نسخه جديد طرح تحريم هاي ايران و روسيه در کنگره آمريکا

۲۲ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۹  /   /  کد خبر: 54570
نسخه جديد طرح تحريم هاي ايران و روسيه در کنگره آمريکا

دموکرات هاي مجلس نمايندگان آمريکا نسخه جديد طرح تحريم هاي روسيه و ايران را ارائه مي کنند.
دموکرات هاي مجلس نمايندگان آمريکا قصد دارند روز چهارشنبه نسخه اي جديد از طرح تحريم هاي روسيه و ايران را ارائه کنند تا بدين وسيله، به دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا نشان دهند که خواهان حفظ موضع قدرتمند و قاطع وي در برابر مسکو هستند.
خبرگزاري رويترز در گزارشي از واشنگتن به قلم «پاتريشيا زنگرله» نوشت:
دموکرات هاي مجلس نمايندگان آمريکا قصد دارند روز چهارشنبه نسخه اي جديد از طرح تحريم هاي روسيه و ايران را ارائه کنند تا بدين وسيله، به دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا نشان دهند که خواهان حفظ موضع قدرتمند و قاطع وي در برابر مسکو هستند.
چهره هاي دموکرات در کميته امور خارجي مجلس نمايندگان آمريکا در اين باره اعلام کردند طرح تحريم هايي که ارائه خواهند کرد، دقيقا مشابه با طرحي است که سناي آمريکا در تاريخ پانزدهم ژوئن آن را به تصويب رساند.
يکي از دستياران دموکرات کميته امور خارجي مجلس نمايندگان آمريکا در اين باره گفت: “اين طرح، دقيقا مشابه با طرحي است که سنا آن را تصويب کرد،” اما از آنجا که تحت عنوان طرح مجلس نمايندگان شناخته خواهد شد، از بروز مشکلات رويه اي که پيشتر در خصوص آن بحث شده بود جلوگيري مي شود. چهره هاي شاخص جمهوريخواه مجلس نمايندگان آمريکا پيشتر اعلام کرده بودند مجبور خواهند شد طرح مذکور را به علت اين مشکلات رويه اي، دوباره به سنا باز گردانند.
دموکرات هاي مجلس نمايندگان آمريکا، جمهوريخواهان را به ايجاد مانع در مسير اين طرح با هدف تضعيف آن متهم کرده بودند. اين اتهامات پس از آن مطرح شد که دولت ترامپ در خصوص برخي از قوانين پيشنهادي ابراز نگراني کرد که موضوع آن، شکل گيري فرآيندي براي کنگره آمريکا بود که بر اساس آن هر گونه تلاش ترامپ با هدف تسهيل تحريم هاي مسکو بايد مورد تاييد کنگره قرار بگيرد.
سناتور «بن کاردين» مهمترين چهره دموکرات در کميته روابط خارجي سناي آمريکا روز سه شنبه اعلام کرد خبر نشست ميان «دونالد ترامپ جونيور» فرزند ارشد ترامپ و يک وکيل روسي، و خودداري وي از افشاي اين موضوع، بر ضرورت تصويب طرح تحريم هاي روسيه مي افزايد.
کاردين در اين باره گفت اين طرح نيز بايد مورد تاييد سنا قرار بگيرد، و علت آن نيز اقدام روسيه در اشغال بخش هايي از اوکراين و گرجستان، و همينطور حمايت آن از دولت سوريه است.
تلاش هاي ترامپ براي بهبود روابط با روسيه به واسطه اتهامات مطرح شده در خصوص مداخله مسکو در انتخابات رياست جمهوري سال گذشته آمريکا، با مانع روبرو شده است. روسيه دخالت در انتخابات آمريکا را تکذيب کرده است.
نامه هاي الکترونيکي که روز سه شنبه منتشر شد نشان مي دهد دونالد ترامپ جونيور سال گذشته با اشتياق فراوان، با ملاقات با زني موافقت کرده است که به وي گفته شده بود از وکلاي دولت روسيه است و احتمالا اطلاعاتي آسيب زننده درباره هيلاري کلينتون رقيب دموکرات ترامپ در اختيار دارد.
«پل رايان» رئيس جمهوريخواه مجلس نمايندگان آمريکا روز چهارشنبه اعلام کرد وي خواهان پيش بردن هر چه سريعتر طرح قاطعي در خصوص تحريم هاي روسيه است، اما اين طرح هنوز هم با موانع رويه اي و سياست گذاري روبرو است.
رايان در کنفرانس خبري خود به خبرنگاران گفت: “اکنون، با مشکل رويه اي روبرو هستيم،” و جمهوريخواهان در خصوص باز گرداندن اين طرح به سنا، در حال همکاري با دموکرات ها هستند. وي افزود: “برخي مشکلات سياستگذاري در اين خصوص وجود دارد که ما بايد اطمينان حاصل کنيم به صورت ناخواسته، به اليگارش ها و شرکت هاي نفتي روسيه کمک نکنيم.”
چهره هاي جمهوريخواه کميته امور خارجي مجلس نمايندگان آمريکا تا کنون به اين موضوع واکنشي نشان نداده اند که آيا از اين تلاش هاي دموکرات ها حمايت خواهند کرد يا نه.
طرح تحريم هاي روسيه به عنوان الحاقيه طرحي نوشته شد که موضوع آن، اعمال تحريم هاي جديد عليه ايران بابت برخي مسائل از جمله برنامه موشک هاي بالستيک اين کشور بود. اين طرح علاوه بر شکل دادن فرآيند بازنگري، تحريم هايي را که پيشتر از طريق فرمان اجرايي رئيس جمهور عليه مسکو اعمال شده بود به صورت قانوني در خواهد آورد، و تحريم هاي جديدي را نيز معرفي خواهد کرد.

منبع:خبرگزاري آريا،

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها