفته جاری درمیان تذکرات یکی از نماینده مجلس به طور ناگهانی دوباره موضوع قدیمی و حل وفصل شده «صهیونیستی بودن شرکت تولیدکننده این برند» مطرح شد.

به گزارش بازتاب به نقل از جهان اقتصاد، موضوع واردات رسمی مارلبورو و پایان قاچاق ۳۹ ساله این برند به کشور در اوایل روی کار آمدن محمدرضا نعمت زاده به عنوان وزیرصنعت دولت یازدهم به صورت جدی آغاز شد وهمانگونه که انتظار می رفت با سیلی از مخالفتها روبرو شد، مخالفتهایی که در سه دهه اخیر و هر بار که صحبتی از رسمی شدن واردات این سیگار به کشور مطرح می شد از سوی عده ای به شیوه های مختلف صورت می گرفت.

ماجرای برچسب زنی صهیونیستی به شرکت فیلیپ موریس- صاحب برند مارلبورو – اما یکی از داغ ترین و پرحاشیه ترین مسائلی بود که مخالفان واردات مدت زیادی با آن موج سواری کردند، با این همه اما در اوسط سال ۱۳۹۳ بود که کمیته ای تحت عنوان «کمیته موضوع تبصره یک» که مسئولیت اصلی آن شناسایی شرکتهای وابسته به صهیونیسم است، موضوع ارتباط فلیپ موریس و صهیونیسم را منتفی اعلام کرد.

با این حال پس از گذشت حدود ۳ سال از پایان مجادلات بر سر موضوع صهیونیستی بودن یا نبودن شرکت تولیدکننده سیگار مارلبورو، ناگهان دوباره موضوع نخ نمای صهیونیستی بودن فیلیپ موریس در تذکر نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ به رئیس‌جمهوری مطرح می شود.

نکته قابل تامل اینکه در این تذکر از رئیس جمهوری درخواست برخورد و جلوگیری از اقدامات غیرقانونی! وزیر صنعت در واردات سیگار مارلبرو به دلیل صهیونیستی بودن این شرکت شده است.

مطرح شدن دوباره این موضوع جای تامل بسیار دارد چراکه مسئولان وزارت صنعت با تکیه بر موارد قانونی و بررسی تمام جوانب این امر چندی پیش اعلام کردند که مجوز واردات را صادر خواهند کرد.

درهمین رابطه محمدرضا نعمت زاده دهم تیرماه سال جاری در پاسخ به خبرنگاری که پرسیده بود چرا به رغم تلاش های شما برای قانونی کردن واردات این برند همچنان کل ورودی سیگار مارلبورو در کشور از طریق قاچاق انجام می شود تاکید کرده بود: ما مکاتبات زیادی با طرف خارجی کردیم و انها یک شرکت را برای واردات معرفی کردند ؛ منتها ما می خواستیم واردات و تولید باهم صورت بگیرد که آنها برای تولید از ما زمان خواستند، با این حال من دستور دادم برای مجوزهای واردات معطل نشوند چون شرکت ایرانی متقاضی از شرکت اصلی تاییدیه نمایندگی را ارائه کرده است.

نعمت زاده البته به نکته دیگری هم اشاره کرد و گفت: اما متاسفانه حامیان مافیا و قاچاق هنوز هم در صحنه هستند و مقابله با آنها کار ساده ای هم نیست.

اما پس از این اتفاقات روز چهارشنبه رئیس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات هم به این موضوع ورود و اعلام کرد که بر اساس تصمیم “کمیته موضوع تبصره یک” در سال ۱۳۹۳ شرکت فیلیپ موریس که برند سیگار مارلبرو را تولید می‌کند، صهیونیستی نبوده و این تصمیم تا لحظه حاضر اعتبار دارد.

علی‌اصغر رمزی در ارتباط با تذکر روز سه شنبه یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به رئیس‌جمهوری برای جلوگیری از اقدامات غیرقانونی وزیر صنعت در واردات سیگار صهیونیستی مارلبرو، اظهار کرد: طبق اعلام نظر کمیته موضوع تبصره ۱ ماده ۸ قانون اصلاح قانون حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین در سال ۱۳۹۳ هستند که مسئولیت آن بر عهده وزارت امور خارجه است و اعضای آن شامل وزارت امور اقتصاد و دارایی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت اطلاعات، وزارت نفت، بانک مرکزی و سازمان صدا و سیما هستند، شرکت فیلیپ موریس که برند سیگار مارلبرو مربوط به آن است تا این لحظه به عنوان شرکت غیر صهیونیستی تلقی می‌شود.

وی ادامه داد: اگر مدارک یا اسناد در این رابطه وجود دارد، باید به کمیته مربوطه ارسال شود تا بررسی موضوع در دستور کار قرار گیرد اما در حال حاضر بر اساس نظر این کمیته که به عنوان مرجع قانونی تلقی می‌شود، شرکت مذکور تا این لحظه غیر صهیونیستی اعلام شده است و تصمیم مربوطه تا لحظه حاضر معتبر است؛ هر چند ممکن است اسناد یا مدارکی ارائه شود و در صورت اثبات تصمیم دیگری در رابطه اتخاذ شود.

وی با اشاره به اینکه قانون حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین در سال ۱۳۸۹ با اصلاحیه‌ای مدنظر قرار گرفت و در اصلاحیه مذکور عنوان شد که اگر شرکتی وابسته به رژیم صهیونیستی باشد، کمیته موضوع تبصره یک ماده هشت قانون اصلاح قانون حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین که ریاست آن بر عهده وزارت امور خارجه است، مرجع بررسی و اعلام نظر خواهد بود تا تکلیف صهیونیستی یا غیرصهیونیستی بودن یک شرکت مشخص شود.

وی افزود: در قانون قبلی مرجعی برای تعیین صهیونیستی یا غیر صهیونیستی بودن شرکت‌ها مشخص نشده بود و این امکان وجود داشت تا در فضای رقابتی یک شرکت جهت به دست آوردن منافع مالی تهمتی به یک شرکت یا برند دیگر وارد کند اما با اصلاحیه ایجاد شده در قانون مربوطه در این رابطه نیز تعیین تکلیف شد.

وی با بیان اینکه در سال ۱۳۹۳ تمامی سوابق مربوط به سیگار مارلبرو مورد بررسی قرار گرفت و کمیته مربوطه در وزارت امور خارجه تشکیل داد، گفت: پس از تشکیل جلسه این کمیته اعلام نظر کتبی به دستگاه‌های عضو ابلاغ شد و در ابلاغیه مربوطه عنوان شد که این برند صهیونیستی تلقی نمی‌شود.

وی با اشاره به وجود اعتراض توسط یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در رابطه با واردات سیگار مارلبرو به دلیل صهیونیستی بودن این شرکت اظهار کرد: اگر کسی در این رابطه سند یا مدرکی دارد می‌تواند آن را به دستگاه اجرایی تصمیم‌گیرنده در این رابطه جهت انجام اقدامات قانونی ارسال کند تا در صورت صهیونیستی بودن شرکت مذکور برخورد قانونی صورت گیرد و اگر ادعای عنوان شده ثابت نشد، به کار خود ادامه دهد.

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها