جدیدترین اخبار
1 خرداد 1398 ساعت 08:34 سیاسی کد خبر :542960

گزارش مقام‌های دولت ترامپ در مورد ‘تهدید’ ایران

عصر سه شنبه اعضای ارشد دولت ترامپ در دو مجلس سنا و نمایندگان کنگره حاضر شدند تا اعضا را در جریان اطلاعات مربوط به “تهدیدهای” بالقوه ایران علیه منافع این کشور قرار دهند.

مایک پومپئو، وزیر خارجه، پاتریک شاناهان وزیر موقت دفاع و ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش، در این جلسات به سوالات سناتورها و نمایندگان پاسخ دادند. این جلسات پشت درهای بسته برگزار شد.

گزارش آنها با تردید بسیاری از اعضای دمکرات کنگره روبرو شده که دولت ترامپ را به اغراق در مورد این اطلاعات برای زمینه چینی جنگ با ایران متهم می کنند.

بنابه گزارش ها بعضی از اعضای دمکرات کنگره گفتند هیچ یک از این اطلاعات نشانه افزایش قابل توجه تهدید ایران نسبت به گذشته نیست.

در مقابل بسیاری از جمهوری خواهان این شواهد را جدی دانسته اند اما می گویند اگر جنگی میان دو کشور درگیرد پس از حمله ایران خواهد بود نه آمریکا.

آمریکا اخیرا با متهم کردن حکومت ایران برای تدارک حملاتی به منافع ایالات متحده از جمله در عراق، ناوگروه رزمی آبراهام لینکلن،‌ چهار بمب‌افکن بی‌۵۲ و سامانه دفاع موشکی پاتریوت را راهی خاورمیانه کرده است.

این در حالیست که مقامات ایرانی می گویند که ادعای آمریکا مبنی بر “تحرکات تهدیدآمیز” ایران در خلیج فارس کاملا جعلی است.

اطلاعاتی که دولت آمریکا به آنها اشاره دارد شامل عکس هایی از بار کردن راکت هایی بر قایق های کوچک توسط ایران در پی فشار اقتصادی آمریکا و تروریستی خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

به گزارش روزنامه واشنگتن پست آقای پومپئو که خود زمانی نماینده کنگره بود و از همان زمان مواضع سختی علیه ایران داشت گفت که مقام های دولت در این جلسات “کمپین استراتژیک دولت، تلاش برای عقب زدن فعالیت های زیانبار ایران، و ۴۰ سال فعالیت تروریستی این کشور را تشریح کردند.”

او گفت مقام های دولت اطلاعات اخیر درباره ایران را در بستر تاریخ ۴۰ ساله جمهوری اسلامی تشریح کردند و گفتند “هدف نهایی” دولت در چند روز اخیر برای “منصرف کردن” ایران چه بوده است.

پاتریک شاناهان وزیر موقت دفاع هم گفت: “آنها (نمایندگان) مایل بودند افکار عمومی آمریکا را بیشتر در جریان بگذاریم و ما قبول کردیم بیشتر در این زمینه تلاش کنیم.”

او هم گفت که نمایندگان را در جریان اقدامات وزارت دفاع از روز ۳ ماه مه زمانی که “اطلاعات موثقی” درباره تهدیدها علیه منافع آمریکا در خاورمیانه و نیروهای آمریکایی دریافت کرد گذاشته است.

آقای شاناهان گفت که واکنش آمریکا “باعث انصراف از حملات علیه نیروهای آمریکایی شده. تمرکز اصلی ما در این مقطع این است که ایران دچار سوءمحاسبه نشود. ما نمی خواهیم وضعیت بدتر شود. موضوع بازدارندگی است، نه جنگ.”

بنابه این گزارش روبن گالگو نماینده دمکرات از آریزونا پس از ترک جلسه گفت: “من واقعا بر این باورم که آقای پومپئو، جان بولتون و سایر کسانی که می خواهند ما با ایران وارد جنگ شویم، اطلاعات امنیتی را سوءتعبیر و سوءارائه کرده اند، همانطور که در عراق دیدیم.”

واکین کاسترو نماینده دمکرات از تگزاس هم گفت: “این از مواردی است که عمدا توی روی کسی می ایستید تا به شما مشت بزند، تا او را بزنید.”

در مقابل جمهوری خواهان تلاش دولت برای اغراق در اطلاعات مربوط به ایران را رد کردند.

آدام کینزینگر نماینده جمهوری خواه ایلینوی گفت: “مضحک است اگر کسی سوءظن داشته باشد که این اطلاعات به نوعی ساختگی است. مقام های دولت چیزی نمی گویند که از منابع معتبر جمع آوری نشده باشد.”

لیندزی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه روز دوشنبه بعد از شنیدن توضیحات جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا، درباره تنش با ایران گفت به این نتیجه رسیده که انفجار لوله‌های نفت و نفت‌کش‌های کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس کار ایران بوده است، همین طور تهدیدهایی که به گفته او نسبت به نیروهای آمریکایی در عراق انجام می‌شود. ایران این اتهامات را رد می کند.

آقای گراهام نوشت اگر “تهدید ایران علیه اتباع و منافع آمریکا” ادامه یابد مقصر جنگ احتمالی ایران است.

مارکو روبیو، دیگر سناتور جمهوری‌خواه، هم در توییتی نوشت که اطلاعات معتبری به دست آمریکایی‌ها رسیده که نیروهای نزدیک به سپاه تهدیدی علیه مواضع آمریکا هستند. او گفت که رئیس جمهوری آمریکا نیروهای این کشور را برای دفاع و پاسخ به حملات آمریکا در منطقه مستقر کرده است.

دمکرات ها به دولت ترامپ هشدار داده اند که نمی تواند بدون مجوز کنگره با ایران وارد جنگ شود.

دمکرات ها سعی دارند مجوز استفاده از نیروی نظامی که کنگره بعد از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به دولت داده بود را لغو کنند. گزارش می شود که آنها بندی را برای این کار در برنامه بودجه دفاعی گنجانده اند. این همان مجوزی است از آن برای جنگ افغانستان و حمله به القاعده در اطراف جهان استفاده شد.

جلسه جداگانه دمکرات ها

در همین روز اعضای دمکرات کنگره در یک جلسه دیگر نظر مقام های دولت سابق آمریکا را جویا شده اند.

جان برنان، مدیر سابق سی آی ای (سازمان اطلاعات مرکزی)، و وندی شرمن معاون وزارت خارجه، که نقش مهمی در تهیه توافق اتمی ایران و قدرت ها، برجام، داشت در این جلسه غیرعلنی شرکت کردند تا به سوالات نمایندگان دمکرات پاسخ دهند.

آدام شیف، رئیس کمیته اطلاعاتی، پس از این جلسه گفت که رفتارهای “ناهمگون” دولت ترامپ خطر ایران را “چند برابر” کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس آقای برنان در این جلسه گفت که دولت ترامپ خواهان تغییر رژیم است و هرچند ایران خواهان پرهیز ار مناقشه است، رهبران این کشور مقابل آقای ترامپ کوتاه نمی آیند و خانم شرمن هم هشدار داد که “رفتار بی خردانه” دولت ترامپ اعتبار آمریکا را خدشه دار کرده است.

از سوی دیگر در این روز ژنرال جیم متیس وزیر سابق دفاع آمریکا در ابوظبی گفته است که کشورش باید “با جهان بیشتر تعامل داشته باشد و کمتر درگیر جنگ شود.”

به گزارش یک رسانه دولتی ابوظبی او در این نشست با حضور شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی گفت “ایران باید رفتارش را تغییر دهد” اما تاکید کرد که اقدام یکجانبه راه حل مشکل ایران نیست و “ارتش باید وقت بخرد تا دیپلمات ها جادو کنند.”

در تحولی دیگر خبرگزاری رویترز گزارش می دهد که نیمی از مردم آمریکا انتظار دارند این کشور “ظرف چند سال” با ایران وارد جنگ شود.

براساس این نظرسنجی توسط رویترز/ایپسوس هرچند آمریکایی ها نسبت به سال گذشته بیشتر نگران ایران به عنوان یک تهدید امنیتی هستند، اما تعداد کمی از آنها از حمله ای پیشگیرانه به این کشور حمایت می کنند.

با این حال این نظرسنجی حاکیست اگر ایران به نیروهای آمریکایی حمله کند، ۸۰ درصد مردم از واکنشی نظامی به آن در عملیاتی تمام عیار یا محدود حمایت می کنند. این نظرسنجی از ۱۷ تا ۲۰ مه انجام شد.

در ظرف چند هفته اخیر تنش لفظی بین ایران و آمریکا بالا گرفته است. با این حال، مقام های ارشد دو کشور می گویند که به دنبال جنگ نیستند.

رای دادن به این مطلب
Ad

Ad

روی خط خبر

 • پژو 301 با قیمت 200 میلیون تومان عرضه می‌شود
 • استفاده از شیشه دودی برای خودروهای تهرانی ممنوع شد
 • واکنش پلیس به ویدئوی درگیری با یک دختر جوان در تهرانپارس
 • بنیاد مستضعفان برای توانمندسازی مردم در کنار دولت است
 • ظریف: تاخیر مجدد در اجرای «اینستکس» نشان می‌دهد، اروپایی‌ها نه توان دارند و نه اراده که اقدامی صورت دهند
 • واکنش تلویحی جهانگیری به ماجرای مجادله‌ی روحانی
 • دانش‌آموزان اتباع بدون مانع در مدارس ایران ثبت‌نام می‌شوند
 • مسیح مهاجری: عده‌ای تلاش می‌کنند بهشتی را متعلق به یک جناح فکری معرفی کنند
 • وقتی حتی «اقتصاد» به یک اشاره «سیاست» بند است، چرا اتفاقاتی از جنس مشاجره روحانی و جهانگیری باید رخ ‏دهد؟
 • ترامپ: چین و ژاپن خودشان از تنگه هرمز محافظت کنند
 • مسکو:‌استقرار موشک‌های آمریکا حوالی مرز روسیه می‌تواند عامل منازعه شود
 • ترزا می: اولویت ما رسیدن به راه حل سیاسی برای کاهش تنش با ایران است
 • پیشنهاد نام‌گذاری خیابانی به اسم «ابراهیم قنبری‌مهر»
 • نشست خبری نتانیاهو و مقام روس؛ اختلاف‌نظر مشهود درباره ایران
 • واگذاری مسئوليت امور فنی دهياری‌ها به كاركنان وزارت كشور ممنوع شد
 • برایان هوک: ترامپ بسیار برای گفت‌وگو با ایران تمایل دارد
 • ظریف: آمریکا و چند کشور غربی مسئول ایجاد اختلال در مبارزه بین المللی با مواد مخدر هستند
 • هزار پوند برای سکه‌ای با تصویر شخصیت کارتونی!
 • نماینده مجلس: اموال نامشروع مسئولان پس گرفته خواهد شد
 • لرستان دارای بیشترین بخاری‌های نفتی غیراستاندارد در مدارس
 • دیدار برایان هوک با وزیر خارجه عمان در مسقط
 • لندن: اگر تهران همکاری نکند، گزینه‌های دیگر را بررسی می‌کنیم
 • نوبخت: موسسه‌های مالی غیرمجاز ۳۶ هزار میلیارد تومان به دولت خسارت زدند
 • توقف اجرای نمایشی با بازی «پژمان جمشیدی»
 • خبر جدید درباره واردات خودروهای هیبریدی
 • فروش ۱۱۴ میلیارد تومانی سینما در بهار 98
 • بررسی میزان پیشرفت فاز پنجم پروژه احیای دریاچه ارومیه از طریق مشارکت جوامع محلی
 • تصویب لایحه حمایت از محیط بانان در مجلس پس از دو سال
 • تشکیل کارگروه راه‌اندازی «سازمان نظام معلمی» با همکاری دولت و مجلس
 • واردات مرغ و تخم‌مرغ از ایران به هرات ممنوع شد